Ostroga piętowa – rozpoznanie, objawy i leczenie. Kogo dotyczy ten problem?

Ostroga piętowa – rozpoznanie, objawy i leczenie. Kogo dotyczy ten problem? - zdjęcie

Ostroga piętowa jest charakterystyczna dla społeczeństw wysokorozwiniętych. Charakteryzuje się występowaniem bólu pod piętą lub tuż za piętą, który jest szczególnie nasilony o poranku. Bezpośrednią przyczyną rozwoju ostrogi piętowej jest stan zapalny rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa. Leczenie ostrogi piętowej musi posiadać wielopoziomowy charakter. W skrajnych przypadkach, po bezskutecznym leczeniu zachowawczym, jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Co zwiększa ryzyko rozwoju ostrogi piętowej;
  • Jak powstają zmiany zwyrodnieniowe;
  • Jakie są objawy ostrogi piętowej;
  • Jakie są skuteczne metody leczenia ostrogi piętowej;
  • Jak zapobiegać rozwojowi ostrogi piętowej;
  • Jakie są przyczyny rozwoju ostrogi piętowej;
  • Jak łagodzić objawy ostrogi piętowej. 

Czynniki sprzyjające powstaniu ostrogi piętowej

Jedną z najczęstszych, bezpośrednich przyczyn występowania ostrogi na stopach jest zaniechanie lub niewłaściwe leczenie przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego lub też ścięgna Achillesa. Z kolei w ramach zapobiegania rozwojowi stanu zapalnego należy przede wszystkim przyłożyć większą uwagę do wyboru właściwego obuwia. Rekomendowany jest wybór dopasowanych butów posiadających wygodne wkładki. Komfortowe obuwie zapobiega powstawaniu także innych zmian, tj. modzele i nagniotki. Stan zapalny w stopie może się także rozwinąć na skutek przeszłego odnoszenia mikro-urazów spowodowanych brakiem odpowiedniej rozgrzewki przed przystąpieniem do aktywnego treningu. Obciążeniem dla rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa jest także nadwaga. W rezultacie leczenie ostrogi skupia się również na znalezieniu przyczyny stanu zapalnego. 

Rozcięgno podeszwowe i zmiany zwyrodnieniowe

Obumieranie komórek budujących rozcięgno podeszwowe powoduje ich zastępowanie przez następujące procesy zwyrodnienia śluzakowatego. Na wstępie należy wspomnieć, że rozcięgno posiada bardzo ograniczone możliwości gojenia i regeneracji. Dlatego podczas opracowania metody jak leczyć ostrogi dostrzeżono, że konieczne jest stosowanie preparatów posiadających komórki macierzyste. Najczęściej źródłem jest szpik kostny danej osoby, który jest odpowiednio przygotowany i wstrzykiwany w najbardziej uszkodzone miejsca. Równolegle zastanawiając się, co na ostrogi, nie można zapomnieć o roli i znaczeniu rehabilitacji podczas terapii. 

Ostroga piętowa czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Ostrogi objawy są bardzo charakterystyczne, choć dla uzyskania diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania palpacyjnego, a w przypadku wystąpienia wątpliwości konieczne jest wykonanie badania RTG. Ostrogi piętowe objawiają się najczęściej poprzez ból pięty. Na samym początku jest on wyłącznie podczas chodzenia, w szczególności o poranku. Na tym etapie, ten ból można rozchodzić, jednak później ponownie zaczyna się nasilać. Zakres bólu jest w pełni zależny od danej osoby, czasem obejmuje całą stopę, a nieraz objawia się punktowo. Ostroga piętowa objawy posiada bardzo zbliżone wśród społeczeństwa, co znacząco ułatwia odnalezienie przyczyny bólu. 

W początkowej fazie ból pięty mija po dłuższym wypoczynku, jednak wraz z upływem czasu sam wypoczynek bywa niewystarczający. Długotrwałe leżenie lub siedzenie przestaje ujmować jego sile. Ten rodzaj bólu, który towarzyszy ostrodze piętowej, znacząco obniża odczuwalność komfortu w ciągu dniaOstroga pięty ostatecznie doprowadza do utykania na daną nogę i równolegle zaczyna uniemożliwiać chodzenie na palcach. Występowanie bólu na środkowej części pięty uniemożliwia szybkie i sprawne zakładanie obuwia. 

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Metody leczenia wielu współczesnych chorób publikowane w Internecie posiadają bardzo kontrowersyjne sugestie. Osoby, które poszukują jak leczyć ostrogę mogą natknąć się na informacje, że skuteczne są okłady z liści orzechów włoskich lub octu. Należy pamiętać, że na ostrogi piętowe niekonwencjonalne metody nie przynoszą żadnych efektów. Chwilową ulgę mogą przynieść domowe metody, które bazują na właściwościach naturalnych substancji. 

Stąd też zastanawiając się ostrogi jak leczyć konieczne jest zaufanie specjalistom. Najlepsze rezultaty przynoszą środki farmakologiczne, np. zastrzyki z glikokortysteroidów, maść zawierająca niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ostroga piętowa maść wykazuje działanie miejscowe. Leczenie farmakologiczne musi być wspomagane przez zabiegi fizykoterapeutyczne. Dlatego ostroga leczenie wymaga ogromnego poświęcenia czasu, jest ono rozciągnięte w czasie i długotrwałe. Wielotorowe działanie jest niezbędne, żeby uzyskać pożądany efekt. 

Ostroga piętowa - przyczyny występowania

Ostroga piętowa występuje w miejscu, które stanowi połączenie kości piętowej i rozcięgna piętowego, ponieważ na tym obszarze dochodzi nieustannie do napinania i rozluźniania. Nadmierne przeciążenie tego miejsca jest podstawą do zwiększenia ryzyka wystąpienia stanu zapalnego. Ponadto, przyczyny występowania ostrogi piętowej upatruje się również w:

  • niewłaściwym przebiegu leczenia urazów stopy, np. stawy skokowego;
  • nadwadze lub otyłości, 
  • noszeniu źle dobranego obuwia, które jest za ciasne lub niedopasowane;
  • częstym noszeniu butów na obcasie;
  • pracowaniu w pozycji stojącej;
  • intensywnym wysiłku fizycznym. 

Kolejnym z czynników, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi piętowej jest wiek. Z ostrogą piętową o wiele częściej zmagają się osoby starsze. 

Rozcięgno podeszwowe - najlepsza profilaktyka

Zamiast zastanawiać się jak leczyć ostrogi piętowe o wiele lepiej zadbać o właściwą profilaktykę. Pierwszym elementem, który przekłada się na znaczące obniżenie ryzyka wystąpienia ostrogi piętowej jest posianie świadomego chodu. Ortopedzi wskazują, że najlepszym posunięciem jest przenoszenie ciężaru ciała na kości przodostopia podczas chodzenia. Równie istotne jest posiadanie odpowiedniego obuwia, które będzie elastyczne. Dodatkowo powinno posiadać grubą podeszwę. Warto także rozważyć zakup odpowiednich wkładek żelowych, które powinny być przyklejone tuż pod piętami lub odpowiednich poduszek

Kolejnym czynnikiem, który znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia ostróg piętowych jest utrzymywanie optymalnej masy ciała. Nadwaga doprowadza do powstawania przeciążeń stóp, co obniża kondycję dolnych kończyn. Bardzo dobrym posunięciem jest regularne wykonywanie masażu stóp połączonego z natryskami wody o zmiennej temperaturze. 

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne rozcięgna podeszwowego i łagodzenie objawów

Zarówno domowa maść na ostrogi piętowe jak i maść na ostrogi piętowe apteka zazwyczaj są skuteczne tylko w połączeniu z fizjoterapią i stosowaniem odpowiednich wkładek ortopedycznych. Całość składa się na pierwszy stopień leczenia ostrogi określanego jako leczenie zachowawcze. Należy pamiętać, że nie jest ono efektywne w przypadku dalszych zmian zwyrodnieniowych. Wówczas konieczna okazuje się operacja, która pozostaje jako ostatnia nadzieja na uwolnienie się od bólu. Podczas operacji dochodzi do uwolnienia przyśrodkowej części rozcięgna podeszwowego, co daje rewelacyjny końcowy rezultat. 

Konieczność przeprowadzenia operacji u osób zmagających się z ostrogą piętową szacowane jest na poziomie ok. 2% i jest zalecana po wykorzystaniu wszystkich metod zachowawczych. Przy silnym bólu poszukując odpowiedzi ostroga piętowa jak leczyć można zwrócić się o przepisanie specjalnych zawiesin podawanych domięśniowo, które zredukują odczuwanie bólu. 

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.