Poradnik kuracjusza - jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe

Jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe - zdjęcie

Pobyt w sanatorium to doskonały sposób na poprawę kondycji swojego organizmu. Po przejściu kwalifikacji do wyjazdu, już od pierwszego dnia można w pełni oddać się w ręce specjalistów i korzystać z oferowanych możliwości. W ofercie ośrodków znajdują się liczne zabiegi lecznicze, które poza poprawą stanu zdrowia, służą również jako odnowa biologiczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium,
  • Co należy ze sobą zabrać do ośrodka,
  • Z jakich zabiegów można korzystać,
  • Czym charakteryzują się najpopularniejsze zabiegi w sanatoriach.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu: Fizjoterapeuta - kim jest i w czym może pomóc? Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty?

Sanatorium – kto może skorzystać i kiedy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy do sanatorium pojechać. Otóż czynnikiem decydującym nie jest wiek, a stan  zdrowia. Korzystanie z sanatorium przysługuje osobom, które podlegają pod ubezpieczania w Narodowym Funduszu Zdrowia. Osoby, które rozważają wyjazd do sanatorium powinny udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni zasadność i wystawi skierowanie do ośrodka. Pod jego ocenę podlegają następujące aspekty: stan zdrowia, brak przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby pobyt w sanatorium. Ponadto w przypadku osób wcześniej korzystających z sanatorium warto przedstawić uzyskane wcześniej rezultaty leczenia uzdrowiskowego. 

Przez lekarza opiniowana jest także częstotliwość wnioskowania o wyjazd do sanatorium. Osoby dorosłe nie powinny częściej ubiegać się o wyjazd niż raz na rok. 

Pobyt w sanatorium skierowany jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, które charakteryzują się tendencją do nawrotów na skutek pracy. Dodatkowo wyjazdy do sanatorium dają możliwość przeprowadzania rehabilitacji, pozwalając minimalizować skutki odczuwalnych schorzeń lub konsekwencji przeprowadzonych operacji.

Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?

W szczególności za pierwszym razem pojawia się pytanie, co zabrać do sanatorium. Najistotniejsze są przede wszystkim kwestie formalne. Podczas wyjazdu do uzdrowiska, refundowanego przez NFZ, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

  • skierowania do sanatorium, które zostało potwierdzone przez właściwy oddział NFZ, 
  • dowód tożsamości, 
  • dowód, który potwierdza posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego, 
  • zgromadzoną dotychczas dokumentację medyczną. 

Konieczne jest posiadanie stosownego zaświadczenia, które określa rozpoznanie zasadnicze Kuracjusz zobligowany jest do posiadania leków, które przyjmuje na stałe. Ewentualnie, osoby które zapomniały o swoim medykamentach mogą skorzystać z e-recepty.

Nie należy obawiać się wyjazdów do uzdrowisk, ponieważ w tych miejscach bardzo duży nacisk kładziony jest na kwestie dezynfekcji. Dobro kuracjuszy stanowi największą wartość.

Uzdrowiska i termy – rodzaje leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe stanowi formę leczenia chorób przewlekłych. Może być to rehabilitacja lub leczenie profilaktyczne. Na poprawę stanu zdrowia wpływ posiadają także naturalne zasoby,  Zarówno sanatoria jak i szpitale uzdrowiskowe znajdują się w miejscach słynących z atrakcyjności przyrodniczej. Do dyspozycji kuracjuszy przeznacza się m.in.: wody mineralne, borowinę, ozon i sole mineralne. 

Z kolei mianem term określa się uzdrowiska, w których bazuje się na wykorzystaniu wód termalnych. Polskie uzdrowiska słyną z posiadania basenów termalnych o zróżnicowanych właściwości wód. Pobyt w termach zalecany jest w szczególności dla osób, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, bólami stawów, a także z chorobami skóry. 

W ramach leczenia uzdrowiskowego wyróżnione zostały poniższe rodzaje leczenia uzdrowiskowego:

  • uzdrowiskowe leczenie szpitalne,
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, 
  • uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu
  • uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium, 
  • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne. 

Osoby skierowane do szpitala uzdrowiskowego, mają kontynuować zapoczątkowane leczenie szpitalne. Z kolei, sanatorium ma przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu po chorobie, wypadku lub uszkodzeniu ciała. Celem pobytu jest poprawa ogólnego stanu ciała. 

Udział w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjne oznacza brak zwrotu kosztów dojazdu, pobytu i wyżywienia. Kuracjusz posiada dostęp do lekarza prowadzącego, a także może skorzystać z doraźnych interwencji lekarskich. Dodatkowo może wziąć udział w 3 zabiegach fizjoterapeutycznych w ciągu dnia, przez 6 dni w tygodniu. W przypadku leczenia ambulatoryjnego, pacjent może współuczestniczyć doborze uzdrowiska. 

Leczenie w uzdrowiskach jest skierowane zarówno do dorosłych jak i dla dzieci. 

Leczenie w sanatorium: z jakich zabiegów można skorzystać?

Pobyt w sanatorium nierozerwalnie związany jest z braniem udziału w zabiegach. Częstotliwość zabiegów, panujący klimat, bliskość przyrody i dostęp do wód leczniczych, pozwalają na osiągnięcie kompleksowej poprawy stanu zdrowia. Częstym wyborem kuracjuszy jest sanatorium w górach, choć nadbałtyckie ośrodki także cieszą się sporą popularnością.

Na liście najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w sanatoriach, znajdują się:

  • Zabiegi borowinowe, 
  • Krioterapia, 
  • Kąpiel solankowa, 
  • Fizykoterapia, 
  • Elektroterapia, 
  • Laseroterapia, 
  • Masaż klasyczny, 
  • Masaż relaksacyjny, 
  • Masaż wodny,
  • Inhalacje,
  • Ozonoterapia.

Jak się przygotować do sanatorium?

Żeby pojechać do sanatorium, które sfinansuje NFZ, konieczne jest skierowanie, wystawione przez lekarza. Następnie skierowanie musi zostać zaakceptowane przez  NFZ. Analizę zasadności dokonuje lekarz zatrudniony w NFZ. Decyzja musi zostać wydana w ciągu 30 dni i przesłana listownie do wnioskodawcy. W przypadku akceptacji, pacjent otrzymuje także skierowanie do uzdrowiska, które jest ważne przez 1,5 roku. Nie później niż w ciągu 14 dni przed datą wyjazdu, kuracjusz dowiaduje się, gdzie i kiedy ma się udać. Na ten okres należy zarezerwować urlop w pracy. 

Osoby, których skierowanie zostanie odrzucone z uwagi na dużą ilość chętnych, trafiają na listę osób oczekujących. 

Od negatywnej oceny zasadności pobytu w sanatorium nie przysługuje odwołanie. 

Sanatorium z zus czas oczekiwania zazwyczaj wynosi ok. 2 lat. To jak szybko posuwa się kolejka do sanatorium, można kontrolować w wyszukiwarce internetowej, która została udostępniona przez NFZ. Podczas oczekiwania na wyjazd, można samodzielnie wykonywać domowe zabiegi. Najłatwiejsze  przeprowadzeniu są kąpiele ze specjalnymi dodatkami.

Zabiegi stosowane w sanatoriach refundowane i dodatkowe jakie zleci lekarz

Pobyt w sanatorium wiąże się ze zwolnieniem z kosztów zabiegów. Kuracjusz zobligowany jest wyłącznie do ponoszenia kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Wartość tych wydatków została określona przez Ministra Zdrowia. Wszystko uzależnione jest od sezonu rozliczeniowego, a także wybranego standardu. 

Kuracjusz jest zobligowany do samodzielnego opłacenia kosztów usług dodatkowych świadczonych przez ośrodek, jeżeli nie posiada na nie wskazania lekarza. 

Krioterapia i kąpiel solankowa oraz zabiegi borowinowe najpopularniejsze w sanatoriach

W sanatoriach dużym powodzeniem cieszą się następujące zabiegi: krioterapia, kąpiel solankowa, zabiegi borowinowe. 

Krioterapia opiera się na właściwościach niskich temperatur, które wykorzystywane są w celach leczniczych. W zależności od potrzeb stosowane są: krioterapie miejscowe, krioterapie ogólne. W przypadku krioterapii miejscowej dochodzi do przykładania miejscowego aplikatora, który posiada bardzo niską temperaturę. Wówczas przeprowadzane jest naprzemiennie zamrażanie i rozmrażanie w miejscu zmian chorobowych. Całość powtarzana jest kilkukrotnie w jednym cyklu. W trakcie krioterapii ogólnej, osoba chora jest umieszczana w komorze, w której temperatura wynosi nawet -180 stopni Celsjusza. Czas pobytu to ok. trzech minut. 

Kąpiel solankowa to wykorzystanie wód chlorkowo-sodowych, które bogate są także w siarkę, magnez, wapno, brom, potas, siarkowodór i w dwutlenek węgla. Zabieg polecany jest dla osób posiadających choroby zwyrodnieniowe, a także inne choroby przewlekłe o podłożu reumatycznym. Uzyskany efekt pozwala na zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych, zwiększenie ukrwienia skóry, a także usprawnienie  krążenia krwi. 

Z kolei zabiegi borowinowe opierają się na okładaniu borowiną całego ciała lub miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi. Szczególnie wyspecjalizowali się w nim Polacy. Borowina stanowi rodzaj torfu, o składnikach, które są przyswajalne przez skórę. W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę, a następnie na wskazane miejsca nakładana jest papka borowinowa, której temperatura wynosi od 40 do 45 oC. Za pomocą tego zabiegu można uzyskać m.in. rozluźnienie mięśni i stawów, redukcję odczuwalnego bólu, a także zwiększenie elastyczności mięśni i stawów. Wpływ na funkcjonowanie stawów posiada również: kinezyterapia i magnetoterapia. 

Korzystanie z zalet borowiny można kontynuować w domu, wystarczy kupić emulsję do kąpieli lub plastry, posiadające w składzie dużą zawartość  borowiny.

Elektro i laseroterapia w sanatorium - terapie prądami

W sanatoriach bardzo popularne są terapie przeprowadzane z wykorzystaniem prądu lub wiązki lasera. Są to elektroterapia i laseroterapia. Elektroterapia bazuje na nieszkodliwym prądzie elektrycznym, umożliwiającym zmniejszenie odczuwalności dolegliwości i tym samym polepszenie ukrwienia tkanek. Rodzajem elektroterapii jest także jonoforeza. W trakcie tego zabiegu do schorowanych miejsc, przez skórę, aplikowany jest środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Z laseroterapia dedykowana jest w leczeniu chorób reumatycznych. Wykorzystywane są lasery biostymulacyjne (niskoenergetyczne) posiadające zdolność do wywoływania drgań atomów w tkankach. Wiązka lasera pozwala uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny. Równolegle wzmacnia i mobilizuje organizm do walki z chorobą. 

Do innych zabiegów, które również bazują na właściwościach prądu i wiązki światła, zaliczane są: jonoforeza, galwanizacja, prądy tens, fotonoterapia i światłolecznictwo. 

Rodzaje masaży w sanatoriach: wodne i relaksacyjny

Wykonywane w sanatoriach masaże wodne i relaksacyjne stanowią rodzaj wsparcia do prowadzonego leczenia. Zaletą masaży jest usprawnienie całego organizmu, przy jednoczesnym działaniu kojącym, przeciwbólowym, a także nasennym. W masażu klasycznym kluczowa jest praca rąk masażysty, która skupia się na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu ciała. Przykładowo masaż głowy działa rozluźniająco i kojąco. Natomiast w masażu wodnym, podstawę stanowi silny strumień wody, który jest ukierunkowany na wybrane partie ciała. W zależności od potrzeb, dostosowuje się skład chemiczny i temperaturę cieczy.  

Dla osób, u których stosowana jest hydroterapia polecane są również następujące zabiegi: kąpiel czterokomorowa, kąpiel perełkowa, natryski – bicze szkockie.

Odnowa biologiczna i nowoczesne zabiegi w kriokomorach

Zabiegi w kriokomorach są przeprowadzane na zlecenie lekarzy. W szczególności kierowane są dla osób, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, niedowładami kończyn, chorobami kręgosłupa, problemami skórnymi, a także ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Ten rodzaj zabiegów znalazł także zastosowanie u osób cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Co więcej, nowoczesne zabiegi przeprowadzane w kriokomorach dedykowane są w ramach odnowy biologicznej. Kriokomora, czyli terapia zimnem, umożliwia: przyśpieszenie metabolizmu tłuszczy i węglowodanów, redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprzez stymulowanie mikrokrążenia, pozwala uzyskać znaczącą poprawę stanu skóry. Jest bardziej nawilżona, ujędrniona, dotleniona i wygląda zdrowiej.

Największe sanatoria w Polsce - 10 miejsc, które trzeba odwiedzić!

Wśród najczęściej wybieranych ośrodków, można z pewnością wyróżnić 10 miejsc, które są najczęściej polecane i wybierane przez kuracjuszy. Do grupy 10 największych sanatoriów można zaliczyć:

  • Świeradów-Zdrój,
  • Szczawno Zdrój,
  • Duszniki-Zdrój,
  • Ciechocinek,
  • Lądek-Zdrój, 
  • Nałęczów,
  • Busko-Zdrój, 
  • Kołobrzeg, 
  • Szczawnica,
  • Krynica-Zdrój.

Dodatkowo można znacząco zawęzić obszar poszukiwań ośrodków do np. wykaz sanatoriów NFZ reumatologia, wówczas znajdujemy listę uzdrowisk, które ukierunkowane są na leczenie danej grupy schorzeń. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem