Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę

Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę - zdjęcie

Mózg, zaraz obok serca, jest to narząd odgrywający najważniejszą rolę w ludzkim organizmie. To właśnie on nadzoruje i koordynuje pracę wszystkim organów, zachodzą tam również wszelkie kluczowe procesy myślowe. Przysadka mózgowa natomiast, jest to z pozoru niewielki, jednak niezwykle ważny gruczoł, bezpośrednio powiązany z kwestią produkcji hormonów oraz funkcjonowania tarczycy.

W niniejszym artykule poruszymy między innymi takie kwestie, jak:

  • przysadka mózgowa - hormony oraz wpływ na pracę tarczycy,
  • jakie hormony produkuje przysadka mózgowa,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu oraz choroby przysadki mózgowej,
  • związek przysadki mózgowej ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym,
  • badanie przysadki mózgowej - na czym polega i dlaczego warto się na nie udać.

Chcesz zapoznać się z listą najbardziej skutecznych środków farmaceutycznych wydawanych bez recepty? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem: https://www.wapteka.pl/bez-recepty,234.html.

Przysadka mózgowa: kluczowy organ i jego rola w regulacji hormonów

Przysadka mózgowa, znana również jako gruczoł nadrzędny, odgrywa kluczową rolę w organizmie, odpowiadając za produkcję hormonów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (średnica przysadki wynosi około jednego centymetra), wytwarza hormony, kontrolujące pracę takich narządów, jak nadnercza, jajniki czy jądra, a także tarczyca. Gruczoł ten umiejscowiony jest w okolicach kości klinowej. Wśród budujących ją części możemy wyróżnić płat przedni, płat środkowy oraz płat tylny.

Warto zaznaczyć, iż to właśnie pierwszy z nich wytwarza najbardziej kluczowe dla rozwoju człowieka hormony, odpowiadające za proces dojrzewania płciowego, a także te, regulujące wzrost organizmupracę tarczycy i gruczołów płciowych. Niemniej istotną funkcję pełni również płat środkowy, odpowiadają za regulację procesów zachodzących w melanocytach. Jeśli chodzi natomiast o tylny płat przysadki mózgowej, ten z kolei poprzez wytwarzanie niezmiernie istotnego hormonu ADH, zapobiega odwodnieniu organizmu.

Przysadka mózgowa a zaburzenia endokrynologiczne: wpływ na tarczycę i produkcję hormonów tarczycy

Od prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej zależy odpowiednia praca innego kluczowego gruczołu, którym jest mianowicie tarczyca. Jej działanie polega na przyspieszaniu wydzielania przez tarczycę hormonów, takich jak tyroksyna czy trójjodotyronina. Pierwszy z nich odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju układu nerwowego człowieka, już na najwcześniejszych etapach jego życia płodowego. Wysokie TSH a przysadka mózgowa - z czym to się wiąże? Zbyt wysoki poziom stężenia TSH we krwi w większości przypadków, jest związany z występowaniem niedoczynności tarczycy. Wpływ na to mają nieprawidłowości, związane z pracą tarczycy - gruczoł ten, pomimo odpowiedniego pobudzenia przez przysadkę mózgową, nie jest zdolny do produkowania prawidłowej ilości danych hormonów.

Rola przysadki mózgowej w procesach metabolicznych i regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej

Przysadka mózgowa jest to gruczoł, do którego głównych funkcji możemy zaliczyć również regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, a także uczestniczenie w procesach metabolicznych. Odpowiadają za to przede wszystkim takie hormony, jak insulina, glukagon, a także katecholiny, do których zaliczamy adrenalinę oraz noradrenalinę. Co więcej, warto zaznaczyć, iż kortyzol, a nawet hormon wzrostu także wpływają pozytywnie na zachodzące w organizmie procesy metaboliczne, a w szczególności wówczas, gdy uprawiamy aktywność fizyczną. Przysadka mózgowa jest połączona również z nerkami, regulując ich pracę, a co za tym idzie chroniąc przed odwodnieniem organizmu czy też powstaniem poważnych chorób układu moczowego.

Zaburzenia funkcji przysadki mózgowej: diagnostyka i leczenie

Objawy chorej przysadki mózgowej, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu mogą ujawnić się podczas odpowiednich badań diagnostycznych. Ich wykonanie w większości przypadków stanowi klucz do powodzenia leczenia, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości. Wśród najbardziej rzetelnych i wiarygodnych zadań możemy wyróżnić przede wszystkim badania wykonywane przy użyciu rezonansu magnetycznego.

W przypadku zdiagnozowania jakiegokolwiek zaburzenia przysadki mózgowej, niezwłoczne jest podjęcie odpowiednich kroków w kierunku ich leczenia. W większości przypadków, obejmuje ono regulację poziomu wytwarzanych hormonów. Niekiedy, uzupełniane jest również lekami o działaniu przeciwwirusowym czy przeciwgrzybiczym.

Niedobór i nadmiar hormonów wytwarzanych przez przysadkę mózgową: objawy i konsekwencje

Wśród najczęściej diagnozowanych pacjentów chorób i zaburzeń, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej, możemy wyróżnić przede wszystkim niedoczynność przysadki mózgowej oraz nadczynność przysadki mózgowej. W tym pierwszym przypadku, gruczoł ten wytwarza zbyt małą ilość jednego czy też kilku hormonów. W drugim przypadku natomiast, sytuacja ta jest odwrotna.

Niedoczynność przysadki mózgowej objawia się przede wszystkim zaburzeniami dotyczącymi rozwoju płciowego, w tym zanik owłosienia łonowego, nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, a także senność i ogólne osłabienie organizmu. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet nieleczona dolegliwość może doprowadzić do całkowitej utraty płodności.

Jeśli chodzi natomiast o nadczynność, może ona doprowadzić do zaburzeń wzrostu, objawiając się między innymi gigantyzmem czy też akromegalią.

Wśród najczęstszych chorób tego gruczołu może wyróżnić również schorzenie, jakim jest gruczolak przysadki mózgowej. Jeśli chodzi o guzy przysadki mózgowej, objawy mogą dotyczyć przede wszystkim odczuwalnych dolegliwości bólowych czy ucisku w okolicach głowy.

Przysadka mózgowa i jej znaczenie dla zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego

Warto podkreślić, iż choroby przysadki mózgowej (objawy jej niedoczynności) powodują także zmiany psychiczne. Najbardziej widoczne są w tym przypadku wahania nastroju, czyli niezwykle szybko zmieniające się emocje. Możemy doświadczać wówczas nadzwyczajnej wrażliwości czy też pojawiającego się nagle smutku. Częste jest również odczuwanie napięcia wewnętrznego, niekontrolowane wybuchy gniewu lub płaczu występujące na przemian z radością i uczuciem wewnętrznego spokoju.

Niedoczynność przysadki mózgowej może prowadzić nawet do depresji, stąd tak ważne jest prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia. W ciężkich przypadkach dochodzi nawet do utraty pamięci.

Terapie wspomagające, czyli jak poprawić funkcjonowanie przysadki mózgowej?

Ćwiczenia na pobudzenie przysadki mózgowej odgrywają kluczową rolę w podwyższeniu efektywności pracy tego gruczołu, co z kolei wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W tym celu, warto udać się na terapię wspomagającą, podczas której odpowiednio wykwalifikowani specjaliści będą przeprowadzać wraz z tobą sesje zajęciowe. Mają one na celu polepszenie zdolności przysadki mózgowej do produkcji optymalnej ilości wszelkich kluczowych hormonów.

Istotą funkcję w zakresie profilaktyki chorób tego gruczołu pełni także regularne uprawienie aktywności fizycznej, zdrowa, zróżnicowana i pełnowartościowa dieta oraz częste wykonywanie niezbędnych badań, mających na celu zdiagnozowanie problemu na wczesnym etapie jego rozwoju.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.