Poradnik kuracjusza - jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe

Jak ubiegać się o leczenie w sanatorium? Turnusy rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe - zdjęcie

Pobyt w sanatorium to doskonały sposób na poprawę kondycji swojego organizmu. Po przejściu kwalifikacji do wyjazdu, już od pierwszego dnia można w pełni oddać się w ręce specjalistów i korzystać z oferowanych możliwości. W ofercie ośrodków znajdują się liczne zabiegi lecznicze, które poza poprawą stanu zdrowia, służą również jako odnowa biologiczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium,
 • Co należy ze sobą zabrać do ośrodka,
 • Z jakich zabiegów można korzystać,
 • Czym charakteryzują się najpopularniejsze zabiegi w sanatoriach.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu: Fizjoterapeuta - kim jest i w czym może pomóc? Kiedy trzeba udać się do fizjoterapeuty?

Sanatorium – kto może skorzystać i kiedy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy do sanatorium pojechać. Otóż czynnikiem decydującym nie jest wiek, a stan  zdrowia. Korzystanie z sanatorium przysługuje osobom, które podlegają pod ubezpieczania w Narodowym Funduszu Zdrowia. Osoby, które rozważają wyjazd do sanatorium powinny udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni zasadność i wystawi skierowanie do ośrodka. Pod jego ocenę podlegają następujące aspekty: stan zdrowia, brak przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby pobyt w sanatorium. Ponadto w przypadku osób wcześniej korzystających z sanatorium warto przedstawić uzyskane wcześniej rezultaty leczenia uzdrowiskowego. 

Przez lekarza opiniowana jest także częstotliwość wnioskowania o wyjazd do sanatorium. Osoby dorosłe nie powinny częściej ubiegać się o wyjazd niż raz na rok. 

Pobyt w sanatorium skierowany jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, które charakteryzują się tendencją do nawrotów na skutek pracy. Dodatkowo wyjazdy do sanatorium dają możliwość przeprowadzania rehabilitacji, pozwalając minimalizować skutki odczuwalnych schorzeń lub konsekwencji przeprowadzonych operacji.

Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?

W szczególności za pierwszym razem pojawia się pytanie, co zabrać do sanatorium. Najistotniejsze są przede wszystkim kwestie formalne. Podczas wyjazdu do uzdrowiska, refundowanego przez NFZ, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

 • skierowania do sanatorium, które zostało potwierdzone przez właściwy oddział NFZ, 
 • dowód tożsamości, 
 • dowód, który potwierdza posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego, 
 • zgromadzoną dotychczas dokumentację medyczną. 

Konieczne jest posiadanie stosownego zaświadczenia, które określa rozpoznanie zasadnicze Kuracjusz zobligowany jest do posiadania leków, które przyjmuje na stałe. Ewentualnie, osoby które zapomniały o swoim medykamentach mogą skorzystać z e-recepty.

Nie należy obawiać się wyjazdów do uzdrowisk, ponieważ w tych miejscach bardzo duży nacisk kładziony jest na kwestie dezynfekcji. Dobro kuracjuszy stanowi największą wartość.

Uzdrowiska i termy – rodzaje leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe stanowi formę leczenia chorób przewlekłych. Może być to rehabilitacja lub leczenie profilaktyczne. Na poprawę stanu zdrowia wpływ posiadają także naturalne zasoby,  Zarówno sanatoria jak i szpitale uzdrowiskowe znajdują się w miejscach słynących z atrakcyjności przyrodniczej. Do dyspozycji kuracjuszy przeznacza się m.in.: wody mineralne, borowinę, ozon i sole mineralne. 

Z kolei mianem term określa się uzdrowiska, w których bazuje się na wykorzystaniu wód termalnych. Polskie uzdrowiska słyną z posiadania basenów termalnych o zróżnicowanych właściwości wód. Pobyt w termach zalecany jest w szczególności dla osób, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, bólami stawów, a także z chorobami skóry. 

W ramach leczenia uzdrowiskowego wyróżnione zostały poniższe rodzaje leczenia uzdrowiskowego:

 • uzdrowiskowe leczenie szpitalne,
 • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, 
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu
 • uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium, 
 • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne. 

Osoby skierowane do szpitala uzdrowiskowego, mają kontynuować zapoczątkowane leczenie szpitalne. Z kolei, sanatorium ma przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu po chorobie, wypadku lub uszkodzeniu ciała. Celem pobytu jest poprawa ogólnego stanu ciała. 

Udział w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjne oznacza brak zwrotu kosztów dojazdu, pobytu i wyżywienia. Kuracjusz posiada dostęp do lekarza prowadzącego, a także może skorzystać z doraźnych interwencji lekarskich. Dodatkowo może wziąć udział w 3 zabiegach fizjoterapeutycznych w ciągu dnia, przez 6 dni w tygodniu. W przypadku leczenia ambulatoryjnego, pacjent może współuczestniczyć doborze uzdrowiska. 

Leczenie w uzdrowiskach jest skierowane zarówno do dorosłych jak i dla dzieci. 

Leczenie w sanatorium: z jakich zabiegów można skorzystać?

Pobyt w sanatorium nierozerwalnie związany jest z braniem udziału w zabiegach. Częstotliwość zabiegów, panujący klimat, bliskość przyrody i dostęp do wód leczniczych, pozwalają na osiągnięcie kompleksowej poprawy stanu zdrowia. Częstym wyborem kuracjuszy jest sanatorium w górach, choć nadbałtyckie ośrodki także cieszą się sporą popularnością.

Na liście najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w sanatoriach, znajdują się:

 • Zabiegi borowinowe, 
 • Krioterapia, 
 • Kąpiel solankowa, 
 • Fizykoterapia, 
 • Elektroterapia, 
 • Laseroterapia, 
 • Masaż klasyczny, 
 • Masaż relaksacyjny, 
 • Masaż wodny,
 • Inhalacje,
 • Ozonoterapia.

Jak się przygotować do sanatorium?

Żeby pojechać do sanatorium, które sfinansuje NFZ, konieczne jest skierowanie, wystawione przez lekarza. Następnie skierowanie musi zostać zaakceptowane przez  NFZ. Analizę zasadności dokonuje lekarz zatrudniony w NFZ. Decyzja musi zostać wydana w ciągu 30 dni i przesłana listownie do wnioskodawcy. W przypadku akceptacji, pacjent otrzymuje także skierowanie do uzdrowiska, które jest ważne przez 1,5 roku. Nie później niż w ciągu 14 dni przed datą wyjazdu, kuracjusz dowiaduje się, gdzie i kiedy ma się udać. Na ten okres należy zarezerwować urlop w pracy. 

Osoby, których skierowanie zostanie odrzucone z uwagi na dużą ilość chętnych, trafiają na listę osób oczekujących. 

Od negatywnej oceny zasadności pobytu w sanatorium nie przysługuje odwołanie. 

Sanatorium z zus czas oczekiwania zazwyczaj wynosi ok. 2 lat. To jak szybko posuwa się kolejka do sanatorium, można kontrolować w wyszukiwarce internetowej, która została udostępniona przez NFZ. Podczas oczekiwania na wyjazd, można samodzielnie wykonywać domowe zabiegi. Najłatwiejsze  przeprowadzeniu są kąpiele ze specjalnymi dodatkami.

Zabiegi stosowane w sanatoriach refundowane i dodatkowe jakie zleci lekarz

Pobyt w sanatorium wiąże się ze zwolnieniem z kosztów zabiegów. Kuracjusz zobligowany jest wyłącznie do ponoszenia kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Wartość tych wydatków została określona przez Ministra Zdrowia. Wszystko uzależnione jest od sezonu rozliczeniowego, a także wybranego standardu. 

Kuracjusz jest zobligowany do samodzielnego opłacenia kosztów usług dodatkowych świadczonych przez ośrodek, jeżeli nie posiada na nie wskazania lekarza. 

Krioterapia i kąpiel solankowa oraz zabiegi borowinowe najpopularniejsze w sanatoriach

W sanatoriach dużym powodzeniem cieszą się następujące zabiegi: krioterapia, kąpiel solankowa, zabiegi borowinowe. 

Krioterapia opiera się na właściwościach niskich temperatur, które wykorzystywane są w celach leczniczych. W zależności od potrzeb stosowane są: krioterapie miejscowe, krioterapie ogólne. W przypadku krioterapii miejscowej dochodzi do przykładania miejscowego aplikatora, który posiada bardzo niską temperaturę. Wówczas przeprowadzane jest naprzemiennie zamrażanie i rozmrażanie w miejscu zmian chorobowych. Całość powtarzana jest kilkukrotnie w jednym cyklu. W trakcie krioterapii ogólnej, osoba chora jest umieszczana w komorze, w której temperatura wynosi nawet -180 stopni Celsjusza. Czas pobytu to ok. trzech minut. 

Kąpiel solankowa to wykorzystanie wód chlorkowo-sodowych, które bogate są także w siarkę, magnez, wapno, brom, potas, siarkowodór i w dwutlenek węgla. Zabieg polecany jest dla osób posiadających choroby zwyrodnieniowe, a także inne choroby przewlekłe o podłożu reumatycznym. Uzyskany efekt pozwala na zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych, zwiększenie ukrwienia skóry, a także usprawnienie  krążenia krwi. 

Z kolei zabiegi borowinowe opierają się na okładaniu borowiną całego ciała lub miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi. Szczególnie wyspecjalizowali się w nim Polacy. Borowina stanowi rodzaj torfu, o składnikach, które są przyswajalne przez skórę. W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę, a następnie na wskazane miejsca nakładana jest papka borowinowa, której temperatura wynosi od 40 do 45 oC. Za pomocą tego zabiegu można uzyskać m.in. rozluźnienie mięśni i stawów, redukcję odczuwalnego bólu, a także zwiększenie elastyczności mięśni i stawów. Wpływ na funkcjonowanie stawów posiada również: kinezyterapia i magnetoterapia. 

Korzystanie z zalet borowiny można kontynuować w domu, wystarczy kupić emulsję do kąpieli lub plastry, posiadające w składzie dużą zawartość  borowiny.

Elektro i laseroterapia w sanatorium - terapie prądami

W sanatoriach bardzo popularne są terapie przeprowadzane z wykorzystaniem prądu lub wiązki lasera. Są to elektroterapia i laseroterapia. Elektroterapia bazuje na nieszkodliwym prądzie elektrycznym, umożliwiającym zmniejszenie odczuwalności dolegliwości i tym samym polepszenie ukrwienia tkanek. Rodzajem elektroterapii jest także jonoforeza. W trakcie tego zabiegu do schorowanych miejsc, przez skórę, aplikowany jest środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Z laseroterapia dedykowana jest w leczeniu chorób reumatycznych. Wykorzystywane są lasery biostymulacyjne (niskoenergetyczne) posiadające zdolność do wywoływania drgań atomów w tkankach. Wiązka lasera pozwala uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny. Równolegle wzmacnia i mobilizuje organizm do walki z chorobą. 

Do innych zabiegów, które również bazują na właściwościach prądu i wiązki światła, zaliczane są: jonoforeza, galwanizacja, prądy tens, fotonoterapia i światłolecznictwo. 

Rodzaje masaży w sanatoriach: wodne i relaksacyjny

Wykonywane w sanatoriach masaże wodne i relaksacyjne stanowią rodzaj wsparcia do prowadzonego leczenia. Zaletą masaży jest usprawnienie całego organizmu, przy jednoczesnym działaniu kojącym, przeciwbólowym, a także nasennym. W masażu klasycznym kluczowa jest praca rąk masażysty, która skupia się na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu ciała. Przykładowo masaż głowy działa rozluźniająco i kojąco. Natomiast w masażu wodnym, podstawę stanowi silny strumień wody, który jest ukierunkowany na wybrane partie ciała. W zależności od potrzeb, dostosowuje się skład chemiczny i temperaturę cieczy.  

Dla osób, u których stosowana jest hydroterapia polecane są również następujące zabiegi: kąpiel czterokomorowa, kąpiel perełkowa, natryski – bicze szkockie.

Odnowa biologiczna i nowoczesne zabiegi w kriokomorach

Zabiegi w kriokomorach są przeprowadzane na zlecenie lekarzy. W szczególności kierowane są dla osób, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, niedowładami kończyn, chorobami kręgosłupa, problemami skórnymi, a także ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Ten rodzaj zabiegów znalazł także zastosowanie u osób cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Co więcej, nowoczesne zabiegi przeprowadzane w kriokomorach dedykowane są w ramach odnowy biologicznej. Kriokomora, czyli terapia zimnem, umożliwia: przyśpieszenie metabolizmu tłuszczy i węglowodanów, redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprzez stymulowanie mikrokrążenia, pozwala uzyskać znaczącą poprawę stanu skóry. Jest bardziej nawilżona, ujędrniona, dotleniona i wygląda zdrowiej.

Największe sanatoria w Polsce - 10 miejsc, które trzeba odwiedzić!

Wśród najczęściej wybieranych ośrodków, można z pewnością wyróżnić 10 miejsc, które są najczęściej polecane i wybierane przez kuracjuszy. Do grupy 10 największych sanatoriów można zaliczyć:

 • Świeradów-Zdrój,
 • Szczawno Zdrój,
 • Duszniki-Zdrój,
 • Ciechocinek,
 • Lądek-Zdrój, 
 • Nałęczów,
 • Busko-Zdrój, 
 • Kołobrzeg, 
 • Szczawnica,
 • Krynica-Zdrój.

Dodatkowo można znacząco zawęzić obszar poszukiwań ośrodków do np. wykaz sanatoriów NFZ reumatologia, wówczas znajdujemy listę uzdrowisk, które ukierunkowane są na leczenie danej grupy schorzeń. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co stosować na opuchnięte kostki&...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Dieta i odchudzanie

Biała dieta – na czym polega i kiedy ją stosować?
Wszyscy marzymy o olśniewającym uśmiechu. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy zabiegi wybielania zębów są stosunkowo łatwo dostępne....

Dieta i odchudzanie

Kasza owsiana – superfood wspierający zdrowie serca i układu pokarmowego
Od ponad 2000 lat owies stanowi ważne uzupełnienie diety. Wyróżnia się bogatą zawartością korzystnych dla zdrowia witamin, minerałów i substancji odżywczych....

Kosmetyki i uroda

Kurze łapki – jak powstają? Jak skutecznie je zredukować?
Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się niewielkie linie mimiczne oraz pierwsze zmarszczki, które mogą wpłynąć na samopoczucie oraz samoocenę niejednej kobiety. Niestety czasu nie możemy zatrzymać, natomiast możemy stanąć w...

Mięśnie i kości

Ból barku – przyczyny, leczenie i ćwiczenia na bolący bark
Ból barku to dolegliwość, która może znacząco wpływać na jakość życia, ograniczając ruchomość i powodując dyskomfort w codziennych czynnościach. Warto więc poznać jego przyczyny i zacząć działać. W poniższy...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Błonica: objawy, profilaktyka i leczenie choroby zakaźnej
Błonica to poważna choroba bakteryjna układu oddechowego o ostrym przebiegu. Pojawia się w wyniku zakażenia maczugowcem błonicy. ...

Ciąża i dziecko

Przeziębienie w ciąży – czy ma wpływ na dziecko? Jak je leczyć?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen radości, ale również obaw i trosk. Zdrowie przyszłej mamy staje się priorytetem, gdyż bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka. Jednym z częstszych proble...

Kosmetyki i uroda

Rozmaryn na włosy – fitoterapia, która wzmocni i zagęści Twoje kosmyki
Rozmaryn to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, która ma szerokie zastosowanie w kuchni, farmacji, a także i w kosmetologii. Roślina ta najczęściej pojawia się w gospodarstwach domowych ozdabiając parapety, ale także służy...

Kosmetyki i uroda

Truskawkowe nogi – codzienny problem wielu kobiet. Jak pozbyć się czerwonych kropek?
Pojęcie truskawkowych nóg określa problem estetyczny, który występuje na skórze nóg pod postacią drobnych, czerwonych kropek. Zjawisko to dotyczy wielu kobiet i może ono znacznie obniżyć poczucia pewności siebie ...

Kosmetyki i uroda

Ceramidy w pielęgnacji skóry: funkcje i właściwości. Jak działają ceramidy i dlaczego warto je stosować?
Ceramidy odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji skóry, a ich popularność w kosmetyce wciąż rośnie. Dzięki unikalnym właściwościom ceramidy pomagają w utrzymaniu zdrowia i młodego wyglądu skóry.&...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem