Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd - zdjęcie
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzywne, których jednym ze składników jest właśnie seler. Zastanawiasz się, czy jest to produkt, który może wzbogacić Twoją dietę? Przeczytaj nasz artykuł i zdobądź podstawowe informacje dotyczące właściwości prozdrowotnych, które oferuje seler naciowy.

Czego dowiesz się z lektury tego artykułu?

 • Jakie składniki odżywcze sprawiają, że soki z selera to bomby witaminowe?
 • Czy seler to ważny składnik diety odchudzającej?
 • Jak seler wspiera układ pokarmowy?
 • Czy sok z selera naciowego na noc wpływa dobrze na serce?
 • Czy seler naciowy może stanowić antidotum na zaparcia i poprawiać pracę wątroby?
 • Jakie są przeciwwskazania do picia soku z selera?

Jeśli interesujesz się dietetyką, aktywnym stylem życia i chcesz dbać o swoje ciało, koniecznie przeczytaj inny nasz tekst o selerze naciowym.

Sok z selera – bogactwo składników odżywczych

Seler naciowy jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. Składa się z charakterystycznych, jasnozielonych liści i długich łodyg. Już w średniowieczu wykorzystywano seler do leczenia różnorodnych schorzeń, m.in. bólu zębów czy dny moczanowej. Odmiana naciowa nie jest jedynym typem selera wykorzystywanego w kuchni. Również seler korzeniowy cieszy się niemałą popularnością. Został on wyhodowany poprzez okopywanie selera naciowego zimą, aby nie zmarzł.

Jednym z ważnych elementów dobrze zbilansowanej diety może być właśnie seler naciowy. Właściwości zdrowotne, którymi się charakteryzuje, są bardzo szerokie. Produkt ten charakteryzuje się niską kalorycznością - jego łodyga składa się aż w 95% z wody. Dodatkowo ma niski indeks glikemiczny. Sprawia to, że tworząc listę dobrych soków dla cukrzyków, szczególne miejsce powinien zająć właśnie ten przygotowany z selera. Jest też źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak witamina C, E, K, A, witaminy z grupy B, fosfor, magnez, mangan, żelazo i wapń. Dietetycy podkreślają też dobroczynne oddziaływanie na organizm flawonoidów - związków bioaktywnych, które pomagają ciału w pozbywaniu się toksyn. Sok z selera warto także uwzględnić, wymieniając afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn.

Jak działa sok z selera naciowego na odchudzanie?

Nie ma wątpliwości co do tego, że dla zdrowotności warto pić sok z selera naciowego. Właściwości wspierające dietę redukcyjną to kolejny atut tego produktu. Warto podkreślić też to, jak wiele dobrego może wynikać z włączenia tego produktu do diety odchudzającej. Zarówno sok z selera naciowego na czczo, jak i spożyty w ciągu dnia, przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wspiera tempo przemiany materii, co sprawia, że ciało ma możliwość zużywania większej liczby kalorii. Pod kątem diety redukcyjnej warto wprowadzić sok z selera naciowego do jadłospisu także ze względu na właściwości detoksykacyjne. Wynika to z tego, że częstą przyczyną problemów z utratą masy ciała jest nadmiar szkodliwych metabolitów i zakwaszenie. Picie soku z selera przez 30 dni i więcej to doskonałe wsparcie podczas odchudzania. Seler naciowy stanowi więc zdrową żywność, którą warto włączyć do codziennego menu.

Sok z selera naciowego na trawienie - w jaki sposób wspiera układ pokarmowy?

Chcesz poprawić procesy trawienia? Uwzględnij w diecie seler naciowy. Właściwości lecznicze tego produktu obejmują bowiem układ pokarmowy. Dobrze przygotowane oczyszczające soki wypite na śniadanie wspierają prawidłową pracę żołądka, jelit, wątroby i dróg żółciowych. Wiele osób po wprowadzeniu tego płynnego posiłku do diety zauważa mniejsze dolegliwości takie jak zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha. Warto podkreślić przede wszystkim to, że seler to cenne źródło błonnika pokarmowego. Jest pomocny w regulowaniu pH żołądka, co może być korzystne dla osób borykających się z problemami z nadkwasotą. Wspomniane wcześniej przeciwutleniacze chronią układ pokarmowy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Warto pamiętać o tym, że każdy organizm reaguje inaczej, a indywidualne potrzeby mogą się różnić. Zazwyczaj jednak sok z selera naciowego skutecznie wspomaga procesy zachodzące w obrębie układu pokarmowego. Sprzyja też produkcji enzymów trawiennych i tym samym ułatwia organizmowi przyswajanie wszelkich składników odżywczych.

Sok z selera naciowego a zdrowie serca - jakie są korzyści dla układu krwionośnego?

Niektóre produkty mogą wspierać funkcjonowanie układu krwionośnego. Należy do nich właśnie sok z selera naciowego. Na co pomaga? Odchudzanie i trawienie są oczywiście bardzo ważne. Jednak soki owocowo-warzywne, w których znajduje się seler, mogą nieść za sobą wiele dobrego również pod kątem prawidłowego funkcjonowania serca. Rozszerzają naczynia krwionośne i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, w których duża część naszego społeczeństwa zmaga się z nadciśnieniem. Regulacja ciśnienia to podstawa prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Sok z selera naciowego to dobre źródło potasu. Jest on kluczowy dla prawidłowej równowagi elektrolitowej - jest ona niezbędna dla skutecznego regulowania ciśnienia krwi. Błonnik, który znajduje się w selerze naciowym, ułatwia kontrolowanie poziomu złego cholesterolu (LDL). Wiąże się z nim i usprawnia jego wydalanie z organizmu.

Sok z selera naciowego na czczo – antidotum na zaparcia i poprawę pracy wątroby

Witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które można znaleźć w soku z selera naciowego, wspierają prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki detoksykacji i zwiększeniu efektywności procesów regeneracyjnych. Związki, które zawiera seler, w naturalny sposób stymulują produkcję żółci przez wątrobę. Jest ona niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia tłuszczów. Wskazuje się, że najlepsze efekty wiążą się ze spożywaniem soku na czczo. Jednak należy mieć na uwadze to, że nie każda osoba dobrze toleruje produkty bogate w błonnik na samym początku dnia. Porę spożywania soku z selera warto dopasować do swoich indywidualnych preferencji.

Przeciwskazania do spożywania soków i koktajli z selera naciowego

Chcesz wprowadzić do swojego życia sok z selera naciowego? Przeciwwskazania to coś, co koniecznie musisz mieć na uwadze, zastanawiając się nad włączeniem do diety soku z selera naciowego. Skutki uboczne mogą się pojawić w pewnych sytuacjach. Podobnie jak ziołolecznictwo, tak i nowości wprowadzane do diety, powinny być dopasowane do stanu zdrowia konkretnej osoby. Jakie są podstawowe przeciwwskazania, które warto wyróżnić?

 • Kłopoty z nerkami - dieta wszystkich osób chorujących na nerki powinna zawierać jedynie minimalną ilość potasu. Tymczasem seler naciowy zawiera dużą ilość tego składnika mineralnego.
 • Kamica szczawianowa - sok z selera może powodować postęp tej choroby i widocznie zaostrzyć jej objawy.
 • Alergie - soku z selera naciowego nie mogą spożywać osoby uczulone na to warzywo.
 • Zespół jelita drażliwego - mannitol znajdujący się w selerze zaostrza objawy choroby. U niektórych osób wywołuje biegunkę i problemy jelitowe.

Źródła:

 • A. William, Sok z selera naciowego - sekret boskiego lekarza
 • M. Boroń, Seler - warzywo, które warto pokochać. Właściwości i wartości odżywcze, https://dietetycy.org.pl/seler/
 • P. Kowalczyk - Przeciwwskazania do picia soku z selera naciowego, https://eduzdrowie.pl/zdrowie,ac263/przeciwwskazania-do-picia-soku-z-selera-naciowego,14147

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem