Skrzydłokwiat: właściwości zdrowotne. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu?

Skrzydłokwiat: właściwości zdrowotne. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu? - zdjęcie

Na świecie zidentyfikowano około 2,5 tysiąca roślin wywierających dobroczynny wpływ na zdrowie. Jedną z nich jest pochodzący z tropikalnych terenów Ameryki skrzydłokwiat. To efektowny kwiat doniczkowy, który poza ciekawym wyglądem posiada unikatową zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych związków.

Dzięki lekturze niniejszego tekstu poznasz m.in.

  • charakterystykę rośliny i jej odmiany;
  • sposób pielęgnacji;
  • posiadane przez skrzydłokwiat właściwości zdrowotne;
  • główne powody, dla których warto mieć tę roślinę w domu;
  • jakie szkodliwe substancje niweluje skrzydłokwiat.

Zobacz także artykuł: Co to jest smog i dlaczego nam szkodzi?

Skrzydłokwiat: odmiany i cechy charakterystyczne

Skrzydłokwiat, którego inne określenia to skrzydłolist lub lilia domowa, jest wielosezonową rośliną doniczkową z rodziny obrazkowatych. Swoją nazwę zawdzięcza owiniętym wokół kwiatostanu przykwiatowym liściom. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i zachodniej Oceanii. Do Europy skrzydłokwiat został sprowadzony w 1870 roku. Roślina charakteryzuje się kępkami dużych liści o zielonej barwie, lancetowatym kształcie, długich łodyżkach i błyszczących blaszkach. Znajdujące się na wierzchołkach bezlistnych łodyg kwiaty mają natomiast kolor biały. Lilia domowa jest jedną z niewielu roślin, która swoją dekoracyjna rolę zawdzięcza zarówno kwiatom, jak i liściom. Kwitnie najczęściej wiosną, latem i jesienią, a przy odpowiednim nawożeniu oraz wilgotności również zimą. Kwiat skrzydłokwiat stanowi efektowną ozdobę wnętrza.

Znanych jest blisko 50 gatunków skrzydłokwiatu, które różnią się między sobą wysokością, kształtem liści i rozmiarem kwiatostanu. Najpopularniejsze odmiany to:

  • Mauna Loa – posiada delikatnie pachnące kwiaty;
  • Gemini – wyróżnia się cętkowatymi liśćmi;
  • Chopin – gatunek o niewielkiej wysokości i dużej liczbie liści;
  • Cissy – podobnie jak poprzednia odmiana posiada wysokość kilkunastu cm;
  • Petite – gatunek karłowaty;
  • Sensation – charakteryzuje się dużej wielkości liśćmi;
  • Jumbo – odmiana osiągająca wysokość ponad 1 metra.

Podlewanie, pielęgnacja i przesadzanie skrzydłokwiatu

Przed kupnem rośliny wiele osób może zadawać sobie pytanie jak dbać o skrzydłokwiaty. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Pielęgnacja tych roślin nie jest wymagająca. Najlepiej wzrastają w miejscach częściowo zacienionych, w temperaturze 19-21 stopni C. Najważniejsza sprawa to stałe zapewnienie im wilgotnego podłoża. Stąd też skrzydłokwiaty należy podlewać 2-3 razy w ciągu tygodnia, a latem nawet 4 razy tygodniowo. Dobrym pomysłem może być postawienie doniczki w płytkim naczyniu z zanurzonymi w wodzie kamieniami lub na tacy wyłożonej wilgotnym żwirem. Przy bardzo suchym powietrzu warto też spryskiwać dolną część liści zimną wodą. Nie zapominajmy ponadto o systematycznym odkurzaniu rośliny, dzięki czemu będzie lepiej spełniała funkcję naturalnego oczyszczacza powietrza.

Kolejna sprawa, o której powinniśmy pamiętać, to stosowanie odpowiedniego nawozu. Najlepiej sprawdzi się nawóz płynny, który należy aplikować roślinie wiosną i zimą zaraz po jej podlaniu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w takich warunkach preparat zostanie lepiej rozprowadzony i wchłonięty przez korzenie. Zwracajmy również uwagę na zalecane stężenie nawozu i jego odpowiednią ilość. W okresie wiosennym zaleca się wspomagać skrzydłokwiat nawozem co 2 tygodnie, w sezonie zimowym wystarczy to robić raz na miesiąc.

Przesadzanie skrzydłokwiatu należy wykonywać wiosną, najlepiej w kwietniu. Coroczne praktykowanie tej czynności jest wskazane w przypadku młodych roślin, w przypadku starszych nie jest to konieczne. Dobrze jednak co pewien czas wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Powinna być ona bowiem przepuszczalna i żyzna, w takiej bowiem skrzydłokwiat rośnie w naturalnych siedliskach. Najwłaściwszym gatunkiem gleby jest tutaj ziemia liściowa z domieszką torfu, gliny i gruboziarnistego piasku.

Skrzydłokwiat dobrze komunikuje swoje potrzeby. Żółte bądź przesuszone liście dowodzą, iż roślina znajduje się w nadmiernie nasłonecznionym miejscuGdy jej liście wiotczeją – oznacza, że ma zbyt mało wody, natomiast gdy nie zakwita – świadczy to najczęściej o słabej żyzności gleby albo o nadmiernym stężeniu azotu w nawozie.

Jakie właściwości ma skrzydłokwiat? Właściwości lecznicze i trujące skrzydłokwiatu

Posiadane przez skrzydłokwiat właściwości lecznicze sprowadzają się głównie do absorbowania szkodliwych związków chemicznych, nawilżania powietrza i pochłaniania elektrosmogu. Zgodnie z raportem amerykańskiej agencji NASA skrzydłokwiat jest rekomendowany do oczyszczania powietrza w domach i mieszkaniach, gdzie na każde 10 mużytkowanej powierzchni powinna przypadać jedna taka roślina.

Odrębna kwestia to wykazywane przez skrzydłokwiat właściwości trujące. Odpowiadają za to obecne w liściach rośliny toksyczne substancje organiczne, jakimi są szczawiany wapnia, dlatego należy uważać, by liści skrzydłokwiatu nie były jedzone przez żadne zwierzę, np. kota czy psa.

6 powodów, dla których każdy powinien mieć skrzydłokwiat w domu

Główna przesłanka, dla której reprezentujący rośliny oczyszczające powietrze skrzydłokwiat warto mieć w swoim domu, to jego zdolność pochłaniania lotnych związków toksycznych. Ponadto lilia domowa:

  • to naturalny nawilżacz powietrza oddający dostarczaną dzięki podlewaniu wodę do otoczenia;
  • pochłania powstające zarodniki grzybów i pleśni;
  • skutecznie niweluje promieniowanie elektromagnetyczne;
  • efektownie zdobi wnętrze;
  • jest źródłem pozytywnej energii, nastrajając do pozytywnego myślenia oraz pomagając się wyciszyć i odprężyć.

Skrzydłokwiat jako naturalny filtr powietrza: jakie szkodliwe substancje niweluje?

Chociaż obecne w powietrzu toksyny nie są przez nas wyczuwalne, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Zastanawiając się nad zakupem czegoś, co oczyszcza powietrze w domu warto uwzględnić rośliny o takich właściwościach. Badania przeprowadzone przez NASA dowodzą, że skrzydłokwiat posiada zdolność wchłaniania wielu lotnych substancji chemicznych, takich jak:

  • aceton – obecna np. w zmywaczach do paznokci substancja, której nadmiar może powodować m.in. zapalenie spojówek, kaszelkatar czy krwawienie z nosa;
  • benzen i ksylen – rakotwórcze związki obecne w wielu chemikaliach;
  • toluen – szkodliwy dla płuc związek organiczny zawarty w farbach i lakierach;
  • amoniak – popularny rozpuszczalnik mogący wywoływać problemy z oddychaniem, a nawet obrzęk płuc;
  • formaldehyd – obecny w kosmetykach środek konserwujący mogący wywoływać podrażnienie oczu, suchość w gardle, katar, kaszel, a nawet pojawienie się astmy oskrzelowej;
  • tlenek węgla – bezwonny gaz trujący powstający w wyniku niepełnego spalania węgla, drewna i innych paliw;
  • substancje smoliste – toksyczne składniki dymu tytoniowego.

Czy skrzydłokwiat jest szkodliwy dla dzieci i zwierząt?

Pomimo dobroczynnego oddziaływania na ludzkie zdrowie trzeba jednak wiedzieć, że roślina jest toksyczna, a jej spożycie grozi zatruciem. Skrzydłokwiat trujący charakter „zawdzięcza” bowiem nierozpuszczalnym szczawianom wapnia. To silnie trujące związki organiczne powodujące podrażnienie błon śluzowych gardła i jamy ustnej, ślinotok, utrudnione oddychanie, nudności i wymioty. Z tego względu należy bezwzględnie uniemożliwić dostęp do skrzydłokwiatu małym dzieciom, które mają w zwyczaju dotykać i lizać różne przedmioty. Podobne ograniczenie ma uzasadnienie w stosunku do zwierząt domowych, jak psy i koty, które lubią odrywać i gryźć fragmenty roślin.

W jakim miejscu umieścić skrzydłokwiat, aby spełniał swoje lecznicze funkcje?

Z uwagi na to, że roślina nie znosi dużego nasłonecznienia zdecydowanie nie należy jej stawiać na parapecie okna, przez które wpada sporo światła słonecznego. Pamiętajmy także, że skrzydłokwiat nie toleruje przeciągów i oparów gazu, więc nie zaleca się umieszczać go w kuchni.

Optymalnym miejscem, w którym roślina będzie dobrze spełniała swoją terapeutyczną rolę, jest sypialnia. Wiąże się to z faktem, że oprócz posiadanych przez skrzydłokwiat właściwości oczyszczających, obecność tej rośliny pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomagając się nam wyciszyć i zasnąć. Lilia domowa doskonale sprawdzi się również w łazience, gdzie jest powietrze jest wystarczająco wilgotne i panuje niezbyt duże nasłonecznienie.

Zyskując wiedzę o tym jak rośliny oczyszczają powietrze warto na stałe wprowadzić je do swojego mieszkania, dzięki czemu polepszymy komfort codziennego życia, z pożytkiem dla naszego zdrowia. Skrzydłokwiat jest tutaj znakomitym wyborem!

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem