Pietruszka: właściwości lecznicze i odżywcze natki i korzenia pietruszki

Pietruszka: właściwości lecznicze i odżywcze natki i korzenia pietruszki - zdjęcie

Pietruszka to jedno z warzyw powszechnie wykorzystywanych w polskich domach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z niezwykle cennych właściwości leczniczych oraz odżywczych tego warzywa.

Po przeczytaniu tego artykułu poznasz informacje m.in. na temat:

  • wartości odżywczych natki pietruszki,
  • wykorzystania pietruszki w branży kosmetycznej,
  • zastosowania korzenia pietruszki przeciw dolegliwościom trawiennym,
  • właściwego przechowywania pietruszki,
  • potraw z pietruszki

Oczywiście, pietruszka to nie jedyne warzywo zapewniające właściwości odżywcze i zdrowotne (zobacz także prepraraty na bazie innych owoców i warzyw).

Wartości odżywcze zielenin: jakie posiada natka pietruszki?

Z pewnością zainteresuje cię fakt, że natka pietruszki jest jednym z produktów roślinnych o największej ilości składników odżywczych w swoim składzie. Choć może nie wydawać się to oczywiste, to w rzeczywistości nać pietruszki zawiera procentowo nawet trzykrotnie więcej witaminy C niż... większość owoców cytrusowych, które są znane z dużej zawartości tej witaminy.

Inne korzystne dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki, jakie znajdują się w natce pietruszki, to m.in. potas, wapń (tych składników jest stosunkowo najwięcej w pietruszce), żelazo, magnez, kwas foliowy, i miedź. To właśnie te składniki odżywcze sprawiają, że regularnie spożywana pietruszka wzmacnia organizm i likwiduje nieświeży oddech. Ten ostatni aspekt oznacza, że żucie pietruszki jest zalecane np. palaczom.

Osoby dbające o prawidłową masę ciała z pewnością zastanawiają się, czy spożywanie pietruszki może przeszkodzić im w staraniach o utrzymanie dobrej linii. Na szczęście, obawy w tej kwestii są nieuzasadnione. Wręcz przeciwnie, nać pietruszki zawiera niewiele kcal. 100 gram natki pietruszki to jedynie ok. 49 kcal. To, że w natce pietruszki znajduje się tak niewiele kalorii, oznacza, że może być ona zalecana osobom odchudzającym się jako swego rodzaju „wypełniacz”.

Jednocześnie, należy koniecznie pamiętać o tym, że niektóre osoby paradoksalnie nie powinny spożywać tego warzywa z powodu licznych składników odżywczych, które się w nim znajdują. Komu zaleca się unikania tego warzywa? Natka pietruszki dla kobiet w ciąży zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wyjaśnienie tej kwestii jest dość proste: związki organiczne znajdujące się w pietruszce mogą doprowadzić do silnych skurczów macicy.

Również każdy, kto cierpi na zbyt wysoki poziom żelaza w krwi, powinien przynajmniej podczas leczenia unikać tego warzywa – powodem jest wysoka zawartość żelaza w natce pietruszki.

Dzięki wysokiej zawartości licznych składników odżywczych pietruszka – podawana np. jako kiszona pietruszka w płynie – ma także cenne właściwości lecznicze. Co ciekawe, pietruszka – obok pomidorów czy szparagów – należy także do grupy warzyw, które pozytywnie wpływają na potencję.

Olej z nasion pietruszki – specyfik mający szerokie zastosowanie w kosmetyce

Z pewnością wiele osób zadziwi fakt, że pietruszka jest wykorzystywana w branży kosmetycznej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że warzywo to zawiera w sobie duże ilości beta-karotenu oraz witaminy E. Działają one korzystnie m.in. na cerę. Wyciąg z pietruszki jest cennym składnikiem kosmetyków wykorzystywanych do:

Co ciekawe, pietruszka nie jest składnikiem wyłącznie profesjonalnych kosmetykówMoże być ona wykorzystywana także w celu sporządzania domowych kosmetyków, maseczek itp.

Korzeń pietruszki w zaburzeniach trawiennych – pasternak a pietruszka

Pietruszka jest cenna podczas zwalczania zaburzeń trawiennych. Przyczynia się do poprawy trawienia (poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego) i odtruwa organizm. Nalewka z pietruszki (w szczególności wywar z natki pietruszki) ma właściwości moczopędne.

Nie należy przy tym mylić pietruszki z pasternakiem. Ten ostatni to mniej popularne zioło podobne do pietruszki. Pasternak także zawiera liczne składniki odżywcze, lecz cechuje go mniej aromatyczny smak. Jest on bardzo popularny m.in. w Wielkiej Brytanii (pasternak jest czasem rozumiany po angielsku jako korzeń pietruszki).

Jak przechowywać warzywa, żeby nie traciły wartości odżywczych?

Aby pietruszka mogła przez dłuższy czas zachować swoje wartości odżywcze, warto wypróbować sprawdzone metody przechowywania w warunkach domowych. Jednym z zalecanych sposobów jest przechowywanie warzyw w słoiku wykonanym ze szkła. Ważne jest, by pojemnik ten został wcześniej wygotowany w gorącej wodzie, lecz nie zawierał już żadnej wilgoci. Tak przygotowany słoik należy schować do lodówki. Znajdujące się w nim warzywa powinny pozostać świeże nawet przez kilka tygodni.

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie, wraz z cebulą, warzyw pietruszki w torbie z plastiku. Torebkę należy umieścić w lodówce (nie musi ona szczelnie chronić warzyw przed dostępem powietrza z zewnątrz). Metoda ta pozwala na wydłużenie żywotności do ok. 2 tygodni.

Mirystycyna – zawartość olejku w korzeniu pietruszki

Mało znanym faktem jest zawartość mirystycyny (środka o działaniu podobnym do marihuany) m.in. w owocach oraz nasionach pietruszki. Oznacza to, że spożywanie dużych ilości tych części warzywa (zawartość mirystycyny może wynosić nawet ok. 5%) może doprowadzić nawet do wystąpienia halucynacji. Fakt ten sprawił, że uprawa pietruszki w niektórych krajach (np. w Rosji) jest ściśle nadzorowana.

Natka pietruszki zawsze przy domowej rabatce

Opisane wyżej liczne, cenne właściwości lecznicze oraz odżywcze sprawiają, że pietruszka powinna stanowić absolutny must have każdej przydomowej rabatki. Uprawa pietruszki korzeniowej w ogrodzie bądź na działce jest zalecana, tym bardziej że jest to warzywo mało wymagające w kwestii hodowli.

Warzywo to preferuje miejsca dobrze suche, z dobrym dostępem do promieni słonecznych. Z drugiej strony jest to roślina odporna na niskie temperatury, nie należy obawiać się zatem, że chłody doprowadzą do obumarcia uprawianych okazów. Miejsce zacienione może jedynie sprawić, że warzywa nie osiągną swoich maksymalnych rozmiarów. Trzeba pamiętać o tym, by zapewnić jej glebę próchniczą (nie może być ona podmokła). Zaleca się unikanie gleby o kwaśnym odczynie pH. Pietruszka powinna być sadzona w okresie letnim, najlepiej w lipcu. Korzenie warzywa należy zbierać w październiku.

Decydując się na uprawę, trzeba koniecznie pamiętać o tym, jakie są główne choroby pietruszki uprawnej. Należą do nich m.in. guzek północny wygryzający korzenie warzywa i przyczyniający się do więdnięcia liści. Innym ze schorzeń jest larwa połyśnica marchwianka, która także atakuje korzeń warzywa i powoduje utratę jego walorów smakowych. Choroby te mogą być zwalczane za pomocą odpowiednich preparatów, a w przypadku połyśnicy – także wywaru z cebuli.

Przepisy na dania z natką pietruszki

Z uwagi na swoje walory domowa pietruszka jest wykorzystywana jako główna część dania lub cenny dodatek. Istnieje wiele sposobów na spożycie pietruszki:

  • pieczona pietruszka w miodzie (pieczona pietruszka jest zanurzona w sosie z miodu, oliwy i zmielonego czosnku);
  • koktajl z pietruszki z dodatkiem cytryny, miodu i wody.
  • pasta z korzenia pietruszki. W celu sporządzenia pasty należy przygotować także rozmaryn, 3 szklanki mleka, 100 g orzechów włosków, łyżeczkę rozmarynu i olej rzepakowy

W internecie znajdziesz dziesiątki przepisów na potrawy z korzeniem pietruszki. Oprócz tego suszona natka może być stosowania jako przyprawa smakowa do dań mięsnych (nie musisz wiedzieć, jak suszyć natkę z pietruszki – gotowy produkt znajdziesz w sklepie).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.