Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie - zdjęcie

Paznokcie są wytworem naskórka, zbudowanego z dachówkowato ułożonych komórek. Podstawowym budulcem paznokcia jest keratyna. Jego najtwardsza część znajduje się na górze i jest nazywana częścią zewnętrzną paznokcia. Ogólny wygląd płytki paznokcia pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zakażenia drobnoustrojami oraz wirusami.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i jak wygląda onycholiza paznokci.
  • Jakie są objawy oraz przyczyny onycholizy.
  • Jakie rodzaje onycholizy można wyróżnić.
  • Jak przebiega leczenie onycholizy.
  • Jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczona choroba.
  • Jak zapobiegać chorobom paznokci i rąk.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zadbać o swoje paznokcie na co dzień, zobacz także artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie.

Czym jest onycholiza paznokci i jak wygląda?

Zaobserwowano, iż onycholiza częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Może ona dotyczyć zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Onycholiza paznokci polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska, wskutek którego pomiędzy nimi powstają pęcherzyki powietrza. Prócz tego, iż jest to kosmetyczny defekt przeszkadzający przede wszystkim Paniom, onycholiza może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Niestety, wiele z nas bagatelizuje wszelkie schorzenia dotyczące paznokci, a zaawansowana onycholiza może rozwinąć się w grzybicę bądź stan zapalny. Należy podkreślić, że onycholiza a grzybica to dwie różne choroby, które mają inny przebieg. Pomimo różnic, leczenie grzybicy jest podobne do tego stosowanego w przypadku onycholizy.

Objawy i przyczyny onycholizy paznokcia

Głównymi objawami choroby paznokci u rąk i nóg jest biały nalot na płytce paznokcia, umiejscowiony na jej górnej krawędzi bądź z boku. W przypadku gdy postępuje on w głąb mamy do czynienia ze zjawiskiem odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska. W początkowej fazie choroby paznokieć może mieć lekko różowe zabarwienie, ponieważ widoczne są pod nim naczynia krwionośne. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia płytki, jej kolor zmienia się w brązowy, szary bądź żółty.

Wśród przyczyń powstawania onycholizy, wyróżnia się przede wszystkim choroby skóry oraz choroby ogólnoustrojowe w tym:

  • łuszczycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • cukrzycę,
  • niedokrwistość,
  • łysienie plackowate,
  • wyprysk kontaktowy,
  • niedobór witamin,
  • choroby autoimmunologiczne.

Ponadto onycholiza może powstać poprzez mechaniczne uszkodzenie macierzy paznokcia. Częstym zjawiskiem jest onycholiza po hybrydzie, która powstaje na skutek zbyt intensywnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure. Wśród przyczyn choroby paznokci u nóg wymieniane jest również źle dopasowane, za ciasne obuwie, które powoduje permanentny ucisk na paznokcie u stóp. Dodatkowo wśród przyczyń onycholizy, wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne i pierwotne zaburzenia w budowie paznokcia,
  • środki chemiczne występujące w lakierach do paznokci,
  • przytrzaśnięcie paznokcia,
  • ciąża,
  • niektóre antybiotyki oraz chemioterapia,
  • grzybica paznokci,
  • brak dbałości o higienę paznokci u stóp, jak i u rąk.

Rodzaje onycholizy – jak upewnić się, że mamy do czynienia z konkretnym rodzajem?

Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od aktywnych poszukiwań przyczyn, powodujących schorzenie. Lekarz dermatolog lub podolog po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, jest w stanie określić rodzaj onycholizy. Ustala się go na podstawie genezy tej choroby. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje onycholiz:

  1. Onycholiza pierwotna - najczęściej występuje u osób, które zbyt często stosują preparaty do paznokci. Może pojawiać się u osób noszących manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Dodatkowo często jest skutkiem stosowania odżywek do paznokci, które w swoim składzie zawierają formldehydem.
  2. Onycholiza polekowa - występuje u osób, które przyjmują antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę oraz trądzik.
  3. Onycholiza wtórna - najczęściej jest objawem towarzyszącym. Występuje równocześnie z cukrzycą, bądź chorobą tarczycy.

Leczenie onycholizy: domowe sposoby a farmaceutyki – co jest lepszym rozwiązaniem?

Skuteczne i prawidłowe leczenie onycholizy polega na eliminacji czynników, które uszkadzają płytkę paznokcia. Dodatkowo wiąże się z właściwym oczyszczeniem paznokcia, jego odżywieniem oraz pobudzeniem łożyska do regeneracji. Podczas procesu leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować paznokcie oraz należy zrezygnować z malowania oraz wykonywania manicure hybrydowego.

Leki na onycholizę stosuję się miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki paznokcia można usunąć chirurgicznie. W sytuacji, gdy wystąpią powikłania, w tym zakażenie drobnoustrojami, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotyku. Jednym z poważnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas onycholizy, jest grzybica. W przypadku jej wystąpienia, skuteczne leczenie odbywa się przy pomocy preparatów doustnych oraz długiej terapii pulsowej.

Na początku choroby, można zdecydować się na leczenie onycholizy domowymi sposobami, stosując środki dostępne bez recepty. Kurację można rozpocząć od wcierania olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Prócz niego, można również stosować regenerujący olejek rycynowy. Warto pamiętać, że kluczowa w leczeniu domowymi sposobami, jest systematyczność. Dzięki niej możemy osiągnąć wspaniałe efekty za pomocą naturalnych składników.

Czym może skutkować nieleczona onycholiza?

Nieleczona onycholiza może doprowadzić do przykrych konsekwencji w naszym organizmie. Pusta przestrzeń, która powstaje podczas rozwarstwienia paznokcia, jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które właśnie w niej mają znakomite warunki do rozwoju. Zaciemnione miejsce, zwiększona temperatura oraz wzmożona wilgotność tego miejsca może doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Może ona doprowadzić do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

Zapobieganie chorobom paznokci rąk i nóg

Chcąc odpowiednio i skutecznie zapobiegać chorobom paznokci rąk i nóg należy przede wszystkim dbać o codzienną pielęgnację. Prócz dokładnego mycia i osuszania paznokci, trzeba zwrócić uwagę na obuwie, które nosimy. Musi być ono w odpowiednim rozmiarze tak, by nie uciskało stopy oraz paznokci. Istotne znaczenie ma również tworzywo, z jakiego zostało wykonane. Warto wybrać buty zrobione z naturalnych materiałów, ponieważ zapewniają one stały dostęp powietrza i zapobiegają poceniu się stóp. Dodatkowo kobiety, które wykonują manicure hybrydowy, powinny wybrać odpowiedniego specjalistę. Dobrze wykonany manicure nie powinien uszkodzić płytki paznokci, a narzędzia i akcesoria potrzebne do wykonania stylizacji paznokci powinny być wysterylizowane. Ponadto do pielęgnacji paznokci, zarówno manicure jak i pedicure, warto wybrać dobrej jakości kosmetyki, które nie osłabiają płytki paznokcia oraz zawierają w swoim składzie naturalne składniki.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem