Podwyższony poziom homocysteiny - co może oznaczać i kto jest w grupie ryzyka?

Podwyższony poziom homocysteiny - co może oznaczać i kto jest w grupie ryzyka? - zdjęcie

Podwyższony poziom homocysteiny - co może oznaczać i kto jest w grupie ryzyka?

Homocysteina stanowi niezależny czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Niestety jeśli chodzi o problem jakim jest wysoki poziom homocysteiny, objawy są niedostrzegalne. Często bardziej widoczne mogą być oznaki choroby lub stanu, który doprowadził do wzrostu ilości homocysteiny.

W celu pogłębienia wiedzy na temat konsekwencji homocysteinemii i innych czynników aterogennych warto przeczytać artykuł: Miażdżyca - przyczyny, objawy, jak leczyć miażdżycę.

Metabolizm homocysteiny jest ściśle związany z przemianami aminokwasu – metioniny. W procesach tych biorą udział witaminy, takie jak B6, B12 i kwas foliowy. W czasach, gdy miażdżyca, zakrzepica, zawały i udary stanowią coraz większy problem i stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, badanie poziomu homocysteiny we krwi nabiera nowego znaczenia diagnostycznego i może pomóc zapobiec wielu poważnym stanom chorobowym.

Incydent sercowo-naczyniowy, czyli kiedy należy oznaczyć poziom homocysteiny

Oznaczanie stężenia homocysteiny nie należy do panelu badań podstawowych, które wykonujemy w przypadku choroby czy sprawdzenia stanu zdrowia. Stanowi procedurę rzadszą, gdyż wskazania do wykonania tego badania są bardziej zawężone. Wykonywywane jest ono u osób po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Zalicza się tutaj przede wszystkim zawał oraz udar mózgu.

Badanie homocysteina we krwi może zostać zlecone przez lekarza po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego u osoby młodej, przed 40. rokiem życia oraz u osób po takim incydencie, u których nie wykazano wcześniej innych czynników ryzyka. Dodatkowo, jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, badanie jest bardzo wskazane u osób chorujących na choroby przewlekłe, a w szczególności PNN – przewlekłą niewydolność nerek.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na podwyższenie poziomu homocysteiny jest również niedożywienie. Występować może ono w przypadku wspomnianych już wcześniej chorób przewlekłych, a w szczególności choroby nowotworowej. Homocysteinę oznacza się również u alkoholików oraz narkomanów.

Miażdżyca i zakrzepica – kto jest szczególnie narażony?

W przypadku miażdżycy i zakrzepicy, czynniki ryzyka podzielić można na genetyczne oraz nabyte. Chociaż geny pełnią tutaj niezaprzeczalną rolę, w dzisiejszych czasach ogromna część chorób tego rodzaju wynika z niewłaściwego stylu życia. Na wystąpienie tych schorzeń ma wpływ szczególnie nieprawidłowa dieta, wiążąca się z nadmiarem spożywanych kalorii oraz spożywaniem bardzo dużych ilości tłuszczów nasyconych. Miażdżycy i zakrzepicy sprzyja również mało aktywny tryb życia. Dodatkowym czynnikiem, znacznie zwiększającym zagrożenie, jest doustna antykoncepcja. Nałożenie tego czynnika i niewielkiej ilości ruchu może być przyczyną występowania zakrzepicy u młodych, dotychczas zupełnie zdrowych kobiet.

Homocysteinemia stanowi niezależny czynnik rozwoju miażdżycy i zakrzepicy. Powiązania takie jak homocysteina a stres lub cholesterol a homocysteina stanowią nałożenie kolejnych czynników i jeszcze większe zagrożenie wystąpienia choroby.

Wysoki poziom homocysteiny a choroby układu nerwowego

Coraz więcej badań podkreśla fakt, że podwyższony poziom homocysteiny może wiązać się z chorobami neurologicznymi. Niekwestionowalny jest związek z uderem mózgu. Nieprawidłowy poziom aminokwasu obserwuje się jednak również w zespołach otępiennych, z których najczęstsza jest choroba Alzheimera.

Prawidłowy poziom homocysteiny – jakie są normy?

Prawidłowy, czyli nie zwiększający ryzyka chorób, poziom homocysteiny to 5–15 µmol/l. Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, normy wyznaczane są w oparciu o badania krwi żylnej. Jest to zatem procedura bardzo prosta, w przebiegu nie różniąca się niczym od zwykłej morfologii.

Przyczyny wysokiego poziomu homocysteiny – jakie szkody wyrządza w organizmie człowieka?

Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, co to jest i jak wpływa na nasz organizm, wiedza na ten temat znacznie wzrosła przez ostatnie lata. Przyczyny homocysteinemii mogą być pierwotne (genetyczne) oraz nabyte (niedożywienie, choroby przewlekłe).

Zarówno podwyższony poziom homocysteiny, jak i zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzą do rozwoju choroby miażdżycowej. Warto zaznaczyć, że są to dwa niezależne czynniki ryzyka, a ich nałożenie może być bardzo niebezpieczne i wymaga ścisłej kontroli. Miażdżyca jest chorobą naczyń polegającą na odkładaniu się w ścianach tętnic blaszek złożonych z cholesterolu i komórek zapalnych naszego układu immunologicznego. Prowadzi to do zwężenia światła naczynia, co zmniejsza ukrwienie narządu. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny w przypadku serca. Gdy dotyczy naczyń wieńcowych, czyli tętnic bezpośrednio zaopatrujących mięsień sercowych, mamy do czynienia z chorobą wieńcową.

Poza zwężeniem światła naczyń, w przebiegu miażdżycy bardzo niebezpieczna jest również możliwość pęknięcia blaszki miażdżycowej. Taki stan wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem zatoru spowodowanego nadmiernym krzepnięciem krwi w miejscu uszkodzenia ściany naczynia. W zależności od miejsca pęknięcia oraz od wielkości skrzepu, może to prowadzić do zatorów w różnych naczyniach. Najczęstszą sytuacją jest zatkanie tętnicy środkowej mózgu, prowadzące do incydentu udaru mózgu.

Badanie genu MTHFR – dlaczego i kiedy warto je wykonać?

Badanie genu MTHFR zalecane jest, gdy przyczyna homocysteinemii jest nieznana lub prawidłowy poziom homocysteiny nie występuje nawet w przypadku wdrożenia leczenia. Jest to badanie nowoczesne i bardzo specyficzne. Nie należy do procedur pierwszego rzutu i wykonuje się je w przypadku wystąpienia wskazań.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Jeśli chodzi o parametr jakim jest homocysteina, jak obniżyć do wartości prawidłowych jest niezwykle istotną kwestią ze względu na bardzo poważne konsekwencje i ryzyko śmiertelnych incydentów sercowo-naczyniowych. W przypadku wykrycia podwyższonego poziomu tego aminokwasu we krwi, zazwyczaj włącza się suplementację wysokimi dawkami witamin B12, B6 oraz kwasu foliowego. Efekty leczenia są najlepiej widoczne w przypadku homocysteinemii wtórnej. Pierwotna homocysteinemia jest niestety nieco bardziej oporna na leczenia, ale jest również postacią występującą rzadziej w naszym społeczeństwie.

Przy nieprawidłowych wynikach badań niezwykle ważne jest również określenie współwystępowania dwóch aterogennych czynników: cholesterol a homocysteinaPodłoże obu stanów jest zupełnie inne. Nieprawidłowy poziom cholesterolu, poza czynnikami genetycznymi, wynika w ogromnej większości z nieprawidłowej diety oraz stylu życia. Przyczyny homocysteinemii to natomiast wady genetyczne lub niedobory występujące najczęściej na podłożu innych schorzeń przewlekłych niedożywienia.

Zawsze należy pamiętać, że w przypadku stanów takich jak nieprawidłowy profil lipidowy oraz wysoki poziom homocysteiny, objawy nie są obserwowane na co dzień. Przez brak widocznych oznak choroby stany te są nierzadko wykrywane za późno, często już po zaistaniałym incydencie, takim jak zawał lub udar.

W celu niwelowania skutków, jakie niesie za sobą podwyższony poziom homocysteiny, zalecana jest dieta miażdżycowa. Odpowiednio dobrane produkty żywnościowe mogą diametralnie zmienić nasz profil lipidowy, a co za tym idzie, zmniejszyć nasilenie choroby. Jadłospis taki opiera się głównie na odpowiednio dostosowanej kaloryczności, a także na ograniczeniu spożywania kwasów tłuszczowych nasyconych. Niezwykle korzystny wpływ na normalizację poziomu cholesterolu i triglicerydów ma natomiast spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.