Pietruszka: właściwości lecznicze i odżywcze natki i korzenia pietruszki

Pietruszka: właściwości lecznicze i odżywcze natki i korzenia pietruszki - zdjęcie

Pietruszka to jedno z warzyw powszechnie wykorzystywanych w polskich domach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z niezwykle cennych właściwości leczniczych oraz odżywczych tego warzywa.

Po przeczytaniu tego artykułu poznasz informacje m.in. na temat:

  • wartości odżywczych natki pietruszki,
  • wykorzystania pietruszki w branży kosmetycznej,
  • zastosowania korzenia pietruszki przeciw dolegliwościom trawiennym,
  • właściwego przechowywania pietruszki,
  • potraw z pietruszki

Oczywiście, pietruszka to nie jedyne warzywo zapewniające właściwości odżywcze i zdrowotne (zobacz także prepraraty na bazie innych owoców i warzyw).

Wartości odżywcze zielenin: jakie posiada natka pietruszki?

Z pewnością zainteresuje cię fakt, że natka pietruszki jest jednym z produktów roślinnych o największej ilości składników odżywczych w swoim składzie. Choć może nie wydawać się to oczywiste, to w rzeczywistości nać pietruszki zawiera procentowo nawet trzykrotnie więcej witaminy C niż... większość owoców cytrusowych, które są znane z dużej zawartości tej witaminy.

Inne korzystne dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki, jakie znajdują się w natce pietruszki, to m.in. potas, wapń (tych składników jest stosunkowo najwięcej w pietruszce), żelazo, magnez, kwas foliowy, i miedź. To właśnie te składniki odżywcze sprawiają, że regularnie spożywana pietruszka wzmacnia organizm i likwiduje nieświeży oddech. Ten ostatni aspekt oznacza, że żucie pietruszki jest zalecane np. palaczom.

Osoby dbające o prawidłową masę ciała z pewnością zastanawiają się, czy spożywanie pietruszki może przeszkodzić im w staraniach o utrzymanie dobrej linii. Na szczęście, obawy w tej kwestii są nieuzasadnione. Wręcz przeciwnie, nać pietruszki zawiera niewiele kcal. 100 gram natki pietruszki to jedynie ok. 49 kcal. To, że w natce pietruszki znajduje się tak niewiele kalorii, oznacza, że może być ona zalecana osobom odchudzającym się jako swego rodzaju „wypełniacz”.

Jednocześnie, należy koniecznie pamiętać o tym, że niektóre osoby paradoksalnie nie powinny spożywać tego warzywa z powodu licznych składników odżywczych, które się w nim znajdują. Komu zaleca się unikania tego warzywa? Natka pietruszki dla kobiet w ciąży zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wyjaśnienie tej kwestii jest dość proste: związki organiczne znajdujące się w pietruszce mogą doprowadzić do silnych skurczów macicy.

Również każdy, kto cierpi na zbyt wysoki poziom żelaza w krwi, powinien przynajmniej podczas leczenia unikać tego warzywa – powodem jest wysoka zawartość żelaza w natce pietruszki.

Dzięki wysokiej zawartości licznych składników odżywczych pietruszka – podawana np. jako kiszona pietruszka w płynie – ma także cenne właściwości lecznicze. Co ciekawe, pietruszka – obok pomidorów czy szparagów – należy także do grupy warzyw, które pozytywnie wpływają na potencję.

Olej z nasion pietruszki – specyfik mający szerokie zastosowanie w kosmetyce

Z pewnością wiele osób zadziwi fakt, że pietruszka jest wykorzystywana w branży kosmetycznej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że warzywo to zawiera w sobie duże ilości beta-karotenu oraz witaminy E. Działają one korzystnie m.in. na cerę. Wyciąg z pietruszki jest cennym składnikiem kosmetyków wykorzystywanych do:

Co ciekawe, pietruszka nie jest składnikiem wyłącznie profesjonalnych kosmetykówMoże być ona wykorzystywana także w celu sporządzania domowych kosmetyków, maseczek itp.

Korzeń pietruszki w zaburzeniach trawiennych – pasternak a pietruszka

Pietruszka jest cenna podczas zwalczania zaburzeń trawiennych. Przyczynia się do poprawy trawienia (poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego) i odtruwa organizm. Nalewka z pietruszki (w szczególności wywar z natki pietruszki) ma właściwości moczopędne.

Nie należy przy tym mylić pietruszki z pasternakiem. Ten ostatni to mniej popularne zioło podobne do pietruszki. Pasternak także zawiera liczne składniki odżywcze, lecz cechuje go mniej aromatyczny smak. Jest on bardzo popularny m.in. w Wielkiej Brytanii (pasternak jest czasem rozumiany po angielsku jako korzeń pietruszki).

Jak przechowywać warzywa, żeby nie traciły wartości odżywczych?

Aby pietruszka mogła przez dłuższy czas zachować swoje wartości odżywcze, warto wypróbować sprawdzone metody przechowywania w warunkach domowych. Jednym z zalecanych sposobów jest przechowywanie warzyw w słoiku wykonanym ze szkła. Ważne jest, by pojemnik ten został wcześniej wygotowany w gorącej wodzie, lecz nie zawierał już żadnej wilgoci. Tak przygotowany słoik należy schować do lodówki. Znajdujące się w nim warzywa powinny pozostać świeże nawet przez kilka tygodni.

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie, wraz z cebulą, warzyw pietruszki w torbie z plastiku. Torebkę należy umieścić w lodówce (nie musi ona szczelnie chronić warzyw przed dostępem powietrza z zewnątrz). Metoda ta pozwala na wydłużenie żywotności do ok. 2 tygodni.

Mirystycyna – zawartość olejku w korzeniu pietruszki

Mało znanym faktem jest zawartość mirystycyny (środka o działaniu podobnym do marihuany) m.in. w owocach oraz nasionach pietruszki. Oznacza to, że spożywanie dużych ilości tych części warzywa (zawartość mirystycyny może wynosić nawet ok. 5%) może doprowadzić nawet do wystąpienia halucynacji. Fakt ten sprawił, że uprawa pietruszki w niektórych krajach (np. w Rosji) jest ściśle nadzorowana.

Natka pietruszki zawsze przy domowej rabatce

Opisane wyżej liczne, cenne właściwości lecznicze oraz odżywcze sprawiają, że pietruszka powinna stanowić absolutny must have każdej przydomowej rabatki. Uprawa pietruszki korzeniowej w ogrodzie bądź na działce jest zalecana, tym bardziej że jest to warzywo mało wymagające w kwestii hodowli.

Warzywo to preferuje miejsca dobrze suche, z dobrym dostępem do promieni słonecznych. Z drugiej strony jest to roślina odporna na niskie temperatury, nie należy obawiać się zatem, że chłody doprowadzą do obumarcia uprawianych okazów. Miejsce zacienione może jedynie sprawić, że warzywa nie osiągną swoich maksymalnych rozmiarów. Trzeba pamiętać o tym, by zapewnić jej glebę próchniczą (nie może być ona podmokła). Zaleca się unikanie gleby o kwaśnym odczynie pH. Pietruszka powinna być sadzona w okresie letnim, najlepiej w lipcu. Korzenie warzywa należy zbierać w październiku.

Decydując się na uprawę, trzeba koniecznie pamiętać o tym, jakie są główne choroby pietruszki uprawnej. Należą do nich m.in. guzek północny wygryzający korzenie warzywa i przyczyniający się do więdnięcia liści. Innym ze schorzeń jest larwa połyśnica marchwianka, która także atakuje korzeń warzywa i powoduje utratę jego walorów smakowych. Choroby te mogą być zwalczane za pomocą odpowiednich preparatów, a w przypadku połyśnicy – także wywaru z cebuli.

Przepisy na dania z natką pietruszki

Z uwagi na swoje walory domowa pietruszka jest wykorzystywana jako główna część dania lub cenny dodatek. Istnieje wiele sposobów na spożycie pietruszki:

  • pieczona pietruszka w miodzie (pieczona pietruszka jest zanurzona w sosie z miodu, oliwy i zmielonego czosnku);
  • koktajl z pietruszki z dodatkiem cytryny, miodu i wody.
  • pasta z korzenia pietruszki. W celu sporządzenia pasty należy przygotować także rozmaryn, 3 szklanki mleka, 100 g orzechów włosków, łyżeczkę rozmarynu i olej rzepakowy

W internecie znajdziesz dziesiątki przepisów na potrawy z korzeniem pietruszki. Oprócz tego suszona natka może być stosowania jako przyprawa smakowa do dań mięsnych (nie musisz wiedzieć, jak suszyć natkę z pietruszki – gotowy produkt znajdziesz w sklepie).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem