Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować?

Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? - zdjęcie

Cenne właściwości lecznicze ostropestu znane były już w średniowieczu. Później, podobnie jak inne zioła, popadł w niełaskę, ponieważ ludzie zachłysnęli się nowoczesną medycyną, oferującą antybiotyki i inne związki chemiczne. Chociaż połknięcie gotowej tabletki jest dużo wygodniejsze i zabiera mniej czasu niż parzenie ziół, leczenie naturalne wróciło jednak do łask. Okazało się nawet, że w wielu przypadkach jest skuteczniejsze od chemii. Ostropest plamisty powszechnie stosuje się w lecznictwie, kuchni, kosmetyce i w celach dekoracyjnych. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (sylibum marianum) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (asteraceae). Dawniej w stanie naturalnym występował w całym basenie Morza Śródziemnego, aż po Iran. Obecnie rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata – można go spotkać na terenie Afryki, Australii, Ameryki Północnej i Południowej. W naszym kraju jest uprawiany jako roślina lecznicza, jarzyna i roślina ozdobna. Ostropest ma wysoko wzniesioną łodygę (ok. 1 m), u góry rozgałęzioną. Jego liście są bardzo dekoracyjne – posiadają nieregularne, białe plamy i są kolczaste na brzegach. Fioletowe kwiaty, przypominające wyglądem kwiaty ostu, zebrane są w koszyczki o długości 4-5 cm. W naszym klimacie kwitnie w lipcu lub sierpniu.

Jakie są właściwości ostropestu?

Do jednych z najważniejszych zalet ostropestu zaliczyć można jego działanie odtruwające organizm oraz zdolność ochraniania wątroby i nerek przed niszczącym wpływem różnych toksyn i trucizn. Badania kliniczne wykazały, że stanowi niezwykle skuteczne remedium na zatrucia wywołane muchomorami. Sprawdza się również u alkoholików z zaawansowaną marskością wątroby. Ziarna ostropestu obniżają ponadto poziom cholesterolu i działają przeciwzapalnie. Nie każdy wie, że w skład popularnych leków na wątrobę o nazwie Sylimarol, wchodzi właśnie ostropest plamisty. Działanie lecznicze tego ziela wynika przede wszystkim z dużej zwartości sylimaryny (mieszanina flawonolignanów), którą uzyskuje się z jego owoców. Skład silimaryny jest bardzo bogaty i zawiera wiele cennych związków: silibinę, sylidiaminę, i sylikrystynę o podobnej budowie i właściwościach fizykochemicznych oraz izosylimarynę, 2,3-dehydrosilimarynę, 2,3-dehydrosylikrystynę, sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny oraz toksyfolinę, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetynę, tyminę, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry oraz tłuszcz z dużą zawartością kwasu linolowego, a także sole mineralne.

Ostropest plamisty – w jakich dolegliwościach może pomóc?

Sylimaryna stosowana jest z dobrym skutkiem przy wirusowym zapaleniu wątroby. Podaje się ją również w okresie rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej, aby zapobiec powikłaniom w postaci przewlekłego zapalenia wątroby lub ostrego żółtego zaniku wątroby. Ponadto sylimarynę stosuje się przy marskości i stłuszczeniu wątroby oraz jej uszkodzeniach spowodowanych alkoholem, związkami toksycznymi (np. środkami ochrony roślin), muchomorami itp. Badania kliniczne wykazały również jej skuteczność w leczeniu uszkodzeń miąższu nerek. Wyciągi wodne i alkoholowe z owoców ostropestu wykazują szerszy zakres działania niż sylimaryna. Stosuje się je w różnych krwawieniach wewnętrznych, w tym również z dróg rodnych kobiety, ponieważ flawonoidy zawarte w owocach rośliny działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Ostropest może także pomóc w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, ponieważ zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje czynności trawienne oraz poprawia apetyt. Wyciągi z owoców ostropestu zalecane są ponadto w krwawieniach z nosa, jelita grubego, żylakach odbytu, krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu. Skuteczne są także w niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i odbijaniu, migrenach, obniżonym ciśnieniu krwi oraz w chorobie lokomocyjnej. Mogą też po niego sięgnąć kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ łagodzi bóle i pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.

Olej z ostropestu a starzenie się skóry

Okazuje się, że olej z ostropestu zawiera między innymi antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, sprzyjają nawilżeniu i regeneracji naskórka, opóźniają proces starzenia się skóry, łagodzą jej stany zapalne oraz pomagają w leczeniu trądziku i łuszczycy. Dlatego olej ten wchodzi w skład wielu kremów do twarzy, balsamów do ciała, szamponów i odżywek do włosów. Można także stosować go wewnętrznie (1 łyżeczkę 3 razy dziennie przed posiłkiem).

Czy istnieje zależność pomiędzy ostropestem plamistym a odchudzaniem?

Okazuje się, że tak, bowiem niektóre źródła podają jego skuteczność podczas stosowania diet odchudzających.

Jak zażywać ostropest plamisty?

W sprzedaży znajduje się wiele preparatów z wyciągiem z sylimaryny oraz całe lub zmielone nasiona, a także granulat. Aby uzyskać efekt ochronny dla wątroby, należy przyjmować lek przez 3 miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy dużo wcześniej. Nasiona rośliny sprzedawane są w aptekach w różnych postaciach – ziaren, proszku, tabletek i kapsułek. Ziarna można dosypywać do ciasta przy pieczeniu chleba albo przygotować z nich smaczną herbatkę. W tym celu należy jedną płaską łyżeczkę nasion zalać szklanką chłodnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez 5-7 minut. Następnie pozostawić na 15 minut i przecedzić. Herbatę można stosować jako:

  • środek hamujący krwawienie (pijemy po 1 łyżce co godzinę),
  • środek ochronny na wątrobę (pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki po jedzeniu)
  • środek ochronny na naczynia (pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki po jedzeniu).

Według danych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), aby uzyskać optymalne wyniki terapii, należy przyjmować ok. 12-15 gram ziaren dziennie, co odpowiada 200-400 mg sylimaryny. Ostropest mielony stanowi ponadto doskonały dodatek do zup, sosów, wypieków (szczególnie chleba), surówek i sałatek.

Ostropest – tabletki i kapsułki stosuje się, jako lekarstwo i należy je zażywać zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku preparatów złożonych i suplementów zawierających ostropest plamisty, sposób użycia umieszczony jest na każdym opakowaniu.

Jakie są przeciwwskazania przy stosowaniu ostropestu plamistego?

W zalecanych dawkach leczniczych nie stwierdzono szkodliwego działania ziela, nawet po długotrwałym stosowaniu. Jakie ma ostropest plamisty skutki uboczne?

W bardzo rzadkich przypadkach zdarzają się alergie. Ziele wykazuje również łagodne działanie przeczyszczające, a ponadto obniża poziomu cukru we krwi, co jest ważne dla diabetyków.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią (ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania),
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (obniża ich skuteczność),
  • niedrożność dróg żółciowych.

Ziarna ostropestu plamistego, chociaż wyglądają niepozornie, kryją w sobie olbrzymią, naturalną siłę, potwierdzoną przez liczne badania kliniczne. Warto skorzystać z tego daru natury z uwagi na jego cenne właściwości lecznicze i niezwykłą skuteczność działania.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.