Śmiertelnie niebezpieczny barszcz Sosnowskiego: objawy poparzenia i pierwsza pomoc

Śmiertelnie niebezpieczny barszcz Sosnowskiego: objawy poparzenia i pierwsza pomoc  - zdjęcie

Mało jest roślin, które wywołują tyle emocji co barszcz Sosnowskiego. Oparzenia, które powoduje, są bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się:
- czyli czym jest barszcz Sosnowskiego
- jak wygląda i gdzie występuje
- różnice między barszczem zwyczajnym a Sosnowskiego
- dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia i życia
- jakie są pierwsze objawy oparzenia po kontakcie z rośliną
- co należy zrobić w razie oparzenia barszczem Sosnowskiego
- czy zwykła maść na oparzenia roślinami wystarczy.

Interesuje Cię temat roślinności i ziołolecznictwa? Dowiedz się więcej na temat żywokostu - jakie ma działanie, do czego można wykorzystać to wyjątkowe ziele.

Radziecki podarunek, czyli czym jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego, potocznie nazywany "zemstą Stalina", to bardzo niebezpieczna dla zdrowia roślina, która została przeniesiona do Polski z Kaukazu w latach 50-tych XX wieku. Pełna nazwa tego chwastu to Heracleum sosnowskyi Manden. Co ciekawe, barszcz Sosnowskiego zaliczany jest do rodziny Apiaceae, czyli baldaszkowatych (selerowatych). Jak łatwo się domyślić, należy do niej seler, ale też marchew, koper i rośliny, które w ogóle nie kojarzą się nam z niebezpieczeństwem i chętnie są przez nas spożywane.

Mimo swoich właściwości barszcz Sosnowskiego jest bardzo niepozorną rośliną - nie prezentuje się w groźny sposób, przez co stanowi jeszcze większe niebezpieczeństwo. Warto dokładnie nauczyć się rozpoznawać ten rodzaj barszczu, aby ustrzec się przed poważnymi poparzeniami. Oprócz Sosnowskiego, wyróżnia się jeszcze parę innych rodzajów barszczu: Mantegazziego i perski. Oba te gatunki również są toksyczne, jednak mniej niż "zemsta Stalina".

Ten rodzaj barszczu został nazwany nazwiskiem radzieckiego botanika - Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego, który go opisał. W czasach stalinowskich Rosjanie zaczęli uprawiać barszcz na olbrzymią skalę, celem pozyskiwania paszy dla bydła. Nie minęło wiele czasu zanim zorientowano się, że roślina jest bardzo ekspansywna, skłonna do dziczenia, a w dodatku wydziela sok o właściwościach toksycznych. Niestety, było już za późno - barszcz Sosnowskiego, dotychczas naturalnie występujący jedynie na Kaukazie i północno-wschodniej części Turcji, rozprzestrzenił się po wszystkich państwach byłego bloku wschodniego.

Zemsta Stalina w Polsce: jak wygląda i gdzie występuje?

Barszcz Sosnowskiego ma imponującą zdolność do regeneracji i szybko opanowuje obszar, na którym został wysiany. Co ważne, wyplenienie go nie jest łatwe, ponieważ w glebie, na której wyrósł, znajduje się bardzo wiele nasion pochodzących z jego rozłożystych baldachimów. Najczęściej barszcz Sosnowskiego w Polsce można spotkać na nieużytkach, łąkach, przy drogach, czyli w miejscach, w których rzadko przebywają ludzie. Zdarza się jednak, że pojawia się także nad brzegami rzek, a nawet w parkach czy ogrodach. Największe skupiska barszczu Sosnowskiego odnotowywane są w centralnej części Polski i na wschodzie.

Jak widać, niewiele jest roślin tak inwazyjnych jak barszcz Sosnowskiego. Jak wygląda ta niebezpieczna roślina? Przede wszystkim przypomina swojego kuzyna - koper. Jednak nie w tej młodej, drobnej formie, którą dodajemy do sałatek czy zup, ale wyrośnięty koper z baldachimem. Barszcz Sosnowskiego potrafi być znacznie większy od chętnie spożywanej zieleniny - osiąga rozmiar nawet 4 metrów. Jego zielona, potężna łodyga pokryta jest w całości charakterystycznymi fioletowymi plamkami. Liście barszczu Sosnowskiego są sporej wielkości, rozłożyste i mają ostre końcówki. Kwiaty, ułożone w gęsty baldachim, są drobne i białe.

Barszcz zwyczajny a barszcz Sosnowskiego: podstawowe różnice

Barszcz zwyczajny a barszcz Sosnowskiego to zupełnie różne rodzaje roślin. Co prawda należą do tej samej rodziny selerowatych, ale barszcz zwyczajny nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, a nawet wykorzystywany jest w ziołolecznictwie.

Prawdą jednak jest, że obie odmiany barszczu przysparzają niewprawnemu oku problemów w ich odróżnieniu. Jeśli nie mamy pewności, z jakim barszczem mamy do czynienia, na wszelki wypadek lepiej się do niego nie zbliżać. Klasyfikację ułatwi znajomość podstawowych cech:

  • barszcz zwyczajny jest znacznie drobniejszy od niebezpiecznego kuzyna. Zazwyczaj nie przekracza 1-1,5 metra wysokości i jest bardziej wiotki, niż masywny barszcz Sosnowskiego.
  • baldachy barszczu zwyczajnego mają średnicę maksymalnie kilkunastu centymetrów, a barszcz Sosnowskiego potrafi mieć kwiatostany o średnicy 30 a nawet 80 centymetrów!
  • barszcz Sosnowskiego kwitnie zazwyczaj w czerwcu i lipcu, natomiast zwyczajny - lipcu i sierpniu
  • barszcz Sosnowskiego ma łodygę pokrytą fioletowymi plamkami - inne rodzaju barszczu nie.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia i życia?

Soki i wydzieliny barszczu Sosnowskiego zawierają furanokumaryny. Te związki same w sobie nie muszą być niebezpieczne - niektóre z nich są zawarte również w barszczu zwyczajnym i są cenione przez zielarzy jako część składowa wielu preparatów leczniczych. Problemem jednak jest to, że w barszczu Sosnowskiego furanokumaryny osiągają olbrzymie stężenia, a pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się z komórkami DNA skóry, powodując odczyny fototoksyczne. Oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą być na tyle poważne, że jedynie hospitalizacja jest w stanie pomóc, a niekiedy nawet interwencja lekarska nie jest w stanie zapobiec śmierci poparzonego. Zmiany skórne po kontakcie z roślinami innych gatunków rzadko kiedy są tak intensywne - w Polsce nie ma w zasadzie drugiej tak niebezpiecznej dla zdrowia rośliny występującej dziko w naturze, jak barszcz Sosnowskiego. Co wywołuje kontakt z barszczem i jakie objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej?

Pierwsze objawy oparzenia po kontakcie z rośliną

Co warto wiedzieć o kontakcie z barszczem Sosnowskiego? Oparzenia pojawiają się w momencie, gdy skóra mająca wcześniej kontakt z olejkiem eterycznym zawartym w roślinie zostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych. W związku z tym, pierwsze objawy oparzenia barszczem najczęściej pojawiają się dopiero 30 minut lub nawet dwie godziny po kontakcie z tą rośliną.

Rozległość oparzenia, stopień jego zaawansowania i intensywność zależne są od wielu czynników - czasu ekspozycji słonecznej, temperatury otoczenia, odporności skóry osoby oparzonej oraz tego, jak wiele olejku eterycznego zostało wtarte nieświadomie w skórę.

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie, które szybko przemienia się w pęcherze zawierające płyn surowiczy. Towarzyszy temu świąd i intensywny ból. Oparzenia rośliną mogą być nawet drugiego i trzeciego stopnia. Stan zapalny zazwyczaj utrzymuje się kilka dni, a hiperpigmentacja (ściemnienie skóry) może być "pamiątką" nawet na długie miesiące. Niewskazane jest opalanie tej części ciała nawet po roku - zregenerowana skóra po poparzeniu długo nie jest odporna na działanie promieni ultrafioletowych. W skrajnych przypadkach, jeśli pomoc nie zostanie udzielona na czas, może dojść do martwicy uszkodzonych poparzeniami tkanek. Dlatego to, jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego, powinno zostać zadecydowane przez lekarza, niekiedy również specjalistów toksykologii i dermatologii.

Należy mieć świadomość, że również wdychanie olejków eterycznych zawartych w barszczu Sosnowskiego ma poważne konsekwencje dla zdrowia i objawia się nudnościami, bólami i zawrotami głowy. Jak widać, samo przebywanie w pobliżu rośliny, bez jej dotykania, może być bardzo niebezpieczne.

Poparzenia roślinami: wszystko co należy zrobić w razie oparzenia się barszczem Sosnowskiego

Pierwsza pomoc w oparzeniach barszczem Sosnowskiego powinna obejmować przede wszystkim:

  • umycie skóry w miejscu kontaktu z olejkiem eterycznym dużą ilością letniej wody z mydłem. Ważne, żeby woda nie była gorąca!
  • niezależnie od tego, czy reakcja wystąpiła czy nie, konieczne jest unikanie ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych przez dwie doby po kontakcie. Wskazane jest zakrywanie ciała odzieżą i nie wychodzenie na słońce
  • jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy - chociażby samo zaczerwienienie, należy udać się do lekarza
  • bezzwłocznie po kontakcie warto zażyć leki przeciwhistaminowe, aby uniknąć reakcji alergicznej, można też wypić wapno w tabletkach musujących lub jakikolwiek inny preparat zawierający wapń.

Co należy zrobić w razie poparzenia się barszczem Sosnowskiego, jeśli pojawią się pęcherze z płynem surowiczym? Przede wszystkim absolutnie ich nie przebijać, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Miejscowo można także zastosować kremy kortykosteroidowe. Dla uśmierzenia bólu można także stosować Altacet lub Panthenol.

Maść na oparzenia roślinami – czy to wystarczy?

Maść na oparzenia roślinami może okazać się zdecydowanie niewystarczająca w przypadku poparzenia barszczem Sosnowskiego. Warto jednak wiedzieć, co na poparzenia roślinami można mieć w domowej apteczce, aby usprawnić pierwszą pomoc: argosulfan, mecortolon N lub inne steroidowe maści z kortyzolem. Wydaje się je jednak z przepisu lekarza. Na pewno w domowej apteczce nie powinno zabraknąć panthenolu, który łagodzi ból nie tylko w poparzeniach roślinami, ale również termicznych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.