zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Stosunek seksualny – przebieg i rodzaje

 stosunek seksualny – przebieg i rodzaje

Stosunek seksualny to akt zbliżenia dwojga ludzi. Wydawać by się mogło, że temat ten jest bliski każdemu człowiekowi. Niemniej jednak wiele osób nie potrafi wyróżnić poszczególnych faz zbliżenia. Czym zatem jest stosunek płciowy? Na czym polega stosunek seksualny? Jak wygląda? Jakie są fazy seksu?

Co to jest stosunek płciowy?

Stosunek płciowy, określany również jako stosunek seksualny, seks lub akt płciowy, to nic innego jak zbliżenie dwojga ludzi. Celem stosunków seksualnych jest prokreacja (spłodzenie i zrodzenie dzieci, którego bezpośrednim celem jest przedłużenie gatunku) lub osiągnięcie fizycznej i psychicznej przyjemności, z orgazmem włącznie. Podczas stosunku dopochwowego prącie w stanie erekcji (wzwodu) wprowadzane jest do pochwy. Należy podkreślić, że stosunek płciowy prowadzi zazwyczaj do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki.

Jak przebiega i wygląda stosunek seksualny człowieka?

Stosunek płciowy można rozpatrywać jako ciąg czynności wykonywanych przez dwoje partnerów, które umożliwiają ludzką kopulację. W tym znaczeniu można wyodrębnić dwie fazy. W pierwszym etapie wyróżnić należy czynności i zachowania, które wzbudzają podniecenie. Zaliczyć można do nich wszelkie formy stymulacji, które nie są de facto kopulacją (penetracją podczas stosunku), a zatem pieszczoty ustami, rękoma i innymi częściami ciała. Podniecenie umożliwia osiągnięcie stanu gotowości do pełnego stosunku w zależności od techniki i rodzaju współżycia – waginalnego (dopochwowego) lub analnego. Sama kopulacja polega na wprowadzeniu członka do pochwy i penetrację poprzez wykonywanie przez partnerów ruchów frykcyjnych (zazwyczaj góra/dół bądź przód/tył). Co ważne, penetracja podczas stosunku w połączeniu z emocjonalnymi czynnikami i pieszczotami umożliwia osiągnięcie orgazmu. 

Warto wskazać, że stosunek seksualny w przekroju wygląda tak, że dochodzi do pocierania członka o ścianę pochwy. Narasta wówczas podniecenie, a także dochodzi do wzrostu tempa, co prowadzi do orgazmu. Akty seksualne u mężczyzn kończą się ejakulacją, zaś u kobiet wiążą się z nieopisaną przyjemnością. 

Schemat stosunku płciowego – opis stosunku seksualnego krok po kroku

Stosunek płciowy u ludzi można podzielić na kilka faz. Pierwszą z nich jest stan pożądania i podniecenia seksualnego, który wywołany jest przez bodźce dotykowe, wzrokowe, emocjonalne, a także wyobrażeniowe (fantazje). Co ciekawe, u kobiet rodzi się zazwyczaj w głowie, natomiast u mężczyzn częściej ma podłoże czysto fizyczne. Owo podniecenie przekłada się na wystąpienie rekcji fizjologicznych. Dlatego też u mężczyzn dochodzi do wzwodu (erekcji) penisa, uniesienia jąder, a także do stwardnienia skóry moszny. Z kolei u kobiet wiąże się z nabrzmieniem warg sromowych oraz łechtaczki, a także zwilżenia pochwy (lubricatio). Drugą fazą stosunku jest faza określana jako plateau – to czas, kiedy podniecenie oraz jego fizjologiczne następstwa utrzymują się na stałym poziomie i rośnie przekrwienie narządów płciowych. Dzięki temu możliwy jest kontakt płciowy i kopulacja ludzi (stosunek waginalny lub analny). W tej fazie stosunku seksualnego dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia bicia serca i oddechu. Finalnie dochodzi do orgazmu, który jest trzecią fazą stosunku płciowego. Należy wskazać, że jest to szczytowy moment podniecenia, podczas którego partnerzy odczuwają skrajną rozkosz. Co ważne, u mężczyzn szczytowanie wiąże się dodatkowo z wytryskiem nasienia (ejakulacją). Po tej fazie następuje ostatni etap odprężenia, w której napięcie mięśniowe i przekrwienie narządów płciowych oraz stref erogennych ustępuje.

Rodzaje aktów seksualnych

Wyróżnić należy kilka rodzajów stosunków płciowych. W tym znaczeniu można mówić o seksie oralnym, który polega na wzajemnych pieszczotach ustami stref erogennych i miejsc intymnych. Co ważne, ta forma stymulacji, podobnie jak tradycyjny akt seksualny (stosunek dopochwowy, waginalny), prowadzi do orgazmu. Ponadto, wyróżnić można również seks analny, w którym główny punkt penetracji stanowi odbyt. Należy wskazać, że ta forma stymulacji seksualnej jest niezwykle przyjemna dla mężczyzn. Co więcej, podczas zbliżenia orgazm możliwy jest u obojga partnerów. Niemniej jednak przy tej formie penetracji należy pamiętać o prezerwatywie oraz odpowiednim nawilżeniu (np. specjalnym lubrykantem). 

Warto również wskazać, że można wyodrębnić rodzaje stosunków płciowych ze względu na czas ich trwania. Należy zatem wyróżnić stosunek powtarzany, czyli taki który odbywa się jeden po drugim. Ponadto, wymienić można przedłużony stosunek seksualny, polegający na świadomym opóźnianiu wytrysku. Natomiast stosunek przerywany przez pary stosowany jest jako forma antykoncepcji (ale, co ważne, mało skuteczna).mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.