Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu?

Oparzenia słoneczne: rozpoznanie i pierwsza pomoc. Jak dbać o skórę po oparzeniu? - zdjęcie

Oparzenie słoneczne jest ostrą reakcją skórną na nadmierne narażenie na światło słoneczne, a zwłaszcza na promieniowanie UV. Rozległość oparzenia zależna jest od rodzaju skóry, czasu trwania i intensywności ekspozycji na światło. W zależności od stopnia zaawansowania oparzenia stosuje się okłady chłodzące, leki przeciwbólowe, kremy i maści łagodzące świąd. Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. W celu zapobiegania zaleca się unikanie silnego promieniowania, noszenia czapek i tkanin odpornych na promieniowanie, a także stosowanie kremów.

Oparzenie słoneczne – objawy

Bolesne zaczerwienienie, w tym też obrzęk, swędzenie zmienionej chorobowo skóry, możliwe pęcherze – to tylko niektóre objawy oparzenia słonecznego. Pojawiają się one od 4 do 8 godzin po ekspozycji na słońcu. Oparzenia słoneczne objawy, jakie występują to również nudności, wymioty, ból głowy, gorączka. Po dłuższym czasie skóra zaczyna się złuszczać. Po oparzeniach mogą pozostać blizny, a więc należy jak najszybciej zareagować i zastosować dostępne kremy na oparzenia słoneczne lub inne domowe sposoby. Dobrze jest mieć w domowej apteczce kremy lub maści chłodzące, nawilżające i regenerujące, które szybko uśmierzą ból i swędzenie. Oprócz oparzeń słonecznych w okresie wakacyjnym czyhają też inne dolegliwości, które mogą przysporzyć wielu problemów.

Stopnie poparzenia słonecznego i ich charakterystyka

Objawy oparzenia słonecznego są różne w zależności od stopnia poparzenia. Lekarze rozróżniają trzy stopnie:

  • Oparzenie słoneczne I stopnia - występuje ono najczęściej, a oparzeniom słonecznym towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie.
  • Oparzenie słoneczne 2 stopnia - w tym wypadku na skórze pojawiają się pęcherze, a skóra się złuszcza. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia mogą nie pomóc i najlepiej jest udać się do lekarza.
  • Oparzenie słoneczne 3 stopnia - jest to najwyższy stopień i zarazem najgroźniejszy. Po oparzeniu często pozostają blizny i występują zaburzenia pigmentacji skóry. Istnieje też zwiększone ryzyko infekcji.

Warto przy tej okazji wspomnieć też o oparzeniach słonecznych osób, które nie eksponują swojego ciała na słońce. 85% natężenia promieniowania może odbijać się od budynków, wody lub śniegu, a więc na oparzenia są narażone osoby, które siedzą także w cieniu. Dlatego najlepiej jest stosować kremy z filtrami UV niezależnie od tego, czy się siedzi na słońcu, czy w miejscach zacienionych. O tym, jak działają tego typu produkty, możesz przeczytać w artykule o kremach i balsamach z filtrami UV.

Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc dla piekącej skóry

Oparzenia słoneczne powstają wówczas, gdy zbyt duża ilość promieniowania słonecznego wywołuje reakcję zapalną skóry. Komórki uwalniają hormony tkankowe, skóra staje się czerwona, boli, swędzi, a w ciężkich przypadkach powstają pęcherze. Jednocześnie częste oparzenia mogą prowadzić w dłuższej perspektywie do raka skóry. Co na oparzenia słoneczne stosować w pierwszej kolejności? Ulgę przynoszą chłodne okłady, które najlepiej zrobić z bawełnianego materiału zamoczonego w zimnej wodzie. Warto w okresie wakacyjnym mieć pod ręką chłodzące kremy, płyny lub pianki w aerozolu, które pomagają złagodzić skutki nadmiernego opalania i chronią skórę przed pęcherzami i swędzeniem. Więcej o sposobach ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym znajdziesz na naszym blogu. Na skórze po nadmiernym opalaniu mogą pojawić się rany lub podrażnienia, na które pomogą specyfiki dostępne w aptekach. Jak je stosować? Tego możesz się dowiedzieć, czytając wpis o maściach wspomagających gojenie ran. II i III stopnia oparzenia słoneczne pierwsza pomoc powinna być udzielona przez lekarza.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: naturalne środki nawilżające skórę

Istnieją też domowe sposoby na oparzenia słoneczne, choć nie zawsze się one sprawdzają. Na pewno pomagają i łagodzą świąd i ból. Czym posmarować oparzenie słoneczne? Wśród domowych środków popularne są: jogurt, maślanka lub zsiadłe mleko. Dodatkowo nawilżają one skórę i działają uspokajająco. Taki produkt należy nałożyć na skórę i pozostawić na 10 minut. Oczywiście domowe produkty nie pomagają w przypadku poparzeń 2 i 3 stopnia. Zatem jeśli objawy oparzenia słonecznego nie kończą się jedynie na zaczerwienieniu czy swędzeniu, to warto wybrać się do lekarza. Osoby z wrażliwą skórą powinny dużo bardziej uważać, a jeśli pojawią się oznaki oparzenia słonecznego, to lepiej zastosować specjalistyczne środki, które szybko złagodzą wysypkę, pokrzywkę słoneczną i objawy alergiczne.

Jak złagodzić ból związany z oparzeniami słonecznymi? Maści, kremy i żele łagodzące oparzenia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym jest dotkliwy. Ciężko go porównać z innym bólem. Dodatkowo skóra swędzi, a czasami występuje uczucie kłucia. Takich objawów oparzenia słonecznego nie można zlekceważyć. Na tego typu problemy szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji i alergicy. Warto zatem zadbać o to, aby mieć w domowej apteczne dobrą maść na oparzenia słoneczne, żele i kremy chłodzące i łagodzące oparzenia. Oczywiście najlepszym środkiem zapobiegawczym są kremy z filtrem UV, którymi powinni smarować się wszyscy bez względu na wiek, płeć czy karnację. Jak działają filtry SPF? Dlaczego osobom szczególnie narażonym na oparzenia polecany jest krem z filtrem 50? W tym wpisie: Jak działa krem do opalania z filtrem 50? możesz dowiedzieć się wszystkiego, co pomoże Ci ustrzec się oparzeń skórnych. Jeśli już dojdzie do oparzenia, to produkty z aktywnymi składnikami wspomagającymi gojenie i regenerację skóry będą najlepsze. Chronią one z jednej strony skórę przed wysuszeniem, a z drugiej nawilżają. Dzięki temu wyrównuje się utratę wody uszkodzonej skóry - skóra staje się mniej napięta i bardziej elastyczna. Gdy występują oparzenia słoneczne - bąble, to nie należy w żadnym wypadku ich przekuwać.

Sposoby na regenerację skóry po oparzeniu słonecznym

Wiadomo już, oparzenia słoneczne jak szybko wyleczyć domowymi sposobami lub specjalnymi środkami dostępnymi w aptekach. Równie ważna, co pierwsza pomoc jest też regeneracja skóry i właściwa jej pielęgnacja. Każdy powinien stosować odpowiednie kremy, balsamy czy środki myjące odpowiadające rodzajowi skóry. Dzięki temu można uniknąć podrażnień, a ciało wygląda młodziej, skóra jest elastyczna i jędrna. Oparzenia słoneczne powodują dość poważne zmiany, a więc, gdy pokrzywka słoneczna zniknie, należy odpowiednio zadbać o siebie. Kremy nawilżające i regenerujące doskonale odbudowują komórki i wnikają w głębsze partie skóry. Dobrze jest raz w tygodniu lub przynajmniej raz na dwa tygodnie zrobić sobie kąpiel w olejkach, które nie tylko pięknie pachną, ale też pozwalają się zrelaksować i oderwać od problemów. Raz w tygodniu można nałożyć maseczkę na twarz, aby cera stała się promienna. Bardzo ważne jest regularne złuszczanie starego naskórka. Zatem przynajmniej dwa razy w miesiącu powinno się zrobić peeling całego ciała, łącznie z twarzą i skórą głowy. Wiele cennych porad można znaleźć w artykule o pielęgnacji ciała.

Oparzenia słoneczne są niestety coraz częstszą przypadłością wielu osób. Zbyt długa ekspozycja na słońcu i opalanie może skończyć się przykrymi dolegliwościami. Są jednak skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne, o których warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje lub na weekend nad jezioro.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem