Podwyższony poziom homocysteiny - co może oznaczać i kto jest w grupie ryzyka?

Podwyższony poziom homocysteiny - co może oznaczać i kto jest w grupie ryzyka? - zdjęcie

Homocysteina stanowi niezależny czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Niestety jeśli chodzi o problem jakim jest wysoki poziom homocysteiny, objawy są niedostrzegalne. Często bardziej widoczne mogą być oznaki choroby lub stanu, który doprowadził do wzrostu ilości homocysteiny.

W celu pogłębienia wiedzy na temat konsekwencji homocysteinemii i innych czynników aterogennych warto przeczytać artykuł: Miażdżyca - przyczyny, objawy, jak leczyć miażdżycę.

Metabolizm homocysteiny jest ściśle związany z przemianami aminokwasu – metioniny. W procesach tych biorą udział witaminy, takie jak B6, B12 i kwas foliowy. W czasach, gdy miażdżyca, zakrzepica, zawały i udary stanowią coraz większy problem i stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, badanie poziomu homocysteiny we krwi nabiera nowego znaczenia diagnostycznego i może pomóc zapobiec wielu poważnym stanom chorobowym.

Incydent sercowo-naczyniowy, czyli kiedy należy oznaczyć poziom homocysteiny

Oznaczanie stężenia homocysteiny nie należy do panelu badań podstawowych, które wykonujemy w przypadku choroby czy sprawdzenia stanu zdrowia. Stanowi procedurę rzadszą, gdyż wskazania do wykonania tego badania są bardziej zawężone. Wykonywywane jest ono u osób po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Zalicza się tutaj przede wszystkim zawał oraz udar mózgu.

Badanie homocysteina we krwi może zostać zlecone przez lekarza po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego u osoby młodej, przed 40. rokiem życia oraz u osób po takim incydencie, u których nie wykazano wcześniej innych czynników ryzyka. Dodatkowo, jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, badanie jest bardzo wskazane u osób chorujących na choroby przewlekłe, a w szczególności PNN – przewlekłą niewydolność nerek.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na podwyższenie poziomu homocysteiny jest również niedożywienie. Występować może ono w przypadku wspomnianych już wcześniej chorób przewlekłych, a w szczególności choroby nowotworowej. Homocysteinę oznacza się również u alkoholików oraz narkomanów.

Miażdżyca i zakrzepica – kto jest szczególnie narażony?

W przypadku miażdżycy i zakrzepicy, czynniki ryzyka podzielić można na genetyczne oraz nabyte. Chociaż geny pełnią tutaj niezaprzeczalną rolę, w dzisiejszych czasach ogromna część chorób tego rodzaju wynika z niewłaściwego stylu życia. Na wystąpienie tych schorzeń ma wpływ szczególnie nieprawidłowa dieta, wiążąca się z nadmiarem spożywanych kalorii oraz spożywaniem bardzo dużych ilości tłuszczów nasyconych. Miażdżycy i zakrzepicy sprzyja również mało aktywny tryb życia. Dodatkowym czynnikiem, znacznie zwiększającym zagrożenie, jest doustna antykoncepcja. Nałożenie tego czynnika i niewielkiej ilości ruchu może być przyczyną występowania zakrzepicy u młodych, dotychczas zupełnie zdrowych kobiet.

Homocysteinemia stanowi niezależny czynnik rozwoju miażdżycy i zakrzepicy. Powiązania takie jak homocysteina a stres lub cholesterol a homocysteina stanowią nałożenie kolejnych czynników i jeszcze większe zagrożenie wystąpienia choroby.

Wysoki poziom homocysteiny a choroby układu nerwowego

Coraz więcej badań podkreśla fakt, że podwyższony poziom homocysteiny może wiązać się z chorobami neurologicznymi. Niekwestionowalny jest związek z uderem mózgu. Nieprawidłowy poziom aminokwasu obserwuje się jednak również w zespołach otępiennych, z których najczęstsza jest choroba Alzheimera.

Prawidłowy poziom homocysteiny – jakie są normy?

Prawidłowy, czyli nie zwiększający ryzyka chorób, poziom homocysteiny to 5–15 µmol/l. Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, normy wyznaczane są w oparciu o badania krwi żylnej. Jest to zatem procedura bardzo prosta, w przebiegu nie różniąca się niczym od zwykłej morfologii.

Przyczyny wysokiego poziomu homocysteiny – jakie szkody wyrządza w organizmie człowieka?

Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, co to jest i jak wpływa na nasz organizm, wiedza na ten temat znacznie wzrosła przez ostatnie lata. Przyczyny homocysteinemii mogą być pierwotne (genetyczne) oraz nabyte (niedożywienie, choroby przewlekłe).

Zarówno podwyższony poziom homocysteiny, jak i zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzą do rozwoju choroby miażdżycowej. Warto zaznaczyć, że są to dwa niezależne czynniki ryzyka, a ich nałożenie może być bardzo niebezpieczne i wymaga ścisłej kontroli. Miażdżyca jest chorobą naczyń polegającą na odkładaniu się w ścianach tętnic blaszek złożonych z cholesterolu i komórek zapalnych naszego układu immunologicznego. Prowadzi to do zwężenia światła naczynia, co zmniejsza ukrwienie narządu. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny w przypadku serca. Gdy dotyczy naczyń wieńcowych, czyli tętnic bezpośrednio zaopatrujących mięsień sercowych, mamy do czynienia z chorobą wieńcową.

Poza zwężeniem światła naczyń, w przebiegu miażdżycy bardzo niebezpieczna jest również możliwość pęknięcia blaszki miażdżycowej. Taki stan wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem zatoru spowodowanego nadmiernym krzepnięciem krwi w miejscu uszkodzenia ściany naczynia. W zależności od miejsca pęknięcia oraz od wielkości skrzepu, może to prowadzić do zatorów w różnych naczyniach. Najczęstszą sytuacją jest zatkanie tętnicy środkowej mózgu, prowadzące do incydentu udaru mózgu.

Badanie genu MTHFR – dlaczego i kiedy warto je wykonać?

Badanie genu MTHFR zalecane jest, gdy przyczyna homocysteinemii jest nieznana lub prawidłowy poziom homocysteiny nie występuje nawet w przypadku wdrożenia leczenia. Jest to badanie nowoczesne i bardzo specyficzne. Nie należy do procedur pierwszego rzutu i wykonuje się je w przypadku wystąpienia wskazań.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, jak obniżyć do wartości prawidłowych jest niezwykle istotną kwestią ze względu na bardzo poważne konsekwencje i ryzyko śmiertelnych incydentów sercowo-naczyniowych. W przypadku wykrycia podwyższonego poziomu tego aminokwasu we krwi, zazwyczaj włącza się suplementację wysokimi dawkami witamin B12, B6 oraz kwasu foliowego. Efekty leczenia są najlepiej widoczne w przypadku homocysteinemii wtórnej. Pierwotna homocysteinemia jest niestety nieco bardziej oporna na leczenia, ale jest również postacią występującą rzadziej w naszym społeczeństwie.

Przy nieprawidłowych wynikach badań niezwykle ważne jest również określenie współwystępowania dwóch aterogennych czynników: cholesterol a homocysteinaPodłoże obu stanów jest zupełnie inne. Nieprawidłowy poziom cholesterolu, poza czynnikami genetycznymi, wynika w ogromnej większości z nieprawidłowej diety oraz stylu życia. Przyczyny homocysteinemii to natomiast wady genetyczne lub niedobory występujące najczęściej na podłożu innych schorzeń przewlekłych niedożywienia.

Zawsze należy pamiętać, że w przypadku stanów takich jak nieprawidłowy profil lipidowy oraz wysoki poziom homocysteiny, objawy nie są obserwowane na co dzień. Przez brak widocznych oznak choroby stany te są nierzadko wykrywane za późno, często już po zaistaniałym incydencie, takim jak zawał lub udar.

W celu niwelowania skutków, jakie niesie za sobą podwyższony poziom homocysteiny, zalecana jest dieta miażdżycowa. Odpowiednio dobrane produkty żywnościowe mogą diametralnie zmienić nasz profil lipidowy, a co za tym idzie, zmniejszyć nasilenie choroby. Jadłospis taki opiera się głównie na odpowiednio dostosowanej kaloryczności, a także na ograniczeniu spożywania kwasów tłuszczowych nasyconych. Niezwykle korzystny wpływ na normalizację poziomu cholesterolu i triglicerydów ma natomiast spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.