Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu?

Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu? - zdjęcie

Oparzenie słoneczne jest ostrą reakcją skórną na nadmierne narażenie na światło słoneczne, a zwłaszcza na promieniowanie UV. Rozległość oparzenia zależna jest od rodzaju skóry, czasu trwania i intensywności ekspozycji na światło. W zależności od stopnia zaawansowania oparzenia stosuje się okłady chłodzące, leki przeciwbólowe, kremy i maści łagodzące świąd. Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. W celu zapobiegania zaleca się unikanie silnego promieniowania, noszenia czapek i tkanin odpornych na promieniowanie, a także stosowanie kremów.

Oparzenie słoneczne – objawy

Bolesne zaczerwienienie, w tym też obrzęk, swędzenie zmienionej chorobowo skóry, możliwe pęcherze – to tylko niektóre objawy oparzenia słonecznego. Pojawiają się one od 4 do 8 godzin po ekspozycji na słońcu. Oparzenia słoneczne objawy, jakie występują to również nudności, wymioty, ból głowy, gorączka. Po dłuższym czasie skóra zaczyna się złuszczać. Po oparzeniach mogą pozostać blizny, a więc należy jak najszybciej zareagować i zastosować dostępne kremy na oparzenia słoneczne lub inne domowe sposoby. Dobrze jest mieć w domowej apteczce kremy lub maści chłodzące, nawilżające i regenerujące, które szybko uśmierzą ból i swędzenie. Oprócz oparzeń słonecznych w okresie wakacyjnym czyhają też inne dolegliwości, które mogą przysporzyć wielu problemów.

Stopnie poparzenia słonecznego i ich charakterystyka

Objawy oparzenia słonecznego są różne w zależności od stopnia poparzenia. Lekarze rozróżniają trzy stopnie:

  • Oparzenie słoneczne I stopnia - występuje ono najczęściej, a oparzeniom słonecznym towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie.
  • Oparzenie słoneczne 2 stopnia - w tym wypadku na skórze pojawiają się pęcherze, a skóra się złuszcza. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia mogą nie pomóc i najlepiej jest udać się do lekarza.
  • Oparzenie słoneczne 3 stopnia - jest to najwyższy stopień i zarazem najgroźniejszy. Po oparzeniu często pozostają blizny i występują zaburzenia pigmentacji skóry. Istnieje też zwiększone ryzyko infekcji.

Warto przy tej okazji wspomnieć też o oparzeniach słonecznych osób, które nie eksponują swojego ciała na słońce. 85% natężenia promieniowania może odbijać się od budynków, wody lub śniegu, a więc na oparzenia są narażone osoby, które siedzą także w cieniu. Dlatego najlepiej jest stosować kremy z filtrami UV niezależnie od tego, czy się siedzi na słońcu, czy w miejscach zacienionych. O tym, jak działają tego typu produkty, możesz przeczytać w artykule o kremach i balsamach z filtrami UV.

Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc dla piekącej skóry

Oparzenia słoneczne powstają wówczas, gdy zbyt duża ilość promieniowania słonecznego wywołuje reakcję zapalną skóry. Komórki uwalniają hormony tkankowe, skóra staje się czerwona, boli, swędzi, a w ciężkich przypadkach powstają pęcherze. Jednocześnie częste oparzenia mogą prowadzić w dłuższej perspektywie do raka skóry. Co na oparzenia słoneczne stosować w pierwszej kolejności? Ulgę przynoszą chłodne okłady, które najlepiej zrobić z bawełnianego materiału zamoczonego w zimnej wodzie. Warto w okresie wakacyjnym mieć pod ręką chłodzące kremy, płyny lub pianki w aerozolu, które pomagają złagodzić skutki nadmiernego opalania i chronią skórę przed pęcherzami i swędzeniem. Więcej o sposobach ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym znajdziesz na naszym blogu. Na skórze po nadmiernym opalaniu mogą pojawić się rany lub podrażnienia, na które pomogą specyfiki dostępne w aptekach. Jak je stosować? Tego możesz się dowiedzieć, czytając wpis o maściach wspomagających gojenie ran. II i III stopnia oparzenia słoneczne pierwsza pomoc powinna być udzielona przez lekarza.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: naturalne środki nawilżające skórę

Istnieją też domowe sposoby na oparzenia słoneczne, choć nie zawsze się one sprawdzają. Na pewno pomagają i łagodzą świąd i ból. Czym posmarować oparzenie słoneczne? Wśród domowych środków popularne są: jogurt, maślanka lub zsiadłe mleko. Dodatkowo nawilżają one skórę i działają uspokajająco. Taki produkt należy nałożyć na skórę i pozostawić na 10 minut. Oczywiście domowe produkty nie pomagają w przypadku poparzeń 2 i 3 stopnia. Zatem jeśli objawy oparzenia słonecznego nie kończą się jedynie na zaczerwienieniu czy swędzeniu, to warto wybrać się do lekarza. Osoby z wrażliwą skórą powinny dużo bardziej uważać, a jeśli pojawią się oznaki oparzenia słonecznego, to lepiej zastosować specjalistyczne środki, które szybko złagodzą wysypkę, pokrzywkę słoneczną i objawy alergiczne.

Jak złagodzić ból związany z oparzeniami słonecznymi? Maści, kremy i żele łagodzące oparzenia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym jest dotkliwy. Ciężko go porównać z innym bólem. Dodatkowo skóra swędzi, a czasami występuje uczucie kłucia. Takich objawów oparzenia słonecznego nie można zlekceważyć. Na tego typu problemy szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji i alergicy. Warto zatem zadbać o to, aby mieć w domowej apteczne dobrą maść na oparzenia słoneczne, żele i kremy chłodzące i łagodzące oparzenia. Oczywiście najlepszym środkiem zapobiegawczym są kremy z filtrem UV, którymi powinni smarować się wszyscy bez względu na wiek, płeć czy karnację. Jak działają filtry SPF? Dlaczego osobom szczególnie narażonym na oparzenia polecany jest krem z filtrem 50? W tym wpisie: Jak działa krem do opalania z filtrem 50? możesz dowiedzieć się wszystkiego, co pomoże Ci ustrzec się oparzeń skórnych. Jeśli już dojdzie do oparzenia, to produkty z aktywnymi składnikami wspomagającymi gojenie i regenerację skóry będą najlepsze. Chronią one z jednej strony skórę przed wysuszeniem, a z drugiej nawilżają. Dzięki temu wyrównuje się utratę wody uszkodzonej skóry - skóra staje się mniej napięta i bardziej elastyczna. Gdy występują oparzenia słoneczne - bąble, to nie należy w żadnym wypadku ich przekuwać.

Sposoby na regenerację skóry po oparzeniu słonecznym

Wiadomo już, oparzenia słoneczne jak szybko wyleczyć domowymi sposobami lub specjalnymi środkami dostępnymi w aptekach. Równie ważna, co pierwsza pomoc jest też regeneracja skóry i właściwa jej pielęgnacja. Każdy powinien stosować odpowiednie kremy, balsamy czy środki myjące odpowiadające rodzajowi skóry. Dzięki temu można uniknąć podrażnień, a ciało wygląda młodziej, skóra jest elastyczna i jędrna. Oparzenia słoneczne powodują dość poważne zmiany, a więc, gdy pokrzywka słoneczna zniknie, należy odpowiednio zadbać o siebie. Kremy nawilżające i regenerujące doskonale odbudowują komórki i wnikają w głębsze partie skóry. Dobrze jest raz w tygodniu lub przynajmniej raz na dwa tygodnie zrobić sobie kąpiel w olejkach, które nie tylko pięknie pachną, ale też pozwalają się zrelaksować i oderwać od problemów. Raz w tygodniu można nałożyć maseczkę na twarz, aby cera stała się promienna. Bardzo ważne jest regularne złuszczanie starego naskórka. Zatem przynajmniej dwa razy w miesiącu powinno się zrobić peeling całego ciała, łącznie z twarzą i skórą głowy. Wiele cennych porad można znaleźć w artykule o pielęgnacji ciała.

Oparzenia słoneczne są niestety coraz częstszą przypadłością wielu osób. Zbyt długa ekspozycja na słońcu i opalanie może skończyć się przykrymi dolegliwościami. Są jednak skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne, o których warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje lub na weekend nad jezioro.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.