Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie - zdjęcie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci? Przepuklina pępkowa objawia się wystającym guzkiem w okolicy pępka, który jest skutkiem osłabienia mięśni brzucha. Jest potencjalnie groźna, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest przepuklina pępkowa?
 • jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci?
 • jakie są metody leczenia przepukliny pępkowej?
 • jakie są powikłania przepukliny pępkowej?
 • czy przepuklina pępkowa może się wchłonąć?

Zobacz także artykuł: Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest to nieprawidłowe wystawanie jelita lub innej tkanki przez otwór w mięśniu brzucha, znajdujący się wokół pępka. Może ona występować u dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. U dzieci przepuklina pępkowa jest dość częstym schorzeniem, często też występuje u niemowląt. U dorosłych przepuklina pępkowa jest rzadsza, ale może pojawić się w wyniku urazów, przepukliny brzusznej lub zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyny, objawy i leczenie przepukliny pępkowej są różne w zależności od wieku i przyczyny jej powstania. 

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa może być groźna, jeśli nie jest leczona lub jeśli dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego. Niedrożność przewodu pokarmowego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Jeśli przepuklina jest mała, może się ona wchłonąć, ale w przypadku większych przepuklin leczenie chirurgiczne jest zwykle konieczne. Nieleczona przepuklina pępkowa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. W przypadku małej przepukliny pępkowej leczenie chirurgiczne nie zawsze jest konieczne, jednak decyzja ta powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjenta. Z kwestią mała przepuklina pępkowa – czy operować? zawsze warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie, który może przeprowadzić odpowiednie badanie i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej – kto jest w grupie największego ryzyka?

Przepuklina pępkowa u dorosłych – najczęstsze przyczyny:

 • wrodzona słabość mięśni brzucha,
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, np. związane z ciążą, otyłością, przewlekłym kaszlem,
 • urazy brzucha,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroby przewlekłe, takie jak przepuklina brzuszna, skolioza lub choroba Crohna.

 Przepuklina pępkowa – objawy:

 • wystający guzek w okolicy pępka,
 • ból w okolicy pępka,
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
 • trudności z oddychaniem,
 • problemy z trawieniem.

Grupa największego ryzyka przepukliny pępkowej to przede wszystkim osoby starsze, osoby z nadwagą lub otyłością, palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz osoby z chorobami układu moczowego. Osoby starsze są bardziej narażone na rozwój przepukliny pępkowej, ponieważ ich mięśnie brzucha słabną z wiekiem, co zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny. Osoby z nadwagą lub otyłością są dlatego w grupie największego ryzyka, ponieważ nadmiar kilogramów prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co tym samym zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny pępkowej. Palenie tytoniu jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej – dym tytoniowy powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci – charakterystyka schorzenia i przebieg choroby

Przebieg przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci może być różny, jednak zazwyczaj objawia się wystąpieniem guzka w okolicy pępka, który może być bolesny lub nie. W zależności od przyczyny, przepuklina może się pogarszać lub ustępować. W niektórych przypadkach, przepuklina może powodować problemy z jelitami, takie jak zaparcia lub bóle brzucha. Przepuklina pępkowa ma również wpływ na sprawność seksualną, co jest ważnym aspektem, a często z różnych przyczyn pomijanym przy omawianiu tego tematu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów przepukliny pępkowej i podjąć odpowiednie leczenie. 

Diagnostyka przepukliny pępkowej – konsultacje lekarskie i badania

Diagnostyka przepukliny pępkowej rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego może wykryć wystający guzek w okolicy pępka. W celu potwierdzenia diagnozy oraz oceny rozmiaru i położenia przepukliny, lekarz może zlecić również badanie ultrasonograficzne. W przypadku małych przepuklin, leczenie może polegać na zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz wsparciu mięśni brzucha. Jeśli jednak przepuklina jest większa, leczenie chirurgiczne, takie jak hernioplastyka jest zwykle konieczne. Operacja przepukliny pępkowej polega na zamknięciu otworu w mięśniu brzucha, przez który wystaje jelito lub inna tkanka. Jeśli przepuklina pępkowa jest nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki. Aby złagodzić objawy choroby, warto również zwrócić uwagę na leki bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci i dorosłych

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci zależy od wieku dziecka i rozmiaru przepukliny. W przypadku małych przepuklin u niemowląt i młodszych dzieci, leczenie może polegać na zastosowaniu specjalnych opasek wzmacniających mięśnie brzucha (tzw. opaski Kriegera).
W przypadku większych przepuklin u dzieci, leczenie chirurgiczne jest jedynym wyjściem. Po zabiegu dziecko powinno oczywiście odpoczywać przez kilka dni, unikać ciężkich ćwiczeń fizycznych przez kilka tygodni i stosować specjalny opatrunek wzmacniający mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że przepuklina pępkowa u dzieci jest dość częstym schorzeniem, ale i często skutecznie leczona. Ważne jednak, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. 

Przepuklina pępkowa u dorosłych – leczenie w tym przypadku jest bardziej skomplikowane i często wymaga następujących działań:

 • przepuklinę pępkową u dorosłych często leczy się przez chirurgiczne usunięcie tejże przepukliny, co jest bardziej skomplikowane niż jej zamknięcie u dzieci,
 • operacja ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może wymagać hospitalizacji,
 • po zabiegu, pacjent może potrzebować dalszego leczenia, takiego jak rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka przepukliny pępkowej – czy da się temu zapobiec?

Profilaktyka przepukliny pępkowej polega głównie na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, unikaniu palenia tytoniu oraz na regularnym uprawianiu sportu. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zastanowić się nad obniżeniem wagi. Regularne uprawianie sportu (np. joga, pilates, pływanie), pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i utrzymać prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Palenie tytoniu (czynne i bierne) jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej.
Jeśli jest się już po operacji lub po urazie, należy unikać ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni. Kobiety w ciąży powinny też w miarę możliwości unikać przybierania na wadze w tempie szybszym niż zalecany, unikać noszenie ciężkich przedmiotów, a także regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. W przypadku przepukliny pępkowej u niemowląt i dzieci: dziecko powinno być noszone na rękach, a także regularnie – najlepiej pod wstępną kontrolą dorosłego – wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, profilaktyka przepukliny pępkowej polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, regularnym uprawianiu sportu, unikaniu palenia tytoniu oraz unikaniu ciężkiej pracy fizycznej. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.