Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie - zdjęcie

Paznokcie są wytworem naskórka, zbudowanego z dachówkowato ułożonych komórek. Podstawowym budulcem paznokcia jest keratyna. Jego najtwardsza część znajduje się na górze i jest nazywana częścią zewnętrzną paznokcia. Ogólny wygląd płytki paznokcia pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zakażenia drobnoustrojami oraz wirusami.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i jak wygląda onycholiza paznokci.
  • Jakie są objawy oraz przyczyny onycholizy.
  • Jakie rodzaje onycholizy można wyróżnić.
  • Jak przebiega leczenie onycholizy.
  • Jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczona choroba.
  • Jak zapobiegać chorobom paznokci i rąk.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zadbać o swoje paznokcie na co dzień, zobacz także artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie.

Czym jest onycholiza paznokci i jak wygląda?

Zaobserwowano, iż onycholiza częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Może ona dotyczyć zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Onycholiza paznokci polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska, wskutek którego pomiędzy nimi powstają pęcherzyki powietrza. Prócz tego, iż jest to kosmetyczny defekt przeszkadzający przede wszystkim Paniom, onycholiza może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Niestety, wiele z nas bagatelizuje wszelkie schorzenia dotyczące paznokci, a zaawansowana onycholiza może rozwinąć się w grzybicę bądź stan zapalny. Należy podkreślić, że onycholiza a grzybica to dwie różne choroby, które mają inny przebieg. Pomimo różnic, leczenie grzybicy jest podobne do tego stosowanego w przypadku onycholizy.

Objawy i przyczyny onycholizy paznokcia

Głównymi objawami choroby paznokci u rąk i nóg jest biały nalot na płytce paznokcia, umiejscowiony na jej górnej krawędzi bądź z boku. W przypadku gdy postępuje on w głąb mamy do czynienia ze zjawiskiem odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska. W początkowej fazie choroby paznokieć może mieć lekko różowe zabarwienie, ponieważ widoczne są pod nim naczynia krwionośne. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia płytki, jej kolor zmienia się w brązowy, szary bądź żółty.

Wśród przyczyń powstawania onycholizy, wyróżnia się przede wszystkim choroby skóry oraz choroby ogólnoustrojowe w tym:

  • łuszczycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • cukrzycę,
  • niedokrwistość,
  • łysienie plackowate,
  • wyprysk kontaktowy,
  • niedobór witamin,
  • choroby autoimmunologiczne.

Ponadto onycholiza może powstać poprzez mechaniczne uszkodzenie macierzy paznokcia. Częstym zjawiskiem jest onycholiza po hybrydzie, która powstaje na skutek zbyt intensywnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure. Wśród przyczyn choroby paznokci u nóg wymieniane jest również źle dopasowane, za ciasne obuwie, które powoduje permanentny ucisk na paznokcie u stóp. Dodatkowo wśród przyczyń onycholizy, wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne i pierwotne zaburzenia w budowie paznokcia,
  • środki chemiczne występujące w lakierach do paznokci,
  • przytrzaśnięcie paznokcia,
  • ciąża,
  • niektóre antybiotyki oraz chemioterapia,
  • grzybica paznokci,
  • brak dbałości o higienę paznokci u stóp, jak i u rąk.

Rodzaje onycholizy – jak upewnić się, że mamy do czynienia z konkretnym rodzajem?

Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od aktywnych poszukiwań przyczyn, powodujących schorzenie. Lekarz dermatolog lub podolog po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, jest w stanie określić rodzaj onycholizy. Ustala się go na podstawie genezy tej choroby. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje onycholiz:

  1. Onycholiza pierwotna - najczęściej występuje u osób, które zbyt często stosują preparaty do paznokci. Może pojawiać się u osób noszących manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Dodatkowo często jest skutkiem stosowania odżywek do paznokci, które w swoim składzie zawierają formldehydem.
  2. Onycholiza polekowa - występuje u osób, które przyjmują antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę oraz trądzik.
  3. Onycholiza wtórna - najczęściej jest objawem towarzyszącym. Występuje równocześnie z cukrzycą, bądź chorobą tarczycy.

Leczenie onycholizy: domowe sposoby a farmaceutyki – co jest lepszym rozwiązaniem?

Skuteczne i prawidłowe leczenie onycholizy polega na eliminacji czynników, które uszkadzają płytkę paznokcia. Dodatkowo wiąże się z właściwym oczyszczeniem paznokcia, jego odżywieniem oraz pobudzeniem łożyska do regeneracji. Podczas procesu leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować paznokcie oraz należy zrezygnować z malowania oraz wykonywania manicure hybrydowego.

Leki na onycholizę stosuję się miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki paznokcia można usunąć chirurgicznie. W sytuacji, gdy wystąpią powikłania, w tym zakażenie drobnoustrojami, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotyku. Jednym z poważnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas onycholizy, jest grzybica. W przypadku jej wystąpienia, skuteczne leczenie odbywa się przy pomocy preparatów doustnych oraz długiej terapii pulsowej.

Na początku choroby, można zdecydować się na leczenie onycholizy domowymi sposobami, stosując środki dostępne bez recepty. Kurację można rozpocząć od wcierania olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Prócz niego, można również stosować regenerujący olejek rycynowy. Warto pamiętać, że kluczowa w leczeniu domowymi sposobami, jest systematyczność. Dzięki niej możemy osiągnąć wspaniałe efekty za pomocą naturalnych składników.

Czym może skutkować nieleczona onycholiza?

Nieleczona onycholiza może doprowadzić do przykrych konsekwencji w naszym organizmie. Pusta przestrzeń, która powstaje podczas rozwarstwienia paznokcia, jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które właśnie w niej mają znakomite warunki do rozwoju. Zaciemnione miejsce, zwiększona temperatura oraz wzmożona wilgotność tego miejsca może doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Może ona doprowadzić do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

Zapobieganie chorobom paznokci rąk i nóg

Chcąc odpowiednio i skutecznie zapobiegać chorobom paznokci rąk i nóg należy przede wszystkim dbać o codzienną pielęgnację. Prócz dokładnego mycia i osuszania paznokci, trzeba zwrócić uwagę na obuwie, które nosimy. Musi być ono w odpowiednim rozmiarze tak, by nie uciskało stopy oraz paznokci. Istotne znaczenie ma również tworzywo, z jakiego zostało wykonane. Warto wybrać buty zrobione z naturalnych materiałów, ponieważ zapewniają one stały dostęp powietrza i zapobiegają poceniu się stóp. Dodatkowo kobiety, które wykonują manicure hybrydowy, powinny wybrać odpowiedniego specjalistę. Dobrze wykonany manicure nie powinien uszkodzić płytki paznokci, a narzędzia i akcesoria potrzebne do wykonania stylizacji paznokci powinny być wysterylizowane. Ponadto do pielęgnacji paznokci, zarówno manicure jak i pedicure, warto wybrać dobrej jakości kosmetyki, które nie osłabiają płytki paznokcia oraz zawierają w swoim składzie naturalne składniki.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem