Podrażnienia i otarcia okolic intymnych – przyczyny, objawy, jak zapobiegać

baner

Podrażnienia i otarcia okolic intymnych – przyczyny, objawy, jak zapobiegać

Suchość pochwy, nieodpowiednia technika depilacji, uczulenie, noszenie nieprzewiewnej lub uciskającej bielizny sprzyjają podrażnieniom i otarciom miejsc intymnych. Jakie d

Najczęstsze przyczyny podrażnień intymnych

Najczęstszą przyczyną podrażnień intymnych nie są infekcje pochwy. Jest nią natomiast reakcja  zapalna wywołana uszkodzeniem mechanicznym lub kontaktem z substancją uczulającą.

Podrażnienie miejsc intymnych może być wynikiem golenia okolic bikini. Korzystanie z nieodpowiedniej golarki lub próby usunięcia owłosienia na sucho mogą skutkować otarciem i zaczerwienieniem naskórka. Podrażnienie może pojawić się również pod wpływem narażenia skóry na kontakt z substancjami, które wywołują reakcję uczuleniową. Może to być mydło lub płyn do higieny intymnej, a także proszek do prania.

Kolejną przyczyną podrażnień jest suchość pochwy, która pojawia się u kobiet w ciąży (szczególnie w I trymestrze), po porodzie, a także podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest to częsty problem również wśród kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym. Obniżony poziom estrogenów jest przyczyną wielu dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego.  Kobiety po menopauzie częściej zmagają się z suchością pochwy, obecnością upławów i bólem podczas stosunku.5 Jednocześnie, niewystarczająco nawilżony nabłonek narządów intymnych sprzyja podrażnieniom i infekcjom intymnym. Dolegliwości dotyczące pochwy i sromu, odczuwane przez kobiety w okresie menopauzy, mogą obniżać jakość ich życia seksualnego.

Podrażnienie miejsc intymnych może wystąpić również w przebiegu grzybicy pochwy i sromu, a także zapalenia bakteryjnego lub wywołanego przez inne mikroorganizmy. Infekcja grzybicza może rozwinąć się pod wpływem nieprawidłowych nawyków higienicznych, stosowania antybiotyków, a także zmian hormonalnych i przebytych zabiegów ginekologicznych. Częściej od grzybicy pochwy występuje infekcja bakteryjna. Zmaga się z nią co druga kobieta w wieku rozrodczym. Mechaniczne uszkodzenia skóry w obrębie miejsc intymnych również sprzyjają rozwojowi infekcji bakteryjnej pochwy i sromu, a także zakażenia grzybiczego.

W zależności od przyczyny podrażnienia miejsc intymnych, są różne sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami.

Otarcia i podrażnienia pochwy– objawy

Przy otarciu i podrażnieniu miejsc intymnych pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, a także pieczenie skóry. Może wystąpić też ból i opuchlizna. Kobieta odczuwa wówczas znaczny dyskomfort. Pojawiające się objawy mogą utrudniać wykonywanie codziennych aktywności. Przy mechanicznym uszkodzeniu skóry często występuje też niewielkie krwawienie.

 Na otarcia i podrażnienia kobieta jest narażona szczególnie w okresie przedmenstruacyjnym. Wówczas błona śluzowa jest mocno przekrwiona, nabrzmiała, a wskutek działania hormonów również bardziej sucha. Warunki te sprzyjają urazom i podrażnieniom. Zmiany hormonalne zachodzące w okresie okołomenopauzalnym, podczas ciąży i po porodzie także zwiększają ryzyko pojawiania się otarć i podrażnień okolic intymnych.  W czasie menopauzy, cienka i sucha śluzówka pokrywająca narządy płciowe staje się bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia.

 

Podrażnienie a infekcja okolic intymnych – jak je odróżnić?

Podrażnienia i infekcje intymne mogą mieć podobny przebieg. Nie zawsze łatwo jest je odróżnić. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny odczuwanych dolegliwości jest jednak kluczowe dla wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na infekcję intymną mogą wskazywać takie objawy jak:

·         - swędzenie/pieczenie warg sromowych i pochwy,

·         - obrzęk miejsc intymnych,

·         - wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym wyglądzie.

Są to główne objawy, które pomagają odróżnić infekcję intymną od zwykłego podrażnienia. Jednocześnie, podczas zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego może wystąpić zaczerwienienie i ból okolic intymnych. Pojawienie się wymienionych symptomów, powinno skłaniać kobietę do wizyty u ginekologa.

Po uszkodzeniu mechanicznym lub kontakcie z substancją uczulającą, skóra w obrębie warg sromowych jest wyraźnie zmieniona. Pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie. Kobieta może odczuwać też ból i swędzenie. Nie pojawią się natomiast upławy. Dodatkowo, jeśli wystąpienie tych dolegliwości poprzedzone było depilacją, użyciem nowego kosmetyku lub chociażby dłuższą jazdą na rowerze, prawdopodobnie doszło do otarcia lub podrażnienia miejsc intymnych.

 

Podrażnienia intymne w ciąży

W okresie ciąży okolice intymne są bardziej narażone na otarcia, podrażnienia i rozwój infekcji. Wpływają na to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, zmiana pH pochwy, a także silne przekrwienie błony śluzowej miejsc intymnych.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest zwykłe otarcie lub podrażnienie skóry, można zastosować preparat łagodzący, który jest bezpieczny dla kobiety ciężarnej. W przypadku jednak pojawienia się uporczywego swędzenia, upławów lub krwawienia, konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Infekcje intymne, szczególnie w okresie w ciąży, wymagają sprawnego wdrożenia leczenia. Brak odpowiedniej terapii stwarza zagrożenie dla rozwijającego się w łonie dziecka.

 

Podrażnienia pochwy w czasie menopauzy

Okres okołomenopauzalny to czas w życiu kobiety, kiedy dochodzi do zmian zanikowych w obrębie śluzówki pochwy, znacznego spadku elastyczności jej ścian i suchości narządów płciowych. Na skutek zmniejszonej produkcji wydzieliny wiele kobiet doświadcza bólu podczas stosunku. Częściej też pojawiają się uszkodzenia mechaniczne nabłonka pochwy, które powodują dyskomfort i inne typowe objawy.

Podrażnienia i otarcia miejsc intymnych można leczyć stosując preparaty nawilżające i wspomagające regenerację skóry. Pomocne mogą okazać się również globulki dopochwowe o działaniu nawilżającym i wspierającym proces gojenia się uszkodzeń śluzówki. Podczas współżycia, warto sięgnąć po intymny żel nawilżający, który zmniejszy ryzyko pojawienia się otarć, bólu i dyskomfortu. Jeśli natomiast w związku z podrażnieniem błony śluzowej pojawiły się oznaki stanu zapalnego, można zastosować preparat z benzydaminą, który uśmierzy te dolegliwości.

W okresie menopauzy pojawia się też zwiększone ryzyko rozwoju infekcji intymnej. Wynika to z przesuszenia błony śluzowej, co osłabia jej mechanizmy obronne i stwarza możliwość namnażania się niechcianych grzybów lub bakterii. Po zaobserwowaniu objawów infekcji intymnej, warto udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednym ze skutecznych leków, który łagodzi objawy infekcji intymnych jest Tantum Rosa. Zmniejsza on obrzęk, ból, świąd i zaczerwienienie. Może być stosowany niezależnie od tego, jaki rodzaj patogenów wywołał infekcję. 

Co na podrażnienia okolic intymnych warto mieć w domowej apteczce?

Otarcia i podrażnienia intymne mogą zdarzyć się w każdym momencie. Warto więc wyposażyć domową apteczkę w podstawowe środki, które pomogą szybko uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości. Pomocna może być maść łagodząca podrażnienia, którą można stosować na zewnętrzne okolice intymne. Przy powtarzającej się suchości pochwy można zaopatrzyć się w globulki nawilżające i żel, który można wprowadzać do pochwy.

W sytuacji, gdy oprócz podrażnienia rozwinęła się infekcja intymna, wymagane jest leczenie pod okiem lekarza. Kobiety, u których pojawiają się infekcje intymne, w szczególności nawracające, niezależnie od ich przyczyny mogą zastosować po konsultacji z lekarzem Tantum Rosa roztwór dopochwowy. W składzie tego leku znajduje się benzydamina, która łagodzi ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk miejsc intymnych objętych stanem zapalnym. Tantum Rosa na łagodzenie objawów infekcji intymnych może być stosowany również przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią (po konsultacji z lekarzem). Do płukania pochwy roztworem przeciwzapalnym, antyseptycznym i przeciwbólowym można wykorzystać Tantum Rosa butelkę wielokrotnego użytku lub pojedyncze aplikatory do jednorazowego użycia.

 

Jak zapobiegać podrażnieniom okolic intymnych?

 Zauważając podrażnienie skóry krocza warto zastanowić się, co mogło być tego przyczyną. Jeśli pojawiło się ono po goleniu, pomocna może okazać się zmiana golarki, nawilżenie skóry przed goleniem lub aplikacja maści natłuszczającej po usunięciu owłosienia. Można też sprawdzić, czy do podrażnienia skóry nie doszło w wyniku zastosowania nowego proszku do prania lub korzystania z nowych wkładek higienicznych. Ich wyeliminowanie może zapobiec występowaniu uciążliwych objawów w przyszłości.

 Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią higienę miejsc intymnych i noszenie bielizny, wykonanej z naturalnych materiałów. Przy skłonności do podrażnień można korzystać z łagodnych preparatów do higieny intymnej, w których składzie zawarte są substancje łagodzące, kojące i nawilżające. W razie wystąpienia objawów mogących świadczyć o rozwoju infekcji intymnej, można sięgnąć (po konsultacji z lekarzem) po skuteczny preparat przeciwzapalny i odkażający, który złagodzi pojawiające się dolegliwości.

Okolice intymne są bardzo wrażliwe, a tym samym podatne na podrażnienia. Pod wpływem wielu czynników może dojść do otarcia warg sromowych i pochwy. Warto mieć pod ręką skuteczne preparaty, które szybko złagodzą swędzenie, suchość i zaczerwienienie skóry.

Podrażnienia i otarcia miejsc intymnych mogą powodować dyskomfort i pogorszenie jakości także życia seksualnego. Prawidłowa pielęgnacja okolic narządów płciowych, a w razie potrzeby również stosowanie preparatów dostępnych bez recepty, mogą przyspieszyć ustąpienie odczuwanych dolegliwości i poprawić samopoczucie kobiety.

Bibliografia:

1. Zimmer M., Huras H., Kamiński P., Karowicz-Bilińska A., Drews K., Fuchs T., Pomorski M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – zastosowanie antyseptyków w przypadkach nieswoistych stanów  zapalnych pochwy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020, tom 5, nr 2, s. 90-97

2. Farage M.A., Sensitive Skin in The Genital Area, Front Med (Lausanne), 2019, 6, 96, doi:  doi: 10.3389/fmed.2019.00096

3. Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie, 2014, 05

4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tantum Rosa, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego

5. Sobczuk A., Wrona M., Pertyński T., Stany zapalne pochwy u kobiet w wieku menopauzalnym, Przegląd Menopauzalny, 2007, 3, s. 155-161

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.