Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

baner

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl. O czym jednak może świadczyć sytuacja, kiedy jego stężenie jest wyższe, a czasem nawet dużo wyższe? Co oznacza kwas moczowy we krwi?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są objawy podwyższonego kwasu moczowego?
 • Jakie są normy przyjęte dla obecności kwasu moczowego w zależności od wieku oraz płci pacjentów?
 • Jak obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi bez leków, a jak z lekami bez recepty?
 • Jaka dieta będzie wspierać prawidłową homeostazę krwi, nie dopuszczając do podwyższonego poziomu kwasu moczowego?
 • Jak usunąć kwas moczowy z organizmu?

Zobacz także artykuł: Układ moczowy i płciowy


Czym właściwie jest kwas moczowy i kiedy występuje we krwi?


Puryny są związkami, które występują w wielu popularnych produktach spożywczych. Wraz z pokarmem docierają do organizmu, gdzie włączane są w liczne przemiany metaboliczne. Produktem, który powstaje w wyniku tych przemian jest kwas moczowy. Powstaje on również w wyniku rozkładu kwasów nukleinowych wewnątrz organizmu (zasady purynowe budują kwasy nukleinowe, np. DNA). 

Większa część kwasu moczowego wydalana jest z moczem. Mniejsza - rozkładana w jelitach. Nie jest on jednak zupełnie zbędny, ponieważ pełni funkcje antyoksydacyjne, a więc pewna jego ilość będzie również zachowana we krwi i jest to całkowicie naturalne. Najważniejsze jest jednak to, aby jego stężenie było niewielkie. Nie może być ono również za niskie, ponieważ takiemu stężeniu będą również towarzyszyć choroby i dolegliwości.

Niepokojące objawy podwyższonego kwasu moczowego, czyli kiedy wykonać badania?


Podwyższony kwas moczowy: jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Zwyczajna morfologia krwi nie wykazuje poziomu kwasu moczowego. Najczęściej na takie badanie kieruje lekarz, który zauważa niepokojące objawy i dolegliwości u pacjenta. Niepokoją Cię infekcje i stany zapalne? Pacjenci zgłaszają się już z konkretnymi dolegliwościami, wiążącymi się z bólami stawów lub okolic pęcherza. Przeważnie mogą to być:

 • opuchnięte, bolące stawy
 • obecność krwi w moczu
 • ból pęcherza moczowego
 • pieczenie okolic pęcherza
 • inny niż dotychczas kolor moczu
 • zapalenie stawu podstawy palucha

Lekarz może wtedy podejrzewać schorzenia nerek, dnę moczanową lub inne choroby, dlatego kieruje pacjenta na badanie. Dolega Ci nietrzymanie moczu?

Badanie poziomu kwasu moczowego we krwi odbywa się na czczo, a do analiz pobierana jest krew żylna. 


Kwas moczowy – norma u osób dorosłych i dzieci


Jak zostało powyżej wspomniane, pewien poziom kwasu moczowego we krwi jest całkowicie normalny. Takie stężenie nazywane jest normą kwasu moczowego. Jak kształtuje się ona w zależności od wieku oraz płci?

Kwas moczowy norma:

Ogólna norma stężenia kwasu moczowego we krwi osoby dorosłej wynosi 180- 420 mmol/L, czyli od 3 do 7 mg/dl. Obserwuje się jednak wyższe stężenia tego związku u mężczyzn, niż u kobiet. Nietrzymanie moczu - problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Bardziej szczegółowo można to przedstawić w następujący sposób: norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet kształtuje się na poziomie 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast u dzieci zawartość kwasu moczowego we krwi nie powinna być inna, niż 210- 240 µmol/l (3,5-4 mg/dl).


Dna moczanowa a kwas moczowy we krwi – jaki poziom kwasu prowadzi do dny moczanowej?


Czym jest dna moczanowa? Jest to choroba, polegająca na ostrym i bolesnym zapaleniu stawów. Inaczej nazywana jest podagrą lub artretyzmem. Najczęściej ból atakuje spód stopy, dotykając okolic śródstopia i paliczków. Poza tym mogą pojawić się dnawe guzki oraz kamienie w nerkach. Jej przyczyną może być podwyższone stężenie kwasu moczowego, który zamiast być wydalony z organizmu, przybiera postać kryształów. Takie kryształy, nie mogąc wydostać się z organizmu, odkładają się w stawach oraz tkankach sąsiadujących, zaburzając ich działanie i powodując ból. 

Kwas moczowy podwyższony prowadzi do dny moczanowej. Ale jakie konkretnie stężenie może ją wywołać? Tak naprawdę, dnę moczanową może wywołać stężenie wyższe niż 7 mg/dl. Być może to niewielkie odstępstwo od normy, jednak może prowadzić do komplikacji. 


Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty – co powinieneś mieć w domowej apteczce?


Jak obniżyć kwas moczowy bez leków na receptę? Czy istnieją takie środki? Tak, przeważnie są to substancje, należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Może to być na przykład Moilec lub Dexak, które warto umieścić w swojej domowej apteczce na wszelki wypadek. Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty można znaleźć w aptekach. Pieluchomajtki w aptekach - dla dorosłych i seniorów.

Poza tym, dobrze jest trzymać w niej również klasyczne leki przeciwbólowe, które mogą okazać się przydatne podczas napadu bólu, powodowanego chorobą.

Jak obniżyć kwas moczowy bez leków? Idealna dieta na kwas moczowy


Podwyższony kwas moczowy - co jeść? Czy istnieje dieta, która mogłaby pomóc w jego usunięciu z organizmu? Okazuje się, że tak. W tym celu należy przejść na dietę ubogą w puryny. Trzeba jednak pamiętać, aby była ona zbilansowana i różnorodna, aby przy okazji nie spowodować innych schorzeń lub niedoborów w organizmie.

Dieta na kwas moczowy może składać się z takich produktów jak: warzywa (poza warzywami strączkowymi), kasze, chude produkty nabiałowe, owoce i zboża. Najlepiej pić wodę i herbaty owocowe, zamiast klasycznych herbat, kaw i kakao. Lepiej wybierać tłuszcze roślinne, a także jeść jajka.

Ograniczyć należy również czerwone mięso, ryby, skorupiaki, owoce morza, podroby, a nawet warzywa strączkowe oraz herbatę. Nie należy gotować zup na wywarach z kości oraz spożywać wędlin. Zgubne mogą okazać się także tłuste sery, a nawet rabarbar. 


Ocet jabłkowy a kwas moczowy, czyli skuteczne i naturalne metody naszych babć


Ocet jabłkowy, a kwas moczowy - co mają ze sobą wspólnego? Są badania, które sugerują, że picie octu jabłkowego usuwa kwas moczowy z organizmu, zapobiegając powstaniu dny moczanowej. Może również wspomóc jej leczenie. To zupełnie naturalna metoda, stosowana od wieków przez nasze babcie. Okazuje się, że całkiem słusznie.

Kwas jabłkowy obecny w occie jabłkowym podnosi pH moczu, dzięki czemu kwas moczowy jest silniej wydalany z organizmu wraz z moczem. Uważa się, że ocet jabłkowy pomaga przywrócić homeostazę krwi, dzięki wyeliminowaniu nadmiaru kwasu moczowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co również przyniesie ulgę w dnie moczanowej. 

Jak pić ocet jabłkowy na dnę moczanową? Dwa, lub trzy razy dziennie należy rozpuścić kilka łyżek octu w szklance wody. Warto jednak zacząć od jednej łyżeczki na szklankę, a następnie stopniowo podnosić jego stężenie. Nie należy jednak wypijać więcej, niż dwie łyżki na szklankę wody.

Dna moczowa to uciążliwa choroba przewlekła, która jest możliwa do wyleczenia, a prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi może być wspierany zdrową, zbilansowaną dietą oraz odpowiednim trybem życia.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.