zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Palenie papierosów a potencja

 palenie papierosów a potencja

Problemy z potencją stanowią stosunkową częstą dolegliwość wśród mężczyzn. Aktualne dane wskazują, że na zaburzenia wzwodu cierpi ponad 3,5 miliona Polaków. Schorzenie to może mieć różne podłoże. Przyczyn impotencji można doszukiwać się w zmianach hormonalnych, neurogennych czy krążeniowych. Warto również wskazać, że wpływ na pojawienie się problemów ze sprawnością seksualną mają też używki – alkohol, narkotyki oraz papierosy. Jaki zatem związek jest między nikotyną a potencją? Czy rzucenie palenia może wyeliminować problem z erekcją u mężczyzn?

Wpływ nikotyny na sprawność seksualną u mężczyzn

Powszechnie znanym faktem jest ten, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie. Związki toksyczne zawarte w tytoniu powodują liczne schorzenia. Co ważne, na szkodliwe substancje z dymu papierosowego narażeni są zarówno czynni, jak i bierni palacze. Dodatkowo, u mężczyzn palenie tytoniu przyczynia się również do pojawienia się problemów ze sprawnością seksualną. Za ten stan odpowiada nikotyna, która wykazuje niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne, w tym również te, znajdujące się w męskim członku. Związek toksyczny działa w odwrotny sposób do substancji zawartych w lekach wspomagających erekcję (sildenafilu, tadalafilu, wardenafilu). 

Palenie papierosów a potencja 

Usztywnienie i powiększenie penisa, określane jako wzwód lub erekcja, możliwe jest poprzez napływ krwi do ciał jamistych członka. Wypełnienie naczyń krwionośnych penisa u palaczy jest utrudnione, ponieważ u co piątego mężczyzny uzależnionego od nikotyny stwierdza się zbyt niskie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Bezpośrednim tego skutkiem jest zbyt mała ilość krwi, która dopływa do członka, co przekłada się na niemożność uzyskania wzwodu i utrzymania erekcji. Dodatkowo, nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Warto również wskazać, że przyczyną problemów ze sprawnością seksualną u mężczyzn mogą być także gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych, które są natychmiastowym, bezpośrednim efektem pobudzenia mózgu przez substancję zawartą w papierosach, tj. nikotynę. Owe skurcze naczyń także przyczyniają się do zmniejszenia napływu krwi do prącia. Dodatkowo, nikotyna powoduje uszkodzenie mechanizmu zastawkowego, który utrzymuje krew w męskim przyrodzeniu. Szkodliwy wpływ nikotyny przejawia się również w zmniejszeniu ilości produkowanej spermy oraz liczby plemników, których kształt i ruchliwość ulegają zaburzeniu. Bezpośrednim tego skutkiem są problemy z prokreacją. Należy wskazać, że w skrajnych przypadkach, nikotyna może być przyczyną impotencji i bezpłodności.

Kiedy palenie papierosów może zaburzać erekcję?

Nikotyna stanowi dosyć silną neurotoksynę, która znajduje się w tytoniu papierosowym. Jej zawartość w papierosach określana jest jako 1-2% suchej masy. Substancja ta ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Układ krążenia, podobnie jak cały organizm, nie od razu reaguje na substancje toksyczne zawarte w papierosach. Warto zatem wskazać, że tytoń może być przyczyną zaburzenia wzwodu u mężczyzn w sytuacji, kiedy palony jest w dużej ilości i przez dłuższy czas. Oznacza to, że im mężczyzna jest starszy i jego nałóg tytoniowy trwa dłużej, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że nikotyna jest czynnikiem wpływającym na zaburzenia erekcji (wzwodu).

Rzucenie palenia a potencja

W problemach ze sprawnością seksualną dużą rolę odgrywa profilaktyka. Badania wykazują, że rzucenie palenia przyczynia się nie tylko do poprawy sprawności seksualnej i erekcji u mężczyzn, ale również do ogólnej poprawy wydolności organizmu. Z tego powodu, aby uniknąć pojawienia się niekomfortowej dolegliwości, jaką jest brak wzwodu, należy rzucić nałóg i unikać wdychania dymu tytoniowego. Warto również podkreślić, że dostępne na rynku e-papieosy (elektroniczne) nie mają charakterystycznego dla papierosów zapachu, co przekłada się na większy komfort psychiczny. Ponadto, mają mniejszą ilość substancji chemicznych. Warto podkreślić, że elektroniczne papierosy również wykazują negatywny wpływ na zdrowie podobnie jak klasyczne, czy mentolowe papierosy. Należy zatem wskazać, że powrót do pełni zdrowia, sił witalnych i sprawności seksualnej możliwy jest jedynie poprzez całkowitą rezygnację z palenia papierosów.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.