Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów - zdjęcie

Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany występuje w postaci „czystej” lub jest jednym ze składników produktów w formie kremu, maści do twarzy, balsamu do ciała, odżywki, czy maski do włosów. Jakie właściwości posiada olej z lnu? Działa regenerująco i przeciwzapalnie na skórę, zabezpiecza komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników oraz opóźnia procesy starzenia się skóry. Dzięki swoim właściwościom olej lniany sprawdzi się do pielęgnacji skóry dojrzałej, przesuszonej, a także w przypadku dermatoz skóry, takich jak: łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Olej lniany w pielęgnacji – jak działa na skórę i włosy?

Olej lniany (Linum Usitatissimum Seed Oil) wykorzystywany w kosmetyce sprawdzi się do stosowania na skórę twarzy, całego ciała oraz na włosach. Coraz więcej marek kosmetycznych posiada w swojej ofercie linie produktów bazujących na tym składniku. Olej lniany można stosować na skórę lub włosy bezpośrednio lub w połączeniu z ulubionym kosmetykiem, a także można zdecydować się na zakup już gotowych produktów z tym składnikiem w składzie.

Stosowanie oleju lnianego w czystej postaci na skórę twarzy zadziała łagodząco na zaczerwienienia, a także zmniejszy rumień w przypadku cery z trądzikiem różowatym. Olej ponad to redukuje stany zapalne, regeneruje skórę, działa ujędrniająco i uelastyczniająco oraz wygładza niewielkie zmarszczki. Olej lniany nie zapycha porów i zmniejsza nadmierny łojotok. Lista dobroczynnych właściwości jest długa, dlatego olej ten jest powszechnie i chętnie stosowany przez osoby posiadające cerę: dojrzałą, przesuszoną, atopową, łojotokową, a także w przypadku trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Olej z lnu stosowany na ciało pomoże w walce z cellulitem i rozstępami, a dodatkowo ujędrni i uelastyczni skórę.

Olej może być stosowany nie tylko na skórę twarzy i całego ciała, ale również na włosach i skórze głowy. Olej lniany można aplikować na skórę głowy, na same końcówki włosów, jak i na ich całą długość. Do jakich włosów sprawdzi się olej z lnu? Przede wszystkim powinny po niego sięgnąć osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów, a także posiadacze i posiadaczki włosów niesfornych, puszących się i określanych, jako włosy wysokoporowate. Czym charakteryzują się włosy o wysokiej porowatości? Są one przesuszone, matowe, szorstkie, puszące się, zazwyczaj kręcone lub falowane.

Bogactwo składników odżywczych w oleju lnianym

Len zwyczajny to roślina, którą uprawia się w celu pozyskania z niej włókna oraz oleju. Co zawiera olej lniany? Zawiera on przede wszystkim: spore ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas α-linolenowy (ALA) oraz kwas linolowy), lignany fitoestrogenowe, kwasy fenolowe i flawonoidy. Dobroczynne właściwości oleju lnianego wynikają głównie z obecności kwasu α-linolenowy oraz kwasu linolowego, które posiadają właściwości przeciwzapalne. Olej lniany to olej, który jest dobrze tolerowany przez skórę dlatego ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Działa regenerująco, natłuszczająco, zmiękczająco i ochronnie.

Olej lniany jest nie tylko wykorzystywany do pielęgnacji włosów i skóry, ale również do stosowania wewnętrznego, czyli do spożywania. Olej lniany tłoczony na zimno posiada wiele korzyści dietetycznych i prozdrowotnych. Olej ten posiada 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym: kwasy omega 3, NNKT (niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy), kwas ALA. Według badań spożywanie oleju lnianego ma zdolność redukowania stężenia triacylogliceroli w osoczu krwi, a także pozwala znormalizować ciśnienie krwi, działa przeciwnowotworowo, a także wpływa na zdrowie i kondycję skóry oraz włosów. Olej lniany do picia posiada przyjemny, delikatnie orzechowy smak i barwę od ciemnożółtej, brązowej do ciemnobursztynowej.

Właściwości kosmetyczne oleju z nasion lnu

Dobroczynne właściwości oleju z lnu sprawiają, że jest on chętnie stosowany w kosmetyce. Formuła oleju jest lekka i szybko się wchłania dlatego jest przyjemna w aplikacji na skórę. Olej lniany jest znany ze swoim właściwości: natłuszczających, regenerujących, łagodzących, uelastyczniających, ujędrniających, antyoksydacyjnych oraz przyspieszających procesy gojenia i wspomagających walkę z trądzikiem, łuszczycą oraz AZS.

Olej lniany w pielęgnacji suchej skóry twarzy

Cera sucha wymaga nawilżenia i odżywienia, a także niejednokrotnie przywrócenia komfortu i zredukowania nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i nadmiernego przesuszenia. Olej lniany stosowany na skórę suchą natłuści i nawilży ją przynosząc jej uczucie ulgi.

Olej lniany w pielęgnacji cery wrażliwej i alergicznej

Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej i skłonnej do alergii powinna skupiać się na łagodzeniu zaczerwienień, podrażnień oraz eliminacji produktów, które mogą przyczynić się do zaostrzenia reakcji alergicznych. Olej lniany działa regenerująco na zniszczoną barierę lipidową naskórka, zmniejsza utratę wody oraz wzmacnia barierę ochronną naskórka. Olej z lnu ma zdolność łagodzenia rumienia i zaczerwienienia skóry, a także zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami i zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki tym właściwościom olej ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających cerę wrażliwą i alergiczną.

Olej lniany w pielęgnacji cery tłustej

Stosowanie olejów na skórę przetłuszczającą się z pozoru może wydawać się złym wyborem, otóż nic bardziej mylnego. Istnieją oleje, które świetnie sprawdzą się do olejowania twarzy do cer tłustych, mieszanych oraz skłonnych do powstawania niedoskonałości. Przede wszystkim należy zapoznać się z listą olejów, które dedykowane są takiej skórze i sięgnąć po jeden z nich. Wśród olejów odpowiednich do skóry tłustej i trądzikowej jest olej lniany. Olej ten szybko się wchłania, nie jest „ciężki” dla skóry, zmniejsza łojotok, a co najważniejsze nie powoduje powstawania zaskórników.

Olej lniany w pielęgnacji cery dojrzałej

Skóra dojrzała wymaga większej troski i bardziej intensywnej pielęgnacji. Cera dojrzała, czyli jaka? Przede wszystkim charakteryzuje się ona widocznymi oznakami starzenia się: zmarszczkami, liniami, brakiem jędrności, elastyczności i blasku, wiotkością, przesuszeniem, brakiem gęstości i plamami pigmentacyjnymi. Ze względu na upływający czas skóra staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlaczego olej lniany sprawdzi się do pielęgnacji skóry dojrzałej? Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające, antyoksydacyjne, ujędrniające i uelastyczniające. Ponad to olej lniany jest źródłem witaminy E, która neutralizuje negatywne działanie wolnych rodników na skórę. Dodatkowo olej zawiera kwas omega 3, który poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Jak stosować olej lniany na skórę?

Olej z lnu można stosować na skórę w czystej postaci lub w połączeniu z innym kosmetykami.

Olej lniany na twarz powinien być aplikowany na oczyszczoną skórę. Kilka kropli oleju nałożyć na twarz i delikatnie wmasować (można również wykonać masaż). Przed aplikacją oleju na skórę zaleca się jej zwilżenie wodą. Olej może być stosowany samodzielnie rezygnując z kremu lub można dodać kilka kropel oleju do ulubionego kosmetyku przeznaczonego do danego typu cery. W celu złagodzenia skóry można również wykorzystać metodę kompresu, nakładając na skórę ciepły ręcznik skropiony kilkoma kroplami oleju lnianego i pozostawić na twarzy na około 15-20 minut.

Olej z siemienia lnianego na ciało można aplikować bezpośrednio na skórę zamiast balsamu lub w połączeniu z nim. Olej lniany, jak stosować? Zaleca się stosowanie oleju bezpośrednio po kąpieli na jeszcze wilgotną skórę. Dodatkowo, aby wzmocnić działanie produktu przed aplikacją oleju można wykonać peeling ciała. Ponad to za pomocą oleju lnianego można wykonać ujędrniający masaż, który dodatkowo poprawi stan i wygląd skóry, szczególnie w partiach objętych cellulitem i/lub rozstępami.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Olej lniany na włosy można zastosować, jako serum na końcówki, maskę, odżywkę, a także w formie olejowania. W zależności od zastosowanej techniki, aplikacja oleju będzie wyglądała nieco inaczej.

Olej lniany, jako serum na końcówki włosów. W takim celu należy niewielką ilość produktu nałożyć na suche lub wilgotne końce włosów, aby dodać im blasku i zapewnić ochronę.

Dodanie oleju lnianego do maski lub odżywki do włosów wzmocni korzystne właściwości kosmetyku. Taki produkt należy nałożyć na oczyszczone i wilgotne włosy (na ich długości) i pozostawić na około 5-20 minut, a następnie spłukać.

Olejowanie włosów olejem lnianym to jedna z metod pielęgnacji włosów, która w ostatnim czasie zyskała wiele zwolenniczek. Istnieją 2 sposoby olejowania włosów: na sucho i na mokro. W przypadku olejowania włosów na sucho należy olej nałożyć na suche włosy i wczesać go, następnie pozostawić na kosmykach na około 35 minut lub nawet na całą noc. Po wykonaniu zabiegu należy umyć włosy szamponem. Olejowanie włosów na mokro odbywa się poprzez nałożenie oleju na wilgotne włosy i zmycie go po około 30 minutach. Olej lniany można również aplikować na skórę głowy uprzednio delikatnie go podgrzewając. Produkt nałożyć na skalp i wykonać masaż, po około 30-45 minutach umyć głowę i włosy szamponem.  

Olej lniany stosowany na włosach, jakich efektów możemy się spodziewać? Przede wszystkim nawilżenia i wzmocnienia. Dodatkowo taka pielęgnacja włosów zapobiega ich „puszeniu” się.

Zdrowa suplementacja w trosce o piękno, czyli olej lniany do picia

Dzięki swoim właściwościom olej lniany jest uznawany za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych i wykazuje wszechstronne zastosowanie w kosmetyce, jak i w kuchni. Poza możliwością stosowania go na skórę, można go również spożywać. W jakiej formie najlepiej podawać olej z lnu? Olej lniany można spożywać bezpośrednio w ilościach od 5 ml w przypadku dzieci do 30 ml w przypadku osób dorosłych. Przed spożyciem oleju należy przeczytać zalecaną dzienną wartość spożycia opisaną na opakowaniu produktu i trzymać się podanych wartości. Należy pamiętać, aby olej był przechowywany w lodówce, a jego opakowanie powinno być wykonane z ciemnego szkła. Oleju nie należy smażyć i podgrzewać, aby nie stracił on swoich wartości odżywczych. Jeśli wypicie czystego oleju stanowi problem, można dodać go do sałatek, a także wykonać pastę na chleb z jego dodatkiem. Tak przygotowane potrawy mogą być elementem codziennej diety i stanowić zdrową żywość dla całej rodziny. Jakie korzyści niesie za sobą spożywanie oleju lnianego? Przede wszystkim dzięki obecności kwasów omega wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pomaga regulować cholesterol we krwi, dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pomaga poprawić stan skóry, włosów oraz paznokci.  

Przed wdrożeniem oleju lnianego do swojej codziennej suplementacji, należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwskazaniami oraz środkami ostrożności.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co stosować na opuchnięte kostki&...

Kiedy lekarz zaleca antybiotyk na zatoki? Wskazania do antybiotykoterapii
Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, grzybicze albo bakteryjne. Tylko w ostatnim przypadku lekarz zleca antybiotykoterapię, która powinna być ściśle dopasowana nie tylko do rodzaju patogenu, ale również do pacjenta. Kiedy.....

Przeziębienie i grypa

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny, leczenie i zapobieganie nawrotom
Przewlekłe zapalenie zatok jest uciążliwą dolegliwością, z którą boryka się bardzo wiele osób. Głównym problemem tego schorzenia jest ich długotrwałość, możliwe powikłania i złe samopoczucie. Z tego względu warto jak najszybc...

Układ oddechowy

Rozedma płuc: objawy, przyczyny, rokowanie i leczenie
Rozedma płuc to przewlekła choroba polegająca na trwałym poszerzeniu pęcherzyków płucnych. W wyniku choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia oskrzelików oddechowych i woreczków pęcherzykowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się...

Kosmetyki i uroda

Przewodnik po terapii kwasami na twarz – rodzaje, działanie i bezpieczne stosowanie
W pielęgnacji skóry twarzy można wyróżnić kilka podstawowych etapów, do których należą: oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Niestety wiele osób zapomina o jednym z ważniejszych etapów, jakim...

Choroby i dolegliwości

Ból głowy przy schylaniu – co może oznaczać?
Ból głowy jest powszechną dolegliwością, która może mieć różnorodne przyczyny i objawy. Jednym z mniej typowych, ale niezwykle uciążliwych objawów jest ból głowy, który ...

Układ oddechowy

Płukanie zatok – kiedy i jak je wykonywać? Czy to bolesne?
Zapalenie zatok przynosowych to powszechnie występująca dolegliwość, która rozwija się w następstwie infekcji błon śluzowych nosa oraz alergii. Niekiedy związana jest z nieprawidłową budową anatomiczną. Jednym ze sprawdzonych sposobów lec...

Przeziębienie i grypa

Co na grypę? Przegląd najlepszych leków na grypę i przeziębienie
Przeziębienie i grypa to typowe choroby rozpoznawane w okresie jesienno-zimowym. Leczenie ma charakter objawowy, bardzo istotny jest również odpoczynek wspomagający regenerację organizmu. Co na grypę i przeziębienie sprawdza się najlepiej?...

Układ pokarmowy

Grypa żołądkowa - jak długo chory zaraża?
Grypa żołądkowa, czyli powszechnie występująca wśród dzieci i dorosłych jelitówka, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z wirusem grypy. Wywołują ją zupełnie inne drobnoustroje. Charakterystyczne objawy to biegunka i wymioty, szcz...

Układ pokarmowy

Dieta refluksowa - zasady, produkty, przykładowy jadłospis
Refluks żołądkowo-przełykowy jest coraz poważniejszym problemem zachodnich społeczeństw. Sprzyja temu dieta bazująca na produktach wysokoprzetworzonych, szybkie tempo życia i stres. Dieta refluksowa to jeden z najskuteczniejszych, a...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem