Soda oczyszczona nie tylko do jako środek leczniczy. 20 sposobów na zastosowanie sody oczyszczonej

baner

Soda oczyszczona nie tylko do jako środek leczniczy. 20 sposobów na zastosowanie sody oczyszczonej

Niewielu z nas wie, że istnieje część specyfików, które używamy na co dzień w kuchni, a ich zastosowanie może być znacznie szersze. Jednym z nich jest bezsprzecznie soda oczyszczona, o której działaniu można napisać kilka tomów. Soda j

Niewielu z nas wie, że istnieje część specyfików, które używamy na co dzień w kuchni, a ich zastosowanie może być znacznie szersze. Jednym z nich jest bezsprzecznie soda oczyszczona, o której działaniu można napisać kilka tomów. Soda jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym, odplamiającym, a także stosuje się ją w lecznictwie czy kosmetyce. Warto poznać kilka najbardziej przydatnych zastosowań sody oczyszczonej, które mogą się okazać zbawienne w bardzo wielu codziennych sytuacjach.

Przeczytaj także: Nagniotki i odciski utrudniają ci życie? Dowiedz się jak je skutecznie usunąć.

Soda oczyszczone i jej właściwości lecznicze

Jeżeli chodzi o lecznicze właściwości sody oczyszczonej, to są one dość szerokie. Jednym z często stosowanych sposobów jej używania jest wykorzystanie sody jako środka, na którego bazie przygotowujemy płukankę, która skutecznie pomoże nam przy  chorobach gardła. Jest to jeden z domowych sposób, który pomoże przy bólu gardła. Ze względu na to, że soda wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne idealnie sprawdza się, jako środek pomagający przy anginie, najlepiej zacząć go stosować już na początku zapaleniu gardła. Dodatkowo wśród cech sody, wskazać można jej działanie grzybobójcze i przeciwobrzękowe, dlatego jej roztwór będzie idealny do okładów przy różnorodnych obrzękach.

Przeciwskazania do stosowania sody oczyszczonej

Na szczęście przeciwwskazań do stosowania sody oczyszczonej jest niewiele. Nie zaleca się jej używania podczas ciąży. Nie jest polecana także dla osób, które borykają się z nadciśnieniem. Jak każdy środek może także powodować reakcję organizmu w przypadku alergii. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania sody oczyszczonej, jeżeli chodzi o małe dzieci. Jeżeli nosimy się z zamiarem jej  użycia, w szczególności w przypadku najmłodszych warto skonsultować się z pediatrą.

Skutki uboczne sody oczyszczonej

Pomimo tego, że soda oczyszczona jest naturalnym, całkowicie biodegradowalnym środkiem, może zdarzyć się, że jej stosowanie przyniesie niepożądane skutki uboczne. Pojawiają się one najczęściej podczas długotrwałego, przewlekłego używania oraz przy przyjęciu zbyt dużej dawki. O skutkach ubocznych mowa jest najczęściej w odniesieniu  do jej wewnętrznego stosowania.

Soda oczyszczona jako uniwersalny środek spożywczy w gospodarstwie domowym

Ze względu na jej uniwersalność, dużą dostępność oraz niską cenę, używanie sody oczyszczonej cieszy się dużą popularnością. Jest ona jednym z najczęściej stosowanych środków spożywczych, stosowana jest niemal w niemal każdym gospodarstwie domowym. Dzięki niej można uzyskać szybki efekt wybielenia na czyszczonych powierzchniach. Kwiaty w wazonie, będą znacznie dłużej świeże, jeżeli do wody w wazonie dosypiemy około 1/3 łyżeczki sody. Co więcej, dodatkowa pielęgnacja roślin nie będzie potrzebna.

Soda oczyszczona - zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji

Soda oczyszczona bardzo dobrze odświeża, nie powodując podrażnień. Dzięki temu jest to bardzo cenny składnik, który powinien znaleźć się w każdej domowej kosmetyczce. Mimo tego, że soda jest niezwykle tania, jej skuteczność potrafi zaskoczyć. Jest to składnik ścierający, który można stosować jako pomocniczy przy wybielaniu zębów, a także jako składnik maseczek do twarzy czy kul do kąpieli.

Najbardziej znany zastępnik proszku do pieczenia

Soda oczyszczona, może być stosowana jako zamiennik proszku do pieczenia. Dzięki niej ciasta, omlety i naleśniki stają się puszyste. W połączeniu np. z octem pozwala zstąpić proszek do pieczenia nawet w biszkopcie. Warto pamiętać, żeby ilość proszku do pieczenia podzielić na 4 – tyle razy mniej sody należy dodawać do wypieków.

Soda oczyszczona wyczyści wszystko

Jeżeli chodzi o czyszczenie deski do krojeniaczyszczenie kubków albo zabrudzenia bardzo silne, czyli
czyszczenie szyby piekarnikaczyszczenie fug i zlewu, a nawet czyszczenie grilla – w każdym z tych przypadków soda okazuje się niezastąpiona. Część z nas wydaje znaczne środki na preparaty do czyszczenia zmywarki, czyszczenie i dezynfekcja pralki także wymagają regularności i stosowania odpowiedniej chemii. Tutaj także zastosowanie sody oczyszczonej także okazuje się trafione – jej działanie może być porównywalne do środków chemii przemysłowej, jednak jej stosowanie jest w pełni bezpieczne, a użytkowanie jest niezwykle ekonomiczne.

Soda oczyszczona na złagodzenie uczucia pieczenia

Wielu z nas cierpi na zgagę i niestrawność. Jest to bardzo częsta przypadłość, która potrafi być bardzo dokuczliwa. Stosowanie sody oczyszczonej w niewielkich ilościach pozwala zneutralizować kwasy żołądkowe, dzięki czemu pieczenie w przełyku szybko ustępuje.

Najlepsze domowe sposoby na afty

Przy aftach soda oczyszczona także jest pomocna. Przygotowanie roztworu z wody, sody i soli i płukanie nim ust, pomoże w przypadku aft. Regularne stosowanie tej płukanki złagodzi też inne uszkodzenia naskórka, a także zmiany ropne.

Na co pomagają inhalacje z sody oczyszczonej?

W przypadku podrażnienia błony śluzowej, która jest w drogach oddechowych, pomocne są inhalacje z dodatkiem sody oczyszczonej. W ten sposób zmniejszony zostaje obrzęk. Krople do nosa zrobione z wody i sody oczyszczonej w proporcji pół łyżeczki sody na 2 łyżki wody, bardzo skutecznie pozwolą zahamować katar.

Soda oczyszczona a nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust pojawia się z różnorodnych powodów. Jeżeli powstał z powodu zmian bateryjnych w obrębie jamy ustnej, warto spróbować stosowania płukanki roztworu wody i sody oczyszczonej. Takie połączenie wykazuje silne działanie antybakteryjne.

Picie sody oczyszczonej – skutki uboczne

Przy piciu sody oczyszczonej mogą pojawić się odczyny żołądkowe, jak np. skurcze żołądka, wymioty czy biegunka. Przy długim i częstym stosowaniu może dojść do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się problemy z wątrobą i nerkami. Dlatego właśnie przy stosowaniu sody należy stosować się do ogólnych zaleceń.

Soda oczyszczona w ogrodzie i przemyśle

Jeżeli chodzi o zwalczanie szkodników i chwastów, tutaj także soda oczyszczona okazuje się niezastąpiona. Roztwór sody, wody i oleju jadalnego bardzo skutecznie zapobiegają mszycom. Wykonanie oprysku może pomóc pozbyć się różnych szkodników, jest dobrym środkiem na zwalczanie mrówekTrawa i mech niejednokrotnie spędzają sen z powiek właścicielom ogrodów. Jeżeli chcemy naturalnie usunąć z trawy mech, nie szkodząc przy tym innym roślinom, zastosowanie sody oczyszczonej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dla właścicieli kotów soda oczyszczona może się stać idealnym sposobem na doprowadzenie kociej sierści do idealnej czystości.

Jak soda oczyszczona może pomóc podczas prania

Usuwanie różnych plam może przysporzyć bardzo wiele trudności. Ślady po winie czy usuwanie śladów po rdzy jest trudne, jednak szybkie zastosowanie sody oczyszczonej może być bardzo pomocne. Soda dodatkowo wykazuje doskonałe właściwości zmiękczające wodę, co znacznie pomaga w usunięciu różnorodnych zabrudzeń.

Soda oczyszczona na twarz i włosy

Soda oczyszczona znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Jej użytkowanie może nam pomóc uzyskać piękną, promienną cerę, która zachwyca gładkością, jak zdjęcie „obrobione” w Photoshopie. Soda może posłużyć także jako baza do przygotowywania peelingów całego ciała – w połączeniu z oliwą z oliwek pomoże skutecznie usunąć martwy naskórek.

Inne zastosowania sody oczyszczonej, które warto znać

Soda, mimo że jest naprawdę uniwersalna, nie zawsze może okazać się najlepszym środkiem, najczęściej dzieje się tak w przypadku jej wewnętrznego stosowania. Jest to naturalny środek, który może okazać się niezwykle pomocny w różnych terapiach, jak na przykład picie wody z imbirem podczas odchudzania, należy jednak pamiętać, że sodę oczyszczoną należy stosować z umiarem.

Produkcja pasz także wykorzystuje sodę odczyszczoną – stosowana jest ona jako regulator kwasowości. Używanie sody oczyszczonej pomaga usunąć z organizmu toksyny oraz przywrócić prawidłowe pH całego organizmu. Soda sprawdza się także w przypadku różnych odczynów na skórze, które są skutkiem m.in. ukąszenia owadów. Nałożenie na miejsce ukąszenia roztworu sody, a nawet zasypanie tego miejsca samym suchym proszkiem bardzo szybko pozwala zmniejszyć obrzęk, a także nieprzyjemne uczucie świądu.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.