Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu?

Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu? - zdjęcie

Oparzenie słoneczne jest ostrą reakcją skórną na nadmierne narażenie na światło słoneczne, a zwłaszcza na promieniowanie UV. Rozległość oparzenia zależna jest od rodzaju skóry, czasu trwania i intensywności ekspozycji na światło. W zależności od stopnia zaawansowania oparzenia stosuje się okłady chłodzące, leki przeciwbólowe, kremy i maści łagodzące świąd. Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. W celu zapobiegania zaleca się unikanie silnego promieniowania, noszenia czapek i tkanin odpornych na promieniowanie, a także stosowanie kremów.

Oparzenie słoneczne – objawy

Bolesne zaczerwienienie, w tym też obrzęk, swędzenie zmienionej chorobowo skóry, możliwe pęcherze – to tylko niektóre objawy oparzenia słonecznego. Pojawiają się one od 4 do 8 godzin po ekspozycji na słońcu. Oparzenia słoneczne objawy, jakie występują to również nudności, wymioty, ból głowy, gorączka. Po dłuższym czasie skóra zaczyna się złuszczać. Po oparzeniach mogą pozostać blizny, a więc należy jak najszybciej zareagować i zastosować dostępne kremy na oparzenia słoneczne lub inne domowe sposoby. Dobrze jest mieć w domowej apteczce kremy lub maści chłodzące, nawilżające i regenerujące, które szybko uśmierzą ból i swędzenie. Oprócz oparzeń słonecznych w okresie wakacyjnym czyhają też inne dolegliwości, które mogą przysporzyć wielu problemów.

Stopnie poparzenia słonecznego i ich charakterystyka

Objawy oparzenia słonecznego są różne w zależności od stopnia poparzenia. Lekarze rozróżniają trzy stopnie:

  • Oparzenie słoneczne I stopnia - występuje ono najczęściej, a oparzeniom słonecznym towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie.
  • Oparzenie słoneczne 2 stopnia - w tym wypadku na skórze pojawiają się pęcherze, a skóra się złuszcza. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia mogą nie pomóc i najlepiej jest udać się do lekarza.
  • Oparzenie słoneczne 3 stopnia - jest to najwyższy stopień i zarazem najgroźniejszy. Po oparzeniu często pozostają blizny i występują zaburzenia pigmentacji skóry. Istnieje też zwiększone ryzyko infekcji.

Warto przy tej okazji wspomnieć też o oparzeniach słonecznych osób, które nie eksponują swojego ciała na słońce. 85% natężenia promieniowania może odbijać się od budynków, wody lub śniegu, a więc na oparzenia są narażone osoby, które siedzą także w cieniu. Dlatego najlepiej jest stosować kremy z filtrami UV niezależnie od tego, czy się siedzi na słońcu, czy w miejscach zacienionych. O tym, jak działają tego typu produkty, możesz przeczytać w artykule o kremach i balsamach z filtrami UV.

Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc dla piekącej skóry

Oparzenia słoneczne powstają wówczas, gdy zbyt duża ilość promieniowania słonecznego wywołuje reakcję zapalną skóry. Komórki uwalniają hormony tkankowe, skóra staje się czerwona, boli, swędzi, a w ciężkich przypadkach powstają pęcherze. Jednocześnie częste oparzenia mogą prowadzić w dłuższej perspektywie do raka skóry. Co na oparzenia słoneczne stosować w pierwszej kolejności? Ulgę przynoszą chłodne okłady, które najlepiej zrobić z bawełnianego materiału zamoczonego w zimnej wodzie. Warto w okresie wakacyjnym mieć pod ręką chłodzące kremy, płyny lub pianki w aerozolu, które pomagają złagodzić skutki nadmiernego opalania i chronią skórę przed pęcherzami i swędzeniem. Więcej o sposobach ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym znajdziesz na naszym blogu. Na skórze po nadmiernym opalaniu mogą pojawić się rany lub podrażnienia, na które pomogą specyfiki dostępne w aptekach. Jak je stosować? Tego możesz się dowiedzieć, czytając wpis o maściach wspomagających gojenie ran. II i III stopnia oparzenia słoneczne pierwsza pomoc powinna być udzielona przez lekarza.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: naturalne środki nawilżające skórę

Istnieją też domowe sposoby na oparzenia słoneczne, choć nie zawsze się one sprawdzają. Na pewno pomagają i łagodzą świąd i ból. Czym posmarować oparzenie słoneczne? Wśród domowych środków popularne są: jogurt, maślanka lub zsiadłe mleko. Dodatkowo nawilżają one skórę i działają uspokajająco. Taki produkt należy nałożyć na skórę i pozostawić na 10 minut. Oczywiście domowe produkty nie pomagają w przypadku poparzeń 2 i 3 stopnia. Zatem jeśli objawy oparzenia słonecznego nie kończą się jedynie na zaczerwienieniu czy swędzeniu, to warto wybrać się do lekarza. Osoby z wrażliwą skórą powinny dużo bardziej uważać, a jeśli pojawią się oznaki oparzenia słonecznego, to lepiej zastosować specjalistyczne środki, które szybko złagodzą wysypkę, pokrzywkę słoneczną i objawy alergiczne.

Jak złagodzić ból związany z oparzeniami słonecznymi? Maści, kremy i żele łagodzące oparzenia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym jest dotkliwy. Ciężko go porównać z innym bólem. Dodatkowo skóra swędzi, a czasami występuje uczucie kłucia. Takich objawów oparzenia słonecznego nie można zlekceważyć. Na tego typu problemy szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji i alergicy. Warto zatem zadbać o to, aby mieć w domowej apteczne dobrą maść na oparzenia słoneczne, żele i kremy chłodzące i łagodzące oparzenia. Oczywiście najlepszym środkiem zapobiegawczym są kremy z filtrem UV, którymi powinni smarować się wszyscy bez względu na wiek, płeć czy karnację. Jak działają filtry SPF? Dlaczego osobom szczególnie narażonym na oparzenia polecany jest krem z filtrem 50? W tym wpisie: Jak działa krem do opalania z filtrem 50? możesz dowiedzieć się wszystkiego, co pomoże Ci ustrzec się oparzeń skórnych. Jeśli już dojdzie do oparzenia, to produkty z aktywnymi składnikami wspomagającymi gojenie i regenerację skóry będą najlepsze. Chronią one z jednej strony skórę przed wysuszeniem, a z drugiej nawilżają. Dzięki temu wyrównuje się utratę wody uszkodzonej skóry - skóra staje się mniej napięta i bardziej elastyczna. Gdy występują oparzenia słoneczne - bąble, to nie należy w żadnym wypadku ich przekuwać.

Sposoby na regenerację skóry po oparzeniu słonecznym

Wiadomo już, oparzenia słoneczne jak szybko wyleczyć domowymi sposobami lub specjalnymi środkami dostępnymi w aptekach. Równie ważna, co pierwsza pomoc jest też regeneracja skóry i właściwa jej pielęgnacja. Każdy powinien stosować odpowiednie kremy, balsamy czy środki myjące odpowiadające rodzajowi skóry. Dzięki temu można uniknąć podrażnień, a ciało wygląda młodziej, skóra jest elastyczna i jędrna. Oparzenia słoneczne powodują dość poważne zmiany, a więc, gdy pokrzywka słoneczna zniknie, należy odpowiednio zadbać o siebie. Kremy nawilżające i regenerujące doskonale odbudowują komórki i wnikają w głębsze partie skóry. Dobrze jest raz w tygodniu lub przynajmniej raz na dwa tygodnie zrobić sobie kąpiel w olejkach, które nie tylko pięknie pachną, ale też pozwalają się zrelaksować i oderwać od problemów. Raz w tygodniu można nałożyć maseczkę na twarz, aby cera stała się promienna. Bardzo ważne jest regularne złuszczanie starego naskórka. Zatem przynajmniej dwa razy w miesiącu powinno się zrobić peeling całego ciała, łącznie z twarzą i skórą głowy. Wiele cennych porad można znaleźć w artykule o pielęgnacji ciała.

Oparzenia słoneczne są niestety coraz częstszą przypadłością wielu osób. Zbyt długa ekspozycja na słońcu i opalanie może skończyć się przykrymi dolegliwościami. Są jednak skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne, o których warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje lub na weekend nad jezioro.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem