Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Przedwczesny wytrysk – przyczyny, zapobieganie, leczenie

 przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku

Problemy ze zbyt szybkim wytryskiem dotyczą wielu mężczyzn. Stanowią jedne z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń funkcji seksualnych. Skutkują nie tylko niemożnością odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego, ale są również powodem psychicznego dyskomfortu u mężczyzn i braku pewności siebie. Kiedy zatem można mówić o problemach z przedwczesną ejakulacją u mężczyzn? Jakie są przyczyny wczesnego wytrysku? Jak leczyć przedwczesne wytryski? Jakie są sposoby leczenia?

Co to jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk definiuje się jako dysfunkcję seksualną, polegającą na szybkiej ejakulacji, do której potrzebna jest minimalna stymulacja seksualna. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesny wytrysk oznacza niezdolność do jego opóźnienia, które byłoby wystarczające do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Można wyróżnić wytrysk:

zbyt przedwczesny, który pojawia się przed grą wstępną lub na jej początku,

przedwczesny, pojawiający się przed stosunkiem bądź w momencie wprowadzenia członka do pochwy,

zbyt wczesny, który pojawia się po rozpoczęciu penetracji, ale następuje już po kilku ruchach frykcyjnych, dlatego nie może być satysfakcjonujący dla obu stron.

Ponadto, można wyróżnić przedwczesny wytrysk, który występuje w ciągu całego życia mężczyzny – od początku jego inicjacji seksualnej. W tym przypadku do ejakulacji dochodzi zazwyczaj jeszcze przed stosunkiem, bądź w ciągu 1 minuty od rozpoczęcia penetracji. Drugim rodzajem przedwczesnego wytrysku jest typ nabyty, określany również jako wtórny. Charakteryzuje się znacznym skróceniem czasu do wystąpienia ejakulacji w stosunku do wcześniejszego funkcjonowania w sferze seksualnej danego mężczyzny.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku – co jest powodem szybkiej ejakulacji?

Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą mieć różne źródła. Powodów szybkiej ejakulacji można doszukiwać się na podłożu somatycznym. W tym przypadku przedwczesny wytrysk jest następstwem chorób. Zazwyczaj przyczyną problemów z wczesną ejakulacją są zaburzenia erekcji, cukrzyca oraz nadczynność tarczycy. Niemniej jednak, powodem nierzadko są również choroby układu moczowo-płciowego (zapalenie cewki moczowej lub gruczołu krokowego), a także przerost lub zapalenie prostaty. Co ważne, nie można wykluczyć również schorzeń neurologicznych. 

Należy wskazać, że niekiedy przedwczesny wytrysk ma charakter sytuacyjny. Oznacza to, że występuje on u mężczyzny, u którego wcześniej nie pojawiał się problem z wczesną, szybką ejakulacją. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy jest stres bądź stosunek seksualny z nowo poznaną partnerką, przed którą mężczyzna chce się wykazać. 

Zbyt wczesna ejakulacja nierzadko ma swoje źródła również w psychice panów. Do czynników psychogennych zaliczyć należy zaburzenia nastroju, w tym również depresję i nerwicę, brak doświadczenia w odbywaniu aktów seksualnych, a także rzadkie bądź nieregularne współżycie, które skutkuje zdenerwowaniem i niepewnością. Ponadto, przyczyną szybkiej ejakulacji mogą być także traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości, złe relacje z partnerką oraz stres.

Jak zapobiegać przedwczesnym wytryskom?

W sytuacji, kiedy przedwczesny wytrysk ma charakter nabyty, możliwe jest jego celowe odwlekanie w czasie. Pozytywne efekty może przynieść masaż punktu zlokalizowanego na lewym udzie, z tyłu. Znajduje się on w odległości około 4 palców od zgięcia kolanowego, umiejscowiony jest tam nerw kulszowy. Masaż tego punktu odpowiada za prawidłowy czas wytrysku. Co ważne, masaż nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.

Skutecznym sposobem opóźnienia wytrysku podczas stosunku jest wycofanie członka z pochwy w momencie, kiedy odczuwany jest zbliżający się wytrysk. Należy unieść biodra i wycofać penisa, konieczne jest pozostanie w bezruchu w takiej pozycji przez kilka do kilkunastu sekund. W tym czasie należy oddychać przeponą i zaciskać mięśnie brzucha. W celu opóźnienia ejakulacji, można również uciskać podczas stosunku przez 3-4 minuty miejsce między kroczem a odbytem, jednocześnie głęboko oddychając.

Mężczyźni zmagający się z problemem przedwczesnych wytrysków, powinni pamiętać, aby wszelkie ruchy podczas stosunku były powolne i łagodne od samego początku. W sytuacji, kiedy narasta podniecenie, należy zaprzestać wykonywania ruchów i odczekać, aż emocje delikatnie opadną. Warto również wskazać, że częste stosunki seksualne wpływają na wydłużenie czasu aktów i opóźniają ejakulację.

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest nie tylko źródłem dyskomfortu psychicznego u mężczyzn, ale może również być objawem chorób. Z tego powodu niezbędna jest wizyta u lekarza. Z problemem przedwczesnej ejakulacji należy udać się do seksuologa, w sytuacji, kiedy zaburzenie ma podłoże psychiczne, bądź do urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, jeżeli podejrzewane jest podłoże somatyczne.

Leczenie przedwczesnego wytrysku uzależnione jest od przyczyny, która je wywołuje. Z tego powodu, jeżeli problemy z szybką ejakulacją mają podłoże psychogenne, takie jak depresja czy nerwice, leczenie opiera się głównie na farmakoterapii – przyjmowaniu antydepresantów. Najlepsze efekty przynoszą leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), a także farmaceutyki SARI oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Ponadto, przedwczesny wytrysk skutecznie pozwalają opóźnić maści z lidokainą i prylokainą, które aplikowane są na żołędzi penisa około 15 minut przed stosunkiem.

Dodatkowo, mężczyźni nierzadko kierowani są do seksuologa i psychologa, który przeprowadza psychoterapię indywidualną ukierunkowaną na rozwiązanie problemów pacjenta. Warto również rozważyć terapię dla par.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.