Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?

Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa? - zdjęcie

Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?

Dla wielu kobiet bycie mamą jest prawdziwym marzeniem, które okazuje się czasem trudne do zrealizowania. Niezdrowy tryb życia, zbyt duży stres czy problemy hormonalne - to wszystko może sprawić, że długotrwałe starania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Jakie badania można wykonać samodzielnie przy problemach z zajściem w ciążę, a kiedy lepiej udać się do endokrynologa? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak nasze samopoczucie wpływa na ciąże i płodność?
 • Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Jaki poziom odpowiedni dla przyszłych mam?
 • 10 badań, jakie należy wykonać, starając się o dziecko.
 • Jakie badania hormonalne wykonać przed zajściem w ciąże?
 • Niedoczynność tarczycy a ciąża - co warto wiedzieć o tej chorobie?
 • Stres oksydacyjny a podwyższone TSH - co powinnaś wiedzieć?
 • Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Jakie są normy prolaktyny?
 • Stres a płodność - czy stres naprawdę zaburza owulację?
 • Czy starając się o dziecko, warto odwiedzić endokrynologa?

Warto również przeczytać: Nadczynność tarczycy: Co to za choroba? Jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Zdrowie przyszłej mamy, czyli jak ogólne samopoczucie wpływa na zajście w ciążę

Nie ulega żadnej wątpliwości, że stan zdrowia kobiety ma ogromny wpływ na płodność. Niezdrowy styl życia, nadwaga czy stosowanie różnego rodzaju używek nie tylko pogarszają nasze codzienne samopoczucie, ale mogą też przyczyniać się do niepłodności. Czasami problemem jest zbyt duża chęć zajścia w ciążę, która niejako nas blokuje. Taka reakcja organizmu na silny stres nie jest niczym nadzwyczajnym, dlatego powinnyśmy zrobić wszystko, by do przyszłego macierzyństwa podchodzić z rozwagą i bez specjalnej presji. Warto wiedzieć, że niewiele kobiet jest w stanie zajść w ciążę po pierwszej próbie. Bardzo często potrzeba kilku miesięcy starań, a w medycynie przyjmuje się, że o problemach z zajściem w ciążę można mówić dopiero, gdy po roku starań nie dojdzie do zapłodnienia. Dajmy sobie więc czas i nie traktujmy zbyt poważnie pojedynczych niepowodzeń.

Witaminy płodności: jod i kwas foliowy. Właściwe poziomy, jakie powinna utrzymywać kobieta

Kwas foliowy znany pod nazwą witaminy B9 lub folacyny powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne przynajmniej do końca pierwszego trymestru. Warto jednak zadbać o jego suplementację już w okresie starania o dziecko. Wspomaga on organogenezę, ale ma też wpływ na płodność. Specjaliści zalecają, by włączyć jego suplementację na mniej więcej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę. Niezwykle ważnym pierwiastkiem w życiu przyszłej mamy powinien być jod. Amerykańskie Towarzystwa Endokrynologiczne zalecają suplementację wszystkim kobietom planującym ciążę. Niedobór jodu może bowiem powodować niską masę urodzeniową dziecka, a w skrajnych przypadkach jest w stanie wywołać poronienie. Powinnyśmy więc w tym okresie postawić na zdrową dietę, dobrze zbilansowane posiłki, a w razie potrzeby stosowanie suplementów.

Jakie są właściwe poziomy jodu i kwasu foliowego, jakie powinna utrzymywać kobieta? Według Norm Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku dzienna podaż jodu dla osób dorosłych powinna wynosić 150 µg. Jeśli chodzi o kwas foliowy, to kobiety w okresie rozrodczym powinny przyjmować 400 µg tej witaminy dziennie, a w czasie ciąży jeszcze więcej - do 600 µg.

10 badań, które powinnaś wykonać, starając się o dziecko

Jakie badania do endokrynologa powinnyśmy zabrać, by mógł szybko postawić diagnozę?

Bez wątpienia przyda się oznaczenie:

 • progesteronu,
 • androstendionu,
 • fT3 i fT4
 • AMH,
 • FSH
 • anty TPO,
 • anty TG,
 • PRL,
 • testosteronu wolnego,
 • TSH.

Nie zawsze trzeba jednak robić je wszystkie. Dlatego, zamiast wykonywać je samodzielnie, warto umówić się na pierwszą wizytę i uzgodnić z lekarzem, które z badań należy wykonać w pierwszej kolejności.

Hormony wpływające na płodność – jakie badania hormonalne wykonać?

Nadprodukcja lub niewystarczająca ilość niektórych hormonów może powodować problemy z zajściem w ciążę. Podczas diagnostyki trzeba wykonać pewne badania, które pozwolą wykluczyć poważne choroby. Badania powinny być przeprowadzane w określonych dniach cyklu miesiączkowego, dlatego nie warto wykonywać ich pochopnie. Pamiętajmy, że problemy z zajściem w ciążę nie zawsze wynikają z dolegliwości po stronie kobiet. Należy również przeprowadzić diagnostykę mężczyzn (poziom testosteronu, FSH, TSH i prolaktyny), bo również zaburzenia u panów mogą blokować zajście w ciążę.

Choroby tarczycy a ciąża – jak niedoczynność tarczycy wpływa na starania o dziecko?

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę to temat, który warto poruszać zawsze, gdy młoda kobieta ma przez dłuższy czas problem z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży do końca. Tak naprawdę nie tylko niedoczynność, ale wszelkie choroby tarczycy powodują problemy hormonalne, a te bezpośrednio przekładają się na zaburzenia cyklu miesięcznego, co w konsekwencji może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę. Kontrola stanu tarczycy jest o tyle ważna, że ma ona wpływ nie tylko na samo zajście w ciążę, ale przede wszystkim jej przebieg. Problemy natury hormonalnej mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego należy zrobić wszystko, by wszystkie parametry były pod stałą kontrolą lekarza.

Podwyższone TSH a stres oksydacyjny – co mówią specjaliści?

Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o płodność, jest stres oksydacyjny powstający na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a przeciwutleniaczy. Proces ten nie dość, że wpływa na szybsze starzenie się, to jeszcze przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę.

Przyczyny stresu oksydacyjnego:

 • zbyt duża ilość cukru w diecie,
 • jedzenie bogate w utlenione tłuszcze,
 • niewłaściwa ilość snu,
 • spożywanie żywności wysoko przetworzonej.

Musisz wiedzieć, że również podwyższenie hormonu TSH zwiększa stres oksydacyjny i może mocno utrudniać zajście w ciążę. Badania specjalistów z ICZMP w Łodzi jednoznacznie pokazują, że czynnik ten przekłada się na takie problemy nawet u kobiet młodych. Wiele pań zadaje sobie pytanie dlaczego TSH rośnie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może nią być guz przysadki, niedoczynność tarczycy czy niedobór jodu. Co jeśli TSH jest za wysokie? Należy wdrożyć odpowiednie leczenie endokrynologiczne.

Prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Badania i normy prolaktyny

Wysoki poziom prolaktyny utrudnia kobiecie zajście w ciążę, a czasem wręcz uniemożliwia zapłodnienie. Prolaktyna hamuje owulację i niekorzystnie wpływa na cykl miesięczny. Jej prawidłowy poziom ma ogromne znaczenie w kontekście podtrzymania pracy ciałka żółtego odpowiedzialnego za wytwarzanie progesteronu. Czy wysoka prolaktyna może wpływać na problemy z donoszeniem ciąży? Oczywiście, że tak. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie jej stanu w przypadku, gdy przed zajściem w ciążę jej poziom nie był prawidłowy.

Normy prolaktyny u kobiet: 135 – 145 mmol/l (dotyczy osób dorosłych oraz dzieci).

Kiedy stres blokuje płodność - negatywny wpływ stresu na owulację

Zdarza się tak, że kobieta bez chorób organicznych ma problem z zajściem w ciążę. Bardzo często okazuje się, że głównym winowajcą jest zbyt duży stres mający ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Co na stres i nerwy warto wybrać? Jeśli mamy problem z radzeniem sobie z sytuacjami stresowymi, korzystne może okazać się stosowanie ziołowych leków uspokajających, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie są one zbyt mocne. Jeśli takie delikatne suplementy nie pomagają, powinnaś umówić się na wizytę u psychologa, który pomoże zrozumieć istotę problemu i nauczy nas radzić sobie ze stresem.

Endokrynolog a starania o dziecko – kiedy udać się do specjalisty i jak może Ci on pomóc?

Do endokrynologa musimy udać się zawsze, jeśli starania o dziecko nie przynoszą pożądanych rezultatów. Jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba wykluczyć, są różnego rodzaju choroby endokrynologiczne i zaburzenia hormonalne. Jeśli parametry TSH okażą się zbyt wysokie lub specjalista zauważy inne niepokojące objawy, przeprowadzi kompleksową diagnostykę, a w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Dzięki temu nasze starania o dziecko będą mogły przynieść lepsze efekty i szybciej będziemy mogły cieszyć się z rodzicielstwa.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.