Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?

Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu? - zdjęcie

Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, na przykład zapalenia ucha. Jedną z niekonwencjonalnych metod oczyszczania uszu jest ich świecowanie. Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega taki zabieg oraz jakimi świecami się go wykonuje. Zapoznasz się również z korzyściami wynikającymi z jego stosowania, jak i z możliwymi niepożądanymi konsekwencjami. Uzyskasz też informacje o przeprowadzaniu takiego oczyszczania samodzielnie w domu, a na koniec sprawdzisz, kto zajmuje się profesjonalnym świecowaniem uszu oraz jakie są tego koszty.

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, zapoznaj się także z artykułem: Zapalenie ucha - jak je rozpoznać i leczyć?

Czym tak właściwie jest świecowanie uszu?

Świecowanie, nazywane też konchowaniem to metoda oczyszczania uszu znana już od starożytności. Rytuał usuwania zanieczyszczeń z uszu przy pomocy świec wykonywano od wieków w Grecji, Chinach, Egipcie. Robiły to też indiańskie plemiona w obu Amerykach. Konchowanie wywodzi się z medycyny ludowej i cieszy się do dziś sporą popularnością na całym świecie. Wkładana do ucha zapalona świeca ma rozpuścić zalegający w nim wosk wraz z bakteriami oraz pyłami. 

Oprócz zapewnienia czystości uszu, woskowanie może przynieść ulgę przy różnorodnych schorzeniach, od przeziębienia przez migreny i zawroty głowy, aż do przewlekłego zmęczenia czy chronicznego napięcia. Świecowanie uszu stanowi alternatywę dla powszechnie używanych patyczków do uszu lub szeroko reklamowanych sprayów do higieny uszu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zabieg ten wymaga ostrożności oraz wiedzy o poprawnej technice jego wykonywania.

Do świecowania uszu nie posłuży każda świeca, a jedynie właściwe przygotowanie przed oczyszczaniem gwarantuje jego skuteczność. Przed rozpoczęciem konchowania należy też zapoznać się z ewentualnymi przeciwskazaniami, do których należą między innymi: infekcje ucha, pęknięta błona bębenkowa oraz korzystanie z aparatów albo implantów słuchowych. 

Jak działa i na czym polega świecowanie uszu?

Zabieg świecowania uszu trwa z reguły około pół godziny. Pacjent kładzie się na boku, pod jego głową umieszcza się małą poduszkę. W celu uniknięcia oparzeń twarz i włosy są przykrywane specjalnym pokrowcem lub ręcznikiem z wyciętym otworem na ucho. Na początku małżowina jest delikatnie masowana z użyciem kremu w celu pobudzenia krążenia. Następnie do przewodu słuchowego wkłada się, nie głębiej niż na 1 cm, specjalną świecę pustą w środku. Pozostaje ona w uchu aż do osiągnięcia wyznaczonego punktu spalania. 

Zwolennicy świecowania uszu uważają, że oczyszczanie uszu tą metodą jest możliwe dzięki wytwarzaniu przez płomień świecy podciśnienia, pozwalającego pozbyć się nagromadzonej woskowiny oraz brudu przez ich wyssanie. Na koniec konchowania świecę wyjmuje się, gasi w wodzie, zaś ucho oczyszcza się jeszcze z pozostałych zanieczyszczeń. Świecę użytą podczas zabiegu rozcina się, aby sprawdzić, ile osadów zebrało się na umieszczonych w ich wnętrzach blaszkach. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając świece do uszu?

Do prawidłowego przeprowadzania świecowania uszu konieczne są specjalne naturalne świece. To cienkie, wydrążone wewnątrz świeczki, czasami mają też formę materiałowych stożków nasączonych parafiną lub woskiem pszczelim, nazywanych konchami. Świece do świecowania uszu zawierają często olejki eteryczne lub ekstrakty ziołowe, które wspomagają proces oczyszczania. W środku powinny znajdować się zbierające zanieczyszczenia blaszki, a na zewnętrznej warstwie wyraźnie zaznaczona linia, do której powinny wypalać się świece. Wiele osób zastanawia się, jak zrobić świecę do uszu samodzielnie, i choć w internecie można znaleźć różne instrukcje, najlepiej wybrać profesjonalnie wykonane świece z apteki. 

Jakie są efekty świecowania uszu?

Podstawowym celem konchowania uszu jest usunięcie zanieczyszczeń, woskowiny i bakterii, ale zabieg ten przynosi również inne pozytywne rezultaty. Przede wszystkim korzystnie oddziałuje na samopoczucie, wzmacnia też ogólną odporność organizmu. Według osób, które zajmują się medycyną alternatywną, świecowanie uszu pomoże pozbyć się szumów usznych, dokuczliwych bólów i zawrotów głowy. Jego lecznicze działanie ma oddziaływać na dolegliwości górnych dróg oddechowych, a także łagodzić stres i spowodowane nim napięcia. Dodatkowo oczyszcza krew, a także poprawia krążenie. Świecowanie uszu przyczynia się również do lepszego działania zmysłów smaków oraz wzroku, dając podobne do suplementów diety efekty. Niektórzy zwolennicy czyszczenia uszu ogniem twierdzą nawet, że jest to dobre remedium na przewlekłe choroby, między innymi nowotwory. 

Czy bezpieczne jest świecowanie uszu w domu?

Przeprowadzenie procedury świecowania uszu najlepiej powierzyć doświadczonemu specjaliście. Jej skuteczność i bezpieczeństwo zależy od odpowiedniego przygotowania. Woskowanie uszu można jednak przeprowadzić też z powodzeniem w domu przy zachowaniu środków ostrożności oraz wybierając dobrej jakości produkty higieniczne. Konieczna będzie do tego pomoc drugiej osoby, która zabezpieczy głowę, a także włoży świecę do ucha i przytrzyma przez odpowiednio długi czas. Należy pamiętać, że nie powinno się wstawać od razu po zakończeniu oczyszczania, ale pozostać jeszcze przynajmniej przez kilka minut w pozycji leżącej. Po zabiegu uszy będą dość wrażliwe, należy więc włożyć do nich tampony z waty i przez około dobę unikać moczenia głowy w wodzie czy mycia włosów. 

Świecowanie uszu – potencjalne zagrożenia

Część medycznych specjalistów pozostaje sceptyczna wobec konchowania uszu i jego efektów. Usuwanie woskowiny może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pełni ona funkcję ochronną przed brudem, bakteriami oraz stanami zapalnymi, a ponadto pomaga się oczyszczać uszom w naturalny sposób. Co więcej, uszy to niezwykle delikatna, bardzo podatna na uszkodzenia część ciała. Narażanie ich na poparzenia i kontakt z rozgrzanym woskiem może skutkować uszkodzeniami przewodu słuchowego, krwawieniami, infekcjami, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą utratą słuchu. 

Istnieje również ryzyko wepchnięcia wosku wgłąb ucha podczas konchowania, co będzie się wiązało z koniecznością wizyty u laryngologa. Ponadto, trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności w trakcie świecowania uszu dzieci. Zabieg może wywoływać u najmłodszych różne nieprzewidziane reakcje, co może doprowadzić do wywołania pożaru, oparzeń i innych nieszczęśliwych wypadków. 

Gdzie się udać i ile kosztuje świecowanie uszu?

Rytuał konchowania uszu jest wykonywany głównie przez gabinety medycyny alternatywnej. Ceny zależą najczęściej od popularności i renomy danego miejsca, najczęściej wahają się pomiędzy 60 a 120 zł. Koszty przeprowadzania świecowania uszu w domu są zdecydowanie niższe niż u naturoterapeuty. Wystarczy tylko posiadać kilka łatwo dostępnych artykułów, takich jak ręcznik (do osłonienia włosów i twarzy), patyczki do uszu czy wata kosmetyczna. Same świece można zakupić w aptekach stacjonarnych lub internetowych, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych za sztukę. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.