Pseudoefedryna na katar i zatoki: w jakich lekach ją znajdziemy? Działanie i skutki uboczne

Pseudoefedryna na katar i zatoki: w jakich lekach ją znajdziemy? Działanie i skutki uboczne - zdjęcie

Pseudoefedryna na katar i zatoki: w jakich lekach ją znajdziemy? Działanie i skutki uboczne

Pseudoefedryna to bardzo popularny lek stosowany w preparatach na przeziębienie oraz alergię. Pomaga zmniejszyć katar oraz ułatwia swobodne oddychanie. Poniższy artykuł pozwoli dowiedzieć się, czym dokładnie jest pseudoefedryna oraz jak działa.

Znajdziesz w nim odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • W jaki sposób działa pseudoefedryna?
  • Jakie są główne przeciwwskazania i skutki uboczne?
  • Które leki dostępne w aptece ją zawierają?
  • Kiedy łączona jest z innymi składnikami?
  • Czy jej przyjmowanie jest bezpieczne?

Oprócz poniższego artykułu warto także przeczytać także tekst pt. Zapalenie zatok- przyczyny i leczenie. Można dowiedzieć się z niego, jak leczyć zapalenie zatok, które bardzo często jest powikłaniem nieprawidłowo leczonego przeziębienia.

Jak działa pseudoefedryna?

Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, który powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. W efekcie spada intensywność kataru, a mniejsza ilość wydzieliny może zmniejszać ból gardła. W przypadku leku, jakim jest pseudoefedryna działanie obejmuje również oskrzela, które pod wpływem jej działania rozszerzają się, co ułatwia oddychanie. Wypiera ona noradrenalinę, a jednocześnie pobudza receptory α-adrenergiczne, dzięki czemu naczynia ulegają skurczeniu. Zmniejsza się więc stan zapalny błony śluzowej, a w efekcie katar staje się mniej intensywny i dokuczliwy. Pseudoefedryna jest syntetycznie wytwarzaną pochodną efedryny, która wykazuje znacznie słabsze oddziaływanie na układ nerwowy. Stosowanie pseudoefedryny na katar pomaga skutecznie zmniejszyć związane z nim nieprzyjemne dolegliwości. 

Jak działa pseudoefedryna oraz jakie są główne przeciwwskazania?

Pseudoefedryna ze względu na to, że zmniejsza objętość krwi oraz powoduje skurcz naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa nie może być stosowana w przypadku pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym oraz cierpiących na chorobę niedokrwienną serca. Przeciwwskazaniem jest także nadczynność tarczycy, cukrzyca, zaburzenia prawidłowej pracy wątroby oraz nerek. Nie powinna być przyjmowana przez dzieci poniżej 12 roku życia, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, gdyż przenika ona do mleka matki. Należy pamiętać także o tym, aby nie łączyć jej z alkoholem. 

Które leki zawierają w swoim składzie pseudoefedrynę?

Zawierające pseudoefedrynę leki można kupić bez recepty w każdej aptece. Stosowana jest jako samodzielny składnik terapeutyczny lub łączona z innymi substancjami czynnymi. Najczęściej jest ona stosowana razem ze składnikami antyhistaminowymi, czyli loratadyną i cetyryzyną. W preparatach na przeziębienie razem z pseudoefedryną znajduje się przede wszystkim paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Najpopularniejsze leki z pseudoefedryną to przede wszystkim: Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, GripBloker, Sinulan, RenoPuren Zatoki, Cirrus, Acatar, Sudafed, Tabcin, Nurofen, Claritine, Metafen, Ibum oraz Aspirin. Są to preparaty dostępne w postaci tabletek, proszku do rozrobienia z wodą, a także syropów.

Pseudoefedryna na katar i zatoki: jak szybko przynosi ulgę?

Wskazaniem do przyjmowania pseudoefedryny jest przede wszystkim katar związany z przeziębieniem oraz alergią. Przynosi także ulgę osobom cierpiącym na zapalenie zatok, które objawia się gęstym katarem oraz bólem głowy. Dzięki obkurczaniu spuchniętej i nabrzmiałej błony śluzowej nosa jest w stanie przynieść ulgę już po kilku minutach od jej zastosowania. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przyjmować więcej niż 240 mg na dobę, gdyż może to skutkować wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. W razie zaobserwowania niepokojących objawów niezwłocznie należy je skonsultować z lekarzem.

Łączenie pseudoefedryny z innymi substancjami: paracetamol, ibuprofen, loratadyna

Jak już zostało wspomniane wcześniej, pseudoefedryna może występować samodzielnie w dawce maksymalnej 60 mg lub w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Najczęściej jest ona łączona z ibuprofenem, dzięki czemu tego rodzaju leki działają skutecznie nie tylko na katar, ale także przeciwbólowo. Są więc świetnym rozwiązaniem na przeziębienie i związane z nim dolegliwości. W połączeniu z loratadyną występuje w preparatach przeznaczonych do stosowania przy alergii. Z kolei paracetamol razem z pseudoefedryną działają zarówno na katar, jak i na gorączkę. Dzięki temu skutecznie pomagają w walce z najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi przeziębieniu, grypie czy zapaleniu zatok. Przyjmowanie leków z dodatkiem pseudoefedryny nie tylko zwiększa ich skuteczność, ale także sprawia, że działają one zdecydowanie szybciej.

Czy pseudoefedryna jest szkodliwa? Przeciwskazania i możliwe skutki uboczne

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania pseudoefedryny jest nadciśnienie oraz choroba niedokrwienna serca. Nie powinna być podawana również pacjentom cierpiącym na chorobę wieńcową, niewydolność nerek i wątroby, jaskrę, cukrzycę oraz problemy z tarczycą. Przeciwwskazaniem jest również uczulenie na pseudoefedryną bądź którykolwiek ze składników zawartych w preparacie. Nie można jej przyjmować także w przypadku, gdy w ciągu 2 tygodni stosowane były inhibitory MAO.

W przypadku leku, jakim jest pseudoefedryna skutki uboczne to najczęściej długotrwała suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, bezsenność, nadmierna nerwowość oraz zawroty głowy. Zdecydowanie rzadziej pojawia się kołatanie serca, tachykardia, bóle głowy, omamy czy nadmierna ekscytacja. Każdy kto zastanawia się, czy pseudoefedryna jest szkodliwa musi wiedzieć, że jeśli nie istnieją przeciwwskazania to można bez obaw po nią sięgać. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki. W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości pseudoefedryny mogą pojawić się zaburzenia prawidłowego rytmu serca, przełom nadciśnieniowy, a nawet zawał serca. Są to jednak skrajne przypadki i są one wynikiem przyjęcia zdecydowanie większej niż zalecana dawka. W sytuacji przedawkowania pseudoefedryny konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Czy można się uzależnić od pseudoefedryny?

Pseudoefedryna jest preparatem bezpiecznym i nie powodującym uzależnienia, jeśli jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty. Przy przestrzeganiu maksymalnej dobowej dawki wynoszącej 240 mg nie trzeba obawiać się uzależnienia, gdyż pseudoefedryna działa skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie. Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy jest ona stosowana w większej ilości niż zalecana. Proces leczenia z użyciem pseudoefedryny nie powinno trwać dłużej niż 3-5 dni. Ze względu na to, że stosowanie jednorazowo większych dawek tej substancji może chwilowo poprawiać koncentrację, zmniejszać senność oraz pobudzać i dodawać energii, należy uważać, aby organizm nie uzależnił się od niej. Bardzo ważne jest więc przyjmowanie zalecanych przez dawek, a w razie potrzeby skonsultować ten temat z lekarzem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że spełni ona swoje zadanie, a nie wyrządzi krzywdy. Uzależnienie od pseudoefedryny może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.