Orkisz i mąka orkiszowa – zastosowanie, właściwości i wpływ na zdrowie

Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni - zdjęcie

Sposób odżywiania posiada ogromne przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Rekomendowany jest wybór produktów, które umożliwiają dostarczanie wielu cennych i niezbędnych substancji odżywczych, są to między innymi zboże orkisz, czyli źródło węglowodanów i błonnika. Stanowi zdrową alternatywę dla pszenicy. W ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Przedstawiamy, dlaczego warto włączyć orkisz do swojej diety.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Jak orkisz rzutuje na kondycję organizmu i czy znajduje się w gronie superfood?
  • Czy orkisz wpływa na pracę serca i układu trawiennego,
  • Czy orkisz mogą spożywać osoby zmagające się z cukrzycą,
  • Czy orkisz sprzyja utracie nadmiernych kilogramów i może być spożywany na diecie?

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o Diecie Fodmap.

Orkisz: zboże długowieczności - jak wpływa na naszą kondycję?

Na kondycję naszego organizmu wpływ posiadają geny, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Człowiek powinien na co dzień spożywać bardzo dużo warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. W rezultacie warto rozważyć włączenie do swojej diety orkiszu, który posiada ogromną ilość wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Orkisz był już doceniany w starożytności - podawano go gladiatorom, aby szybko i skutecznie wzmocnić ich organizm przed przyszłą walką.

Dieta orkiszowa była powszechnie praktykowana w procesie leczenia już w XVII wieku. Opisywano ją jako sposób na poprawę komfortu życia w przypadku osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego, kamicą nerkową i chorobami skóry. Potwierdzenie jego właściwości prozdrowotnych przez naukowców sprawiło, że jest on przedstawiany jako podstawowy element zbilansowanej diety.

Zatem czy jest ktoś, kto nie powinien jeść orkiszu? W jego składzie znajduje się gluten, dlatego powinny go unikać osoby z alergią lub nietolerancją na białka glutenowe.

Orkisz jako skarbnica składników odżywczych - superfood XXI wieku

Osoby, które chcą wdrożyć w swoim życiu zdrowe nawyki i zbilansować dietę, powinny przede wszystkim zainspirować się listą przedstawiającą superfood, czyli zdrową żywność. Znajdujące się na niej produkty są starannie wyselekcjonowane. Muszą posiadać wiele składników, które umożliwiają wzmocnienie organizmu. Można traktować je jako podstawę codziennego jadłospisu. Ich odpowiednie niezbilansowanie, czyli także dołączenie orkiszu, to recepta na dłuższe życie. Orkisz traktowany jest określany jako superfood, ponieważ jest źródłem białka, błonnika, steroli, zdrowych tłuszczów, a ponadto zawiera następujące witaminy i pierwiastki: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, witamina: B1, B2, B3, B6, A, E, K oraz kwas foliowy.

Mąka orkiszowa: zdrowa alternatywa dla mąki pszennej

Pszenica i mąka pszenna powinny być ograniczane w diecie, a ich miejsce powinno być zajmowane przez orkisz i mąkę orkiszową. Orkisz jest świetną alternatywą dla pszenicy. Mąka orkiszowa, w przeciwieństwie do mąki pszennej, posiada wysoką wartość odżywczą i zwiększoną zawartość aminokwasów ograniczających oraz tłuszczów nienasyconych. Nie doprowadza do podrażnień żołądka. W jej składnie obecny jest rodanid, naturalny antybiotyk, stosowany w leczeniu alergii pokarmowych. Z mąki orkiszowej można przygotowywać desery i wytrawne potrawy.

Orkisz jako źródło błonnika: jak wpływa na nasz system trawienny?

Orkisz to przede wszystkim źródło bardzo dużej ilości błonnika pokarmowego. Regularne spożywanie odpowiednich ilości błonnika umożliwia poprawę perystaltyki jelit, przyśpieszenie metabolizmu, a równolegle dochodzi do zredukowania ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Zapewnia również wsparcie dla dobrych bakterii jelitowych, które posiadają pozytywny wpływ na organizm, a przede wszystkim na działanie układu immunologicznego. Spożywanie błonnika i picie wody są sposobem na oczyszczenie jelit ze złogów kałowych, zmniejszenie poziom złego cholesterolu i poprawę profilu lipidowego. Przeprowadzane badania pozwalają dostrzec, że spożywany orkisz na jelita obniża ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego, a nawet żołądka. Należy pamiętać, że spożywanie orkiszu to szereg korzyści dla całego organizmu, który rozpoczyna się w układzie pokarmowym.

Orkisz: przyjaciel zdrowego serca - korzyści dla układu krążenia

Przeprowadzone analizy badające związek orkisz a zdrowie wskazują, że orkisz jest niezwykle cenny w odniesieniu do pracy układu krążenia i serca ze względu na wielopoziomowe działanie na organizm. Przede wszystkim pozwala obniżyć poziom cholesterolu, dlatego zmniejsza obciążenie dla serca i całego układu krążenia. Dodatkowo blokuje szkodliwe działanie wolnych rodników, które powstają podczas utleniania cholesterolu. Regularne spożywanie orkiszu to sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju miażdżycy i powstania incydentów sercowo-naczyniowego. Ponadto sprawia, że proces krążenia krwi ulega usprawnieniu. Należy także pamiętać, że orkisz ułatwia utratę nadmiernych kilogramów i pozwala zmniejszyć otyłość, dlatego stanowi element doskonałej profilaktyki dla chorób serca.

Orkisz a cukrzyca: jak wpływa na poziom cukru we krwi?

Warto także bliżej się przyjrzeć związkowi orkisz a cukrzyca. Posiadane przez orkisz właściwości sprawiają, że poziom cukru we krwi ulega stabilizacji, a w dłuższej perspektywie umożliwi ustabilizowanie masy ciała. Obecność błonnika w orkiszu sprawia, że cukier jest dłużej wchłaniany do krwiobiegu. Stąd uczucie sytości po danym posiłku trwa o wiele dłużej. Dieta cukrzycowa i zalecenia specjalistów powinny być dość rygorystycznie przestrzegane, aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia i jakości życia.

Dieta orkiszowa może być doskonałym rozwiązaniem dla diabetyków, a przede wszystkim osób zmagających się z cukrzycą typu II. Pieczywo orkiszowe nie powoduje wahań w poziomie cukru we krwi. Sama mąka orkiszowa powinna być wykorzystywana do przygotowania każdego posiłku zamiast mąki pszennej. Orkisz występuje w różnych odmianach, dlatego z łatwością zastępuje mąkę pszenną. Ponadto dla diabetyków rekomendowane są także kawa orkiszowa, makarony orkiszowe. Możliwości skomponowania posiłków z orkiszem są naprawdę ogromne. Bez trudu można eksperymentować w kuchni z jego wykorzystaniem. W rzeczywistości wszystko zaczyna się od dobrych chęci i walki o swoje zdrowie. Orkisz jest powszechnie dostępny i stosunkowo tani, o wiele tańszy niż niezdrowe produkty, dlatego dbając o zdrowie, można również zaoszczędzić swoje pieniądze.

Dieta orkiszowa: dlaczego produkty orkiszowe mogą pomóc w odchudzaniu?

Poruszając kwestię orkisz a zdrowie, można dostrzec także właściwości umożliwiające i ułatwiające utratę nadmiernych kilogramów. Dieta orkiszowa jest z pewnością krokiem przybliżającym wymarzoną wagę. Regularne spożywanie orkiszu pozwala na długotrwałe przyśpieszenie metabolizmu. Obecność błonnika sprawia, że układ pokarmowy pracuje o wiele wydajniej, a w konsekwencji ma miejsce szybsza utrata masy ciała. W mące orkiszowej znajduje się białko, które pozwala na zwiększenie pożywności i sytości pokarmów. Dzięki temu można ograniczyć wielkość porcji spożywanego jedzenia, a jednocześnie uzyskać sytości na dłużej. Spożywanie orkiszu jest polecane dla osób zmagających się z wilczym apetytem lub słabością do podjadania pomiędzy posiłkami. Jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać, jeżeli do swojej diety włączysz także zdrowe ziołowe napoje.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.