Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie - zdjęcie

Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

Paznokcie są wytworem naskórka, zbudowanego z dachówkowato ułożonych komórek. Podstawowym budulcem paznokcia jest keratyna. Jego najtwardsza część znajduje się na górze i jest nazywana częścią zewnętrzną paznokcia. Ogólny wygląd płytki paznokcia pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zakażenia drobnoustrojami oraz wirusami.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest i jak wygląda onycholiza paznokci.
 • Jakie są objawy oraz przyczyny onycholizy.
 • Jakie rodzaje onycholizy można wyróżnić.
 • Jak przebiega leczenie onycholizy.
 • Jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczona choroba.
 • Jak zapobiegać chorobom paznokci i rąk.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zadbać o swoje paznokcie na co dzień, zobacz także artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie.

Czym jest onycholiza paznokci i jak wygląda?

Zaobserwowano, iż onycholiza częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Może ona dotyczyć zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Onycholiza paznokci polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska, wskutek którego pomiędzy nimi powstają pęcherzyki powietrza. Prócz tego, iż jest to kosmetyczny defekt przeszkadzający przede wszystkim Paniom, onycholiza może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Niestety, wiele z nas bagatelizuje wszelkie schorzenia dotyczące paznokci, a zaawansowana onycholiza może rozwinąć się w grzybicę bądź stan zapalny. Należy podkreślić, że onycholiza a grzybica to dwie różne choroby, które mają inny przebieg. Pomimo różnic, leczenie grzybicy jest podobne do tego stosowanego w przypadku onycholizy.

Objawy i przyczyny onycholizy paznokcia

Głównymi objawami choroby paznokci u rąk i nóg jest biały nalot na płytce paznokcia, umiejscowiony na jej górnej krawędzi bądź z boku. W przypadku gdy postępuje on w głąb mamy do czynienia ze zjawiskiem odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska. W początkowej fazie choroby paznokieć może mieć lekko różowe zabarwienie, ponieważ widoczne są pod nim naczynia krwionośne. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia płytki, jej kolor zmienia się w brązowy, szary bądź żółty.

Wśród przyczyń powstawania onycholizy, wyróżnia się przede wszystkim choroby skóry oraz choroby ogólnoustrojowe w tym:

 • łuszczycę,
 • nadczynność tarczycy,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • cukrzycę,
 • niedokrwistość,
 • łysienie plackowate,
 • wyprysk kontaktowy,
 • niedobór witamin,
 • choroby autoimmunologiczne.

Ponadto onycholiza może powstać poprzez mechaniczne uszkodzenie macierzy paznokcia. Częstym zjawiskiem jest onycholiza po hybrydzie, która powstaje na skutek zbyt intensywnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure. Wśród przyczyn choroby paznokci u nóg wymieniane jest również źle dopasowane, za ciasne obuwie, które powoduje permanentny ucisk na paznokcie u stóp. Dodatkowo wśród przyczyń onycholizy, wymienia się:

 • predyspozycje genetyczne i pierwotne zaburzenia w budowie paznokcia,
 • środki chemiczne występujące w lakierach do paznokci,
 • przytrzaśnięcie paznokcia,
 • ciąża,
 • niektóre antybiotyki oraz chemioterapia,
 • grzybica paznokci,
 • brak dbałości o higienę paznokci u stóp, jak i u rąk.

Rodzaje onycholizy – jak upewnić się, że mamy do czynienia z konkretnym rodzajem?

Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od aktywnych poszukiwań przyczyn, powodujących schorzenie. Lekarz dermatolog lub podolog po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, jest w stanie określić rodzaj onycholizy. Ustala się go na podstawie genezy tej choroby. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje onycholiz:

 1. Onycholiza pierwotna - najczęściej występuje u osób, które zbyt często stosują preparaty do paznokci. Może pojawiać się u osób noszących manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Dodatkowo często jest skutkiem stosowania odżywek do paznokci, które w swoim składzie zawierają formldehydem.
 2. Onycholiza polekowa - występuje u osób, które przyjmują antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę oraz trądzik.
 3. Onycholiza wtórna - najczęściej jest objawem towarzyszącym. Występuje równocześnie z cukrzycą, bądź chorobą tarczycy.

Leczenie onycholizy: domowe sposoby a farmaceutyki – co jest lepszym rozwiązaniem?

Skuteczne i prawidłowe leczenie onycholizy polega na eliminacji czynników, które uszkadzają płytkę paznokcia. Dodatkowo wiąże się z właściwym oczyszczeniem paznokcia, jego odżywieniem oraz pobudzeniem łożyska do regeneracji. Podczas procesu leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować paznokcie oraz należy zrezygnować z malowania oraz wykonywania manicure hybrydowego.

Leki na onycholizę stosuję się miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki paznokcia można usunąć chirurgicznie. W sytuacji, gdy wystąpią powikłania, w tym zakażenie drobnoustrojami, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotyku. Jednym z poważnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas onycholizy, jest grzybica. W przypadku jej wystąpienia, skuteczne leczenie odbywa się przy pomocy preparatów doustnych oraz długiej terapii pulsowej.

Na początku choroby, można zdecydować się na leczenie onycholizy domowymi sposobami, stosując środki dostępne bez recepty. Kurację można rozpocząć od wcierania olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Prócz niego, można również stosować regenerujący olejek rycynowy. Warto pamiętać, że kluczowa w leczeniu domowymi sposobami, jest systematyczność. Dzięki niej możemy osiągnąć wspaniałe efekty za pomocą naturalnych składników.

Czym może skutkować nieleczona onycholiza?

Nieleczona onycholiza może doprowadzić do przykrych konsekwencji w naszym organizmie. Pusta przestrzeń, która powstaje podczas rozwarstwienia paznokcia, jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które właśnie w niej mają znakomite warunki do rozwoju. Zaciemnione miejsce, zwiększona temperatura oraz wzmożona wilgotność tego miejsca może doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Może ona doprowadzić do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

Zapobieganie chorobom paznokci rąk i nóg

Chcąc odpowiednio i skutecznie zapobiegać chorobom paznokci rąk i nóg należy przede wszystkim dbać o codzienną pielęgnację. Prócz dokładnego mycia i osuszania paznokci, trzeba zwrócić uwagę na obuwie, które nosimy. Musi być ono w odpowiednim rozmiarze tak, by nie uciskało stopy oraz paznokci. Istotne znaczenie ma również tworzywo, z jakiego zostało wykonane. Warto wybrać buty zrobione z naturalnych materiałów, ponieważ zapewniają one stały dostęp powietrza i zapobiegają poceniu się stóp. Dodatkowo kobiety, które wykonują manicure hybrydowy, powinny wybrać odpowiedniego specjalistę. Dobrze wykonany manicure nie powinien uszkodzić płytki paznokci, a narzędzia i akcesoria potrzebne do wykonania stylizacji paznokci powinny być wysterylizowane. Ponadto do pielęgnacji paznokci, zarówno manicure jak i pedicure, warto wybrać dobrej jakości kosmetyki, które nie osłabiają płytki paznokcia oraz zawierają w swoim składzie naturalne składniki.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.