Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Plan porodu – co to jest i czy jest w Polsce obowiązkowy?

 Plan porodu – co to jest i czy jest w Polsce obowiązkowy?

Ciąża i poród są to jedne z najbardziej stresujących chwil w trakcie życia każdej kobiety. Strach o zdrowie i życie maluszka noszonego pod sercem, leży w naszej naturze, troska o szczęśliwe rozwiązanie jest naszym największym zmartwieniem przez te 40 tygodni. Im bliższy czas porodu, tym więcej czasu każda ciężarna poświęca na rozmyślanie o momencie rozwiązania.

Co to jest plan porodu? Dlaczego każda przyszła mama powinna go przygotować?

Pierworódki, które nie wiedzą jeszcze, czego się mają spodziewać, boją się niewiadomego. Wieloródki natomiast zrobią wiele, żeby nie popełnić błędów z poprzednich porodów, po to, żeby przyśpieszyć całą akcję, urodzić szybciej i w bardziej komfortowych warunkach. Każda ciężarna powinna zaznajomić się z pojęciem plan porodu, ponieważ może okazać się, że to właśnie on będzie kluczem do sukcesu. W artykule każda para przygotowująca się do porodu znajdzie informacje o tym:

  • Czym jest karta porodu?
  • Dlaczego warto ją stworzyć?
  • Co warto w niej ująć?
  • O czym należy pamiętać przygotowując się do porodu?

Sprawdź także: Jak się przygotować do karmienia piersią?

Jak dobrze przygotować się do rodzenia w szpitalu?

Poród jest regularnie wspominany przez wiele kobiet, nawet kiedy ich dzieci są już dorosłe. Jest to wydarzenie zapadające w pamięć nawet wśród mam, które rodziły więcej niż raz. Bez względu na to, czy narodziny potomka odbywają się siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, warto zaplanować jego przebieg. Do tego celu warto stworzyć plan porodu, w którym przyszli rodzice mogą umieścić swoje życzenia, co do tego jak mają wyglądać narodziny malucha, jak i szczegóły dotyczące opieki okołoporodowej. Oczywiście wszystko powinno być dostosowane do otaczających nas realiów.

Szczegóły dotyczące tego, na co może liczyć przyszła mama, zebrano w standardy, które dotyczą opieki okołoporodowej w naszym kraju, warto się z nimi zapoznać. Nie warto odkładać stworzenia tego typu pisma na ostatnią chwilę, najlepiej przemyśleć na spokojnie swoje oczekiwania i przelać je na papier. Można znaleźć gotowe formularze do wypełnienia, przykładowe druki można uzyskać u ginekologa położnika, w szpitalu na oddziale położniczym czy w szkole rodzenia. Równie dobrze może to być swego rodzaju spis, który pozwoli poznać personelowi życzenia przyszłej mamy.

Czy plan porodu jest obowiązkowy?

Możliwość stworzenia planu porodu jest przywilejem, nie jest obowiązkiem. Karta porodu może zawierać bardzo wiele informacji, można skorzystać z ogólnoprzyjętych wzorów, jednak każda przyszła mama może stworzyć swój własny, jeżeli wie, czego potrzebuje. Przyszłe mamy, które jeszcze nie rodziły, mogą skorzystać ze wzoru planu porodu, będzie to dobrą wskazówką, dzięki której kobieta zostanie nakierowana, na rzeczy istotne. Stworzenia karty planu porodu mogą się podjąć oboje rodzice. Jego napisanie ma także drugie dno – przyszli mama i tata, żeby móc opracować taki dokument są zmotywowani do zapoznania się ze szczegółami całego procesu narodzin, jego etapami. W ten sposób przyszli rodzice poznają możliwości np. znieczulenia, różnorodnych pozycji, które można w trakcie porodu siłami natury przyjmować. Koniecznie powinni też zdobyć wiedzę dotyczącą faz porodu, co będzie działo się w każdej z nich. Dzięki temu przyszła mama będzie też mogła świadomie wybrać moment, w którym pojedzie do szpitala.

Co ważne, nie w każdej fazie porodu przyszła mama może skorzystać ze znieczulenia, więc informacje dotyczące przebiegu porodu, mogą się okazać kluczowe. Dodatkowo całkiem przy okazji rodzice mogą zdobyć inną przydatną przy opiece nad noworodkiem wiedzę np. poznać wyprawkę do szpitala dla mamy i noworodka, czyli spis rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać. Poznać różne aspekty opieki nad maluszkiem dotyczące częstotliwości karmień, pierwszej kąpieli, czy pielęgnacji skóry noworodka. Ważne jest także zapoznanie ze szczegółami dotyczącymi karmienia piersią, tego jak ważne jest pierwsze przystawienie oseska, oraz  pielęgnacja piersi w okresie laktacji, tak by ten sposób karmienia był satysfakcjonujący i przyjemny dla dziecka jak i mamy.

Jak wygląda plan porodu. Jak go wypełnić?

Tworząc dokument można skorzystać z gotowych formularzy -  plan porodu wzór. Jeżeli decydujemy się stworzyć własną kartę planu porodu, powinniśmy to zrobić zwięźle i krótko, nie może to być klasyczny list. Plan porodu jest pismem, w którym młoda mama może podkreślić aspekty dla niej najważniejsze. Każda mama przed porodem wybiera położną, która będzie ją odwiedzać w domu, kiedy wyjdzie ze szpitala z maluszkiem, z jej pomocy można już korzystać przed porodem. Stworzenie planu porodu może być pierwszym problemem, który poruszymy z położną, jej pomoc może okazać się nieoceniona.

Plan porodu – wzory. Co zaznaczyć w planie porodu?

Karta planu porodu powinna zawierać kluczowe informacje. To, jakie pozycje rodząca chciałaby przybierać podczas narodzin malucha, to czy planuje skorzystać ze znieczulenia, a także szczegóły dotycząc dziecka po narodzinach np. to, że nie życzy sobie dokarmiania maluszka mlekiem modyfikowanym, tylko chce jak najszybciej przystawić malucha do piersi. Warto tam zawrzeć ważne informacje dotyczące rodzącej, jeżeli np. panicznie boi się igieł, warto też wspomnieć o alergiach na leki, czy innych przewlekłych chorobach.

Co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując się do porodu?


Kreator planu porodu to narzędzie, które pomaga stworzyć własny plan porodu. Każda mama zadaje sobie pytanie: Plan porodu co zaznaczyć? Trzeba pamiętać, że każda z nas jest inna – ma inny próg wytrzymałości na ból, inne pozycje przynoszą ulgę, nawet każda z nas inaczej odczuwa skurcze porodowe – część pań jako ból typowo brzucha, inne pleców. Warto więc stworzyć swoją własną indywidualną listę aspektów, które mają znaczenie, a te mniej istotne po prostu pominąć. Im konkretniej wskażemy to, co dla nas jest ważne, tym większa szansa, że zostaniemy wysłuchani. Warto więc zapoznać się z przysługującymi rodzącej prawami.

Życzliwa położna oprócz tego, że nakieruje nas na właściwe tory, pomoże też swoją wiedzą i doświadczeniem rozwiać wątpliwości przyszłej mamy. Bardzo ważny jest fakt, że jeżeli prośby zawarte w planie porodu nie mogą zostać spełnione, położna, która opiekuje się nami podczas porodu, może nam wskazać alternatywy, czy np. zaproponować inne, lepsze jej zdaniem dla nas pozycje, które pomogą nam przejść przez poród jak najłagodniej. Należy też pamiętać, że to nie lekarz a położna towarzyszą nam przez większą część porodu.

Kontakt z położną jest nieocenioną pomocą, już po powrocie ze szpitala do domu. Położna nie tylko pomoże przy karmieniu piersią- wskaże jak właściwie przystawiać malucha, pomoże przy problemach z piersiami, może okazać się, że potrzebne są osłonki na piersi. To ona wskaże właściwe kroki pielęgnacji, malucha, pomoże też, jeżeli pojawią się jakieś dolegliwości. Warto zawczasu dopytać, który  suplement dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią jest najlepszy oraz w co warto zaopatrzyć, się spodziewając się dziecka. Dobrze skonstruowany plan porodu może sprawić, że będzie pamiętać jedynie piękno maluszka tuż po narodzeniu, a nie trudy porodu, które dzięki karcie planu porodu mogą okazać się całkiem znośne.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.