Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Serce i układ krążenia

Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca

 Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca

Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest groźna dla naszego życia, a jedynie jest spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, czy niedoborem składników mineralnych, czy witamin. W artykule można dowiedzieć się o tym, jak rozróżniać dolegliwości ze strony klatki piersiowej, ale również jakie objawy mają najpopularniejsze choroby.

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany również zmianami chorobowymi, a nawet może mieć powiązania z COVID. Przeczytaj także artykuł: Trudności z oddychaniem - czym się objawiają, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać

Najczęstsze przyczyny kłucia w sercu i bólu w klatce piersiowej

Dyskomfort w klatce piersiowej może powodować trudności z oddychaniem, zwykle pomaga odpoczynek. Zdarza się, że ból między piersiami pojawia się regularnie, co powinno skłonić do kontaktu z lekarzem. 

- Kłucie w sercu może być spowodowane zawałem mięśnia sercowego, o czym zostało wyżej napisane. 

-Taki sam objaw pojawia się w przypadku zapalenia osierdzia. Ból jest nie tylko ostry, kłujący, ale przede wszystkim utrzymuje się nawet do kilku godzin i najważniejsze, nawet w sytuacji gdy pacjent nie jest narażony na wysiłek fizyczny. W początkowej fazie można go zlokalizować po lewej stronie klatki piersiowej. 

- Kłucie w sercu pojawia się również w trakcie przeziębienia. Często suchy kaszel może prowadzić do zniszczenia włókien nerwowych, co może skutkować pojawieniem się właśnie tego objawu.

Przemoknięcie a ból klatki piersiowej

Niesprzyjająca aura może prowadzić do przemoczenia ubrań. Nie zawsze istnieje możliwość ich szybkiej zmiany, przez co jesteśmy skazani na ich noszenie na sobie, aż do powrotu do domu. Jakie mogą być tego konsekwencje? Często może pojawić się przeziębienie, dlatego należy szybko zareagować i wdrożyć leczenie. W przeciwnym razie początkowe zapalenie oskrzeli może zastąpić zapalenie płuc, które charakteryzuje się nie tylko kaszlem, gorączką, często również dusznością i dreszczami. Ból w klatce piersiowej to także typowy objaw dla tej jednostki chorobowej, zwłaszcza przy nasilającym się kaszlu. Zdarza się, że ten ostatni objaw jest jedynym, jaki pojawia się w przypadku zapalenia płuc. 

Co jeszcze może oznaczać bólu w mostku?

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, jednak nigdy nie można go lekceważyć. Zwłaszcza gdy powraca, gdyż z czasem może się nie tylko nasilić, ale przede wszystkim stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Ucisk w mostku opisywany jest często jako szarpanie, ale również ból czy rozrywanie. Może być wywołany zarówno przez niedobór witamin, często jest efektem przejedzenia. W przypadku powracających objawów należy wziąć pod uwagę schorzenia układu sercowo-naczyniowego, ale również stresu. Ten ostatni może być przyczyną także bezsenności.

Dlatego należy wykluczyć działanie stresu, gdy przez kilka kolejnych dni wyeliminuje się czynniki stresogenne. Jeśli ból minie, był spowodowany właśnie nim, natomiast w przypadku gdy dolegliwości się utrzymują, należy pilnie skonsultować się ze specjalistą. Czasami ból w mostku spowodowany jest nierównomiernym biciem serca. Taka praca mięśnia sercowego może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego wymaga diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia. Nieprawidłowa praca serca może przyczyniać się do poważnych chorób, w ten sposób objawia się także tachykardia

Ból w klatce piersiowej - schorzenia układu oddechowego i pokarmowego

Nerwobóle w klatce piersiowej, czy nawet sam dyskomfort lub skurcze- każdy z tych objawów sprawia, że można poczuć niepokój. Ucisk w mostku może być spowodowany przez wiele chorób, co więcej często towarzyszy on także zapaleniu płuc. Warto sprawdzić, w jaki sposób funkcjonuje tarczyca, gdyż jeśli wyniki badań serca są w normie, może się zdarzyć, że przyczyna pochodzi z układu pokarmowego. Otóż często Ból w klatce piersiowej przy schylaniu może być spowodowany chorobą refluksową żołądka. Często może pojawiać się również suchy kaszel, czy też chrypka. Ból w klatce piersiowej po jedzeniu może być spowodowany przejedzeniem, dlatego należy spożywać mniejsze porcje, w równych odstępach czasu.

Problem z oddychaniem po posiłku, może pojawić się po zjedzeniu ostrych przypraw. Dlatego warto uważniej komponować poszczególne posiłki. Może się pojawiać po przejedzeniu, ale również przy innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Zgaga w zaawansowanej ciąży to w pełni normalne zjawisko, w końcu wszystkie organy znajdują się w nienaturalnym położeniu, a dziecku uciska na żołądek kobiety. U osób starszych takie objawy mogą być przyczyną zwapnienia, dlatego tak duże znaczenie mają regularne badania, gdyż to one będą w stanie wykryć nieprawidłowości. W efekcie można będzie działać tak, by spowolnić zmiany, bądź też je skutecznie zatrzymać. Starsze osoby narzekające na ból w klatce piersiowej często nie mają świadomości, że ich przyczyną jest choroba wieńcowa

Przyjmowanie leków na ból w klatce piersiowej

Przyjmowanie leków może przyczynić się do wystąpienia przeróżnego rodzaju skutków ubocznych. Skurcze w klatce piersiowej mogą pojawić się w przypadku niedoborów witamin takich jak magnez czy potas. Bardzo duże znaczenie ma więc zadbanie o zróżnicowaną dietę, ale przede wszystkim o suplementację witamin, których brakuje w organizmie. Dlatego tak duże znaczenie ma nie tylko odpowiednie podejście do samej diety, w tym również do aktywności fizycznej. Przyjmowanie różnych leków może przyczynić się do wypłukania bądź też pogorszenia w przyswojeniu witamin obecnych w diecie.

Dyskomfort w klatce piersiowej może być spowodowany przedawkowaniem leków. Nawet te łatwo dostępne leki przeciwbólowe, które będą nieprawidłowo dawkowane, mogą przyczynić się do wystąpienia takich właśnie objawów. Oczywiście jest wiele leków, które działają obkurczowo i mogą mieć realny wpływ na proces oddychania. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, suchość w gardle, a nawet uczucie duszności. Jedną z dolegliwości, która wymaga takiego leczenia, będzie właśnie endometrioza. Nieleczona może prowadzić do bezpłodności, dlatego odpowiedni dobór leków umożliwia szybką poprawę zdrowia, ale jednocześnie umożliwi zajście w ciążę. 

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: Grasica - czym jest i za co odpowiada ten gruczoł?Prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak

Profesor zwyczajny, obecnie Kierownik Zakładu Farmacji Aptecznej oraz Kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.