Szybka regeneracja skóry twarzy, dłoni, ciała. Co pomaga?

Szybka regeneracja skóry twarzy, dłoni, ciała. Co pomaga? - zdjęcie

Skóra to nasz największy organ. To ona też jest pierwszą barierą między światem zewnętrznym a organizmem. Dlatego też narażona jest w szczególny sposób na uszkodzenia, podrażnienia. Warto wiedzieć jak szybko ją zregenerować.

Budowa i funkcje skóry

Skóra stanowi swoistą powłokę zewnętrzną ciała. Oddziela wnętrze organizmu od świata zewnętrznego i chroni je przed wszystkimi potencjalnie szkodliwymi czynnikami – wysuszeniem lub nadmierną wilgocią, promieniowaniem słonecznym, substancjami, z którymi ma kontakt. Nic więc dziwnego, że to właśnie skóra tak często jest w kondycji pozostawiającej wiele do życzenia. Nie sposób świadomie zadbać o jej odpowiednią pielęgnację bez zrozumienia tego jak działa i jakie pełni funkcje.

Warto wiedzieć, że powierzchnię skóry zamieszkują różnego rodzaju drobnoustroje. Równowaga mikrobiomu jest podstawą zachowania odpowiedniego stanu i kondycji skóry. Warto również ten aspekt uwzględnić w pielęgnacji i regenerowaniu skóry.

Jak zbudowana jest skóra? Składa się ona z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Na powierzchni skóry powstaje bariera hydrolipidowa – to dzięki niej organ ten zachowuje odpowiednie pH. Bariera hydrolipidowa stanowi warstwę ochronną dla całej skóry. Naskórek jest stosunkowo cienki – jego grubość raczej nie przekracza 1 mm, chociaż na przykład na podeszwach stóp może on mieć 4 mm. W nim również można wyróżnić warstwy – w warstwie podstawnej znajdują się komórki macierzyste, bez których nie mogłaby zachodzić regeneracja skóry. To one namnażają się bezustannie. Poza nimi w naskórku znaleźć także można melanocyty czy receptory dotyku. Kolejną warstwą jest warstwa kolczysta, która odpowiada za wytwarzanie keratyny. Głębiej znajduje się warstwa ziarnista, dzięki obecności której skóra nie ma koloru naczyń krwionośnych, ta część naskórka przysłania je. Ostatnie dwie warstwy to warstwa jasna (występująca tylko na stopach i dłoniach) oraz warstwa rogowa, która stanowi zabezpieczenie całego naskórka.

Poniżej znajduje się skóra właściwa. To w niej rozmieszczone są włókna kolagenowe i elastynowe. Również ta część skóry składa się z cieńszych warstw - brodawkowej i siateczkowatej. Ta pierwsza posiada włókna tkanki łącznej, usieciowane wokół naczyń, gruczołów czy mieszków włosowych. Ta druga składa się głównie ze wspomnianych włókien kolagenowych i elastynowych. Co więcej, zawarta w tej warstwie substancja podstawowa potrafi wiązać wodę.

Ostatnią, położoną najgłębiej warstwą skóry jest tkanka podskórna. W niej znajdują się przede wszystkim komórki odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczu.

Jakie funkcje ma skóra?

Naskórek:

 • poprzez ciągłe odnawianie się chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi,
 • zawarte w nim melanocyty nadają skórze pigment,
 • ogranicza odparowywanie wody ze skóry,
 • chroni przed drobnoustrojami chorobotwórczymi,
 • chroni przed promieniowaniem UV,
 • zapewnie możliwość czucia i dotyku,
 • jest aktywnie włączony w walkę z alergenami.

Skóra właściwa:

 • zawarte w niej włókna odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry,
 • reguluje ciepłotę ciała,
 • utlenia skórę i zaopatruje ją w substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji.

Tkanka podskórna

 • amortyzuje narządy wewnętrzne i chroni je
 • stanowi warstwę izolacyjną
 • jest swoistą "spiżarnią" organizmu, magazynującą substancje energetyczne.

Regeneracja skóry

Regeneracja skóry przebiega nieustannie. Stary, martwy naskórek złuszcza się (można mu w tym oczywiście pomóc odpowiednio dobraną pielęgnacją) i jest zastępowany przez komórki "nowej" skóry. Oczywiście są sytuacje, kiedy procesy odbudowy zachodzą znacznie intensywniej, na przykład wtedy gdy skóra się goi i konieczna jest gruntowna regeneracja naskórka poddanego uszkodzeniom.

To dzięki keranocytom odbywa się regeneracja naskórka. Z warstwy podstawnej przemieszczają się one do warstwy rogowej gdzie obumierają – następuje wymiana naskórka. Inną kwestią jest odbudowa skóry właściwej. Znaleźć w niej można fibroblasty i macierz. Fibroblasty wytwarzają składniki macierzy, na przykład kolagen i elastynę. Z wiekiem jednak proces ten odbywa się coraz słabiej, dlatego też skóra traci jędrność i elastyczność.

Około miesiąca od uszkodzenia zajmuje regeneracja skóry. Wszystko zależy od jej ogólnej kondycji i stopnia uszkodzenia. Na szczęście są sposoby wspomagające odbudowę skóry.

Sposoby na regenerację skóry twarzy, dłoni i ciała

Regenerację skóry twarzy, dłoni i ciała można w kompleksowy sposób przeprowadzić w salonie kosmetycznym. Wiele jest specjalistycznych zabiegów, które zregenerują naskórek, przyśpieszą procesy odnowy, pobudzą produkcję włókien.

Można też zadbać o stosowną pielęgnację w warunkach domowych. Warto zacząć od odpowiedniej diety i nawadniania organizmu, to od składników odżywczych i nawilżenia skóry rozpoczyna się jej prawidłowa kondycja.

Metodą, która sprawia, że regeneracja skóry twarzy, dłoni i ciała jest w wyraźny sposób wsparta jest regularne stosowanie peelingu. Złuszcza on martwy naskórek, dogłębnie oczyszcza, wspomaga procesy odnowy w przypadku przebarwień i blizn. Nie należy jednak używać przy otwartych ranach, zdartej skórze, może ją bowiem dodatkowo podrażnić. Po zabiegu należy zastosować produkt kojący, nawilżający, wspomagający regenerację.

Czym smarować zdartą skórę na twarzy

Twarz to szczególnie delikatny obszar. Czym smarować zdartą skórę na twarzy, aby jak najszybciej ją wygoić i zminimalizować ryzyko blizn? Warto przede wszystkim oczyścić skórę, tak aby szybciej się goiła. Świetnie w kojeniu podrażnień sprawdzają się pantenol, aloes czy masło shea. Właściwości wyciszające wykazuje również alantoina. Regeneracja skóry twarzy przebiega też lepiej przy udziale kwasu hialuronowego (wytwarzanego również przez skórę). Na rynku sporo jest propozycji kremów naprawczych, bazujących na wymienionych wyżej składnikach.

Czym smarować skórę na dłoni i ciała

Codzienna pielęgnacja skóry dłoni i ciała powinna obejmować także nakładanie produktów nawilżających i natłuszczających. W przypadku dłoni, szczególnie w sezonie zimowym warto zainwestować w produkt emolientowy, który natłuści skórę, zabezpieczy ją przed niszczącymi mrozem i wiatrem. Do ciała dobrze jest stosować bogate masła odżywcze – shea, karité, a także na jeszcze lekko wilgotną skórę nakładać olejki. Będą one nie tylko odżywiać, ale również ujędrniać, świetnie sprawdzą się w profilaktyce cellulitu czy rozstępów. Olejek ze słodkich migdałów czy awokado wyraźnie ukoją skórę.

Skóra regeneruje się sama. W idealnych warunkach, kiedy nie przeszkadzają jej czynniki zewnętrzne, odbywa się to sprawniej. W rzeczywistości jednak jest ona bez przerwy narażana na uszkodzenia, dlatego też warto jej regenerację wspomóc.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.