zdjecie zdjecie
Kategoria Alergia

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

alergia-vs-przeziebienieUporczywe kichanie, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu oraz kaszel mogą towarzyszyć zarówno spowodowanemu przez wirusy przeziębieniu, jak i alergicznemu nieżytowi dróg oddechowych. Jak odróżnić „wirusówkę” od alergii wziewnej?

Skąd się bierze alergia wziewna?

W związku z zanieczyszczeniem środowiska, wszechobecną chemią i spożywaniem przetworzonych pokarmów, mieszkańcy wysokorozwiniętych części świata coraz częściej zmagają się z alergiami. Ludzki układ immunologiczny zaczyna traktować bezpieczne substancje dokładnie w taki sam sposób, w jaki traktuje chorobotwórcze drobnoustroje – mając z nimi kontakt wytwarza przeciwciała IgE, które mają za zadanie zwalczenie intruza.

Objawy alergii wziewnej

Gdy drażniące alergeny przedostaną się do organizmu, w pierwszej kolejności pojawia się uczucie pieczenia oraz swędzenia oczu, podniebienia, nosa i gardła. Chwilę później do tych objawów dołączają napady kichania, wodnisty wyciek z nosa i niedrożność górnych dróg oddechowych. Uczulona osoba zmuszona jest do oddychania przez usta, przez co podrażnia błonę śluzową gardła i krtani, powodując męczący, napadowy suchy kaszel. Niestety w większości przypadków alergia nie zostaje odpowiednio zdiagnozowana, a kichająca i kaszląca osoba leczona jest w niewłaściwy sposób. W przypadku przewlekłego lub regularnego występowania wymienionych objawów, warto zatem wykonać odpowiednie testy alergiczne.

Przeziębienie vs alergia

Alergia Przeziębienie
Katar pojawia się nagle i zazwyczaj jest bardziej uciążliwy Katar rozwija się stopniowo i trwa kilka dni
Brak podwyższonej temperatury Przeziębieniu często towarzyszy stan podgorączkowy
Katar sienny powtarza się sezonowo lub nasila w określonych warunkach Pojawienie się kataru i jego intensywność są niezależne od warunków zewnętrznych
Katar zazwyczaj jest wodnisty i bezbarwny Wydzielina z nosa jest gęściejsza i nieprzejrzysta
Pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oczu Rzadko pojawia się zaczerwienienie oczu
Objawy nieco ustępują podczas deszczu Objawy są niezależne od pogody
  Powszechnie utarło się przekonanie, że alergeny wziewne pojawiają się w powietrzu w okresie wiosennym. Tymczasem drzewa pylą już od końca stycznia do lipca, trawy i zboża od marca do września, a krzewy i chwasty od lipca do października. Alergicy kichają także jesienią, gdy wraz z podmuchami wiatru w powietrzu unoszą się gromadzące się na suchych liściach grzyby.


Jak odróżnić alergię od przeziębienia? -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Wapteka

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.