Szybka regeneracja skóry twarzy, dłoni, ciała. Co pomaga?

Szybka regeneracja skóry twarzy, dłoni, ciała. Co pomaga? - zdjęcie

Skóra to nasz największy organ. To ona też jest pierwszą barierą między światem zewnętrznym a organizmem. Dlatego też narażona jest w szczególny sposób na uszkodzenia, podrażnienia. Warto wiedzieć jak szybko ją zregenerować.

Budowa i funkcje skóry

Skóra stanowi swoistą powłokę zewnętrzną ciała. Oddziela wnętrze organizmu od świata zewnętrznego i chroni je przed wszystkimi potencjalnie szkodliwymi czynnikami – wysuszeniem lub nadmierną wilgocią, promieniowaniem słonecznym, substancjami, z którymi ma kontakt. Nic więc dziwnego, że to właśnie skóra tak często jest w kondycji pozostawiającej wiele do życzenia. Nie sposób świadomie zadbać o jej odpowiednią pielęgnację bez zrozumienia tego jak działa i jakie pełni funkcje.

Warto wiedzieć, że powierzchnię skóry zamieszkują różnego rodzaju drobnoustroje. Równowaga mikrobiomu jest podstawą zachowania odpowiedniego stanu i kondycji skóry. Warto również ten aspekt uwzględnić w pielęgnacji i regenerowaniu skóry.

Jak zbudowana jest skóra? Składa się ona z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Na powierzchni skóry powstaje bariera hydrolipidowa – to dzięki niej organ ten zachowuje odpowiednie pH. Bariera hydrolipidowa stanowi warstwę ochronną dla całej skóry. Naskórek jest stosunkowo cienki – jego grubość raczej nie przekracza 1 mm, chociaż na przykład na podeszwach stóp może on mieć 4 mm. W nim również można wyróżnić warstwy – w warstwie podstawnej znajdują się komórki macierzyste, bez których nie mogłaby zachodzić regeneracja skóry. To one namnażają się bezustannie. Poza nimi w naskórku znaleźć także można melanocyty czy receptory dotyku. Kolejną warstwą jest warstwa kolczysta, która odpowiada za wytwarzanie keratyny. Głębiej znajduje się warstwa ziarnista, dzięki obecności której skóra nie ma koloru naczyń krwionośnych, ta część naskórka przysłania je. Ostatnie dwie warstwy to warstwa jasna (występująca tylko na stopach i dłoniach) oraz warstwa rogowa, która stanowi zabezpieczenie całego naskórka.

Poniżej znajduje się skóra właściwa. To w niej rozmieszczone są włókna kolagenowe i elastynowe. Również ta część skóry składa się z cieńszych warstw - brodawkowej i siateczkowatej. Ta pierwsza posiada włókna tkanki łącznej, usieciowane wokół naczyń, gruczołów czy mieszków włosowych. Ta druga składa się głównie ze wspomnianych włókien kolagenowych i elastynowych. Co więcej, zawarta w tej warstwie substancja podstawowa potrafi wiązać wodę.

Ostatnią, położoną najgłębiej warstwą skóry jest tkanka podskórna. W niej znajdują się przede wszystkim komórki odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczu.

Jakie funkcje ma skóra?

Naskórek:

  • poprzez ciągłe odnawianie się chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi,
  • zawarte w nim melanocyty nadają skórze pigment,
  • ogranicza odparowywanie wody ze skóry,
  • chroni przed drobnoustrojami chorobotwórczymi,
  • chroni przed promieniowaniem UV,
  • zapewnie możliwość czucia i dotyku,
  • jest aktywnie włączony w walkę z alergenami.

Skóra właściwa:

  • zawarte w niej włókna odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry,
  • reguluje ciepłotę ciała,
  • utlenia skórę i zaopatruje ją w substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji.

Tkanka podskórna

  • amortyzuje narządy wewnętrzne i chroni je
  • stanowi warstwę izolacyjną
  • jest swoistą "spiżarnią" organizmu, magazynującą substancje energetyczne.

Regeneracja skóry

Regeneracja skóry przebiega nieustannie. Stary, martwy naskórek złuszcza się (można mu w tym oczywiście pomóc odpowiednio dobraną pielęgnacją) i jest zastępowany przez komórki "nowej" skóry. Oczywiście są sytuacje, kiedy procesy odbudowy zachodzą znacznie intensywniej, na przykład wtedy gdy skóra się goi i konieczna jest gruntowna regeneracja naskórka poddanego uszkodzeniom.

To dzięki keranocytom odbywa się regeneracja naskórka. Z warstwy podstawnej przemieszczają się one do warstwy rogowej gdzie obumierają – następuje wymiana naskórka. Inną kwestią jest odbudowa skóry właściwej. Znaleźć w niej można fibroblasty i macierz. Fibroblasty wytwarzają składniki macierzy, na przykład kolagen i elastynę. Z wiekiem jednak proces ten odbywa się coraz słabiej, dlatego też skóra traci jędrność i elastyczność.

Około miesiąca od uszkodzenia zajmuje regeneracja skóry. Wszystko zależy od jej ogólnej kondycji i stopnia uszkodzenia. Na szczęście są sposoby wspomagające odbudowę skóry.

Sposoby na regenerację skóry twarzy, dłoni i ciała

Regenerację skóry twarzy, dłoni i ciała można w kompleksowy sposób przeprowadzić w salonie kosmetycznym. Wiele jest specjalistycznych zabiegów, które zregenerują naskórek, przyśpieszą procesy odnowy, pobudzą produkcję włókien.

Można też zadbać o stosowną pielęgnację w warunkach domowych. Warto zacząć od odpowiedniej diety i nawadniania organizmu, to od składników odżywczych i nawilżenia skóry rozpoczyna się jej prawidłowa kondycja.

Metodą, która sprawia, że regeneracja skóry twarzy, dłoni i ciała jest w wyraźny sposób wsparta jest regularne stosowanie peelingu. Złuszcza on martwy naskórek, dogłębnie oczyszcza, wspomaga procesy odnowy w przypadku przebarwień i blizn. Nie należy jednak używać przy otwartych ranach, zdartej skórze, może ją bowiem dodatkowo podrażnić. Po zabiegu należy zastosować produkt kojący, nawilżający, wspomagający regenerację.

Czym smarować zdartą skórę na twarzy

Twarz to szczególnie delikatny obszar. Czym smarować zdartą skórę na twarzy, aby jak najszybciej ją wygoić i zminimalizować ryzyko blizn? Warto przede wszystkim oczyścić skórę, tak aby szybciej się goiła. Świetnie w kojeniu podrażnień sprawdzają się pantenol, aloes czy masło shea. Właściwości wyciszające wykazuje również alantoina. Regeneracja skóry twarzy przebiega też lepiej przy udziale kwasu hialuronowego (wytwarzanego również przez skórę). Na rynku sporo jest propozycji kremów naprawczych, bazujących na wymienionych wyżej składnikach.

Czym smarować skórę na dłoni i ciała

Codzienna pielęgnacja skóry dłoni i ciała powinna obejmować także nakładanie produktów nawilżających i natłuszczających. W przypadku dłoni, szczególnie w sezonie zimowym warto zainwestować w produkt emolientowy, który natłuści skórę, zabezpieczy ją przed niszczącymi mrozem i wiatrem. Do ciała dobrze jest stosować bogate masła odżywcze – shea, karité, a także na jeszcze lekko wilgotną skórę nakładać olejki. Będą one nie tylko odżywiać, ale również ujędrniać, świetnie sprawdzą się w profilaktyce cellulitu czy rozstępów. Olejek ze słodkich migdałów czy awokado wyraźnie ukoją skórę.

Skóra regeneruje się sama. W idealnych warunkach, kiedy nie przeszkadzają jej czynniki zewnętrzne, odbywa się to sprawniej. W rzeczywistości jednak jest ona bez przerwy narażana na uszkodzenia, dlatego też warto jej regenerację wspomóc.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Choroby skóry Tłuszczak: jakie są przyczyny, objawy oraz leczenie? Czy tłuszczaki są groźne dla zdrowia?
Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej, który występuje na skórze pojedynczo lub w większych skupiskach. Ten niewielki i miękki w dotyku guzek może pojawić...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem