Skrzydłokwiat: właściwości zdrowotne. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu?

baner

Skrzydłokwiat: właściwości zdrowotne. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu?

Na świecie zidentyfikowano około 2,5 tysiąca roślin wywierających dobroczynny wpływ na zdrowie. Jedną z nich jest pochodzący z tropikalnych terenów Ameryki skrzydłokwiat.

Na świecie zidentyfikowano około 2,5 tysiąca roślin wywierających dobroczynny wpływ na zdrowie. Jedną z nich jest pochodzący z tropikalnych terenów Ameryki skrzydłokwiat. To efektowny kwiat doniczkowy, który poza ciekawym wyglądem posiada unikatową zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych związków.

Dzięki lekturze niniejszego tekstu poznasz m.in.

 • charakterystykę rośliny i jej odmiany;
 • sposób pielęgnacji;
 • posiadane przez skrzydłokwiat właściwości zdrowotne;
 • główne powody, dla których warto mieć tę roślinę w domu;
 • jakie szkodliwe substancje niweluje skrzydłokwiat.

Zobacz także artykuł: Co to jest smog i dlaczego nam szkodzi?

Skrzydłokwiat: odmiany i cechy charakterystyczne

Skrzydłokwiat, którego inne określenia to skrzydłolist lub lilia domowa, jest wielosezonową rośliną doniczkową z rodziny obrazkowatych. Swoją nazwę zawdzięcza owiniętym wokół kwiatostanu przykwiatowym liściom. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i zachodniej Oceanii. Do Europy skrzydłokwiat został sprowadzony w 1870 roku. Roślina charakteryzuje się kępkami dużych liści o zielonej barwie, lancetowatym kształcie, długich łodyżkach i błyszczących blaszkach. Znajdujące się na wierzchołkach bezlistnych łodyg kwiaty mają natomiast kolor biały. Lilia domowa jest jedną z niewielu roślin, która swoją dekoracyjna rolę zawdzięcza zarówno kwiatom, jak i liściom. Kwitnie najczęściej wiosną, latem i jesienią, a przy odpowiednim nawożeniu oraz wilgotności również zimą. Kwiat skrzydłokwiat stanowi efektowną ozdobę wnętrza.

Znanych jest blisko 50 gatunków skrzydłokwiatu, które różnią się między sobą wysokością, kształtem liści i rozmiarem kwiatostanu. Najpopularniejsze odmiany to:

 • Mauna Loa – posiada delikatnie pachnące kwiaty;
 • Gemini – wyróżnia się cętkowatymi liśćmi;
 • Chopin – gatunek o niewielkiej wysokości i dużej liczbie liści;
 • Cissy – podobnie jak poprzednia odmiana posiada wysokość kilkunastu cm;
 • Petite – gatunek karłowaty;
 • Sensation – charakteryzuje się dużej wielkości liśćmi;
 • Jumbo – odmiana osiągająca wysokość ponad 1 metra.

Podlewanie, pielęgnacja i przesadzanie skrzydłokwiatu

Przed kupnem rośliny wiele osób może zadawać sobie pytanie jak dbać o skrzydłokwiaty. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Pielęgnacja tych roślin nie jest wymagająca. Najlepiej wzrastają w miejscach częściowo zacienionych, w temperaturze 19-21 stopni C. Najważniejsza sprawa to stałe zapewnienie im wilgotnego podłoża. Stąd też skrzydłokwiaty należy podlewać 2-3 razy w ciągu tygodnia, a latem nawet 4 razy tygodniowo. Dobrym pomysłem może być postawienie doniczki w płytkim naczyniu z zanurzonymi w wodzie kamieniami lub na tacy wyłożonej wilgotnym żwirem. Przy bardzo suchym powietrzu warto też spryskiwać dolną część liści zimną wodą. Nie zapominajmy ponadto o systematycznym odkurzaniu rośliny, dzięki czemu będzie lepiej spełniała funkcję naturalnego oczyszczacza powietrza.

Kolejna sprawa, o której powinniśmy pamiętać, to stosowanie odpowiedniego nawozu. Najlepiej sprawdzi się nawóz płynny, który należy aplikować roślinie wiosną i zimą zaraz po jej podlaniu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w takich warunkach preparat zostanie lepiej rozprowadzony i wchłonięty przez korzenie. Zwracajmy również uwagę na zalecane stężenie nawozu i jego odpowiednią ilość. W okresie wiosennym zaleca się wspomagać skrzydłokwiat nawozem co 2 tygodnie, w sezonie zimowym wystarczy to robić raz na miesiąc.

Przesadzanie skrzydłokwiatu należy wykonywać wiosną, najlepiej w kwietniu. Coroczne praktykowanie tej czynności jest wskazane w przypadku młodych roślin, w przypadku starszych nie jest to konieczne. Dobrze jednak co pewien czas wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Powinna być ona bowiem przepuszczalna i żyzna, w takiej bowiem skrzydłokwiat rośnie w naturalnych siedliskach. Najwłaściwszym gatunkiem gleby jest tutaj ziemia liściowa z domieszką torfu, gliny i gruboziarnistego piasku.

Skrzydłokwiat dobrze komunikuje swoje potrzeby. Żółte bądź przesuszone liście dowodzą, iż roślina znajduje się w nadmiernie nasłonecznionym miejscuGdy jej liście wiotczeją – oznacza, że ma zbyt mało wody, natomiast gdy nie zakwita – świadczy to najczęściej o słabej żyzności gleby albo o nadmiernym stężeniu azotu w nawozie.

Jakie właściwości ma skrzydłokwiat? Właściwości lecznicze i trujące skrzydłokwiatu

Posiadane przez skrzydłokwiat właściwości lecznicze sprowadzają się głównie do absorbowania szkodliwych związków chemicznych, nawilżania powietrza i pochłaniania elektrosmogu. Zgodnie z raportem amerykańskiej agencji NASA skrzydłokwiat jest rekomendowany do oczyszczania powietrza w domach i mieszkaniach, gdzie na każde 10 mużytkowanej powierzchni powinna przypadać jedna taka roślina.

Odrębna kwestia to wykazywane przez skrzydłokwiat właściwości trujące. Odpowiadają za to obecne w liściach rośliny toksyczne substancje organiczne, jakimi są szczawiany wapnia, dlatego należy uważać, by liści skrzydłokwiatu nie były jedzone przez żadne zwierzę, np. kota czy psa.

6 powodów, dla których każdy powinien mieć skrzydłokwiat w domu

Główna przesłanka, dla której reprezentujący rośliny oczyszczające powietrze skrzydłokwiat warto mieć w swoim domu, to jego zdolność pochłaniania lotnych związków toksycznych. Ponadto lilia domowa:

 • to naturalny nawilżacz powietrza oddający dostarczaną dzięki podlewaniu wodę do otoczenia;
 • pochłania powstające zarodniki grzybów i pleśni;
 • skutecznie niweluje promieniowanie elektromagnetyczne;
 • efektownie zdobi wnętrze;
 • jest źródłem pozytywnej energii, nastrajając do pozytywnego myślenia oraz pomagając się wyciszyć i odprężyć.

Skrzydłokwiat jako naturalny filtr powietrza: jakie szkodliwe substancje niweluje?

Chociaż obecne w powietrzu toksyny nie są przez nas wyczuwalne, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Zastanawiając się nad zakupem czegoś, co oczyszcza powietrze w domu warto uwzględnić rośliny o takich właściwościach. Badania przeprowadzone przez NASA dowodzą, że skrzydłokwiat posiada zdolność wchłaniania wielu lotnych substancji chemicznych, takich jak:

 • aceton – obecna np. w zmywaczach do paznokci substancja, której nadmiar może powodować m.in. zapalenie spojówek, kaszel, katar czy krwawienie z nosa;
 • benzen i ksylen – rakotwórcze związki obecne w wielu chemikaliach;
 • toluen – szkodliwy dla płuc związek organiczny zawarty w farbach i lakierach;
 • amoniak – popularny rozpuszczalnik mogący wywoływać problemy z oddychaniem, a nawet obrzęk płuc;
 • formaldehyd – obecny w kosmetykach środek konserwujący mogący wywoływać podrażnienie oczu, suchość w gardle, katar, kaszel, a nawet pojawienie się astmy oskrzelowej;
 • tlenek węgla – bezwonny gaz trujący powstający w wyniku niepełnego spalania węgla, drewna i innych paliw;
 • substancje smoliste – toksyczne składniki dymu tytoniowego.

Czy skrzydłokwiat jest szkodliwy dla dzieci i zwierząt?

Pomimo dobroczynnego oddziaływania na ludzkie zdrowie trzeba jednak wiedzieć, że roślina jest toksyczna, a jej spożycie grozi zatruciem. Skrzydłokwiat trujący charakter „zawdzięcza” bowiem nierozpuszczalnym szczawianom wapnia. To silnie trujące związki organiczne powodujące podrażnienie błon śluzowych gardła i jamy ustnej, ślinotok, utrudnione oddychanie, nudności i wymioty. Z tego względu należy bezwzględnie uniemożliwić dostęp do skrzydłokwiatu małym dzieciom, które mają w zwyczaju dotykać i lizać różne przedmioty. Podobne ograniczenie ma uzasadnienie w stosunku do zwierząt domowych, jak psy i koty, które lubią odrywać i gryźć fragmenty roślin.

W jakim miejscu umieścić skrzydłokwiat, aby spełniał swoje lecznicze funkcje?

Z uwagi na to, że roślina nie znosi dużego nasłonecznienia zdecydowanie nie należy jej stawiać na parapecie okna, przez które wpada sporo światła słonecznego. Pamiętajmy także, że skrzydłokwiat nie toleruje przeciągów i oparów gazu, więc nie zaleca się umieszczać go w kuchni.

Optymalnym miejscem, w którym roślina będzie dobrze spełniała swoją terapeutyczną rolę, jest sypialnia. Wiąże się to z faktem, że oprócz posiadanych przez skrzydłokwiat właściwości oczyszczających, obecność tej rośliny pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomagając się nam wyciszyć i zasnąć. Lilia domowa doskonale sprawdzi się również w łazience, gdzie jest powietrze jest wystarczająco wilgotne i panuje niezbyt duże nasłonecznienie.

Zyskując wiedzę o tym jak rośliny oczyszczają powietrze warto na stałe wprowadzić je do swojego mieszkania, dzięki czemu polepszymy komfort codziennego życia, z pożytkiem dla naszego zdrowia. Skrzydłokwiat jest tutaj znakomitym wyborem!

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.