Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki - zdjęcie

Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są niegroźne. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat, które rozwieją resztki niepokoju u zdenerwowanych rodziców.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

  • czym dokładnie są potówki u niemowlaka,
  • jakie są ich pierwsze objawy,
  • co powoduje pojawianie się potówek,
  • co może dodatkowo zwiększyć ryzyko ich wystąpienia,
  • jak odróżnić potówki u dziecka od innych popularnych wysypek,
  • w jakich okolicach najczęściej występują,
  • czy potówki swędzą,
  • jak można je skutecznie leczyć i czym smarować potówki,
  • jakich zasad przestrzegać przy pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia?

Potówki u niemowlaka - czym właściwie są? Najczęstsze rodzaje potówek u niemowląt i dzieci

Wygląd potówek jest dość charakterystyczny. To niewielkie różowe krostki lub pęcherzyki, czasem zakończone białym czubkiem, zwykle swędzące. Najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku do 6 miesięcy, zdarza się jednak, że ich występowanie obserwuje się również u starszych maluchów, nastolatków, a nawet dorosłych. W przypadku najmłodszych niemowląt gruczoły potowe nie pracują jeszcze prawidłowo, przez co pot, zamiast wydostawać się na zewnątrz jest zatrzymywany pod skórą, powodując pojawianie się krostek.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje potówek:

  • zwykłe (występujące przede wszystkim na twarzy, szyi i tułowiu),
  • czerwone (najczęściej pojawiające się pod pachami i na plecach).

Potówkom czerwonym bardzo często towarzyszy stan zapalny i intensywny świąd, dlatego ten rodzaj wysypki jest szczególnie nieprzyjemny dla dzieci.

Pierwsze objawy potówek - na co zwrócić szczególną uwagę?

Dla większości rodziców najbardziej niepokojące są potówki u noworodka. Zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko, widok różowych plamek na jego ciele, które pojawiły się znikąd, może być przyczyną wielu nerwów. Zwykle wystarczy jednak szybka konsultacja z bardziej doświadczoną mamą, by okazało się, że w rzeczywistości nie ma powodu do niepokoju. To najbardziej typowa wysypka u noworodka, dlatego praktycznie każda mama starszych dzieci jest z nimi dobrze zaznajomiona. 

W pierwszej kolejności zwykle obserwuje się potówki na twarzy. Po rozebraniu malucha można zauważyć również potówki na plecach i innych powierzchniach ciała narażonych na kontakt z potem. Skóra między krostkami bywa zaczerwieniona i wilgotna. Z powodu świądu dziecko może stać się niespokojne.

Przyczyny potówek u dziecka - czy można im zapobiec?

Najczęstszą przyczyną pojawiania się potówek jest przegrzewanie malucha. Wielu rodzicom wydaje się, że jeśli nie ubiorą dziecka wystarczająco grubo, może łatwo się zaziębić. Stąd też często nawet w ciepłe letnie dni, możesz spotkać na spacerach niemowlęta ubrane w grube pajacyki i kombinezony, z czapeczką na głowie i dodatkowo przykryte kocykiem. To spory błąd! Przegrzewanie dziecka sprzyja rozwojowi infekcji i problemów skórnych, na czele z potówkami.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej nieprzyjemnej wysypki, zawsze należy ubierać swoją pociechę adekwatnie do pogody. W przypadku najmłodszych niemowląt zaleca się, by miały na sobie jedną warstwę ubrań więcej, niż dorosły, ale w najbardziej upalnie dni ta zasada nie obowiązuje. Maluch odczuwa temperaturę podobnie do rodziców, nie trzeba więc nakładać na niego zbyt wielu warstw. Jeśli nie dopuścisz do tego, by dziecku było za ciepło, szanse na to, że będziesz musiał zmagać się z potówkami na jego ciele, zdecydowanie maleją. 

Przyczyną potówek bywają również źle dobrane kosmetyki dla dziecka. Przy ich doborze należy zwracać uwagę na to, czy są dedykowane najmłodszym. Warto unikać również tłustych, ciężkich preparatów, które utrudniają skórze oddychanie. 

Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia charakterystycznej wysypki

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na większe niż zwykle ryzyko wystąpienia wysypki spowodowanej potem są wysokie temperatury panujące na zewnątrz. W związku z tym latem szczególnie należy dbać o komfort termiczny malucha, zakładać mu przewiewne ubrania i nie przykrywać, również na noc, jeśli rzeczywiście nie jest to konieczne. Do powstawania potówek może przyczyniać się również przebywanie malucha przez dłuższy czas w jednej pozycji, na przykład w foteliku samochodowym. 

Potówki a ospa lub wysypka - jak odróżnić zmiany na skórze dziecka?

Nawet jeśli rodzic wie, jak rozpoznać potówki u niemowlaka, bywa, że myli je z innymi schorzeniami, takimi jak trądzik niemowlęcy, ospa lub egzema. Jakie są najważniejsze różnice, które pozwolą Ci je odróżnić? Potówki zwykle występują w większych skupiskach, a nie punktowo. Pojawiają się w charakterystycznych miejscach, a nie na całym ciele. Jeśli wiesz, jak wyglądają potówki, łatwo odróżnisz je od charakterystycznych krostek pojawiających się przy ospie. Co więcej, wysypce spowodowanej potem nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, takie jak gorączka, czy większa niż zwykle senności. W razie jakichkolwiek wątpliwości dla pewności dobrze jest zasięgnąć porady lekarza.

Gdzie najczęściej pojawiają się potówki?

Ważny czynnik, który pozwala na szybkie odróżnienie potówek od innych problemów skórnych to charakterystyczne miejsca ich występowania. Zwykle pojawiają się bowiem w obszarach ciała szczególnie narażonych na intensywne pocenie, takich jak:

  • pachy,
  • szyja,
  • fałdy skóry na karku,
  • twarz dziecka,
  • ręce,
  • nogi.

Jak leczyć potówki u niemowlaka? Maści, kremy, kąpiele łagodzące i okłady w walce z potówkami

Mimo iż potówki nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej życia malucha, warto zastosować odpowiednie leczenie, aby uniknąć uczucia dyskomfortu. Potówki na stopach mogą na przykład skutecznie utrudniać chodzenie. Jak pozbyć się potówek? Na szczęście okazuje się, że w większości przypadków nie jest to trudne. Należy zadbać o to, by skóra nie była narażona na kontakt z wilgocią i regularnie ją wietrzyć. W celu ograniczenia zawilgocenia można stosować również zasypki, na przykład z mąki ziemniaczanej. Skuteczny sposób na potówki to także kąpiel w krochmalu.

Jeśli jednak domowe sposoby okazują się nieskuteczne, a potówki utrzymują się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jego pomoc może się okazać niezbędne również wtedy, kiedy zmiany staną się zaognione, na przykład w skutek rozdrapywania ich przez dziecko. Zwykle w takich przypadkach pediatra przepisuje specjalną maść na potówki, która w ciągu kilku dni pozwala uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością. 

5 zasad pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka

Kiedy uda się już skutecznie zwalczyć potówki, w codziennej pielęgnacji dziecka warto wdrożyć kilka prostych zasad, które będą sprzyjały utrzymaniu jego skóry w dobrej kondycji. Należy pamiętać przede wszystkim o tym by:

  1. starannie osuszać skórę po kąpieli,
  2. do kąpieli dziecka stosować kosmetyki dla maluchów,
  3. wybierać emolienty, a nie preparaty o ciężkiej, tłustej formule,
  4. nakładać kosmetyki cienką warstwą,
  5. zakładać lekkie, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem