Ostroga piętowa – rozpoznanie, objawy i leczenie. Kogo dotyczy ten problem?

Ostroga piętowa – rozpoznanie, objawy i leczenie. Kogo dotyczy ten problem? - zdjęcie

Ostroga piętowa jest charakterystyczna dla społeczeństw wysokorozwiniętych. Charakteryzuje się występowaniem bólu pod piętą lub tuż za piętą, który jest szczególnie nasilony o poranku. Bezpośrednią przyczyną rozwoju ostrogi piętowej jest stan zapalny rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa. Leczenie ostrogi piętowej musi posiadać wielopoziomowy charakter. W skrajnych przypadkach, po bezskutecznym leczeniu zachowawczym, jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Co zwiększa ryzyko rozwoju ostrogi piętowej;
  • Jak powstają zmiany zwyrodnieniowe;
  • Jakie są objawy ostrogi piętowej;
  • Jakie są skuteczne metody leczenia ostrogi piętowej;
  • Jak zapobiegać rozwojowi ostrogi piętowej;
  • Jakie są przyczyny rozwoju ostrogi piętowej;
  • Jak łagodzić objawy ostrogi piętowej. 

Czynniki sprzyjające powstaniu ostrogi piętowej

Jedną z najczęstszych, bezpośrednich przyczyn występowania ostrogi na stopach jest zaniechanie lub niewłaściwe leczenie przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego lub też ścięgna Achillesa. Z kolei w ramach zapobiegania rozwojowi stanu zapalnego należy przede wszystkim przyłożyć większą uwagę do wyboru właściwego obuwia. Rekomendowany jest wybór dopasowanych butów posiadających wygodne wkładki. Komfortowe obuwie zapobiega powstawaniu także innych zmian, tj. modzele i nagniotki. Stan zapalny w stopie może się także rozwinąć na skutek przeszłego odnoszenia mikro-urazów spowodowanych brakiem odpowiedniej rozgrzewki przed przystąpieniem do aktywnego treningu. Obciążeniem dla rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa jest także nadwaga. W rezultacie leczenie ostrogi skupia się również na znalezieniu przyczyny stanu zapalnego. 

Rozcięgno podeszwowe i zmiany zwyrodnieniowe

Obumieranie komórek budujących rozcięgno podeszwowe powoduje ich zastępowanie przez następujące procesy zwyrodnienia śluzakowatego. Na wstępie należy wspomnieć, że rozcięgno posiada bardzo ograniczone możliwości gojenia i regeneracji. Dlatego podczas opracowania metody jak leczyć ostrogi dostrzeżono, że konieczne jest stosowanie preparatów posiadających komórki macierzyste. Najczęściej źródłem jest szpik kostny danej osoby, który jest odpowiednio przygotowany i wstrzykiwany w najbardziej uszkodzone miejsca. Równolegle zastanawiając się, co na ostrogi, nie można zapomnieć o roli i znaczeniu rehabilitacji podczas terapii. 

Ostroga piętowa czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Ostrogi objawy są bardzo charakterystyczne, choć dla uzyskania diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania palpacyjnego, a w przypadku wystąpienia wątpliwości konieczne jest wykonanie badania RTG. Ostrogi piętowe objawiają się najczęściej poprzez ból pięty. Na samym początku jest on wyłącznie podczas chodzenia, w szczególności o poranku. Na tym etapie, ten ból można rozchodzić, jednak później ponownie zaczyna się nasilać. Zakres bólu jest w pełni zależny od danej osoby, czasem obejmuje całą stopę, a nieraz objawia się punktowo. Ostroga piętowa objawy posiada bardzo zbliżone wśród społeczeństwa, co znacząco ułatwia odnalezienie przyczyny bólu. 

W początkowej fazie ból pięty mija po dłuższym wypoczynku, jednak wraz z upływem czasu sam wypoczynek bywa niewystarczający. Długotrwałe leżenie lub siedzenie przestaje ujmować jego sile. Ten rodzaj bólu, który towarzyszy ostrodze piętowej, znacząco obniża odczuwalność komfortu w ciągu dniaOstroga pięty ostatecznie doprowadza do utykania na daną nogę i równolegle zaczyna uniemożliwiać chodzenie na palcach. Występowanie bólu na środkowej części pięty uniemożliwia szybkie i sprawne zakładanie obuwia. 

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Metody leczenia wielu współczesnych chorób publikowane w Internecie posiadają bardzo kontrowersyjne sugestie. Osoby, które poszukują jak leczyć ostrogę mogą natknąć się na informacje, że skuteczne są okłady z liści orzechów włoskich lub octu. Należy pamiętać, że na ostrogi piętowe niekonwencjonalne metody nie przynoszą żadnych efektów. Chwilową ulgę mogą przynieść domowe metody, które bazują na właściwościach naturalnych substancji. 

Stąd też zastanawiając się ostrogi jak leczyć konieczne jest zaufanie specjalistom. Najlepsze rezultaty przynoszą środki farmakologiczne, np. zastrzyki z glikokortysteroidów, maść zawierająca niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ostroga piętowa maść wykazuje działanie miejscowe. Leczenie farmakologiczne musi być wspomagane przez zabiegi fizykoterapeutyczne. Dlatego ostroga leczenie wymaga ogromnego poświęcenia czasu, jest ono rozciągnięte w czasie i długotrwałe. Wielotorowe działanie jest niezbędne, żeby uzyskać pożądany efekt. 

Ostroga piętowa - przyczyny występowania

Ostroga piętowa występuje w miejscu, które stanowi połączenie kości piętowej i rozcięgna piętowego, ponieważ na tym obszarze dochodzi nieustannie do napinania i rozluźniania. Nadmierne przeciążenie tego miejsca jest podstawą do zwiększenia ryzyka wystąpienia stanu zapalnego. Ponadto, przyczyny występowania ostrogi piętowej upatruje się również w:

  • niewłaściwym przebiegu leczenia urazów stopy, np. stawy skokowego;
  • nadwadze lub otyłości, 
  • noszeniu źle dobranego obuwia, które jest za ciasne lub niedopasowane;
  • częstym noszeniu butów na obcasie;
  • pracowaniu w pozycji stojącej;
  • intensywnym wysiłku fizycznym. 

Kolejnym z czynników, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi piętowej jest wiek. Z ostrogą piętową o wiele częściej zmagają się osoby starsze. 

Rozcięgno podeszwowe - najlepsza profilaktyka

Zamiast zastanawiać się jak leczyć ostrogi piętowe o wiele lepiej zadbać o właściwą profilaktykę. Pierwszym elementem, który przekłada się na znaczące obniżenie ryzyka wystąpienia ostrogi piętowej jest posianie świadomego chodu. Ortopedzi wskazują, że najlepszym posunięciem jest przenoszenie ciężaru ciała na kości przodostopia podczas chodzenia. Równie istotne jest posiadanie odpowiedniego obuwia, które będzie elastyczne. Dodatkowo powinno posiadać grubą podeszwę. Warto także rozważyć zakup odpowiednich wkładek żelowych, które powinny być przyklejone tuż pod piętami lub odpowiednich poduszek

Kolejnym czynnikiem, który znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia ostróg piętowych jest utrzymywanie optymalnej masy ciała. Nadwaga doprowadza do powstawania przeciążeń stóp, co obniża kondycję dolnych kończyn. Bardzo dobrym posunięciem jest regularne wykonywanie masażu stóp połączonego z natryskami wody o zmiennej temperaturze. 

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne rozcięgna podeszwowego i łagodzenie objawów

Zarówno domowa maść na ostrogi piętowe jak i maść na ostrogi piętowe apteka zazwyczaj są skuteczne tylko w połączeniu z fizjoterapią i stosowaniem odpowiednich wkładek ortopedycznych. Całość składa się na pierwszy stopień leczenia ostrogi określanego jako leczenie zachowawcze. Należy pamiętać, że nie jest ono efektywne w przypadku dalszych zmian zwyrodnieniowych. Wówczas konieczna okazuje się operacja, która pozostaje jako ostatnia nadzieja na uwolnienie się od bólu. Podczas operacji dochodzi do uwolnienia przyśrodkowej części rozcięgna podeszwowego, co daje rewelacyjny końcowy rezultat. 

Konieczność przeprowadzenia operacji u osób zmagających się z ostrogą piętową szacowane jest na poziomie ok. 2% i jest zalecana po wykorzystaniu wszystkich metod zachowawczych. Przy silnym bólu poszukując odpowiedzi ostroga piętowa jak leczyć można zwrócić się o przepisanie specjalnych zawiesin podawanych domięśniowo, które zredukują odczuwanie bólu. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem