Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików - zdjęcie

Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest stomia oraz jak wygląda jej pielęgnacja. Podpowiadamy również, czego nie można robić ze stomią i na czym dokładnie polega dieta przy stomii.

Czym jest stomia? Wskazania i przyczyny wyłonienia stomii

Zastanawiasz się, co to jest stomia? Najprościej ujmując, stomia jelitowa to chirurgicznie połączenie pomiędzy światłem przewodu pokarmowego ze skórą. Określana również jako odbyt brzuszny albo przetoka moczowa – w zależności od tego, z którym narządem jest ona połączona. Może ona bowiem odprowadzać na zewnątrz kał lub mocz, który gromadzi się w doczepionym worku.

Stomię wykonuje się poprzez wyłonienie końca jelita poprzez otwór wykonany w brzuchu pacjenta. Po wywinięciu śluzówki jelita następuje jego zeszycie ze skórą. Zabieg ten najczęściej wykonuje się u osób, które chorują na:

Ponadto stomia może przydarzyć się także osobom, które w wyniku urazu lub powikłań pooperacyjnych utraciły funkcjonalność układu pokarmowego.

Jak wygląda stomia?

Stomia to fragment skóry, otaczający otwór wyprowadzający na zewnątrz mocz lub odchody. Tkanka ta ma kolor różowo–czerwony i nie jest ona unerwiona, dzięki czemu jej dotykanie nie sprawia bólu. Przez pierwsze dni po operacji stomia może być powiększona i może krwawić. Jest to jednak całkowicie naturalne, a dzięki odpowiedniej higienie intymnej miejsce to się ładnie wygoi.

Czy stomia jest na zawsze?

W bardzo wielu przypadkach stomię zakłada się na stałe. Istnieje jednak kilka przypadków, które dopuszczają jej stosowanie np. przez okres leczenia. Wszystko zależy więc od stanu zdrowia pacjenta oraz przyczyny, dla której umieszczono na nim przetokę. Na temat stomii istnieje wiele mitów, dlatego też w tym miejscu warto również odpowiedzieć na pytanie – jak długo żyje się ze stomią? Mimo iż życie ze stomią bywa uciążliwe, nie oznacza to jednak, że jej założenie musi zwiastować nadejście zgonu. Istnieje grono młodych osób, które posiadają odbyt brzuszny i nauczyły się z nią żyć.

Rodzaje i umiejscowienie stomii – kolostomia, ileostomia oraz urostomia

Istnieją różne rodzaje stomii jelitowej. Ze względu na długość jej stosowania można wyróżnić stomię czasową (krótkotrwałą tymczasową) oraz definitywną (na stałe). Przede wszystkim jednak znany jest podział ze względu na miejsce, na którym przeprowadza się zabieg. Pod tym względem wyróżnia się kolostomię, ileostomię oraz urostomię. Można również dokonać podziału ze względu na budowę stomii – na jednolufową (gdy ujście przewodu pokarmowego kończy się na jamie brzusznej) oraz stomię dwulufową, w której jeden z otworów jest końcowym odcinkiem jelita, a drugi odbytnicą.

Kolostomia

Czyli przetoka jelitowa, która jest tworzona, gdy u pacjenta pojawia się konieczność usunięcia części jelita grubego lub odbytnicy. Zabieg ten polega na wyłonione na powierzchnię brzucha fragmentu jelita grubego. Zwykle umieszcza się je poniżej pępka, po lewej stronie, poniżej pępka, a ponad powierzchnię skóry wystaje ok. 1,5 cm jelita.

Ileostomia

To zabieg przeprowadzany na osobach, u których konieczne jest usunięcie całego jelita grubego. W takim wypadku wyłania się tzw. anus praeternaturalis, czyli fragment jelita cienkiego. Stomia jest lokowana po drugiej stronie brzucha, czyli na prawo pod pępkiem. Taki sztuczny odbyt zwykle wystaje ok. 3–4cm ponad powierzchnią skóry. To właśnie nim wydalana jest treść jelitowa.

Urostomia

Czyli przetoka moczowa, która jest stosowana u pacjentów z uszkodzonym lub usuniętym pęcherzem moczowym. Zabieg ten polega na wszczepieniu moczowodu do odcinka jelita oraz wyprowadzeniu jego końca ponad powierzchnię brzucha. Tak właśnie powstaje stomia, którą umieszcza się nieco poniżej pępka – po jego prawej stronie.

Życie ze stomią – jak spać i uprawiać aktywność fizyczną?

Choć wydawać by się mogło, że stomia uniemożliwia normalne funkcjonowanie – wcale tak nie jest. To prawda, worek stomijny bywa uciążliwy, aczkolwiek nie wyklucza on z codziennego życia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, stosowanie przetoki nie jest tak trudne, jakby mogło się to wydawać. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej pielęgnacji, diety, a niejednokrotnie i zmiany swoich przyzwyczajeń, aczkolwiek wcale nie wyklucza to z uprawiania sportów. Wręcz przeciwnie – zdaniem ekspertów jest to nawet wskazane. Sporty takie jak pływanie, czy jazda na rowerze pobudzają perystaltykę jelit, co u osób ze stomią jest pożądane.

Jak uprawiać sport ze stomią?

Warto jednak pamiętać o tym, by powoli wdrażać aktywność fizyczną. Zbyt intensywne ćwiczenia tuż po operacji, mogą wywołać ból doprowadzić do uszkodzenia przewodu – tak jak zresztą i po zabiegu wazektomii. Przez pierwszych kilka tygodni należy się więc oszczędzać, co jest zresztą całkowicie normalne. Z kolei przed przystąpieniem do każdego treningu warto zadbać o to, by opróżnić worek stomijny. Zaleca się także, by płytkę stomijną zakładać minimum godzinę przed ćwiczeniami lub wejściem do wody. Pływakom poleca się natomiast, by przed wejściem do wody zakryć filtr (np. specjalnie przeznaczoną do tego nalepką). Dzięki temu woda nie będzie się przedostawać do worka.

Jak spać ze stomią?

Aby odbyt brzuszny nie przeszkadzał podczas spania, najlepiej będzie się ułożyć na boku, na którym jest ona przyczepiona. Możliwe jest także spanie na odwrotnej stronie. Warto jednak podłożyć wtedy pod brzuch poduszkę, dzięki czemu zostanie zniwelowany ciężar worka, gdy ten się napełniani.

Czego nie można robić ze stomią?

Osoby ze stomią mogą powrócić do normalnego życia. Muszą jednak pamiętać o tym, by prowadzić zdrowy tryb życia i unikać rzeczy takich jak:

 • Palenie tytoniu;
 • Brak aktywności fizycznej;
 • Sporty urazowe – w tym m.in. boks, zapasy, karate itd.;
 • Podnoszenia zbyt dużych ciężarów;
 • Gwałtownych podskoków.

Ponadto zaleca się także znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu. Należy bowiem pamiętać o tym, że przyspiesza on perystaltykę jelit, co zwiększa tempo wydalania treści jelitowej. W niektórych przypadkach zaleca się go w ogóle nie spożywać.

Pielęgnacja stomii – jak często zmieniać worek stomijny? Mycie i pielęgnacja skóry?

U pacjentów z workiem stomijnym bardzo ważna jest także właściwa pielęgnacja stomii. Wymiana worka powinna zawsze odbywać się w pomieszczeniu z umywalką i toaletą – po wcześniejszym zdezynfekowaniu dłoni. Przydadzą się do tego wszystkie niezbędne akcesoria, w tym m.in. materiały opatrunkowe. Po zdjęciu worka należy dokładnie umyć skórę – najlepiej wodą z mydłem. Odradza się stosowania preparatów na bazie spirytusu oraz chusteczek dla niemowląt.

W trakcie kąpieli zaleca się stosować średnio gorącą wodę. Zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić śluzówce jelita. Zaleca się także wygolić brzuch – włoski mogą okazać się kłopotliwe w przyklejeniu worka. Worka dwuczęściowego nie trzeba zmieniać codziennie. Wystarczy jedynie dopilnować by treść jelitowa nie wyciekła, co oznacza, że robi się to średnio raz na 3–5 dni. W przypadku worków jednoczęściowych zaleca się jednak ich codzienne opróżnianie.

Dieta przy stomii – co jeść a czego unikać? Porady, wskazówki i suplementacja

Istotne znaczenie u osób ze stomią ma właściwa dieta. Powinna być ona zrównoważona i bogata w witaminy i składniki mineralne. Posiłki należy jeść regularnie, w równych odstępach czasu. W trakcie jedzenia trzeba przeżuwać powoli i dokładnie – tak, by nie połknąć zbyt dużych kawałków. Spożywanie niektórych produktów może bowiem prowadzić do bólów brzucha lub krwawienia. Pacjenci ze stomią powinni zatem unikać:

 • Spożywania tłuszczów i produktów wysokotłuszczowych – mogą doprowadzić do rozwolnienia;
 • Zbyt dużej ilości błonnika – może on bowiem spowodować zaparcia;
 • Alkoholu i innych używek – alkohol ma właściwości moczopędne;
 • Ostrego jedzenia – oraz innych produktów, które prowadzą do wypróżnienia;
 • Warzyw gazotwórczych – w tym m.in. bobu, grochu, fasoli;
 • Surowych owoców;
 • Napojów gazowanych – powodują wzdęcia;
 • Słodyczy.

Jedzenie powinno być zatem przygotowywane w zdrowy sposób, np. na parze. Ponadto poleca się również spożywać minimum 2 litry wody dziennie.

Menu na 5 dni – śniadania, zupy, obiady i desery dla osób ze stomią

Na końcu warto również powiedzieć, jak wygląda przykładowy jadłospis osoby ze stomią. Wyeliminowanie niektórych produktów wcale nie musi oznaczać, że jedzenie to będzie niesmaczne.

Dieta przy stomii – jadłospis na 5 dni

Dzień I

Twarożek z ogórkiem i koperkiem

Jabłko pieczone z miodem i płatkami

Żurek

Dzień II

Omlet z cukinią i pomidorem

Waniliowy budyń z tapioki

Barszcz na zakwasie 

Dzień III

Wytrawna jaglanka

Muffiny na słono 

Zupa krem z warzyw

Leczo z kurczakiem

Dzień IV

Ziołowa pierś z indyk

Ciasto marchewkowe

Tarta na spodzie jaglanym ze szpinakiem i łososiem

Dzień V

Foccacia

Sernik z mango

Kasza gryczana z dynią H

Co więcej, osoby ze stomią nie muszą również obawiać się jedzenia na mieście. Muszą jedynie zwracać uwagę na to, co oraz jakiej jakości jedzą.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.