Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?

Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa? - zdjęcie

Dla wielu kobiet bycie mamą jest prawdziwym marzeniem, które okazuje się czasem trudne do zrealizowania. Niezdrowy tryb życia, zbyt duży stres czy problemy hormonalne - to wszystko może sprawić, że długotrwałe starania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Jakie badania można wykonać samodzielnie przy problemach z zajściem w ciążę, a kiedy lepiej udać się do endokrynologa? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak nasze samopoczucie wpływa na ciąże i płodność?
 • Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Jaki poziom odpowiedni dla przyszłych mam?
 • 10 badań, jakie należy wykonać, starając się o dziecko.
 • Jakie badania hormonalne wykonać przed zajściem w ciąże?
 • Niedoczynność tarczycy a ciąża - co warto wiedzieć o tej chorobie?
 • Stres oksydacyjny a podwyższone TSH - co powinnaś wiedzieć?
 • Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Jakie są normy prolaktyny?
 • Stres a płodność - czy stres naprawdę zaburza owulację?
 • Czy starając się o dziecko, warto odwiedzić endokrynologa?

Warto również przeczytać: Nadczynność tarczycy: Co to za choroba? Jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Zdrowie przyszłej mamy, czyli jak ogólne samopoczucie wpływa na zajście w ciążę

Nie ulega żadnej wątpliwości, że stan zdrowia kobiety ma ogromny wpływ na płodność. Niezdrowy styl życia, nadwaga czy stosowanie różnego rodzaju używek nie tylko pogarszają nasze codzienne samopoczucie, ale mogą też przyczyniać się do niepłodności. Czasami problemem jest zbyt duża chęć zajścia w ciążę, która niejako nas blokuje. Taka reakcja organizmu na silny stres nie jest niczym nadzwyczajnym, dlatego powinnyśmy zrobić wszystko, by do przyszłego macierzyństwa podchodzić z rozwagą i bez specjalnej presji. Warto wiedzieć, że niewiele kobiet jest w stanie zajść w ciążę po pierwszej próbie. Bardzo często potrzeba kilku miesięcy starań, a w medycynie przyjmuje się, że o problemach z zajściem w ciążę można mówić dopiero, gdy po roku starań nie dojdzie do zapłodnienia. Dajmy sobie więc czas i nie traktujmy zbyt poważnie pojedynczych niepowodzeń.

Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Właściwe poziomy, jakie powinna utrzymywać kobieta

Kwas foliowy znany pod nazwą witaminy B9 lub folacyny powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne przynajmniej do końca pierwszego trymestru. Warto jednak zadbać o jego suplementację już w okresie starania o dziecko. Wspomaga on organogenezę, ale ma też wpływ na płodność. Specjaliści zalecają, by włączyć jego suplementację na mniej więcej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę. Niezwykle ważnym pierwiastkiem w życiu przyszłej mamy powinien być jod. Amerykańskie Towarzystwa Endokrynologiczne zalecają suplementację wszystkim kobietom planującym ciążę. Niedobór jodu może bowiem powodować niską masę urodzeniową dziecka, a w skrajnych przypadkach jest w stanie wywołać poronienie. Powinnyśmy więc w tym okresie postawić na zdrową dietę, dobrze zbilansowane posiłki, a w razie potrzeby stosowanie suplementów.

Jakie są właściwe poziomy jodu i kwasu foliowego, jakie powinna utrzymywać kobieta? Według Norm Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku dzienna podaż jodu dla osób dorosłych powinna wynosić 150 µg. Jeśli chodzi o kwas foliowy, to kobiety w okresie rozrodczym powinny przyjmować 400 µg tej witaminy dziennie, a w czasie ciąży jeszcze więcej - do 600 µg.

10 badań, które powinnaś wykonać, starając się o dziecko

Jakie badania do endokrynologa powinnyśmy zabrać, by mógł szybko postawić diagnozę?

Bez wątpienia przyda się oznaczenie:

 • progesteronu,
 • androstendionu,
 • fT3 i fT4
 • AMH,
 • FSH
 • anty TPO,
 • anty TG,
 • PRL,
 • testosteronu wolnego,
 • TSH.

Nie zawsze trzeba jednak robić je wszystkie. Dlatego, zamiast wykonywać je samodzielnie, warto umówić się na pierwszą wizytę i uzgodnić z lekarzem, które z badań należy wykonać w pierwszej kolejności.

Hormony wpływające na płodność – jakie badania hormonalne wykonać?

Nadprodukcja lub niewystarczająca ilość niektórych hormonów może powodować problemy z zajściem w ciążę. Podczas diagnostyki trzeba wykonać pewne badania, które pozwolą wykluczyć poważne choroby. Badania powinny być przeprowadzane w określonych dniach cyklu miesiączkowego, dlatego nie warto wykonywać ich pochopnie. Pamiętajmy, że problemy z zajściem w ciążę nie zawsze wynikają z dolegliwości po stronie kobiet. Należy również przeprowadzić diagnostykę mężczyzn (poziom testosteronu, FSH, TSH i prolaktyny), bo również zaburzenia u panów mogą blokować zajście w ciążę.

Choroby tarczycy a ciąża – jak niedoczynność tarczycy wpływa na starania o dziecko?

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę to temat, który warto poruszać zawsze, gdy młoda kobieta ma przez dłuższy czas problem z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży do końca. Tak naprawdę nie tylko niedoczynność, ale wszelkie choroby tarczycy powodują problemy hormonalne, a te bezpośrednio przekładają się na zaburzenia cyklu miesięcznego, co w konsekwencji może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę. Kontrola stanu tarczycy jest o tyle ważna, że ma ona wpływ nie tylko na samo zajście w ciążę, ale przede wszystkim jej przebieg. Problemy natury hormonalnej mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego należy zrobić wszystko, by wszystkie parametry były pod stałą kontrolą lekarza.

Podwyższone TSH a stres oksydacyjny – co mówią specjaliści?

Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o płodność, jest stres oksydacyjny powstający na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a przeciwutleniaczy. Proces ten nie dość, że wpływa na szybsze starzenie się, to jeszcze przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę.

Przyczyny stresu oksydacyjnego:

 • zbyt duża ilość cukru w diecie,
 • jedzenie bogate w utlenione tłuszcze,
 • niewłaściwa ilość snu,
 • spożywanie żywności wysoko przetworzonej.

Musisz wiedzieć, że również podwyższenie hormonu TSH zwiększa stres oksydacyjny i może mocno utrudniać zajście w ciążę. Badania specjalistów z ICZMP w Łodzi jednoznacznie pokazują, że czynnik ten przekłada się na takie problemy nawet u kobiet młodych. Wiele pań zadaje sobie pytanie dlaczego TSH rośnie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może nią być guz przysadki, niedoczynność tarczycy czy niedobór jodu. Co jeśli TSH jest za wysokie? Należy wdrożyć odpowiednie leczenie endokrynologiczne.

Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Badania i normy prolaktyny

Wysoki poziom prolaktyny utrudnia kobiecie zajście w ciążę, a czasem wręcz uniemożliwia zapłodnienie. Prolaktyna hamuje owulację i niekorzystnie wpływa na cykl miesięczny. Jej prawidłowy poziom ma ogromne znaczenie w kontekście podtrzymania pracy ciałka żółtego odpowiedzialnego za wytwarzanie progesteronu. Czy wysoka prolaktyna może wpływać na problemy z donoszeniem ciąży? Oczywiście, że tak. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie jej stanu w przypadku, gdy przed zajściem w ciążę jej poziom nie był prawidłowy.

Normy prolaktyny u kobiet: 135 – 145 mmol/l (dotyczy osób dorosłych oraz dzieci).

Kiedy stres blokuje płodność - negatywny wpływ stresu na owulację

Zdarza się tak, że kobieta bez chorób organicznych ma problem z zajściem w ciążę. Bardzo często okazuje się, że głównym winowajcą jest zbyt duży stres mający ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Co na stres i nerwy warto wybrać? Jeśli mamy problem z radzeniem sobie z sytuacjami stresowymi, korzystne może okazać się stosowanie ziołowych leków uspokajających, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie są one zbyt mocne. Jeśli takie delikatne suplementy nie pomagają, powinnaś umówić się na wizytę u psychologa, który pomoże zrozumieć istotę problemu i nauczy nas radzić sobie ze stresem.

Endokrynolog a starania o dziecko – kiedy udać się do specjalisty i jak może Ci on pomóc?

Do endokrynologa musimy udać się zawsze, jeśli starania o dziecko nie przynoszą pożądanych rezultatów. Jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba wykluczyć, są różnego rodzaju choroby endokrynologiczne i zaburzenia hormonalne. Jeśli parametry TSH okażą się zbyt wysokie lub specjalista zauważy inne niepokojące objawy, przeprowadzi kompleksową diagnostykę, a w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Dzięki temu nasze starania o dziecko będą mogły przynieść lepsze efekty i szybciej będziemy mogły cieszyć się z rodzicielstwa.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.