zdjecie zdjecie
Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Przeziębienie i grypa

Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie na przeziębienie

 smalec gęsi a przeziębienie

Przeziębieniu nierzadko towarzyszy kaszel i katar. Na infekcje organizm szczególnie narażony jest w okresie jesienno-zimowym. Kiedy pojawią się objawy przeziębienie, chorzy zazwyczaj sięgają po dostępne w aptekach leki i środki, które pomagają wyeliminować objawy choroby. Tymczasem równie skuteczne są babcine sposoby na dolegliwości związane z przeziębieniem. Ludowym panaceum na objawy przeziębienia jest smalec z gęsi. Pojawia się zatem pytanie, na co pomaga smalec z gęsi? Czy tłuszcz gęsi jest zdrowy? Z czym i do czego stosować gęsi łój?

Właściwości smalcu z gęsi

Smalec gęsi to smalec, powstający po wytopieniu gęsiego sadła, ten bowiem uważany jest za najcenniejszy. Znalazł on nie tylko zastosowanie w kuch, ale dzięki właściwościom leczniczym i zdrowotnym stanowi element domowych sposobów na schorzenia. Co ważne, smalec gęsi ma wiele wartości odżywczych. Jest bowiem źródłem żelaza, magnezu, fosforu, a także witamin z grupy B oraz witaminy A, E, D i PP.

Niemniej jednak mimo wielu korzyści i walorów leczniczych, które wykorzystywane są w medycynie ludowej, smalec gęsi nie jest pożądanym składnikiem diety. Łój gęsi jest bowiem bardzo kaloryczny i podobnie jak inne tłuszcze zwierzęce przyczynia się do powstania chorób cywilizacyjnych. Dlatego jego prozdrowotne właściwości należy stosować z umiarem.

Smalec gęsi na przeziębienie, katar i kaszel

Smalec gęsi ze względu na swoje prozdrowotne, lecznicze właściwości doskonale sprawdza się na przeziębienie, któremu towarzyszy katar, kaszel i podwyższona temperatura ciała. Wykazuje on bowiem efekt rozgrzewający, co jest szczególnie korzystne w przypadku nieinwazyjnego leczenia górnych dróg oddechowych.

Przepis na smalec z gęsiny to sprawdzony, babciny sposób na objawy przeziębienia. Wystarczy rozpuścić smalec gęsi z miodem w gorącym mleku. Tak przyrządzoną miksturę należy wypić przed snem. Wykazuje ona działanie rozgrzewające. Warto również wskazać, że tłuszcz z gęsi ma zastosowanie w lecznictwie ludowym również do smarowania klatki piersiowej i pleców przed snem. Tak aplikowany rozgrzewa oraz przynosi ulgę w przypadku uporczywego, męczącego kaszlu w nocy. Warto wskazać, że przepis na kurację ze smalcu gęsiego pochodzi ze Śląska. Metoda ta jest stosowana zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, którym wciera się smalec w klatkę piersiową i plecy przed snem, co wywołuje efekt rozgrzewający.

Smalec z gęsi ma zastosowanie również na zapalenie oskrzeli. W przypadku dolegliwości należy rozpuścić łyżkę smalcu i miodu w około pół szklanki gorącego mleka. Tak przygotowaną miksturę należy pić w ilości 1-3 szklanek dziennie. Ponadto, tłuszcz gęsi jest również skuteczny w przeciwdziałaniu bólu stawów, a także bioder i kręgosłupa. Warto wskazać, że tłuszcz gęsi można stosować zewnętrznie w postaci kompresów w przypadku wystąpienia bólów reumatycznych czy stawowych, ale również w stanach zapalnych i niektórych ranach. Niemniej jednak nie ma badań i dowodów naukowych, które potwierdziłyby lecznicze, prozdrowotne właściwości smalcu z gęsi. Dlatego też, w przypadku przeziębienie lub innych chorób nie należy go traktować jako jedyny sposób leczenia, a terapię warto poszerzyć o dostępne w aptekach leki i środki na schorzenia.
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.