Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie - zdjęcie

Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci? Przepuklina pępkowa objawia się wystającym guzkiem w okolicy pępka, który jest skutkiem osłabienia mięśni brzucha. Jest potencjalnie groźna, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest przepuklina pępkowa?
  • jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci?
  • jakie są metody leczenia przepukliny pępkowej?
  • jakie są powikłania przepukliny pępkowej?
  • czy przepuklina pępkowa może się wchłonąć?

Zobacz także artykuł: Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest to nieprawidłowe wystawanie jelita lub innej tkanki przez otwór w mięśniu brzucha, znajdujący się wokół pępka. Może ona występować u dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. U dzieci przepuklina pępkowa jest dość częstym schorzeniem, często też występuje u niemowląt. U dorosłych przepuklina pępkowa jest rzadsza, ale może pojawić się w wyniku urazów, przepukliny brzusznej lub zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyny, objawy i leczenie przepukliny pępkowej są różne w zależności od wieku i przyczyny jej powstania. 

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa może być groźna, jeśli nie jest leczona lub jeśli dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego. Niedrożność przewodu pokarmowego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Jeśli przepuklina jest mała, może się ona wchłonąć, ale w przypadku większych przepuklin leczenie chirurgiczne jest zwykle konieczne. Nieleczona przepuklina pępkowa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. W przypadku małej przepukliny pępkowej leczenie chirurgiczne nie zawsze jest konieczne, jednak decyzja ta powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjenta. Z kwestią mała przepuklina pępkowa – czy operować? zawsze warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie, który może przeprowadzić odpowiednie badanie i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej – kto jest w grupie największego ryzyka?

Przepuklina pępkowa u dorosłych – najczęstsze przyczyny:

  • wrodzona słabość mięśni brzucha,
  • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, np. związane z ciążą, otyłością, przewlekłym kaszlem,
  • urazy brzucha,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby przewlekłe, takie jak przepuklina brzuszna, skolioza lub choroba Crohna.

 Przepuklina pępkowa – objawy:

  • wystający guzek w okolicy pępka,
  • ból w okolicy pępka,
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy z trawieniem.

Grupa największego ryzyka przepukliny pępkowej to przede wszystkim osoby starsze, osoby z nadwagą lub otyłością, palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz osoby z chorobami układu moczowego. Osoby starsze są bardziej narażone na rozwój przepukliny pępkowej, ponieważ ich mięśnie brzucha słabną z wiekiem, co zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny. Osoby z nadwagą lub otyłością są dlatego w grupie największego ryzyka, ponieważ nadmiar kilogramów prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co tym samym zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny pępkowej. Palenie tytoniu jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej – dym tytoniowy powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci – charakterystyka schorzenia i przebieg choroby

Przebieg przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci może być różny, jednak zazwyczaj objawia się wystąpieniem guzka w okolicy pępka, który może być bolesny lub nie. W zależności od przyczyny, przepuklina może się pogarszać lub ustępować. W niektórych przypadkach, przepuklina może powodować problemy z jelitami, takie jak zaparcia lub bóle brzucha. Przepuklina pępkowa ma również wpływ na sprawność seksualną, co jest ważnym aspektem, a często z różnych przyczyn pomijanym przy omawianiu tego tematu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów przepukliny pępkowej i podjąć odpowiednie leczenie. 

Diagnostyka przepukliny pępkowej – konsultacje lekarskie i badania

Diagnostyka przepukliny pępkowej rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego może wykryć wystający guzek w okolicy pępka. W celu potwierdzenia diagnozy oraz oceny rozmiaru i położenia przepukliny, lekarz może zlecić również badanie ultrasonograficzne. W przypadku małych przepuklin, leczenie może polegać na zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz wsparciu mięśni brzucha. Jeśli jednak przepuklina jest większa, leczenie chirurgiczne, takie jak hernioplastyka jest zwykle konieczne. Operacja przepukliny pępkowej polega na zamknięciu otworu w mięśniu brzucha, przez który wystaje jelito lub inna tkanka. Jeśli przepuklina pępkowa jest nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki. Aby złagodzić objawy choroby, warto również zwrócić uwagę na leki bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci i dorosłych

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci zależy od wieku dziecka i rozmiaru przepukliny. W przypadku małych przepuklin u niemowląt i młodszych dzieci, leczenie może polegać na zastosowaniu specjalnych opasek wzmacniających mięśnie brzucha (tzw. opaski Kriegera).
W przypadku większych przepuklin u dzieci, leczenie chirurgiczne jest jedynym wyjściem. Po zabiegu dziecko powinno oczywiście odpoczywać przez kilka dni, unikać ciężkich ćwiczeń fizycznych przez kilka tygodni i stosować specjalny opatrunek wzmacniający mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że przepuklina pępkowa u dzieci jest dość częstym schorzeniem, ale i często skutecznie leczona. Ważne jednak, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. 

Przepuklina pępkowa u dorosłych – leczenie w tym przypadku jest bardziej skomplikowane i często wymaga następujących działań:

  • przepuklinę pępkową u dorosłych często leczy się przez chirurgiczne usunięcie tejże przepukliny, co jest bardziej skomplikowane niż jej zamknięcie u dzieci,
  • operacja ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może wymagać hospitalizacji,
  • po zabiegu, pacjent może potrzebować dalszego leczenia, takiego jak rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka przepukliny pępkowej – czy da się temu zapobiec?

Profilaktyka przepukliny pępkowej polega głównie na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, unikaniu palenia tytoniu oraz na regularnym uprawianiu sportu. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zastanowić się nad obniżeniem wagi. Regularne uprawianie sportu (np. joga, pilates, pływanie), pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i utrzymać prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Palenie tytoniu (czynne i bierne) jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej.
Jeśli jest się już po operacji lub po urazie, należy unikać ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni. Kobiety w ciąży powinny też w miarę możliwości unikać przybierania na wadze w tempie szybszym niż zalecany, unikać noszenie ciężkich przedmiotów, a także regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. W przypadku przepukliny pępkowej u niemowląt i dzieci: dziecko powinno być noszone na rękach, a także regularnie – najlepiej pod wstępną kontrolą dorosłego – wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, profilaktyka przepukliny pępkowej polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, regularnym uprawianiu sportu, unikaniu palenia tytoniu oraz unikaniu ciężkiej pracy fizycznej. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem