Pielęgnacja atopowej skóry – kąpiel dziecka z AZS. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają problem

Pielęgnacja atopowej skóry – kąpiel dziecka z AZS. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają problem - zdjęcie

Pielęgnacja atopowej skóry – kąpiel dziecka z AZS. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają problem

Kiedy dziecko przychodzi na świat, każdy rodzic chce otoczyć je jak najlepszą opieką. Zdarza się jednak, że kłopoty pojawiają się już na etapie pielęgnacji skóry. AZS u dzieci to jedno z najczęściej występujących problemów. Objawia się zaczerwienioną i suchą skórą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Co istotne, problem ten najczęściej pojawia się już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka, choć może wystąpić również później.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak rozpoznać AZS u niemowlaka?
 • skąd bierze się atopowe zapalenie skóry, kiedy się pojawia oraz jak długo trwa?
 • jak pielęgnować atopową skórę?
 • jakie kosmetyki wybrać?
 • jak często kąpać dziecko przy AZS?
 • czym najlepiej myć głowę przy atopowym zapaleniu skóry?
 • jakie błędy najczęściej popełnia się w pielęgnacji skóry atopowej? 

Zobacz także nasz inny artykuł: Atopowe zapalenie skóry - leczenie i łagodzenie objawów

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej pojawia się między 2. a 6. miesiącem życia. Objawia się zmianami skórnymi o ogniskach rumieniowych i złuszczających się lub wysiękowych. Zdarza się, że pojawiają się grudki i nadżerki pokrywające się strupami. Zmiany te najczęściej pojawiają się na skórze głowy i policzkach, a wszystko przez narażenie tych części ciała na dostęp do powietrza, które nadmiernie wysusza skórę. Przyczyną AZS na skórze głowy jest również tarcie o poduszkę, a także używanie nieodpowiednich kosmetyków. U wielu niemowlaków zdarza się również, że zmiany skórne obejmują nawet pośladki, tułów i kończyny. 

AZS u dzieci: skąd się bierze, kiedy się pojawia i jak długo trwa?

Występowanie atopowego zapalenia skóry u dzieci jest często związane z predyspozycjami genetycznymi. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się u dzieci przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Co istotne, schorzenie to częściej dotyka dziewczynek, jednak w przypadku chłopców jego przebieg jest mocno zaostrzony. AZS objawia się mocnym wysuszeniem skóry, swędzeniem i zaczerwienieniem. Może pojawić się także wysypka z grudkami i pęcherzykami. U niemowlaków najczęściej zmiany obejmują głowę i policzki, jednak już między 3. a 12. rokiem życia mogą pojawić się one pod kolanami, a także w zgięciach łokci i na grzbietach stóp i dłoni. W zależności od fazy choroby zmiany mogą być grudkowate i pęcherzykowate lub pod postacią zgrubiałej i szorstkiej, łuszczącej się skóry. U nastolatków zmiany mogą objąć większe powierzchnie na skórze. 

Pielęgnacja atopowej skóry u dzieci: czym smarować, aby złagodzić podrażnienia?

Skóra z atopią wymaga starannej pielęgnacji i wyboru odpowiednich kosmetyków dopasowanych do skóry z AZS.  Czym smarować atopową skórę u dziecka i co na AZS u dziecka? Pielęgnacja skóry powinna polegać na stosowaniu produktów, które przywrócą nawilżenie i pozwolą na zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu. Świetnie sprawdzają się tu emolienty dedykowane dzieciom z atopią, które wykazują świetne działanie w terapii AZS. Polecane są również przez lekarzy. Wspomagają leczenie, regenerują skórę i działają przeciwzapalnie. Eliminują suchość, szorstkość, a także uporczywe uczucie swędzenia. Dzięki temu skóra może się skutecznie regenerować.  

Naturalne kosmetyki na AZS dla dzieci - jak dopasować je do potrzeb dziecka?

Wybierając płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy inne kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci, należy zwracać uwagę na to, w jakim wieku można stosować dane produkty. Powinny być one również przeznaczone do atopowej skóry, tak aby mogły skutecznie pomagać w eliminowaniu problemów skórnych i nieprzyjemnych odczuć z nimi związanych. W końcu skóra z AZS jest niezwykle wymagająca i skłonna do podrażnień. Dla dzieci najczęściej poleca się emolienty, które świetnie nawilżają, zmiękczają, a dodatkowo uzupełniają niedobory lipidowe w skórze. Co ważne, niwelują problem suchości i swędzenie. Dzięki nim na skórze tworzy się bariera ochronna, która skutecznie zabezpiecza skórę przed czynnikami drażniącymi. Warto wypróbować serię Emotopic, w której znajdziemy wiele produktów nawet od pierwszego dnia życia. 

Wśród naturalnych kosmetyków na AZS u dzieci często poleca się krochmal do kąpieli. Jest on również skuteczny w leczeniu odparzeń pieluszkowych.

Jak często kąpać dziecko z AZS? Czas kąpieli i emolienty polecane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Kąpiel dziecka z AZS powinna odbywać się tak, jak u zdrowych dzieci, czyli według potrzeb. Najczęściej wystarczy kąpiel raz dziennie. Pamiętajmy jednak, aby u osób z AZS unikać długich kąpieli, które naruszają naturalną barierę ochronną skóry. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 5-10 minut. Powinna być przeprowadzana z użyciem emolientów, a następnie koniecznie należy zastosować balsam czy krem na atopową skórę. Jest to konieczne dla szybkiej odbudowy skóry i zniwelowania szorstkości skóry i jej swędzenia. Pamiętajmy o temperaturze wody, która nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. 

Czym myć głowę dziecka przy atopowym zapaleniu skóry?

Tak jak wspomnieliśmy, pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem powinna odbywać się przy użyciu emolientów. Wśród nich znajdziemy kosmetyki dedykowane do skóry głowy, czyli szampony. Pamiętajmy jednak, aby nie moczyć skóry zbyt długo, a także nie używać do mycia gorącej wody. Temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 37 stopni Celsjusza, gdyż większa może zwiększać podrażnienia i prowadzić do pogłębiania się stanu zapalnego. Przy osuszaniu głowy należy unikać pocierania skóry i stosować ręczniki z delikatnych materiałów, np. bawełny. 

5 najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, które mogą zaostrzać problem

 1. Stosowanie oliwki - pomimo iż każdy z nas przekonany jest o jej natłuszczającym działaniu, w przypadku atopii może działać odwrotnie, wysuszając skórę.
 2. Przeprowadzanie długich kąpieli - wiele osób zwracając uwagę na zabawy dzieci w wodzie, pozwala im na długie kąpiele, które nadmiernie wysuszają skórę. Pamiętajmy, że kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut. 
 3. Brak odpowiednich kosmetyków - rodzice często bagatelizują problem, stosując zwykłe kosmetyki dla niemowląt. AZS to problem, który wymaga skutecznego podejścia. Koniecznie należy stosować emolienty, które leczą skórę i niwelują dyskomfort związany z suchością i swędzeniem. 
 4. Pocieranie skóry ręcznikiem po kąpieli - intensywne tarcie skóry sprawia, że ulega ona podrażnieniu, przez co mogą nasilać się objawy atopii. 
 5. Stosowanie mydła - wiele osób nie wie, że zwykłe mydło ma pH szkodliwe dla skóry z AZS. Wartość pH w kosmetykach, które mogą być stosowane u osób z atopowym zapaleniem skóry wynosi 5,5. 

Wiele osób widząc, że leczenie emolientami przynosi wymierne efekty, kończy terapię po ustąpieniu objawów. To ogromny błąd, gdyż osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny stale używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Dzięki temu można uchronić się przed nawrotem zaostrzeń i cieszyć się piękną skórą pozbawioną dyskomfortu swędzenia. 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłyszeć o nowych suplementach, które coraz częściej produkowane są n...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

TOP 10: sposoby na odporność przed zimą
Nie daj się wirusom, sprawdź, jak poprawić odporność jeszcze zanim nadejdą chłody i co brać na odporność, gdy pojawią się pierwsze objawy infekcji. Wybieraj naturalne sposoby, domowe syropy, które możesz stosować również ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie są przyczyny obniżonej odporności i jak sobie z nią radzić?
Dysfunkcja układu odpornościowego może być wynikiem złych nawyków, które wystarczy zmienić, by przestać chorować. Sprawdź, co ma destrukcyjny wpływ na Twoje zdrowie i co możesz dla siebie zrobić, by obniżyć podatność n...

Układ rozrodczy i moczowy

Infekcje intymne – rodzaje, objawy i leczenie.
Rodzaje i objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać? Pojawienie się niepożądanych dolegliwości ze strony okolic intymnych najczęściej świadczy o tym, że doszło do rozwoju infekcji. Są różne rodzaje infekcji intymnych, a p...

Choroby wieku dziecięcego

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci?...

Układ pokarmowy

Rak żołądka: pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania
Nowotwory złośliwe – w tym rak żołądka – wymagają odpowiedniej diagnozy i możliwie jak najszybszego wykrycia. Wczesne stadium choroby ma lepsze rokowania niż zaawansowany stopień nowotworu. ...

Dieta i odchudzanie

Aminokwasy: podział, właściwości i rola w organizmie. Źródła aminokwasów w diecie
Aminokwasy są bardzo istotne dla naszego organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń czy konsekwencji, takich jak zmęczenie czy bóle głowy, a nawet depresja. Czym zatem są aminokwasy?...

Układ nerwowy

Apatia jako częsty objaw depresji: przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia jest jednym ze stanów psychicznych, którego głównymi objawami są: niechęć do wykonywania codziennych aktywności, a także potrzeba odosobnienia. Dodatkowo pacjent lub pacjentka boryka się z ograniczeniem odczuwania emocji...

Układ rozrodczy i moczowy

Choroby weneryczne (STD): rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka
Choroby weneryczne zaliczane są do najbardziej wstydliwych przypadłości. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą chorą. Pierwsze objawy chorób wenerycznych są często mylone z innymi chorobami, co usypia czujność....

Układ rozrodczy i moczowy

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie
Cykl miesiączkowy pojawia się, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na ten temat....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.