Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Poznaj zalety i wady peelingu kawitacyjnego

Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Poznaj zalety i wady peelingu kawitacyjnego - zdjęcie

Peeling kawitacyjny w kosmetyce jest znany i ceniony od wielu lat. Początkowo wykonywano go tylko w gabinetach kosmetycznych. Wiele się jednak zmieniło. Obecnie, profesjonalne urządzenia do domowej kawitacji są ogólnodostępne i cieszą się niemałą popularnością. Sam zabieg jest prosty do samodzielnego wykonania i polecany jest osobom z każdym rodzajem skóry.

Przeczytaj również artykuł: Cera jak z photoshopa - jak ją uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Na czym polega zjawisko kawitacji podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego?
 • Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?
 • Peeling kawitacyjny – jakich efektów można się spodziewać po kuracji?
 • Dla jakiego typu cery jest przeznaczony peeling kawitacyjny?
 • Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?
 • Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego
 • Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?
 • Ile kosztuje peeling kawitacyjny w gabinecie kosmetycznym?
 • Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego w domu?

Na czym polega zjawisko kawitacji podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego?

Mnóstwo osób zastanawia się, czym jest peeling kawitacyjny, na czym polega i jaka jest zasada jego działania. 

Kawitacja to zjawisko polegające na naprzemiennym powstawaniu i zanikaniu w cieczy pęcherzyków gazowych. Towarzyszą mu dodatkowo zmiany ciśnienia tej cieczy. Proces jest ściśle powiązany z falami ultradźwiękowymi o określonej częstotliwości, które indukują tzw. falę kawitacyjną. Wykorzystując cząsteczki wody rozpylonej na powierzchni skóry poddawanej zabiegowi, fale generują powierzchniowe złuszczenie komórek rogowych naskórka, natomiast głębsze warstwy skóry pozostają nienaruszone. 

Wibracje, będące efektem ultradźwięków, wspomagają szybszy metabolizm komórek, rozdrabniają istniejące zwapnienia, a jednocześnie doskonale wzmacniają tkankę skóry. Kawitacja zwiększa również przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu codzienne oczyszczanie skóry jest skuteczniejsze, a składniki odżywcze łatwiej w nią wnikają.

Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?

Bez względu na rodzaj, skóra wymaga regularnego złuszczania. Peeling kawitacyjny to zabieg o dość uniwersalnym charakterze. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących wieku czy stanu cery. W każdym przypadku zabieg gwarantuje natomiast odświeżenie skóry, dzięki czemu wygląda ona młodo i promiennie.

Kawitacja twarzy to doskonały zabieg dla osób z problematyczną cerą. Jako jeden z nielicznych zabiegów tego typu, wspomaga walkę z trądzikiem pospolitym i różowatym. W widoczny sposób zmniejsza również wągry i zaskórniki. W przypadku cery mieszanej i tłustej, peeling kawitacyjny skutecznie ogranicza wydzielanie sebum, czym niweluje efekt błyszczącej skóry. Cera sucha i swędząca, w wyniku regularnego złuszczania za pomocą kawitacji, staje się znacznie bardziej nawilżona, a zmarszczki wyglądają na płytsze. 

Jeśli swędzi Cię skóra wokół powieki, sprawdź, czy to nie jęczmień

Przy regularnym stosowaniu ze skóry znikają również przebarwienia i zmiany pigmentacyjne. 

Ze względu na nieinwazyjny charakter, jest to doskonały zabieg dla osób z cienką skórą, dla których tradycyjne peelingi oznaczają podrażnienia i zaczerwienienia. 

Peeling kawitacyjny a tarczyca

Peeling kawitacyjny a Hashimoto to temat powracający w rozmowach osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Pielęgnacja skóry przy tym schorzeniu jest nieco inna od tradycyjnych metod. Nawet krem do twarzy przy Hashimoto powinien być dobierany ze szczególną starannością, bowiem nadczynności tarczycy towarzyszy m.in. nadmierna suchość skóry oraz uporczywy świąd. Peeling kawitacyjny jako jeden z niewielu zabiegów sprawdza się jednak w pielęgnacji cery nawet u osób cierpiących na Hashimoto. 

Peeling kawitacyjny – jakich efektów spodziewać się po kuracji?

W wyniku peelingu kawitacyjnego z powierzchni skóry zostają usunięte obumarłe komórki, które bywają przyczyną rozmnażania się bakterii. To jednak nie wszystko. Zabieg dotlenia cerę poprzez pobudzenie krążenia krwi, a także stymuluje naturalną zdolność do odnowy naskórka. Zostaje pobudzona produkcja kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry, co z kolei opóźnia powstawanie zmarszczek. Dzięki temu zabiegowi znacząco poprawia się gospodarka wodna skóry.

Wykonując peeling kawitacyjny regularnie w domu, można się zatem spodziewać, że:

 • skóra będzie dobrze oczyszczona, wygładzona, nawilżona i ujędrniona,
 • pory zostaną odblokowane,
 • zaskórniki ulegną zmniejszeniu,
 • plamy pigmentacyjne i przebarwienia po trądziku zostaną rozjaśnione,
 • skóra lepiej będzie absorbować składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach.

Dzień po przeprowadzonym zabiegu skóra bywa nieco zaczerwieniona. Do trzech tygodni po peelingu, należy stosować w ciągu dnia kremy z wysokimi filtrami UV, aby chronić ją przed szkodliwym wpływem słońca. W ciągu kilku pierwszych dni po peelingu zaleca się także unikać solarium, sauny i basenu. 

Dla jakiego typu cery jest przeznaczony peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny można wykonać w bardzo szerokim spektrum przypadków. Stosuje się go szczególnie wtedy, kiedy cera jest: 

 • szara i ziemista,
 • przetłuszczająca się z widocznymi porami i zaskórnikami,
 • trądzikowa,
 • zmęczona i odwodniona, wymagająca regeneracji,
 • mało sprężysta,
 • z licznymi przebarwieniami będącymi efektem m.in. nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bardzo prostym w wykonaniu, dlatego nie wymaga posiadania żadnych specjalnych umiejętności. Można go bez problemu przeprowadzić samodzielnie w domu.

Peeling kawitacyjny - jak go wykonać? Aby przeprowadzić zabieg samodzielnie, niezbędne jest urządzenie do kawitacji, waciki kosmetyczne oraz płyn do nawilżania skóry, np. w postaci wody różanej, bezalkoholowego toniku do twarzy lub zwykłej wody termalnej. 

Po bardzo dokładnym oczyszczeniu, skórę trzeba delikatnie zwilżyć, a następnie przyłożyć do niej szpatułkę urządzenia o nachyleniu pod kątem 45 stopni. W trakcie zabiegu należy przesuwać nią po skórze ruchem ,,od siebie”. Skóra musi być przez cały czas wilgotna.

Szpatułkę trzeba przesunąć po skórze na odcinku ok. 5-10 cm, następnie zwilżyć cerę i czynność powtórzyć. Nie należy pracować zbyt szybko, ani też zatrzymywać szpatułki w jednym miejscu na dłużej. Ruchy powinny być delikatne i jednostajne.

Po zakończonym zabiegu, twarz należy umyć delikatnym żelem, aby usunąć pozostałości zanieczyszczeń i wówczas zaaplikować odżywcze serum, maseczkę, ampułkę lub krem. 

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

Choć peeling kawitacyjny jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i przeznaczonym do stosowania w szerokim zakresie, nie powinno się z niego korzystać w kilku przypadkach. Wiele kobiet zastanawia się, czy peeling kawitacyjny a karmienie piersią to bezpieczne połączenie. Niestety nie. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki sprzyjają wykonaniu tego zabiegu, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego to: 

 • ciąża oraz okres laktacji,
 • podejrzenie choroby nowotworowej,
 • choroby tarczycy,
 • problemy z niewydolnością krążenia,
 • osteoporoza,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • padaczka;
 • biegunka tłuszczowa,
 • stany zapalne oraz aktywne zakażenia skóry,
 • metalowe implanty lub rozruszniki serca.

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny to dwie niezwykle popularne metody oczyszczania skóry. 

Peeling kawitacyjny jest delikatniejszy i może być stosowany nawet 2-3 razy w tygodniu. Mikrodermabrazja z kolei to zabieg o dość dużym stopniu głębokości ścierania i powinien być wykonywany przez profesjonalną kosmetyczkę, która uwzględnia oczekiwany przez klienta efekt. Intensywność ścierania wpływa jednocześnie na dyskomfort po zabiegu. Po mikrodermabrazji zaczerwienienie i lekkie podrażnienie utrzymuje się dłużej niż w przypadku peelingu kawitacyjnego.

Ile kosztuje peeling kawitacyjny w gabinecie kosmetycznym?

Koszt jednego peelingu kawitacyjnego jest uzależniony od lokalizacji oraz prestiżu gabinetu kosmetycznego. Za zabieg na skórę twarzy trwający od 30 do 60 minut trzeba najczęściej zapłacić od 50 do 100 złotych. W przypadku, kiedy peeling jest wykonywany także na szyi, dekolcie, dłoniach lub plecach trzeba się liczyć z ceną sięgającą nawet 100-200 złotych.

Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego w domu?

Kiedy decydujemy się na peeling kawitacyjny, jakie parametry powinno mieć urządzenie do domowego użytku? Na rynku można znaleźć różne modele do wykonywania tego zabiegu. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • sposób zasilania - akumulator lub zasilanie sieciowe,
 • moc urządzenia - zwykle ok. 10 W,
 • częstotliwość drgań - zwykle ok. 20-30 kHz,
 • tryb pracy,
 • wszelkie dodatkowe funkcje. 

Peeling kawitacyjny przynosi naprawdę spektakularne efekty. Warto bez wątpienia zainwestować w urządzenie, które skutecznie i bez większego problemu można używać w domu i jednocześnie zadbać o swoją skórę w sposób kompleksowy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ nerwowy

Skąd bierze się nerwica lękowa? Jak się objawia, jak długo może trwać i w jaki sposób z nią walczyć?
Nerwica lękowa, inaczej nazywana lękiem uogólnionym, to grupa zaburzeń, których głównym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk może trwać miesiącami czy nawet latami, utrudniając funkcjonowanie w codziennym życiu i ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem