Poradnik kuracjusza - jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe

Jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe - zdjęcie

Poradnik kuracjusza - jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe

Pobyt w sanatorium to doskonały sposób na poprawę kondycji swojego organizmu. Po przejściu kwalifikacji do wyjazdu, już od pierwszego dnia można w pełni oddać się w ręce specjalistów i korzystać z oferowanych możliwości. W ofercie ośrodków znajdują się liczne zabiegi lecznicze, które poza poprawą stanu zdrowia, służą również jako odnowa biologiczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium,
 • Co należy ze sobą zabrać do ośrodka,
 • Z jakich zabiegów można korzystać,
 • Czym charakteryzują się najpopularniejsze zabiegi w sanatoriach.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu: Fizjoterapeuta - kim jest i w czym może pomóc? Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty?

Sanatorium – kto może skorzystać i kiedy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy do sanatorium pojechać. Otóż czynnikiem decydującym nie jest wiek, a stan  zdrowia. Korzystanie z sanatorium przysługuje osobom, które podlegają pod ubezpieczania w Narodowym Funduszu Zdrowia. Osoby, które rozważają wyjazd do sanatorium powinny udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni zasadność i wystawi skierowanie do ośrodka. Pod jego ocenę podlegają następujące aspekty: stan zdrowia, brak przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby pobyt w sanatorium. Ponadto w przypadku osób wcześniej korzystających z sanatorium warto przedstawić uzyskane wcześniej rezultaty leczenia uzdrowiskowego. 

Przez lekarza opiniowana jest także częstotliwość wnioskowania o wyjazd do sanatorium. Osoby dorosłe nie powinny częściej ubiegać się o wyjazd niż raz na rok. 

Pobyt w sanatorium skierowany jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, które charakteryzują się tendencją do nawrotów na skutek pracy. Dodatkowo wyjazdy do sanatorium dają możliwość przeprowadzania rehabilitacji, pozwalając minimalizować skutki odczuwalnych schorzeń lub konsekwencji przeprowadzonych operacji.

Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?

W szczególności za pierwszym razem pojawia się pytanie, co zabrać do sanatorium. Najistotniejsze są przede wszystkim kwestie formalne. Podczas wyjazdu do uzdrowiska, refundowanego przez NFZ, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

 • skierowania do sanatorium, które zostało potwierdzone przez właściwy oddział NFZ, 
 • dowód tożsamości, 
 • dowód, który potwierdza posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego, 
 • zgromadzoną dotychczas dokumentację medyczną. 

Konieczne jest posiadanie stosownego zaświadczenia, które określa rozpoznanie zasadnicze Kuracjusz zobligowany jest do posiadania leków, które przyjmuje na stałe. Ewentualnie, osoby które zapomniały o swoim medykamentach mogą skorzystać z e-recepty.

Nie należy obawiać się wyjazdów do uzdrowisk, ponieważ w tych miejscach bardzo duży nacisk kładziony jest na kwestie dezynfekcji. Dobro kuracjuszy stanowi największą wartość.

Uzdrowiska i termy – rodzaje leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe stanowi formę leczenia chorób przewlekłych. Może być to rehabilitacja lub leczenie profilaktyczne. Na poprawę stanu zdrowia wpływ posiadają także naturalne zasoby,  Zarówno sanatoria jak i szpitale uzdrowiskowe znajdują się w miejscach słynących z atrakcyjności przyrodniczej. Do dyspozycji kuracjuszy przeznacza się m.in.: wody mineralne, borowinę, ozon i sole mineralne. 

Z kolei mianem term określa się uzdrowiska, w których bazuje się na wykorzystaniu wód termalnych. Polskie uzdrowiska słyną z posiadania basenów termalnych o zróżnicowanych właściwości wód. Pobyt w termach zalecany jest w szczególności dla osób, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, bólami stawów, a także z chorobami skóry. 

W ramach leczenia uzdrowiskowego wyróżnione zostały poniższe rodzaje leczenia uzdrowiskowego:

 • uzdrowiskowe leczenie szpitalne,
 • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, 
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium, 
 • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne. 

Osoby skierowane do szpitala uzdrowiskowego, mają kontynuować zapoczątkowane leczenie szpitalne. Z kolei, sanatorium ma przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu po chorobie, wypadku lub uszkodzeniu ciała. Celem pobytu jest poprawa ogólnego stanu ciała. 

Udział w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjne oznacza brak zwrotu kosztów dojazdu, pobytu i wyżywienia. Kuracjusz posiada dostęp do lekarza prowadzącego, a także może skorzystać z doraźnych interwencji lekarskich. Dodatkowo może wziąć udział w 3 zabiegach fizjoterapeutycznych w ciągu dnia, przez 6 dni w tygodniu. W przypadku leczenia ambulatoryjnego, pacjent może współuczestniczyć doborze uzdrowiska. 

Leczenie w uzdrowiskach jest skierowane zarówno do dorosłych jak i dla dzieci. 

Leczenie w sanatorium: z jakich zabiegów można skorzystać?

Pobyt w sanatorium nierozerwalnie związany jest z braniem udziału w zabiegach. Częstotliwość zabiegów, panujący klimat, bliskość przyrody i dostęp do wód leczniczych, pozwalają na osiągnięcie kompleksowej poprawy stanu zdrowia. Częstym wyborem kuracjuszy jest sanatorium w górach, choć nadbałtyckie ośrodki także cieszą się sporą popularnością.

Na liście najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w sanatoriach, znajdują się:

 • Zabiegi borowinowe, 
 • Krioterapia, 
 • Kąpiel solankowa, 
 • Fizykoterapia, 
 • Elektroterapia, 
 • Laseroterapia, 
 • Masaż klasyczny, 
 • Masaż relaksacyjny, 
 • Masaż wodny,
 • Inhalacje,
 • Ozonoterapia.

Jak się przygotować do sanatorium?

Żeby pojechać do sanatorium, które sfinansuje NFZ, konieczne jest skierowanie, wystawione przez lekarza. Następnie skierowanie musi zostać zaakceptowane przez  NFZ. Analizę zasadności dokonuje lekarz zatrudniony w NFZ. Decyzja musi zostać wydana w ciągu 30 dni i przesłana listownie do wnioskodawcy. W przypadku akceptacji, pacjent otrzymuje także skierowanie do uzdrowiska, które jest ważne przez 1,5 roku. Nie później niż w ciągu 14 dni przed datą wyjazdu, kuracjusz dowiaduje się, gdzie i kiedy ma się udać. Na ten okres należy zarezerwować urlop w pracy. 

Osoby, których skierowanie zostanie odrzucone z uwagi na dużą ilość chętnych, trafiają na listę osób oczekujących. 

Od negatywnej oceny zasadności pobytu w sanatorium nie przysługuje odwołanie. 

Sanatorium z zus czas oczekiwania zazwyczaj wynosi ok. 2 lat. To jak szybko posuwa się kolejka do sanatorium, można kontrolować w wyszukiwarce internetowej, która została udostępniona przez NFZ. Podczas oczekiwania na wyjazd, można samodzielnie wykonywać domowe zabiegi. Najłatwiejsze  przeprowadzeniu są kąpiele ze specjalnymi dodatkami.

Zabiegi stosowane w sanatoriach refundowane i dodatkowe jakie zleci lekarz

Pobyt w sanatorium wiąże się ze zwolnieniem z kosztów zabiegów. Kuracjusz zobligowany jest wyłącznie do ponoszenia kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Wartość tych wydatków została określona przez Ministra Zdrowia. Wszystko uzależnione jest od sezonu rozliczeniowego, a także wybranego standardu. 

Kuracjusz jest zobligowany do samodzielnego opłacenia kosztów usług dodatkowych świadczonych przez ośrodek, jeżeli nie posiada na nie wskazania lekarza. 

Krioterapia i kąpiel solankowa oraz zabiegi borowinowe najpopularniejsze w sanatoriach

W sanatoriach dużym powodzeniem cieszą się następujące zabiegi: krioterapia, kąpiel solankowa, zabiegi borowinowe. 

Krioterapia opiera się na właściwościach niskich temperatur, które wykorzystywane są w celach leczniczych. W zależności od potrzeb stosowane są: krioterapie miejscowe, krioterapie ogólne. W przypadku krioterapii miejscowej dochodzi do przykładania miejscowego aplikatora, który posiada bardzo niską temperaturę. Wówczas przeprowadzane jest naprzemiennie zamrażanie i rozmrażanie w miejscu zmian chorobowych. Całość powtarzana jest kilkukrotnie w jednym cyklu. W trakcie krioterapii ogólnej, osoba chora jest umieszczana w komorze, w której temperatura wynosi nawet -180 stopni Celsjusza. Czas pobytu to ok. trzech minut. 

Kąpiel solankowa to wykorzystanie wód chlorkowo-sodowych, które bogate są także w siarkę, magnez, wapno, brom, potas, siarkowodór i w dwutlenek węgla. Zabieg polecany jest dla osób posiadających choroby zwyrodnieniowe, a także inne choroby przewlekłe o podłożu reumatycznym. Uzyskany efekt pozwala na zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych, zwiększenie ukrwienia skóry, a także usprawnienie  krążenia krwi. 

Z kolei zabiegi borowinowe opierają się na okładaniu borowiną całego ciała lub miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi. Szczególnie wyspecjalizowali się w nim Polacy. Borowina stanowi rodzaj torfu, o składnikach, które są przyswajalne przez skórę. W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę, a następnie na wskazane miejsca nakładana jest papka borowinowa, której temperatura wynosi od 40 do 45 oC. Za pomocą tego zabiegu można uzyskać m.in. rozluźnienie mięśni i stawów, redukcję odczuwalnego bólu, a także zwiększenie elastyczności mięśni i stawów. Wpływ na funkcjonowanie stawów posiada również: kinezyterapia i magnetoterapia. 

Korzystanie z zalet borowiny można kontynuować w domu, wystarczy kupić emulsję do kąpieli lub plastry, posiadające w składzie dużą zawartość  borowiny.

Elektro i laseroterapia w sanatorium - terapie prądami

W sanatoriach bardzo popularne są terapie przeprowadzane z wykorzystaniem prądu lub wiązki lasera. Są to elektroterapia i laseroterapia. Elektroterapia bazuje na nieszkodliwym prądzie elektrycznym, umożliwiającym zmniejszenie odczuwalności dolegliwości i tym samym polepszenie ukrwienia tkanek. Rodzajem elektroterapii jest także jonoforeza. W trakcie tego zabiegu do schorowanych miejsc, przez skórę, aplikowany jest środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Z laseroterapia dedykowana jest w leczeniu chorób reumatycznych. Wykorzystywane są lasery biostymulacyjne (niskoenergetyczne) posiadające zdolność do wywoływania drgań atomów w tkankach. Wiązka lasera pozwala uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny. Równolegle wzmacnia i mobilizuje organizm do walki z chorobą. 

Do innych zabiegów, które również bazują na właściwościach prądu i wiązki światła, zaliczane są: jonoforeza, galwanizacja, prądy tens, fotonoterapia i światłolecznictwo. 

Rodzaje masaży w sanatoriach: wodne i relaksacyjny

Wykonywane w sanatoriach masaże wodne i relaksacyjne stanowią rodzaj wsparcia do prowadzonego leczenia. Zaletą masaży jest usprawnienie całego organizmu, przy jednoczesnym działaniu kojącym, przeciwbólowym, a także nasennym. W masażu klasycznym kluczowa jest praca rąk masażysty, która skupia się na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu ciała. Przykładowo masaż głowy działa rozluźniająco i kojąco. Natomiast w masażu wodnym, podstawę stanowi silny strumień wody, który jest ukierunkowany na wybrane partie ciała. W zależności od potrzeb, dostosowuje się skład chemiczny i temperaturę cieczy.  

Dla osób, u których stosowana jest hydroterapia polecane są również następujące zabiegi: kąpiel czterokomorowa, kąpiel perełkowa, natryski – bicze szkockie.

Odnowa biologiczna i nowoczesne zabiegi w kriokomorach

Zabiegi w kriokomorach są przeprowadzane na zlecenie lekarzy. W szczególności kierowane są dla osób, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, niedowładami kończyn, chorobami kręgosłupa, problemami skórnymi, a także ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Ten rodzaj zabiegów znalazł także zastosowanie u osób cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Co więcej, nowoczesne zabiegi przeprowadzane w kriokomorach dedykowane są w ramach odnowy biologicznej. Kriokomora, czyli terapia zimnem, umożliwia: przyśpieszenie metabolizmu tłuszczy i węglowodanów, redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprzez stymulowanie mikrokrążenia, pozwala uzyskać znaczącą poprawę stanu skóry. Jest bardziej nawilżona, ujędrniona, dotleniona i wygląda zdrowiej.

Największe sanatoria w Polsce - 10 miejsc, które trzeba odwiedzić!

Wśród najczęściej wybieranych ośrodków, można z pewnością wyróżnić 10 miejsc, które są najczęściej polecane i wybierane przez kuracjuszy. Do grupy 10 największych sanatoriów można zaliczyć:

 • Świeradów-Zdrój,
 • Szczawno Zdrój,
 • Duszniki-Zdrój,
 • Ciechocinek,
 • Lądek-Zdrój, 
 • Nałęczów,
 • Busko-Zdrój, 
 • Kołobrzeg, 
 • Szczawnica,
 • Krynica-Zdrój.

Dodatkowo można znacząco zawęzić obszar poszukiwań ośrodków do np. wykaz sanatoriów NFZ reumatologia, wówczas znajdujemy listę uzdrowisk, które ukierunkowane są na leczenie danej grupy schorzeń. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.