zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Poranny wzwód – jakie są przyczyny i o czym świadczy jego brak?

 przyczyny braku porannego wzwodu

Poranna erekcja (wzwód) stanowi normalne zjawisko, które pojawia się zarówno u młodych chłopców, jak i starszych mężczyzn. Przyczyny nocnych wzwodów nie zostały jednoznacznie wyjaśnione, niemniej jednak istnieje kilka hipotez ich powstawania. Zdarza się, że poranny wzwód może zanikać, a niekiedy nawet całkiem ustępuje. Czym zatem spowodowany jest męski wzwód? O czym świadczy brak erekcji rano?

Przyczyny porannego wzwodu u mężczyzn

Porannej erekcji można doszukiwać się w trzech czynnikach. Przyczyną porannych wzwodów może być przebieg snu. W fazie snu REM, podczas której człowiek doświadcza marzeń sennych, zmniejsza się poziom noradrenaliny, która w ciągu dnia przyczynia się do podwyższenia ciśnienia, przez co blokuje wystąpienie erekcji. Badania dowiodły, że każdy mężczyzna doświadcza około 3-4 nocnych erekcji, których większość pojawia się w fazie REM, zaś poranny wzwód jest ostatnią z nich. Warto wskazać, że człowiek najczęściej budzi się w fazie REM. Ten rodzaj erekcji określany jest jako psychogenny, gdyż poza obniżonym poziomem noradrenaliny, wzwód mają stymulować obrazy, które pojawiają się w czasie snu. Powodem pojawiania się porannej erekcji może być również parcie na pęcherz w nocy. Przyczyna ta określana jest jako refleksogenna, czyli odruchowa, dochodzi bowiem do mimowolnego wzwodu. W tym przypadku wzwód wywoływany jest odruchami erekcyjnymi w krzyżowych nerwach, zlokalizowanych w rdzeniu kręgowym, przez nabrzmiały pęcherz moczowy. Kolejną przyczyną porannych wzwodów może być uwalnianie się tlenku azotu. Warto wskazać, że w tym przypadku poranna erekcja może być bezpośrednio związana z nocnymi wzwodami członka. Owy tlenek azotu powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu do penisa dopływa więcej krwi, co bezpośrednio jest powodem wzwodu. Warto wskazać, że tlenek azotu uwalniany jest z włókien nerwowych w trakcie fazy REM. Za jego produkcję odpowiedzialny jest hormon – testosteron, którego stężenie jest na największym poziomie tuż po przebudzeniu. Mimo że przyczyny porannego wzwodu nie zostały dokładnie poznane, naukowcy oraz lekarze są zgodni co do faktu, że stanowią one niezbędny czynnik, pozwalający na utrzymania sprawności organizmu mężczyzn.

Przyczyny braku porannej erekcji

Brak wzwodu członka rano, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni stanowi niepokojący, alarmujący sygnał dla mężczyzny. Świadczy on bowiem o zaburzeniach w organizmie. Brak porannej erekcji może być spowodowany przez kilka czynników. Najczęściej wymienianym jest długotrwały, silny stres. Ponadto, wpływ na spadek sprawności seksualnej i brak porannej erekcji może mieć również zmęczenie organizmu, a także niewystarczająca ilość snu czy niewłaściwa dieta. Warto wskazać, że niekorzystny wpływ na męskie libido i erekcje, również nocne, mają używki – alkohol, papierosy czy narkotyki. Niemniej jednak należy podkreślić, że ryzyko braku pojawienia się porannego wzwodu, ale nie tylko porannego, wzrasta wraz z wiekiem mężczyzn. Nie bez znaczenia jest również otyłość, brak aktywności fizycznej oraz niezdrowy tryb życia. Na zaburzenia męskiego wzwodu wpływ może mieć także dyslipidemia, czyli zwiększenie trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi przy jednoczesnym obniżonym poziomie dobrego cholesterolu - HDL. Ponadto, wyróżnić można szereg innych schorzeń, których pojawienie się może mieć wpływ na brak porannego wzwodu, zaliczyć do nich należy: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek lub wątroby, stwardnienie rozsiane, niedobory testosteronu czy hormonu wzrostu, depresję i zaburzenia lękowe. Brak wzwodu rano może być także wynikiem powikłań przebytych po operacji miednicy mniejszej, okolicy krocza lub urazów rdzenia kręgowego. Warto również wskazać, że sprawność seksualną, przez co erekcję i poranny wzwód mogą zaburzać leki przeciwdepresyjne, psychotropowe, hormonalne, znieczulające, obniżające ciśnienie krwi, przeciwalergiczne czy leki onkologiczne. Z tego powodu brak erekcji rano stanowi przesłankę do konsultacji lekarskiej z urologiem, seksuologiem bądź z lekarzem rodzinnym. Przeprowadzenie wywiadu i podstawowych badań umożliwi poznanie przyczyny braku wzwodu rano i wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Bibliografia:

Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak A., Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych, Psychiatria Polska, 2014
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.