Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy? - zdjęcie

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl. O czym jednak może świadczyć sytuacja, kiedy jego stężenie jest wyższe, a czasem nawet dużo wyższe? Co oznacza kwas moczowy we krwi?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są objawy podwyższonego kwasu moczowego?
  • Jakie są normy przyjęte dla obecności kwasu moczowego w zależności od wieku oraz płci pacjentów?
  • Jak obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi bez leków, a jak z lekami bez recepty?
  • Jaka dieta będzie wspierać prawidłową homeostazę krwi, nie dopuszczając do podwyższonego poziomu kwasu moczowego?
  • Jak usunąć kwas moczowy z organizmu?

Zobacz także artykuł: Układ moczowy i płciowy


Czym właściwie jest kwas moczowy i kiedy występuje we krwi?


Puryny są związkami, które występują w wielu popularnych produktach spożywczych. Wraz z pokarmem docierają do organizmu, gdzie włączane są w liczne przemiany metaboliczne. Produktem, który powstaje w wyniku tych przemian jest kwas moczowy. Powstaje on również w wyniku rozkładu kwasów nukleinowych wewnątrz organizmu (zasady purynowe budują kwasy nukleinowe, np. DNA). 

Większa część kwasu moczowego wydalana jest z moczem. Mniejsza - rozkładana w jelitach. Nie jest on jednak zupełnie zbędny, ponieważ pełni funkcje antyoksydacyjne, a więc pewna jego ilość będzie również zachowana we krwi i jest to całkowicie naturalne. Najważniejsze jest jednak to, aby jego stężenie było niewielkie. Nie może być ono również za niskie, ponieważ takiemu stężeniu będą również towarzyszyć choroby i dolegliwości.

Niepokojące objawy podwyższonego kwasu moczowego, czyli kiedy wykonać badania?


Podwyższony kwas moczowy: jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Zwyczajna morfologia krwi nie wykazuje poziomu kwasu moczowego. Najczęściej na takie badanie kieruje lekarz, który zauważa niepokojące objawy i dolegliwości u pacjenta. Niepokoją Cię infekcje i stany zapalne? Pacjenci zgłaszają się już z konkretnymi dolegliwościami, wiążącymi się z bólami stawów lub okolic pęcherza. Przeważnie mogą to być:

  • opuchnięte, bolące stawy
  • obecność krwi w moczu
  • ból pęcherza moczowego
  • pieczenie okolic pęcherza
  • inny niż dotychczas kolor moczu
  • zapalenie stawu podstawy palucha

Lekarz może wtedy podejrzewać schorzenia nerek, dnę moczanową lub inne choroby, dlatego kieruje pacjenta na badanie. Dolega Ci nietrzymanie moczu?

Badanie poziomu kwasu moczowego we krwi odbywa się na czczo, a do analiz pobierana jest krew żylna. 


Kwas moczowy – norma u osób dorosłych i dzieci


Jak zostało powyżej wspomniane, pewien poziom kwasu moczowego we krwi jest całkowicie normalny. Takie stężenie nazywane jest normą kwasu moczowego. Jak kształtuje się ona w zależności od wieku oraz płci?

Kwas moczowy norma:

Ogólna norma stężenia kwasu moczowego we krwi osoby dorosłej wynosi 180- 420 mmol/L, czyli od 3 do 7 mg/dl. Obserwuje się jednak wyższe stężenia tego związku u mężczyzn, niż u kobiet. Nietrzymanie moczu - problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Bardziej szczegółowo można to przedstawić w następujący sposób: norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet kształtuje się na poziomie 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast u dzieci zawartość kwasu moczowego we krwi nie powinna być inna, niż 210- 240 µmol/l (3,5-4 mg/dl).


Dna moczanowa a kwas moczowy we krwi – jaki poziom kwasu prowadzi do dny moczanowej?


Czym jest dna moczanowa? Jest to choroba, polegająca na ostrym i bolesnym zapaleniu stawów. Inaczej nazywana jest podagrą lub artretyzmem. Najczęściej ból atakuje spód stopy, dotykając okolic śródstopia i paliczków. Poza tym mogą pojawić się dnawe guzki oraz kamienie w nerkach. Jej przyczyną może być podwyższone stężenie kwasu moczowego, który zamiast być wydalony z organizmu, przybiera postać kryształów. Takie kryształy, nie mogąc wydostać się z organizmu, odkładają się w stawach oraz tkankach sąsiadujących, zaburzając ich działanie i powodując ból. 

Kwas moczowy podwyższony prowadzi do dny moczanowej. Ale jakie konkretnie stężenie może ją wywołać? Tak naprawdę, dnę moczanową może wywołać stężenie wyższe niż 7 mg/dl. Być może to niewielkie odstępstwo od normy, jednak może prowadzić do komplikacji. 


Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty – co powinieneś mieć w domowej apteczce?


Jak obniżyć kwas moczowy bez leków na receptę? Czy istnieją takie środki? Tak, przeważnie są to substancje, należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Może to być na przykład Moilec lub Dexak, które warto umieścić w swojej domowej apteczce na wszelki wypadek. Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty można znaleźć w aptekach. Pieluchomajtki w aptekach - dla dorosłych i seniorów.

Poza tym, dobrze jest trzymać w niej również klasyczne leki przeciwbólowe, które mogą okazać się przydatne podczas napadu bólu, powodowanego chorobą.

Jak obniżyć kwas moczowy bez leków? Idealna dieta na kwas moczowy


Podwyższony kwas moczowy - co jeść? Czy istnieje dieta, która mogłaby pomóc w jego usunięciu z organizmu? Okazuje się, że tak. W tym celu należy przejść na dietę ubogą w puryny. Trzeba jednak pamiętać, aby była ona zbilansowana i różnorodna, aby przy okazji nie spowodować innych schorzeń lub niedoborów w organizmie.

Dieta na kwas moczowy może składać się z takich produktów jak: warzywa (poza warzywami strączkowymi), kasze, chude produkty nabiałowe, owoce i zboża. Najlepiej pić wodę i herbaty owocowe, zamiast klasycznych herbat, kaw i kakao. Lepiej wybierać tłuszcze roślinne, a także jeść jajka.

Ograniczyć należy również czerwone mięso, ryby, skorupiaki, owoce morza, podroby, a nawet warzywa strączkowe oraz herbatę. Nie należy gotować zup na wywarach z kości oraz spożywać wędlin. Zgubne mogą okazać się także tłuste sery, a nawet rabarbar. 


Ocet jabłkowy a kwas moczowy, czyli skuteczne i naturalne metody naszych babć


Ocet jabłkowy, a kwas moczowy - co mają ze sobą wspólnego? Są badania, które sugerują, że picie octu jabłkowego usuwa kwas moczowy z organizmu, zapobiegając powstaniu dny moczanowej. Może również wspomóc jej leczenie. To zupełnie naturalna metoda, stosowana od wieków przez nasze babcie. Okazuje się, że całkiem słusznie.

Kwas jabłkowy obecny w occie jabłkowym podnosi pH moczu, dzięki czemu kwas moczowy jest silniej wydalany z organizmu wraz z moczem. Uważa się, że ocet jabłkowy pomaga przywrócić homeostazę krwi, dzięki wyeliminowaniu nadmiaru kwasu moczowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co również przyniesie ulgę w dnie moczanowej. 

Jak pić ocet jabłkowy na dnę moczanową? Dwa, lub trzy razy dziennie należy rozpuścić kilka łyżek octu w szklance wody. Warto jednak zacząć od jednej łyżeczki na szklankę, a następnie stopniowo podnosić jego stężenie. Nie należy jednak wypijać więcej, niż dwie łyżki na szklankę wody.

Dna moczowa to uciążliwa choroba przewlekła, która jest możliwa do wyleczenia, a prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi może być wspierany zdrową, zbilansowaną dietą oraz odpowiednim trybem życia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem