Pierwsza wizyta u ginekologa: jak przebiega i kiedy się na nią umówić? Przygotowanie, badania i pytania, które powinnaś zadać

Pierwsza wizyta u ginekologa: jak przebiega i kiedy się na nią umówić? Przygotowanie, badania i pytania, które powinnaś zadać - zdjęcie

Pierwsza wizyta u ginekologa często powoduje stres, zwłaszcza u nastolatek oraz młodych kobiet, które dopiero niedawno osiągnęły wiek dojrzałości. Aby możliwie najbardziej zminimalizować napięcie przed wizytą, warto dobrze się do niej przygotować oraz wiedzieć, co właściwie czeka Cię podczas pierwszego badania u ginekologa. O co warto zapytać lekarza, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić oraz jaki jest przebieg badania ginekologicznego - odpowiedzi na  wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • w jakim wieku powinnaś udać się na pierwszą wizytę u ginekologa
  • ile trwa badanie i jaki jest jego przebieg
  • objawy, które powinnaś skonsultować z lekarzem
  • o co warto zapytać podczas pierwszej wizyty u ginekologa 
  • jak często powtarzać badania takie jak USG czy cytologia.

Zobacz także artykuł: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników - objawy, ciąża, leczenie i dieta

Pierwsza wizyta u ginekologa: w jakim wieku? Jak się do niej przygotować i ile potrwa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Przede wszystkim umów ją na taki termin, abyś była już po miesiączce - będziesz czuła się znacznie bardziej komfortowo. Jest to także dobry czas na wykonanie badania. Przed wizytą u ginekologa naprawdę nie musisz martwić się wyszukaną depilację - ważne, abyś zadbała o higienę i miała na sobie świeżą, schludną bieliznę i to w zupełności wystarczy.

Kiedy najlepiej iść do ginekologa? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia. To optymalny czas dla nastolatki - zwykle w tym wieku jest już po pierwszej miesiączce. Wiele dziewczyn odkłada wizytę u ginekologa, bo nie dostrzega u siebie żadnych niepokojących objawów. Należy jednak pamiętać, że wizyta u ginekologa to nie tylko badanie, ale także możliwość zapytania o wiele kwestii i otrzymania fachowej odpowiedzi. Przed rozpoczęciem współżycia można na przykład zapytać o najbardziej skuteczne i najmniej obciążające zdrowotnie zabezpieczenie przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciowąIle trwa wizyta u ginekologa? Wszystko zależy od zakresu badań oraz kwestii, które chciałabyś poruszyć z lekarzem. Kontrolna wizyta nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut wraz z wywiadem lekarskim. 

Nastolatka u ginekologa - czy rodzic musi być obecny w gabinecie podczas konsultacji?

Tak, rzeczywiście podczas wizyty u ginekologa osoby niepełnoletniej rodzic lub opiekun prawny musi być obecny. Natomiast, zgodnie z wolą opiekuna oraz pacjentki, opiekun nie musi być obecny podczas wykonywania badania ginekologicznego. Co ważne, za zgodą rodzica kolejne wizyty możesz odbywać już samodzielnie, niezależnie od wieku w jakim jesteś. 

Wyjątkiem, w którym przyjmuje się osobę niepełnoletnią bez nadzoru opiekuna prawnego jest sytuacja zagrożenia zdrowia i życia. W przypadku wszystkich lekarzy obecność rodzica podczas konsultacji jest wymagana. 

Pierwsza konsultacja ginekologiczna: 10 sygnałów, które wskazują na konieczność umówienia wizyty

Obserwacja swojego organizmu to Twoje podstawowe zadanie w trosce o zdrowie. Jeśli zauważysz u siebie niecodzienne objawy, nie panikuj, tylko po prostu umów się na wizytę do ginekologa. Co może Cię zaniepokoić?

  1. Bóle w podbrzuszu.
  2. Nieregularne miesiączki.
  3. Bardzo bolesne miesiączki.
  4. Pieczenie lub świąd w okolicach intymnych.
  5. Zanik menstruacji.
  6. Upławy.
  7. Plamienia z dróg rodnych.
  8. Krwawienie po stosunku.
  9. Parcie na mocz.
  10. Bóle jajników.

Pytania, które może zadać ginekolog - jak przygotować się do rozmowy?

Być może właśnie zastanawiasz się jakie pytania zadaje ginekolog na pierwszej wizycie. Przede wszystkim prawdopodobnie zapyta o to, od kiedy miesiączkujesz, czy Twoje cykle są regularne oraz w jakim momencie cyklu jesteś obecnie. Odpowiedzi na te pytania pomogą lekarzowi zwłaszcza podczas wykonywania badania. Ponadto, nie powinno Cię zdziwić, jeśli lekarz zapyta, czy jesteś aktywna seksualnie oraz czy jesteś w ciąży - to rutynowe pytania, którymi nie powinnaś się przejmować. Ginekolog nie będzie Cię oceniał. Musi jedynie przeprowadzić niezbędny wywiad lekarski. 

Przed wizytą sprawdź datę ostatniej miesiączki oraz przypomnij sobie od jak dawna w ogóle miesiączkujesz. Bardzo pomocne są aplikacje na telefon, które pomagają prowadzić zapiski dotyczące cyklu, spodziewanej miesiączki, dni płodnych itp. 

Pytania, które powinnaś zadać podczas pierwszej wizyty u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa - jakie pytania warto zadać? Podczas wizyty u lekarza warto kierować się zasadą, że tak naprawdę nie ma głupich pytań. Zwłaszcza w gabinecie lekarskim. Pozbądź się zakłopotania i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości. Ginekolog ma obowiązek odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące form antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową, problemów dotyczących współżycia czy niepokojących objawów, które u siebie zauważyłaś, takie jak: upławy, wydzieliny czy krwawienia w trakcie cyklu. Kobiety starające się o dziecko mogą u lekarza uzyskać fachową pomoc oraz wiedzę na temat tego, jak przygotować się do rodzicielstwa oraz jakie są szanse na zajście w ciążę w danym czasie cyklu.

Pomyśl o tym, że ta wizyta jest dla Ciebie - powinnaś wyjść z gabinetu kompleksowo przebadana oraz z odpowiedziami na wszystkie pytania, które zrodziły się w Twojej głowie. Nikt nie zadba o Twoje zdrowie lepiej, niż Ty sama. 

Jak przebiega badanie ginekologiczne? Czy pierwsze badanie ginekologiczne jest bolesne?

Badanie ginekologiczne nie jest bolesne. Oczywiście sama sytuacja może budzić pewien dyskomfort, ale na pewno nie ból. Jeśli uda Ci się odprężyć i rozluźnić, to zwyczajnie nie poczujesz wziernika, za pomocą którego wykonuje się cytologię. Musisz także wiedzieć, że badanie ginekologiczne różni się u dziewic i u kobiet, które rozpoczęły współżycie. 

U kobiet, które nie były jeszcze aktywne seksualnie, badanie polega przede wszystkim na zbadaniu narządów zewnętrznych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może użyć wziernika, ale jest on dużo, dużo mniejszy od tego standardowego. Badanie nie trwa długo i jest zupełnie nieinwazyjne. Jeśli jesteś dziewicą, nie musisz martwić się o przerwanie błony dziewiczej. Lekarz przeprowadza badanie w taki sposób, aby zadbać o Twoje zdrowie, ale jednocześnie nie naruszyć Twojej intymności. 

Ginekologiczne USG i cytologia - kiedy wykonać po raz pierwszy i jak często powtarzać?

Pierwszą cytologię powinno się wykonać po rozpoczęciu współżycia lub po 25. roku życia. Ponadto, wizyty kontrolne oraz badania ginekologiczne powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Jeśli pojawi się u Ciebie którykolwiek z wymienionych wcześniej objawów, nie czekaj, tylko umów się na wizytę od razu. Bagatelizowane objawy mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a z kolei szybka reakcja może zdusić w zarodku na przykład rozpoczynającą się infekcję. 

Cytologię powinnaś wykonywać raz w roku. Czasami lekarz może zlecić badanie częściej, jeśli coś go zaniepokoi. Aby wynik był miarodajny, na 48 godzin przed badaniem nie powinno się współżyć ani wprowadzać czegoś do pochwy (np. tamponów). 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.