Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?

Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa? - zdjęcie

Dla wielu kobiet bycie mamą jest prawdziwym marzeniem, które okazuje się czasem trudne do zrealizowania. Niezdrowy tryb życia, zbyt duży stres czy problemy hormonalne - to wszystko może sprawić, że długotrwałe starania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Jakie badania można wykonać samodzielnie przy problemach z zajściem w ciążę, a kiedy lepiej udać się do endokrynologa? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak nasze samopoczucie wpływa na ciąże i płodność?
  • Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Jaki poziom odpowiedni dla przyszłych mam?
  • 10 badań, jakie należy wykonać, starając się o dziecko.
  • Jakie badania hormonalne wykonać przed zajściem w ciąże?
  • Niedoczynność tarczycy a ciąża - co warto wiedzieć o tej chorobie?
  • Stres oksydacyjny a podwyższone TSH - co powinnaś wiedzieć?
  • Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Jakie są normy prolaktyny?
  • Stres a płodność - czy stres naprawdę zaburza owulację?
  • Czy starając się o dziecko, warto odwiedzić endokrynologa?

Warto również przeczytać: Nadczynność tarczycy: Co to za choroba? Jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Zdrowie przyszłej mamy, czyli jak ogólne samopoczucie wpływa na zajście w ciążę

Nie ulega żadnej wątpliwości, że stan zdrowia kobiety ma ogromny wpływ na płodność. Niezdrowy styl życia, nadwaga czy stosowanie różnego rodzaju używek nie tylko pogarszają nasze codzienne samopoczucie, ale mogą też przyczyniać się do niepłodności. Czasami problemem jest zbyt duża chęć zajścia w ciążę, która niejako nas blokuje. Taka reakcja organizmu na silny stres nie jest niczym nadzwyczajnym, dlatego powinnyśmy zrobić wszystko, by do przyszłego macierzyństwa podchodzić z rozwagą i bez specjalnej presji. Warto wiedzieć, że niewiele kobiet jest w stanie zajść w ciążę po pierwszej próbie. Bardzo często potrzeba kilku miesięcy starań, a w medycynie przyjmuje się, że o problemach z zajściem w ciążę można mówić dopiero, gdy po roku starań nie dojdzie do zapłodnienia. Dajmy sobie więc czas i nie traktujmy zbyt poważnie pojedynczych niepowodzeń.

Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Właściwe poziomy, jakie powinna utrzymywać kobieta

Kwas foliowy znany pod nazwą witaminy B9 lub folacyny powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne przynajmniej do końca pierwszego trymestru. Warto jednak zadbać o jego suplementację już w okresie starania o dziecko. Wspomaga on organogenezę, ale ma też wpływ na płodność. Specjaliści zalecają, by włączyć jego suplementację na mniej więcej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę. Niezwykle ważnym pierwiastkiem w życiu przyszłej mamy powinien być jod. Amerykańskie Towarzystwa Endokrynologiczne zalecają suplementację wszystkim kobietom planującym ciążę. Niedobór jodu może bowiem powodować niską masę urodzeniową dziecka, a w skrajnych przypadkach jest w stanie wywołać poronienie. Powinnyśmy więc w tym okresie postawić na zdrową dietę, dobrze zbilansowane posiłki, a w razie potrzeby stosowanie suplementów.

Jakie są właściwe poziomy jodu i kwasu foliowego, jakie powinna utrzymywać kobieta? Według Norm Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku dzienna podaż jodu dla osób dorosłych powinna wynosić 150 µg. Jeśli chodzi o kwas foliowy, to kobiety w okresie rozrodczym powinny przyjmować 400 µg tej witaminy dziennie, a w czasie ciąży jeszcze więcej - do 600 µg.

10 badań, które powinnaś wykonać, starając się o dziecko

Jakie badania do endokrynologa powinnyśmy zabrać, by mógł szybko postawić diagnozę?

Bez wątpienia przyda się oznaczenie:

  • progesteronu,
  • androstendionu,
  • fT3 i fT4
  • AMH,
  • FSH
  • anty TPO,
  • anty TG,
  • PRL,
  • testosteronu wolnego,
  • TSH.

Nie zawsze trzeba jednak robić je wszystkie. Dlatego, zamiast wykonywać je samodzielnie, warto umówić się na pierwszą wizytę i uzgodnić z lekarzem, które z badań należy wykonać w pierwszej kolejności.

Hormony wpływające na płodność – jakie badania hormonalne wykonać?

Nadprodukcja lub niewystarczająca ilość niektórych hormonów może powodować problemy z zajściem w ciążę. Podczas diagnostyki trzeba wykonać pewne badania, które pozwolą wykluczyć poważne choroby. Badania powinny być przeprowadzane w określonych dniach cyklu miesiączkowego, dlatego nie warto wykonywać ich pochopnie. Pamiętajmy, że problemy z zajściem w ciążę nie zawsze wynikają z dolegliwości po stronie kobiet. Należy również przeprowadzić diagnostykę mężczyzn (poziom testosteronu, FSH, TSH i prolaktyny), bo również zaburzenia u panów mogą blokować zajście w ciążę.

Choroby tarczycy a ciąża – jak niedoczynność tarczycy wpływa na starania o dziecko?

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę to temat, który warto poruszać zawsze, gdy młoda kobieta ma przez dłuższy czas problem z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży do końca. Tak naprawdę nie tylko niedoczynność, ale wszelkie choroby tarczycy powodują problemy hormonalne, a te bezpośrednio przekładają się na zaburzenia cyklu miesięcznego, co w konsekwencji może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę. Kontrola stanu tarczycy jest o tyle ważna, że ma ona wpływ nie tylko na samo zajście w ciążę, ale przede wszystkim jej przebieg. Problemy natury hormonalnej mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego należy zrobić wszystko, by wszystkie parametry były pod stałą kontrolą lekarza.

Podwyższone TSH a stres oksydacyjny – co mówią specjaliści?

Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o płodność, jest stres oksydacyjny powstający na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a przeciwutleniaczy. Proces ten nie dość, że wpływa na szybsze starzenie się, to jeszcze przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę.

Przyczyny stresu oksydacyjnego:

  • zbyt duża ilość cukru w diecie,
  • jedzenie bogate w utlenione tłuszcze,
  • niewłaściwa ilość snu,
  • spożywanie żywności wysoko przetworzonej.

Musisz wiedzieć, że również podwyższenie hormonu TSH zwiększa stres oksydacyjny i może mocno utrudniać zajście w ciążę. Badania specjalistów z ICZMP w Łodzi jednoznacznie pokazują, że czynnik ten przekłada się na takie problemy nawet u kobiet młodych. Wiele pań zadaje sobie pytanie dlaczego TSH rośnie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może nią być guz przysadki, niedoczynność tarczycy czy niedobór jodu. Co jeśli TSH jest za wysokie? Należy wdrożyć odpowiednie leczenie endokrynologiczne.

Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Badania i normy prolaktyny

Wysoki poziom prolaktyny utrudnia kobiecie zajście w ciążę, a czasem wręcz uniemożliwia zapłodnienie. Prolaktyna hamuje owulację i niekorzystnie wpływa na cykl miesięczny. Jej prawidłowy poziom ma ogromne znaczenie w kontekście podtrzymania pracy ciałka żółtego odpowiedzialnego za wytwarzanie progesteronu. Czy wysoka prolaktyna może wpływać na problemy z donoszeniem ciąży? Oczywiście, że tak. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie jej stanu w przypadku, gdy przed zajściem w ciążę jej poziom nie był prawidłowy.

Normy prolaktyny u kobiet: 135 – 145 mmol/l (dotyczy osób dorosłych oraz dzieci).

Kiedy stres blokuje płodność - negatywny wpływ stresu na owulację

Zdarza się tak, że kobieta bez chorób organicznych ma problem z zajściem w ciążę. Bardzo często okazuje się, że głównym winowajcą jest zbyt duży stres mający ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Co na stres i nerwy warto wybrać? Jeśli mamy problem z radzeniem sobie z sytuacjami stresowymi, korzystne może okazać się stosowanie ziołowych leków uspokajających, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie są one zbyt mocne. Jeśli takie delikatne suplementy nie pomagają, powinnaś umówić się na wizytę u psychologa, który pomoże zrozumieć istotę problemu i nauczy nas radzić sobie ze stresem.

Endokrynolog a starania o dziecko – kiedy udać się do specjalisty i jak może Ci on pomóc?

Do endokrynologa musimy udać się zawsze, jeśli starania o dziecko nie przynoszą pożądanych rezultatów. Jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba wykluczyć, są różnego rodzaju choroby endokrynologiczne i zaburzenia hormonalne. Jeśli parametry TSH okażą się zbyt wysokie lub specjalista zauważy inne niepokojące objawy, przeprowadzi kompleksową diagnostykę, a w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Dzięki temu nasze starania o dziecko będą mogły przynieść lepsze efekty i szybciej będziemy mogły cieszyć się z rodzicielstwa.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem