Orkisz i mąka orkiszowa – zastosowanie, właściwości i wpływ na zdrowie

Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni - zdjęcie

Sposób odżywiania posiada ogromne przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Rekomendowany jest wybór produktów, które umożliwiają dostarczanie wielu cennych i niezbędnych substancji odżywczych, są to między innymi zboże orkisz, czyli źródło węglowodanów i błonnika. Stanowi zdrową alternatywę dla pszenicy. W ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Przedstawiamy, dlaczego warto włączyć orkisz do swojej diety.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Jak orkisz rzutuje na kondycję organizmu i czy znajduje się w gronie superfood?
  • Czy orkisz wpływa na pracę serca i układu trawiennego,
  • Czy orkisz mogą spożywać osoby zmagające się z cukrzycą,
  • Czy orkisz sprzyja utracie nadmiernych kilogramów i może być spożywany na diecie?

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o Diecie Fodmap.

Orkisz: zboże długowieczności - jak wpływa na naszą kondycję?

Na kondycję naszego organizmu wpływ posiadają geny, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Człowiek powinien na co dzień spożywać bardzo dużo warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. W rezultacie warto rozważyć włączenie do swojej diety orkiszu, który posiada ogromną ilość wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Orkisz był już doceniany w starożytności - podawano go gladiatorom, aby szybko i skutecznie wzmocnić ich organizm przed przyszłą walką.

Dieta orkiszowa była powszechnie praktykowana w procesie leczenia już w XVII wieku. Opisywano ją jako sposób na poprawę komfortu życia w przypadku osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego, kamicą nerkową i chorobami skóry. Potwierdzenie jego właściwości prozdrowotnych przez naukowców sprawiło, że jest on przedstawiany jako podstawowy element zbilansowanej diety.

Zatem czy jest ktoś, kto nie powinien jeść orkiszu? W jego składzie znajduje się gluten, dlatego powinny go unikać osoby z alergią lub nietolerancją na białka glutenowe.

Orkisz jako skarbnica składników odżywczych - superfood XXI wieku

Osoby, które chcą wdrożyć w swoim życiu zdrowe nawyki i zbilansować dietę, powinny przede wszystkim zainspirować się listą przedstawiającą superfood, czyli zdrową żywność. Znajdujące się na niej produkty są starannie wyselekcjonowane. Muszą posiadać wiele składników, które umożliwiają wzmocnienie organizmu. Można traktować je jako podstawę codziennego jadłospisu. Ich odpowiednie niezbilansowanie, czyli także dołączenie orkiszu, to recepta na dłuższe życie. Orkisz traktowany jest określany jako superfood, ponieważ jest źródłem białka, błonnika, steroli, zdrowych tłuszczów, a ponadto zawiera następujące witaminy i pierwiastki: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, witamina: B1, B2, B3, B6, A, E, K oraz kwas foliowy.

Mąka orkiszowa: zdrowa alternatywa dla mąki pszennej

Pszenica i mąka pszenna powinny być ograniczane w diecie, a ich miejsce powinno być zajmowane przez orkisz i mąkę orkiszową. Orkisz jest świetną alternatywą dla pszenicy. Mąka orkiszowa, w przeciwieństwie do mąki pszennej, posiada wysoką wartość odżywczą i zwiększoną zawartość aminokwasów ograniczających oraz tłuszczów nienasyconych. Nie doprowadza do podrażnień żołądka. W jej składnie obecny jest rodanid, naturalny antybiotyk, stosowany w leczeniu alergii pokarmowych. Z mąki orkiszowej można przygotowywać desery i wytrawne potrawy.

Orkisz jako źródło błonnika: jak wpływa na nasz system trawienny?

Orkisz to przede wszystkim źródło bardzo dużej ilości błonnika pokarmowego. Regularne spożywanie odpowiednich ilości błonnika umożliwia poprawę perystaltyki jelit, przyśpieszenie metabolizmu, a równolegle dochodzi do zredukowania ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Zapewnia również wsparcie dla dobrych bakterii jelitowych, które posiadają pozytywny wpływ na organizm, a przede wszystkim na działanie układu immunologicznego. Spożywanie błonnika i picie wody są sposobem na oczyszczenie jelit ze złogów kałowych, zmniejszenie poziom złego cholesterolu i poprawę profilu lipidowego. Przeprowadzane badania pozwalają dostrzec, że spożywany orkisz na jelita obniża ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego, a nawet żołądka. Należy pamiętać, że spożywanie orkiszu to szereg korzyści dla całego organizmu, który rozpoczyna się w układzie pokarmowym.

Orkisz: przyjaciel zdrowego serca - korzyści dla układu krążenia

Przeprowadzone analizy badające związek orkisz a zdrowie wskazują, że orkisz jest niezwykle cenny w odniesieniu do pracy układu krążenia i serca ze względu na wielopoziomowe działanie na organizm. Przede wszystkim pozwala obniżyć poziom cholesterolu, dlatego zmniejsza obciążenie dla serca i całego układu krążenia. Dodatkowo blokuje szkodliwe działanie wolnych rodników, które powstają podczas utleniania cholesterolu. Regularne spożywanie orkiszu to sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju miażdżycy i powstania incydentów sercowo-naczyniowego. Ponadto sprawia, że proces krążenia krwi ulega usprawnieniu. Należy także pamiętać, że orkisz ułatwia utratę nadmiernych kilogramów i pozwala zmniejszyć otyłość, dlatego stanowi element doskonałej profilaktyki dla chorób serca.

Orkisz a cukrzyca: jak wpływa na poziom cukru we krwi?

Warto także bliżej się przyjrzeć związkowi orkisz a cukrzyca. Posiadane przez orkisz właściwości sprawiają, że poziom cukru we krwi ulega stabilizacji, a w dłuższej perspektywie umożliwi ustabilizowanie masy ciała. Obecność błonnika w orkiszu sprawia, że cukier jest dłużej wchłaniany do krwiobiegu. Stąd uczucie sytości po danym posiłku trwa o wiele dłużej. Dieta cukrzycowa i zalecenia specjalistów powinny być dość rygorystycznie przestrzegane, aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia i jakości życia.

Dieta orkiszowa może być doskonałym rozwiązaniem dla diabetyków, a przede wszystkim osób zmagających się z cukrzycą typu II. Pieczywo orkiszowe nie powoduje wahań w poziomie cukru we krwi. Sama mąka orkiszowa powinna być wykorzystywana do przygotowania każdego posiłku zamiast mąki pszennej. Orkisz występuje w różnych odmianach, dlatego z łatwością zastępuje mąkę pszenną. Ponadto dla diabetyków rekomendowane są także kawa orkiszowa, makarony orkiszowe. Możliwości skomponowania posiłków z orkiszem są naprawdę ogromne. Bez trudu można eksperymentować w kuchni z jego wykorzystaniem. W rzeczywistości wszystko zaczyna się od dobrych chęci i walki o swoje zdrowie. Orkisz jest powszechnie dostępny i stosunkowo tani, o wiele tańszy niż niezdrowe produkty, dlatego dbając o zdrowie, można również zaoszczędzić swoje pieniądze.

Dieta orkiszowa: dlaczego produkty orkiszowe mogą pomóc w odchudzaniu?

Poruszając kwestię orkisz a zdrowie, można dostrzec także właściwości umożliwiające i ułatwiające utratę nadmiernych kilogramów. Dieta orkiszowa jest z pewnością krokiem przybliżającym wymarzoną wagę. Regularne spożywanie orkiszu pozwala na długotrwałe przyśpieszenie metabolizmu. Obecność błonnika sprawia, że układ pokarmowy pracuje o wiele wydajniej, a w konsekwencji ma miejsce szybsza utrata masy ciała. W mące orkiszowej znajduje się białko, które pozwala na zwiększenie pożywności i sytości pokarmów. Dzięki temu można ograniczyć wielkość porcji spożywanego jedzenia, a jednocześnie uzyskać sytości na dłużej. Spożywanie orkiszu jest polecane dla osób zmagających się z wilczym apetytem lub słabością do podjadania pomiędzy posiłkami. Jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać, jeżeli do swojej diety włączysz także zdrowe ziołowe napoje.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem