Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki - zdjęcie

Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są niegroźne. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat, które rozwieją resztki niepokoju u zdenerwowanych rodziców.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

 • czym dokładnie są potówki u niemowlaka,
 • jakie są ich pierwsze objawy,
 • co powoduje pojawianie się potówek,
 • co może dodatkowo zwiększyć ryzyko ich wystąpienia,
 • jak odróżnić potówki u dziecka od innych popularnych wysypek,
 • w jakich okolicach najczęściej występują,
 • czy potówki swędzą,
 • jak można je skutecznie leczyć i czym smarować potówki,
 • jakich zasad przestrzegać przy pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia?

Potówki u niemowlaka - czym właściwie są? Najczęstsze rodzaje potówek u niemowląt i dzieci

Wygląd potówek jest dość charakterystyczny. To niewielkie różowe krostki lub pęcherzyki, czasem zakończone białym czubkiem, zwykle swędzące. Najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku do 6 miesięcy, zdarza się jednak, że ich występowanie obserwuje się również u starszych maluchów, nastolatków, a nawet dorosłych. W przypadku najmłodszych niemowląt gruczoły potowe nie pracują jeszcze prawidłowo, przez co pot, zamiast wydostawać się na zewnątrz jest zatrzymywany pod skórą, powodując pojawianie się krostek.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje potówek:

 • zwykłe (występujące przede wszystkim na twarzy, szyi i tułowiu),
 • czerwone (najczęściej pojawiające się pod pachami i na plecach).

Potówkom czerwonym bardzo często towarzyszy stan zapalny i intensywny świąd, dlatego ten rodzaj wysypki jest szczególnie nieprzyjemny dla dzieci.

Pierwsze objawy potówek - na co zwrócić szczególną uwagę?

Dla większości rodziców najbardziej niepokojące są potówki u noworodka. Zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko, widok różowych plamek na jego ciele, które pojawiły się znikąd, może być przyczyną wielu nerwów. Zwykle wystarczy jednak szybka konsultacja z bardziej doświadczoną mamą, by okazało się, że w rzeczywistości nie ma powodu do niepokoju. To najbardziej typowa wysypka u noworodka, dlatego praktycznie każda mama starszych dzieci jest z nimi dobrze zaznajomiona. 

W pierwszej kolejności zwykle obserwuje się potówki na twarzy. Po rozebraniu malucha można zauważyć również potówki na plecach i innych powierzchniach ciała narażonych na kontakt z potem. Skóra między krostkami bywa zaczerwieniona i wilgotna. Z powodu świądu dziecko może stać się niespokojne.

Przyczyny potówek u dziecka - czy można im zapobiec?

Najczęstszą przyczyną pojawiania się potówek jest przegrzewanie malucha. Wielu rodzicom wydaje się, że jeśli nie ubiorą dziecka wystarczająco grubo, może łatwo się zaziębić. Stąd też często nawet w ciepłe letnie dni, możesz spotkać na spacerach niemowlęta ubrane w grube pajacyki i kombinezony, z czapeczką na głowie i dodatkowo przykryte kocykiem. To spory błąd! Przegrzewanie dziecka sprzyja rozwojowi infekcji i problemów skórnych, na czele z potówkami.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej nieprzyjemnej wysypki, zawsze należy ubierać swoją pociechę adekwatnie do pogody. W przypadku najmłodszych niemowląt zaleca się, by miały na sobie jedną warstwę ubrań więcej, niż dorosły, ale w najbardziej upalnie dni ta zasada nie obowiązuje. Maluch odczuwa temperaturę podobnie do rodziców, nie trzeba więc nakładać na niego zbyt wielu warstw. Jeśli nie dopuścisz do tego, by dziecku było za ciepło, szanse na to, że będziesz musiał zmagać się z potówkami na jego ciele, zdecydowanie maleją. 

Przyczyną potówek bywają również źle dobrane kosmetyki dla dziecka. Przy ich doborze należy zwracać uwagę na to, czy są dedykowane najmłodszym. Warto unikać również tłustych, ciężkich preparatów, które utrudniają skórze oddychanie. 

Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia charakterystycznej wysypki

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na większe niż zwykle ryzyko wystąpienia wysypki spowodowanej potem są wysokie temperatury panujące na zewnątrz. W związku z tym latem szczególnie należy dbać o komfort termiczny malucha, zakładać mu przewiewne ubrania i nie przykrywać, również na noc, jeśli rzeczywiście nie jest to konieczne. Do powstawania potówek może przyczyniać się również przebywanie malucha przez dłuższy czas w jednej pozycji, na przykład w foteliku samochodowym. 

Potówki a ospa lub wysypka - jak odróżnić zmiany na skórze dziecka?

Nawet jeśli rodzic wie, jak rozpoznać potówki u niemowlaka, bywa, że myli je z innymi schorzeniami, takimi jak trądzik niemowlęcy, ospa lub egzema. Jakie są najważniejsze różnice, które pozwolą Ci je odróżnić? Potówki zwykle występują w większych skupiskach, a nie punktowo. Pojawiają się w charakterystycznych miejscach, a nie na całym ciele. Jeśli wiesz, jak wyglądają potówki, łatwo odróżnisz je od charakterystycznych krostek pojawiających się przy ospie. Co więcej, wysypce spowodowanej potem nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, takie jak gorączka, czy większa niż zwykle senności. W razie jakichkolwiek wątpliwości dla pewności dobrze jest zasięgnąć porady lekarza.

Gdzie najczęściej pojawiają się potówki?

Ważny czynnik, który pozwala na szybkie odróżnienie potówek od innych problemów skórnych to charakterystyczne miejsca ich występowania. Zwykle pojawiają się bowiem w obszarach ciała szczególnie narażonych na intensywne pocenie, takich jak:

 • pachy,
 • szyja,
 • fałdy skóry na karku,
 • twarz dziecka,
 • ręce,
 • nogi.

Jak leczyć potówki u niemowlaka? Maści, kremy, kąpiele łagodzące i okłady w walce z potówkami

Mimo iż potówki nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej życia malucha, warto zastosować odpowiednie leczenie, aby uniknąć uczucia dyskomfortu. Potówki na stopach mogą na przykład skutecznie utrudniać chodzenie. Jak pozbyć się potówek? Na szczęście okazuje się, że w większości przypadków nie jest to trudne. Należy zadbać o to, by skóra nie była narażona na kontakt z wilgocią i regularnie ją wietrzyć. W celu ograniczenia zawilgocenia można stosować również zasypki, na przykład z mąki ziemniaczanej. Skuteczny sposób na potówki to także kąpiel w krochmalu.

Jeśli jednak domowe sposoby okazują się nieskuteczne, a potówki utrzymują się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jego pomoc może się okazać niezbędne również wtedy, kiedy zmiany staną się zaognione, na przykład w skutek rozdrapywania ich przez dziecko. Zwykle w takich przypadkach pediatra przepisuje specjalną maść na potówki, która w ciągu kilku dni pozwala uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością. 

5 zasad pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka

Kiedy uda się już skutecznie zwalczyć potówki, w codziennej pielęgnacji dziecka warto wdrożyć kilka prostych zasad, które będą sprzyjały utrzymaniu jego skóry w dobrej kondycji. Należy pamiętać przede wszystkim o tym by:

 1. starannie osuszać skórę po kąpieli,
 2. do kąpieli dziecka stosować kosmetyki dla maluchów,
 3. wybierać emolienty, a nie preparaty o ciężkiej, tłustej formule,
 4. nakładać kosmetyki cienką warstwą,
 5. zakładać lekkie, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.