Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie - zdjęcie

Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci? Przepuklina pępkowa objawia się wystającym guzkiem w okolicy pępka, który jest skutkiem osłabienia mięśni brzucha. Jest potencjalnie groźna, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest przepuklina pępkowa?
 • jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci?
 • jakie są metody leczenia przepukliny pępkowej?
 • jakie są powikłania przepukliny pępkowej?
 • czy przepuklina pępkowa może się wchłonąć?

Zobacz także artykuł: Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest to nieprawidłowe wystawanie jelita lub innej tkanki przez otwór w mięśniu brzucha, znajdujący się wokół pępka. Może ona występować u dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. U dzieci przepuklina pępkowa jest dość częstym schorzeniem, często też występuje u niemowląt. U dorosłych przepuklina pępkowa jest rzadsza, ale może pojawić się w wyniku urazów, przepukliny brzusznej lub zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyny, objawy i leczenie przepukliny pępkowej są różne w zależności od wieku i przyczyny jej powstania. 

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa może być groźna, jeśli nie jest leczona lub jeśli dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego. Niedrożność przewodu pokarmowego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Jeśli przepuklina jest mała, może się ona wchłonąć, ale w przypadku większych przepuklin leczenie chirurgiczne jest zwykle konieczne. Nieleczona przepuklina pępkowa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. W przypadku małej przepukliny pępkowej leczenie chirurgiczne nie zawsze jest konieczne, jednak decyzja ta powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjenta. Z kwestią mała przepuklina pępkowa – czy operować? zawsze warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie, który może przeprowadzić odpowiednie badanie i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej – kto jest w grupie największego ryzyka?

Przepuklina pępkowa u dorosłych – najczęstsze przyczyny:

 • wrodzona słabość mięśni brzucha,
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, np. związane z ciążą, otyłością, przewlekłym kaszlem,
 • urazy brzucha,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroby przewlekłe, takie jak przepuklina brzuszna, skolioza lub choroba Crohna.

 Przepuklina pępkowa – objawy:

 • wystający guzek w okolicy pępka,
 • ból w okolicy pępka,
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
 • trudności z oddychaniem,
 • problemy z trawieniem.

Grupa największego ryzyka przepukliny pępkowej to przede wszystkim osoby starsze, osoby z nadwagą lub otyłością, palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz osoby z chorobami układu moczowego. Osoby starsze są bardziej narażone na rozwój przepukliny pępkowej, ponieważ ich mięśnie brzucha słabną z wiekiem, co zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny. Osoby z nadwagą lub otyłością są dlatego w grupie największego ryzyka, ponieważ nadmiar kilogramów prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co tym samym zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny pępkowej. Palenie tytoniu jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej – dym tytoniowy powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci – charakterystyka schorzenia i przebieg choroby

Przebieg przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci może być różny, jednak zazwyczaj objawia się wystąpieniem guzka w okolicy pępka, który może być bolesny lub nie. W zależności od przyczyny, przepuklina może się pogarszać lub ustępować. W niektórych przypadkach, przepuklina może powodować problemy z jelitami, takie jak zaparcia lub bóle brzucha. Przepuklina pępkowa ma również wpływ na sprawność seksualną, co jest ważnym aspektem, a często z różnych przyczyn pomijanym przy omawianiu tego tematu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów przepukliny pępkowej i podjąć odpowiednie leczenie. 

Diagnostyka przepukliny pępkowej – konsultacje lekarskie i badania

Diagnostyka przepukliny pępkowej rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego może wykryć wystający guzek w okolicy pępka. W celu potwierdzenia diagnozy oraz oceny rozmiaru i położenia przepukliny, lekarz może zlecić również badanie ultrasonograficzne. W przypadku małych przepuklin, leczenie może polegać na zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz wsparciu mięśni brzucha. Jeśli jednak przepuklina jest większa, leczenie chirurgiczne, takie jak hernioplastyka jest zwykle konieczne. Operacja przepukliny pępkowej polega na zamknięciu otworu w mięśniu brzucha, przez który wystaje jelito lub inna tkanka. Jeśli przepuklina pępkowa jest nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki. Aby złagodzić objawy choroby, warto również zwrócić uwagę na leki bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci i dorosłych

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci zależy od wieku dziecka i rozmiaru przepukliny. W przypadku małych przepuklin u niemowląt i młodszych dzieci, leczenie może polegać na zastosowaniu specjalnych opasek wzmacniających mięśnie brzucha (tzw. opaski Kriegera).
W przypadku większych przepuklin u dzieci, leczenie chirurgiczne jest jedynym wyjściem. Po zabiegu dziecko powinno oczywiście odpoczywać przez kilka dni, unikać ciężkich ćwiczeń fizycznych przez kilka tygodni i stosować specjalny opatrunek wzmacniający mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że przepuklina pępkowa u dzieci jest dość częstym schorzeniem, ale i często skutecznie leczona. Ważne jednak, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. 

Przepuklina pępkowa u dorosłych – leczenie w tym przypadku jest bardziej skomplikowane i często wymaga następujących działań:

 • przepuklinę pępkową u dorosłych często leczy się przez chirurgiczne usunięcie tejże przepukliny, co jest bardziej skomplikowane niż jej zamknięcie u dzieci,
 • operacja ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może wymagać hospitalizacji,
 • po zabiegu, pacjent może potrzebować dalszego leczenia, takiego jak rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka przepukliny pępkowej – czy da się temu zapobiec?

Profilaktyka przepukliny pępkowej polega głównie na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, unikaniu palenia tytoniu oraz na regularnym uprawianiu sportu. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zastanowić się nad obniżeniem wagi. Regularne uprawianie sportu (np. joga, pilates, pływanie), pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i utrzymać prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Palenie tytoniu (czynne i bierne) jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej.
Jeśli jest się już po operacji lub po urazie, należy unikać ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni. Kobiety w ciąży powinny też w miarę możliwości unikać przybierania na wadze w tempie szybszym niż zalecany, unikać noszenie ciężkich przedmiotów, a także regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. W przypadku przepukliny pępkowej u niemowląt i dzieci: dziecko powinno być noszone na rękach, a także regularnie – najlepiej pod wstępną kontrolą dorosłego – wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, profilaktyka przepukliny pępkowej polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, regularnym uprawianiu sportu, unikaniu palenia tytoniu oraz unikaniu ciężkiej pracy fizycznej. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.