Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę

Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę - zdjęcie

Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę

Mózg, zaraz obok serca, jest to narząd odgrywający najważniejszą rolę w ludzkim organizmie. To właśnie on nadzoruje i koordynuje pracę wszystkim organów, zachodzą tam również wszelkie kluczowe procesy myślowe. Przysadka mózgowa natomiast, jest to z pozoru niewielki, jednak niezwykle ważny gruczoł, bezpośrednio powiązany z kwestią produkcji hormonów oraz funkcjonowania tarczycy.

W niniejszym artykule poruszymy między innymi takie kwestie, jak:

  • przysadka mózgowa - hormony oraz wpływ na pracę tarczycy,
  • jakie hormony produkuje przysadka mózgowa,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu oraz choroby przysadki mózgowej,
  • związek przysadki mózgowej ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym,
  • badanie przysadki mózgowej - na czym polega i dlaczego warto się na nie udać.

Chcesz zapoznać się z listą najbardziej skutecznych środków farmaceutycznych wydawanych bez recepty? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem: https://www.wapteka.pl/bez-recepty,234.html.

Przysadka mózgowa: kluczowy organ i jego rola w regulacji hormonów

Przysadka mózgowa, znana również jako gruczoł nadrzędny, odgrywa kluczową rolę w organizmie, odpowiadając za produkcję hormonów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (średnica przysadki wynosi około jednego centymetra), wytwarza hormony, kontrolujące pracę takich narządów, jak nadnercza, jajniki czy jądra, a także tarczyca. Gruczoł ten umiejscowiony jest w okolicach kości klinowej. Wśród budujących ją części możemy wyróżnić płat przedni, płat środkowy oraz płat tylny.

Warto zaznaczyć, iż to właśnie pierwszy z nich wytwarza najbardziej kluczowe dla rozwoju człowieka hormony, odpowiadające za proces dojrzewania płciowego, a także te, regulujące wzrost organizmupracę tarczycy i gruczołów płciowych. Niemniej istotną funkcję pełni również płat środkowy, odpowiadają za regulację procesów zachodzących w melanocytach. Jeśli chodzi natomiast o tylny płat przysadki mózgowej, ten z kolei poprzez wytwarzanie niezmiernie istotnego hormonu ADH, zapobiega odwodnieniu organizmu.

Przysadka mózgowa a zaburzenia endokrynologiczne: wpływ na tarczycę i produkcję hormonów tarczycy

Od prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej zależy odpowiednia praca innego kluczowego gruczołu, którym jest mianowicie tarczyca. Jej działanie polega na przyspieszaniu wydzielania przez tarczycę hormonów, takich jak tyroksyna czy trójjodotyronina. Pierwszy z nich odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju układu nerwowego człowieka, już na najwcześniejszych etapach jego życia płodowego. Wysokie TSH a przysadka mózgowa - z czym to się wiąże? Zbyt wysoki poziom stężenia TSH we krwi w większości przypadków, jest związany z występowaniem niedoczynności tarczycy. Wpływ na to mają nieprawidłowości, związane z pracą tarczycy - gruczoł ten, pomimo odpowiedniego pobudzenia przez przysadkę mózgową, nie jest zdolny do produkowania prawidłowej ilości danych hormonów.

Rola przysadki mózgowej w procesach metabolicznych i regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej

Przysadka mózgowa jest to gruczoł, do którego głównych funkcji możemy zaliczyć również regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, a także uczestniczenie w procesach metabolicznych. Odpowiadają za to przede wszystkim takie hormony, jak insulina, glukagon, a także katecholiny, do których zaliczamy adrenalinę oraz noradrenalinę. Co więcej, warto zaznaczyć, iż kortyzol, a nawet hormon wzrostu także wpływają pozytywnie na zachodzące w organizmie procesy metaboliczne, a w szczególności wówczas, gdy uprawiamy aktywność fizyczną. Przysadka mózgowa jest połączona również z nerkami, regulując ich pracę, a co za tym idzie chroniąc przed odwodnieniem organizmu czy też powstaniem poważnych chorób układu moczowego.

Zaburzenia funkcji przysadki mózgowej: diagnostyka i leczenie

Objawy chorej przysadki mózgowej, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu mogą ujawnić się podczas odpowiednich badań diagnostycznych. Ich wykonanie w większości przypadków stanowi klucz do powodzenia leczenia, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości. Wśród najbardziej rzetelnych i wiarygodnych zadań możemy wyróżnić przede wszystkim badania wykonywane przy użyciu rezonansu magnetycznego.

W przypadku zdiagnozowania jakiegokolwiek zaburzenia przysadki mózgowej, niezwłoczne jest podjęcie odpowiednich kroków w kierunku ich leczenia. W większości przypadków, obejmuje ono regulację poziomu wytwarzanych hormonów. Niekiedy, uzupełniane jest również lekami o działaniu przeciwwirusowym czy przeciwgrzybiczym.

Niedobór i nadmiar hormonów wytwarzanych przez przysadkę mózgową: objawy i konsekwencje

Wśród najczęściej diagnozowanych pacjentów chorób i zaburzeń, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej, możemy wyróżnić przede wszystkim niedoczynność przysadki mózgowej oraz nadczynność przysadki mózgowej. W tym pierwszym przypadku, gruczoł ten wytwarza zbyt małą ilość jednego czy też kilku hormonów. W drugim przypadku natomiast, sytuacja ta jest odwrotna.

Niedoczynność przysadki mózgowej objawia się przede wszystkim zaburzeniami dotyczącymi rozwoju płciowego, w tym zanik owłosienia łonowego, nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, a także senność i ogólne osłabienie organizmu. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet nieleczona dolegliwość może doprowadzić do całkowitej utraty płodności.

Jeśli chodzi natomiast o nadczynność, może ona doprowadzić do zaburzeń wzrostu, objawiając się między innymi gigantyzmem czy też akromegalią.

Wśród najczęstszych chorób tego gruczołu może wyróżnić również schorzenie, jakim jest gruczolak przysadki mózgowej. Jeśli chodzi o guzy przysadki mózgowej, objawy mogą dotyczyć przede wszystkim odczuwalnych dolegliwości bólowych czy ucisku w okolicach głowy.

Przysadka mózgowa i jej znaczenie dla zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego

Warto podkreślić, iż choroby przysadki mózgowej (objawy jej niedoczynności) powodują także zmiany psychiczne. Najbardziej widoczne są w tym przypadku wahania nastroju, czyli niezwykle szybko zmieniające się emocje. Możemy doświadczać wówczas nadzwyczajnej wrażliwości czy też pojawiającego się nagle smutku. Częste jest również odczuwanie napięcia wewnętrznego, niekontrolowane wybuchy gniewu lub płaczu występujące na przemian z radością i uczuciem wewnętrznego spokoju.

Niedoczynność przysadki mózgowej może prowadzić nawet do depresji, stąd tak ważne jest prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia. W ciężkich przypadkach dochodzi nawet do utraty pamięci.

Terapie wspomagające, czyli jak poprawić funkcjonowanie przysadki mózgowej?

Ćwiczenia na pobudzenie przysadki mózgowej odgrywają kluczową rolę w podwyższeniu efektywności pracy tego gruczołu, co z kolei wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W tym celu, warto udać się na terapię wspomagającą, podczas której odpowiednio wykwalifikowani specjaliści będą przeprowadzać wraz z tobą sesje zajęciowe. Mają one na celu polepszenie zdolności przysadki mózgowej do produkcji optymalnej ilości wszelkich kluczowych hormonów.

Istotą funkcję w zakresie profilaktyki chorób tego gruczołu pełni także regularne uprawienie aktywności fizycznej, zdrowa, zróżnicowana i pełnowartościowa dieta oraz częste wykonywanie niezbędnych badań, mających na celu zdiagnozowanie problemu na wczesnym etapie jego rozwoju.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.