Pielęgnacja atopowej skóry – kąpiel dziecka z AZS. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają problem

baner

Pielęgnacja atopowej skóry – kąpiel dziecka z AZS. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają problem

Kiedy dziecko przychodzi na świat, każdy rodzic chce otoczyć je jak najlepszą opieką. Zdarza się jednak, że kłopoty pojawiają się już na etapie pielęgnacji skóry. AZS u dzieci to jedno z najczęściej występujących problemów. Objawia

Kiedy dziecko przychodzi na świat, każdy rodzic chce otoczyć je jak najlepszą opieką. Zdarza się jednak, że kłopoty pojawiają się już na etapie pielęgnacji skóry. AZS u dzieci to jedno z najczęściej występujących problemów. Objawia się zaczerwienioną i suchą skórą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Co istotne, problem ten najczęściej pojawia się już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka, choć może wystąpić również później.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak rozpoznać AZS u niemowlaka?
 • skąd bierze się atopowe zapalenie skóry, kiedy się pojawia oraz jak długo trwa?
 • jak pielęgnować atopową skórę?
 • jakie kosmetyki wybrać?
 • jak często kąpać dziecko przy AZS?
 • czym najlepiej myć głowę przy atopowym zapaleniu skóry?
 • jakie błędy najczęściej popełnia się w pielęgnacji skóry atopowej? 

Zobacz także nasz inny artykuł: Atopowe zapalenie skóry - leczenie i łagodzenie objawów

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej pojawia się między 2. a 6. miesiącem życia. Objawia się zmianami skórnymi o ogniskach rumieniowych i złuszczających się lub wysiękowych. Zdarza się, że pojawiają się grudki i nadżerki pokrywające się strupami. Zmiany te najczęściej pojawiają się na skórze głowy i policzkach, a wszystko przez narażenie tych części ciała na dostęp do powietrza, które nadmiernie wysusza skórę. Przyczyną AZS na skórze głowy jest również tarcie o poduszkę, a także używanie nieodpowiednich kosmetyków. U wielu niemowlaków zdarza się również, że zmiany skórne obejmują nawet pośladki, tułów i kończyny. 

AZS u dzieci: skąd się bierze, kiedy się pojawia i jak długo trwa?

Występowanie atopowego zapalenia skóry u dzieci jest często związane z predyspozycjami genetycznymi. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się u dzieci przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Co istotne, schorzenie to częściej dotyka dziewczynek, jednak w przypadku chłopców jego przebieg jest mocno zaostrzony. AZS objawia się mocnym wysuszeniem skóry, swędzeniem i zaczerwienieniem. Może pojawić się także wysypka z grudkami i pęcherzykami. U niemowlaków najczęściej zmiany obejmują głowę i policzki, jednak już między 3. a 12. rokiem życia mogą pojawić się one pod kolanami, a także w zgięciach łokci i na grzbietach stóp i dłoni. W zależności od fazy choroby zmiany mogą być grudkowate i pęcherzykowate lub pod postacią zgrubiałej i szorstkiej, łuszczącej się skóry. U nastolatków zmiany mogą objąć większe powierzchnie na skórze. 

Pielęgnacja atopowej skóry u dzieci: czym smarować, aby złagodzić podrażnienia?

Skóra z atopią wymaga starannej pielęgnacji i wyboru odpowiednich kosmetyków dopasowanych do skóry z AZS.  Czym smarować atopową skórę u dziecka i co na AZS u dziecka? Pielęgnacja skóry powinna polegać na stosowaniu produktów, które przywrócą nawilżenie i pozwolą na zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu. Świetnie sprawdzają się tu emolienty dedykowane dzieciom z atopią, które wykazują świetne działanie w terapii AZS. Polecane są również przez lekarzy. Wspomagają leczenie, regenerują skórę i działają przeciwzapalnie. Eliminują suchość, szorstkość, a także uporczywe uczucie swędzenia. Dzięki temu skóra może się skutecznie regenerować.  

Naturalne kosmetyki na AZS dla dzieci - jak dopasować je do potrzeb dziecka?

Wybierając płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy inne kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci, należy zwracać uwagę na to, w jakim wieku można stosować dane produkty. Powinny być one również przeznaczone do atopowej skóry, tak aby mogły skutecznie pomagać w eliminowaniu problemów skórnych i nieprzyjemnych odczuć z nimi związanych. W końcu skóra z AZS jest niezwykle wymagająca i skłonna do podrażnień. Dla dzieci najczęściej poleca się emolienty, które świetnie nawilżają, zmiękczają, a dodatkowo uzupełniają niedobory lipidowe w skórze. Co ważne, niwelują problem suchości i swędzenie. Dzięki nim na skórze tworzy się bariera ochronna, która skutecznie zabezpiecza skórę przed czynnikami drażniącymi. Warto wypróbować serię Emotopic, w której znajdziemy wiele produktów nawet od pierwszego dnia życia. 

Wśród naturalnych kosmetyków na AZS u dzieci często poleca się krochmal do kąpieli. Jest on również skuteczny w leczeniu odparzeń pieluszkowych.

Jak często kąpać dziecko z AZS? Czas kąpieli i emolienty polecane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Kąpiel dziecka z AZS powinna odbywać się tak, jak u zdrowych dzieci, czyli według potrzeb. Najczęściej wystarczy kąpiel raz dziennie. Pamiętajmy jednak, aby u osób z AZS unikać długich kąpieli, które naruszają naturalną barierę ochronną skóry. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 5-10 minut. Powinna być przeprowadzana z użyciem emolientów, a następnie koniecznie należy zastosować balsam czy krem na atopową skórę. Jest to konieczne dla szybkiej odbudowy skóry i zniwelowania szorstkości skóry i jej swędzenia. Pamiętajmy o temperaturze wody, która nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. 

Czym myć głowę dziecka przy atopowym zapaleniu skóry?

Tak jak wspomnieliśmy, pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem powinna odbywać się przy użyciu emolientów. Wśród nich znajdziemy kosmetyki dedykowane do skóry głowy, czyli szampony. Pamiętajmy jednak, aby nie moczyć skóry zbyt długo, a także nie używać do mycia gorącej wody. Temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 37 stopni Celsjusza, gdyż większa może zwiększać podrażnienia i prowadzić do pogłębiania się stanu zapalnego. Przy osuszaniu głowy należy unikać pocierania skóry i stosować ręczniki z delikatnych materiałów, np. bawełny. 

5 najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, które mogą zaostrzać problem

 1. Stosowanie oliwki - pomimo iż każdy z nas przekonany jest o jej natłuszczającym działaniu, w przypadku atopii może działać odwrotnie, wysuszając skórę.
 2. Przeprowadzanie długich kąpieli - wiele osób zwracając uwagę na zabawy dzieci w wodzie, pozwala im na długie kąpiele, które nadmiernie wysuszają skórę. Pamiętajmy, że kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut. 
 3. Brak odpowiednich kosmetyków - rodzice często bagatelizują problem, stosując zwykłe kosmetyki dla niemowląt. AZS to problem, który wymaga skutecznego podejścia. Koniecznie należy stosować emolienty, które leczą skórę i niwelują dyskomfort związany z suchością i swędzeniem. 
 4. Pocieranie skóry ręcznikiem po kąpieli - intensywne tarcie skóry sprawia, że ulega ona podrażnieniu, przez co mogą nasilać się objawy atopii. 
 5. Stosowanie mydła - wiele osób nie wie, że zwykłe mydło ma pH szkodliwe dla skóry z AZS. Wartość pH w kosmetykach, które mogą być stosowane u osób z atopowym zapaleniem skóry wynosi 5,5. 

Wiele osób widząc, że leczenie emolientami przynosi wymierne efekty, kończy terapię po ustąpieniu objawów. To ogromny błąd, gdyż osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny stale używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Dzięki temu można uchronić się przed nawrotem zaostrzeń i cieszyć się piękną skórą pozbawioną dyskomfortu swędzenia. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Przebarwienia na twarzy: przyczyny i leczenie. Jak szybko się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej....

Układ pokarmowy

Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?
Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.