Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy? - zdjęcie

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl. O czym jednak może świadczyć sytuacja, kiedy jego stężenie jest wyższe, a czasem nawet dużo wyższe? Co oznacza kwas moczowy we krwi?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są objawy podwyższonego kwasu moczowego?
 • Jakie są normy przyjęte dla obecności kwasu moczowego w zależności od wieku oraz płci pacjentów?
 • Jak obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi bez leków, a jak z lekami bez recepty?
 • Jaka dieta będzie wspierać prawidłową homeostazę krwi, nie dopuszczając do podwyższonego poziomu kwasu moczowego?
 • Jak usunąć kwas moczowy z organizmu?

Zobacz także artykuł: Układ moczowy i płciowy


Czym właściwie jest kwas moczowy i kiedy występuje we krwi?


Puryny są związkami, które występują w wielu popularnych produktach spożywczych. Wraz z pokarmem docierają do organizmu, gdzie włączane są w liczne przemiany metaboliczne. Produktem, który powstaje w wyniku tych przemian jest kwas moczowy. Powstaje on również w wyniku rozkładu kwasów nukleinowych wewnątrz organizmu (zasady purynowe budują kwasy nukleinowe, np. DNA). 

Większa część kwasu moczowego wydalana jest z moczem. Mniejsza - rozkładana w jelitach. Nie jest on jednak zupełnie zbędny, ponieważ pełni funkcje antyoksydacyjne, a więc pewna jego ilość będzie również zachowana we krwi i jest to całkowicie naturalne. Najważniejsze jest jednak to, aby jego stężenie było niewielkie. Nie może być ono również za niskie, ponieważ takiemu stężeniu będą również towarzyszyć choroby i dolegliwości.

Niepokojące objawy podwyższonego kwasu moczowego, czyli kiedy wykonać badania?


Podwyższony kwas moczowy: jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Zwyczajna morfologia krwi nie wykazuje poziomu kwasu moczowego. Najczęściej na takie badanie kieruje lekarz, który zauważa niepokojące objawy i dolegliwości u pacjenta. Niepokoją Cię infekcje i stany zapalne? Pacjenci zgłaszają się już z konkretnymi dolegliwościami, wiążącymi się z bólami stawów lub okolic pęcherza. Przeważnie mogą to być:

 • opuchnięte, bolące stawy
 • obecność krwi w moczu
 • ból pęcherza moczowego
 • pieczenie okolic pęcherza
 • inny niż dotychczas kolor moczu
 • zapalenie stawu podstawy palucha

Lekarz może wtedy podejrzewać schorzenia nerek, dnę moczanową lub inne choroby, dlatego kieruje pacjenta na badanie. Dolega Ci nietrzymanie moczu?

Badanie poziomu kwasu moczowego we krwi odbywa się na czczo, a do analiz pobierana jest krew żylna. 


Kwas moczowy – norma u osób dorosłych i dzieci


Jak zostało powyżej wspomniane, pewien poziom kwasu moczowego we krwi jest całkowicie normalny. Takie stężenie nazywane jest normą kwasu moczowego. Jak kształtuje się ona w zależności od wieku oraz płci?

Kwas moczowy norma:

Ogólna norma stężenia kwasu moczowego we krwi osoby dorosłej wynosi 180- 420 mmol/L, czyli od 3 do 7 mg/dl. Obserwuje się jednak wyższe stężenia tego związku u mężczyzn, niż u kobiet. Nietrzymanie moczu - problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Bardziej szczegółowo można to przedstawić w następujący sposób: norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet kształtuje się na poziomie 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast u dzieci zawartość kwasu moczowego we krwi nie powinna być inna, niż 210- 240 µmol/l (3,5-4 mg/dl).


Dna moczanowa a kwas moczowy we krwi – jaki poziom kwasu prowadzi do dny moczanowej?


Czym jest dna moczanowa? Jest to choroba, polegająca na ostrym i bolesnym zapaleniu stawów. Inaczej nazywana jest podagrą lub artretyzmem. Najczęściej ból atakuje spód stopy, dotykając okolic śródstopia i paliczków. Poza tym mogą pojawić się dnawe guzki oraz kamienie w nerkach. Jej przyczyną może być podwyższone stężenie kwasu moczowego, który zamiast być wydalony z organizmu, przybiera postać kryształów. Takie kryształy, nie mogąc wydostać się z organizmu, odkładają się w stawach oraz tkankach sąsiadujących, zaburzając ich działanie i powodując ból. 

Kwas moczowy podwyższony prowadzi do dny moczanowej. Ale jakie konkretnie stężenie może ją wywołać? Tak naprawdę, dnę moczanową może wywołać stężenie wyższe niż 7 mg/dl. Być może to niewielkie odstępstwo od normy, jednak może prowadzić do komplikacji. 


Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty – co powinieneś mieć w domowej apteczce?


Jak obniżyć kwas moczowy bez leków na receptę? Czy istnieją takie środki? Tak, przeważnie są to substancje, należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Może to być na przykład Moilec lub Dexak, które warto umieścić w swojej domowej apteczce na wszelki wypadek. Leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty można znaleźć w aptekach. Pieluchomajtki w aptekach - dla dorosłych i seniorów.

Poza tym, dobrze jest trzymać w niej również klasyczne leki przeciwbólowe, które mogą okazać się przydatne podczas napadu bólu, powodowanego chorobą.

Jak obniżyć kwas moczowy bez leków? Idealna dieta na kwas moczowy


Podwyższony kwas moczowy - co jeść? Czy istnieje dieta, która mogłaby pomóc w jego usunięciu z organizmu? Okazuje się, że tak. W tym celu należy przejść na dietę ubogą w puryny. Trzeba jednak pamiętać, aby była ona zbilansowana i różnorodna, aby przy okazji nie spowodować innych schorzeń lub niedoborów w organizmie.

Dieta na kwas moczowy może składać się z takich produktów jak: warzywa (poza warzywami strączkowymi), kasze, chude produkty nabiałowe, owoce i zboża. Najlepiej pić wodę i herbaty owocowe, zamiast klasycznych herbat, kaw i kakao. Lepiej wybierać tłuszcze roślinne, a także jeść jajka.

Ograniczyć należy również czerwone mięso, ryby, skorupiaki, owoce morza, podroby, a nawet warzywa strączkowe oraz herbatę. Nie należy gotować zup na wywarach z kości oraz spożywać wędlin. Zgubne mogą okazać się także tłuste sery, a nawet rabarbar. 


Ocet jabłkowy a kwas moczowy, czyli skuteczne i naturalne metody naszych babć


Ocet jabłkowy, a kwas moczowy - co mają ze sobą wspólnego? Są badania, które sugerują, że picie octu jabłkowego usuwa kwas moczowy z organizmu, zapobiegając powstaniu dny moczanowej. Może również wspomóc jej leczenie. To zupełnie naturalna metoda, stosowana od wieków przez nasze babcie. Okazuje się, że całkiem słusznie.

Kwas jabłkowy obecny w occie jabłkowym podnosi pH moczu, dzięki czemu kwas moczowy jest silniej wydalany z organizmu wraz z moczem. Uważa się, że ocet jabłkowy pomaga przywrócić homeostazę krwi, dzięki wyeliminowaniu nadmiaru kwasu moczowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co również przyniesie ulgę w dnie moczanowej. 

Jak pić ocet jabłkowy na dnę moczanową? Dwa, lub trzy razy dziennie należy rozpuścić kilka łyżek octu w szklance wody. Warto jednak zacząć od jednej łyżeczki na szklankę, a następnie stopniowo podnosić jego stężenie. Nie należy jednak wypijać więcej, niż dwie łyżki na szklankę wody.

Dna moczowa to uciążliwa choroba przewlekła, która jest możliwa do wyleczenia, a prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi może być wspierany zdrową, zbilansowaną dietą oraz odpowiednim trybem życia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walo...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Alergia

Uczulenie na komary – przyczyny, objawy i łagodzenie
Nadejście lata wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej na owady. Schorzenia alergiczne mogą być wywoływane przez ukąszenia komarów, much, pluskiew, pcheł oraz kleszczy....

Zdrowy tryb życia

Biotyna – na zdrową skórę, piękne włosy i paznokcie. Jak działa i którą wybrać?
Biotyna, znana również jako witamina B7 lub witamina H, jest nie tylko kluczowym składnikiem odżywczym, ale także sekretem piękna, którego szuka wielu z nas. Dzięki swoim właściwościom wspierającym zdrowie ...

Układ nerwowy

Kleszczowe zapalenie mózgu: objawy, leczenie, szczepionka
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest groźną chorobą wirusową, najczęściej przenoszoną przez kleszcze. Początkowe objawy są mało charakterystyczne, dlatego nie zawsze łatwo o wczesną diagnozę. Na KZM nie ma leku, a leczenie jest objawowe. Istnie...

Kosmetyki i uroda

Joga twarzy – ćwiczenia i efekty naturalnego odmładzania
Wraz z upływem czasu nasza skóra traci jędrność i elastyczność, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki, przebarwienia, a także drobne linie. Czy istnieją sposoby, aby wygrać nierówną walkę z metryką i...

Alergia

Alergeny pokarmowe – wielka ósemka najczęściej alergizujących pokarmów
Alergie stanowią poważny problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny. Coraz częściej za występowanie objawów odpowiedzialne są alergeny pokarmowe, wywołujące nadmierną reakcję immunologiczną organizmu....

Kosmetyki i uroda

Szczotkowanie na sucho, czyli 5 kroków do jędrnej skóry bez cellulitu
Szczotkowanie na sucho to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa zwolenników na całym świecie....

Układ oddechowy

Przewlekły nieżyt nosa – jak leczyć przewlekłą niedrożność układu oddechowego?
Zapalenie błony śluzowej nosa, zwane potocznie katarem, jest jedną z najczęściej występującą dolegliwości w populacji ogólnej. W zależności od charakteru objawów możemy wyróżnić infekcyjny (ostry) oraz przewlekły nieżyt nosa. ...

Serce i układ krążenia

Arytmia serca – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie
Arytmia serca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości kardiologicznych. Polega na występowaniu nieprawidłowego rytmu pracy serca. Przeważnie, chociaż nie zawsze, stanowi objaw innych chorób....

Mięśnie i kości

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) – objawy, diagnoza i życie z chorobą
Stwardnienie zanikowe boczne zaliczane jest do chorób neuronu ruchowego, prowadzących do degradacji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. Niejasna etiologia sprawia, że często stanowi wyzwanie diagnostyczne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem