Sposoby na wiosenne problemy ze skórą

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą - zdjęcie

Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwzględnić podczas planowania codziennej pielęgnacji? Oto wiosenna pielęgnacja twarzy w kilku krokach.

Jak zatroszczyć się o suchą skórę po zimie?

Zima jest jedną ze szczególnych i pięknych pór roku, ale to głównie w czasie jej trwania napotykamy na najwięcej problemów skórnych, a bezpośrednio po niej rozpoczynamy walkę z przesuszoną skórą. Na szczęście metod regeneracji skóry jest sporo, a jeśli konkretne działania wprowadzimy dość szybko to jest szansa, że wraz z początkiem wiosny poczujemy przyjemne odświeżenie i regenerację na ciele i na twarzy.

Z jakimi problemami skórnymi spotykamy się po zimie najczęściej? Wiele osób wskazuje na liczne podrażnienia, zaczerwienienia, czy też dość nieprzyjemne poczucie ściągnięcia. Aby na nowo cieszyć się świeżą, zregenerowaną, jak również nawilżoną skórą, warto wprowadzić w życie konkretne elementy pielęgnacji.

Zacznijmy jednak od powodów występowania suchej skóry. Najczęściej odpowiada za nie:

  • zaburzona bariera hydrolipidowa, czyli niedobór lipidów w cemencie międzykomórkowym,
  • niewłaściwa pielęgnacja lub zbyt mało nawilżenia. 

Zimą na jakość naszej skóry działają także czynniki środowiskowe, jak mróz, wiatr, czy śnieg, które pogarszają stan skóry na ciele i na twarzy.

Wiele kobiet zwraca szczególną uwagę na to, że choć zwykle ich skóra jest tłusta to w sezonie zimowym sprawia wrażenie suchej, a nawet przesuszonej.

Skóra może nie wyglądać dobrze i sprawiać wrażenie suchej także z innych powodów. Za to odpowiada niedobór:

  • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • witaminy C czy witamin z grupy B,
  • jak również picie zdecydowanie zbyt małej ilości wody. 

Oczywiście zupełnie inną kwestią są geny i występowania na ciele problemów z suchością wynikającą z atopowego zapalenia skóry. W takim przypadku pielęgnacja skóry powinna być przeprowadzona w konkretny sposób i za pomocą specjalistycznych kosmetyków.

Sucha skóra może występować na całym ciele, a najczęściej spotykamy się z nią na twarzy, na dłoniach, łokciach, kolanach, jak również stopach. Przy czym warto podkreślić, że twarz jest w tym zakresie szczególnie narażona na konkretne problemy. To dlatego zimą tak ważna jest ciągła ochrona i dbałość o stosowanie kosmetyków kojących podrażnienia, nawilżających i poprawiających kondycję skóry.

Jeśli skóra po zimie jest przesuszona to warto rozpocząć działania naprawcze tuż po zakończeniu zimy. Podczas przeprowadzania codziennej pielęgnacji przyda się bazowanie na intensywnym nawilżaniu, a na etykietach produktów pielęgnacyjnych warto poszukiwać takich substancji, jak chociażby:

  • kwas hialuronowy,
  • aloes, 
  • ceramidy,
  • pantenol czy probiotyki. 

Świetnie sprawdzą się także naturalne oleje, które warto wprowadzić do kosmetycznej rutyny pielęgnacyjnej.

Kosmetyki naprawcze do twarzy i ciała, stosowane po zimie powinny mieć dość gęstą i kremową formułę. Takie produkty zapewnią dogłębną i szybką regenerację. Dobierając konkretny kosmetyk za must have codziennej pielęgnacji warto uznać ten produkt, który zawiera starannie przygotowany skład w postaci: witaminy E, masło Shea, oleju z rzepaku, jak również owsa, czy alantoiny. 

Jak poradzić sobie z problemem suchej skóry po zimie?

Nie warto czekać, aż problemy skórne same znikną. Wiosenną pielęgnację warto rozpocząć tak szybko, jak tylko jest to możliwe. W tym aspekcie na pewno konieczne będzie wiosenne odświeżanie cery wodą micelarną o kojącym działaniu, jak również łagodzenie problemów skórnych wiosną kremami o wspomnianej bogatej zawartości składników regeneracyjnych.

Cenne będzie także sięganie po witaminy dla skóry. Problemy skórne wiosną załagodzi chociażby witamina C, która nie tylko zapewni skórze ochronę, ale również sprawi, że wszelkiego rodzaju zmiany skórne zostaną zminimalizowane. 

Wiosenna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Jak dbać o twarz na wiosnę? Zacznij od oczyszczenia, do którego zastosujesz wyłącznie delikatne produkty. Intensywne oczyszczanie niestety nie podziała na twarz kojąco, a wręcz przeciwnie wywoła jeszcze większy efekt ściągnięcia. Następnie zastosuj konkretną witaminę dla skóry. Można sięgnąć np. po serum z witaminą C, które warto nakładać na twarz zarówno rano, jak i wieczorem. 

Ostatnim krokiem w pielęgnacji skóry po zimie powinno być nałożenie kremu dostosowanego do rodzaju posiadanej skóry. Tutaj liczy się przede wszystkim systematyczność i sięganie po specjalistyczne produkty.

Problemy skórne wiosną mogą się nasilić, jeśli zastosujemy np. kwasy. Te choć dość popularne mogą wywoływać efekt jeszcze bardziej intensywnego poczucia ściągnięcia i swędzenia. W okresie, w którym skóra jest wyraźnie przesuszona, lepiej ich unikać.

Do codziennej pielęgnacji twarzy dochodzi jeszcze jeden aspekt. Mianowicie, jak zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV wiosną. Sprawdzonym sposobem jest nakładanie na skórę twarzy i ciała kremu z wysokim filtrem UV 50. Promieniowanie UV, a skóra wiosną nie muszą wykluczać wysokiej dbałości o cerę i sprawdzonego nawilżenie skóry.

Naturalne składniki najlepsze na wiosnę

Jak zadbać o skórę wiosną przy użyciu naturalnych składników? Przede wszystkim zadbaj o to, co jesz. Dieta, a kondycja skóry wiosną to dwa tożsame pojęcia, które powinny iść w parze z dogłębną pielęgnacją. W tym zakresie ważne będzie także to, jakie suplementy diety stosować na skórę wiosną. 

Jedną z kluczowych witamin, którą w aktualnych warunkach pogodowych w Polsce, warto suplementować przez cały rok, będzie witamina D3. Na jakość naszej skóry, jak również poprawę odporności zadziała także witamina C. Kwas askorbinowy będzie nieoceniony jeśli zależy nam na szybkiej walce z atakującymi przeziębieniami. Witamina C działa jednak także świetnie na kondycję skóry. 

Z kolei witamina A powinna być suplementowana u tych osób, które latem chcą uzyskać świetną opaleniznę.

I wreszcie, wiosną warto suplementować także witaminy z grupy B, które znacząco wpływają na poprawę naszego nastroju. 

Atopowe zapalenie skóry wiosną – jak pielęgnować wrażliwą skórę

Wiosna to trudny okres dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry wiosną. Duży wpływ na taki niezbyt przyjemny stan rzeczy ma pylenie wielu roślin. Odradzająca się przyroda niestety nie sprzyja alergikom. Osoby z AZS, trądzikiem wiosną, czy łuszczycą wiosną wiedzą o tym doskonale. 

Wynikiem takiej sytuacji będzie powstawanie jeszcze liczniejszych podrażnień na skórze i reakcji alergicznych. Silny świąd skóry i katar sienny utrudnią normalne funkcjonowanie. To czas, by zacząć działać kosmetykami do pielęgnacji skóry atopowej. Bardzo ważne będzie w tym zakresie regularne nawilżanie i natłuszczanie. Istotna będzie także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, jak również dobór specjalistycznych, dedykowanych skórze atopowej kosmetyków. 

Najlepiej sprawdzą się tutaj emolienty, które ułatwią odbudowę uszkodzonej bariery naskórka i przywrócą jej prawidłowe funkcjonowanie. Emolienty mają też działanie nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające. Dzięki tym właściwościom są w stanie zmniejszyć silny świąd i przywracają skórze ulgę. 

Alergia skórna wiosną może być uporczywa. Zacznij stosować emolienty już dziś, by załagodzić wszelkie stany zapalne. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem