Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Pampersy dla dorosłych – jakie są rodzaje oraz czym się kierować przy doborze odpowiedniego rozmiaru? Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych

 Pampersy dla dorosłych – jakie są rodzaje oraz czym się kierować przy doborze odpowiedniego rozmiaru? Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych

Pampersy dla dorosłych to produkty higieniczne zapewniające skuteczną ochronę przy nietrzymaniu moczu czy kału. Oto podstawowe informacje na temat ich zastosowania, rodzajów i możliwości refundacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto powinien sięgnąć po pampersy dla dorosłych,
  • jakie są rodzaje pieluchomajtek dla dorosłych,
  • jak często trzeba zmieniać pampersy dla dorosłych,
  • jak uzyskać refundację na pieluchomajtki i jaka jest jej wysokość,
  • jakie akcesoria przydadzą się przy zmianie pampersów dla dorosłych.

Sprawdź też: Apteczki i materiały opatrunkowe

Kiedy są potrzebne pampersy dla dorosłych?

Pampersy dla dorosłych, czyli tzw. pieluchomajtki, to produkty higieniczne specjalnego zastosowania, używane przez osoby w różnym wieku. Chociaż najczęściej korzystają z nich seniorzy, to zdarza się, że muszą sięgnąć po nie ludzie znacznie młodsi, np. z pewnych względów unieruchomieni w łóżku.

Po pieluchy dla dorosłych sięgamy w przypadku pacjentów niewstających z łóżka. Przede wszystkim są to osoby w podeszłym wieku, chorujące przewlekle i większość czasu spędzające w pozycji leżącej. To samo dotyczy młodszych dorosłych, którzy nie są w stanie poruszać się samodzielnie i załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Mogą być to sytuacje czasowe, związane np. z wypadkiem lub operacją, albo stany przewlekłe, wynikające z poważnych chorób (np. stwardnienie rozsiane).

Pampersy dla dorosłego przydają się nie tylko przy opiece nad osobami niewstającymi z łóżka, niepełnosprawnymi czy ciężko chorymi. Okazują się nieocenione w sytuacjach takich jak nietrzymanie moczu, spowodowanych różnymi przyczynami. Nietrzymanie moczu jest stosunkowo powszechnie występującym problemem, dotyczącym w szczególności kobiet. Nowoczesne pampersy-majtki to produkty skuteczne, dyskretne i komfortowe, dzięki czemu pomagają osobom cierpiącym z powodu nietrzymania moczu w pełni cieszyć się życiem, nie rezygnować z aktywności i kontaktów towarzyskich. Takie pieluchy dostępne są w ogromnej liczbie modeli, dzięki czemu bez problemu znajdziemy produkt idealnie dopasowany do potrzeb.

Jakie są rodzaje pampersów dla dorosłych?

Wybierając pieluchomajtki dla dorosłych, zwracamy uwagę na rozmiar i chłonność. To dwa kluczowe aspekty, pomocne przy dokonaniu właściwego wyboru.

Jeżeli chodzi o pampersy dla dorosłych, rozmiary oznaczane są zwykle za pomocą liter (tradycyjne S, M, L i XL). Właściwy rozmiar umożliwia skuteczną ochronę przed zamoczeniem lub zabrudzeniem ubrania czy materaca, jest także decydujący z punktu widzenia komfortu. Za duża pielucha spada i nie spełnia swojej funkcji, a zbyt mała powodować może dyskomfort, otarcia i odparzenia. Przed zakupem przyjrzyjmy się dokładnie informacjom na opakowaniu – warto zmierzyć obwód bioder chorego.

Odpowiednia chłonność pieluchomajtek to podstawa, gwarantująca skuteczną ochronę. Stopień chłonności musi być dostosowany do stopnia nietrzymania moczu lub kału. Pamiętajmy, że w przypadku nietrzymania stolca należy używać jedynie produktów przeznaczonych również do takiego zastosowania.

Możemy wyróżnić następujące stopnie nietrzymania moczu: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu warto postawić na wygodę. Wiele osób z takim problemem nie ma innych ograniczeń zdrowotnych i prowadzi aktywny tryb życia. Dlatego stosowane przez nie środki higieniczne muszą być lekkie, przewiewne, komfortowe i w pełni dyskretne (jak np. majtki chłonne Tena ProSkin Pants Super). Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu zalecana jest większa chłonność, gwarantująca podwyższoną ochronę przed wyciekaniem i neutralizację przykrego zapachu (np. pampersy Seni Super Plus). Pacjenci z najcięższą formą nietrzymania moczu powinny sięgnąć po najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych.

Jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania refundacji na pieluchomajtki dla dorosłych?

Jaka jest cena pampersów dla dorosłych? Pieluchomajtki kosztują zwykle kilkanaście złotych za ok. 10 sztuk – różnice w cenie związane są m.in. z poziomem chłonności czy zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań zwiększających komfort noszenia. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość otrzymania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, a tym samym obniżenia codziennych kosztów funkcjonowania.

Jak otrzymać refundację na pieluchy dla dorosłych? Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który przygotuje wniosek o pieluchomajtki. Z otrzymanym od niego zleceniem odwiedzamy najbliższy oddział NFZ, gdzie otrzymujemy potwierdzenie wniosku oraz specjalną kartę zaopatrzenia comiesięcznego. To właśnie dzięki wystawionej przez NFZ karcie możemy cieszyć się refundacją – wystarczy pokazać ją w aptece lub specjalistycznym sklepie.

Ile wynosi refundacja pampersów dla dorosłych?

Trzeba pamiętać, że refundacja z NFZ ma swoje ograniczenia. Możemy liczyć na dofinansowanie od 70 do 90% wartości zakupu, w zależności od przyczyny nietrzymania moczu lub kału. Miesięcznie przysługuje nam do 90 sztuk pieluch.

Jakie akcesoria będą przydatne przy wymianie pieluchomajtek dla dorosłych?

Podczas wymiany pieluchomajtek dla dorosłych należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i starannej pielęgnacji skóry chorego. W tym celu używamy specjalnie do tego przeznaczonych środków do higieny intymnej i artykułów higienicznych. Ważne jest stosowanie kremów przeciw odparzeniom, szczególnie dokuczliwym u pacjentów pozostających długo w pozycji leżącej.

Pieluchomajtki dla dorosłych to skuteczna ochrona w przypadku nietrzymania moczu czy kału. Przy ich wyborze warto kierować się rozmiarem i poziomem chłonności, który musi być dostosowany do dolegliwości konkretnego pacjenta.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.