Nowotwór (rak) kości – nietypowe objawy, diagnoza, leczenie, rokowania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?

Nowotwór (rak) kości – nietypowe objawy, diagnoza, leczenie, rokowania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG? - zdjęcie

Nowotwory kości są bardzo trudne do zdiagnozowania. Dodatkowo dają objawy, które trudne do wykrycia powodują, że rak jest w zaawansowanym stadium. Bardzo często mamy do czynienia z rakiem kości, który jest następstwem przerzutów z pierwotnych ognisk. W artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące rodzajów raka kości, objawów raka kości, jakie mu towarzyszą oraz przyczyn jego powstawania. Ponadto dowiesz się, jak go leczyć, jak szybko się rozwija i jakie są rokowania po wykryciu nowotworu.

Rak kości – przyczyny powstania. Rodzaje nowotworów kości

Rak kości może być pierwotny - powstaje w tkance kostnej bezpośrednio. Ta odmiana nowotworu występuje jednak niezwykle rzadko. Częściej mamy do czynienia z rakiem kości, który powstaje w wyniku przerzutów z innych zajętych przez nowotwór narządów. Pierwotnym ogniskiem przerzutów do kości może być: rak prostaty, żołądka, pęcherza moczowego czy rak tarczycy.

Nowotwory kości dzielimy głównie na nowotwory łagodne oraz złośliwe:

Nowotwory łagodne

To nowotwory o budowie podobnej do zdrowej tkanki. Ich wzrost jest powolny, nie powodują powstawania przerzutów na innych narządach i tkankach oraz są łatwe do wyleczenia po zdiagnozowaniu. Do łagodnych zmian należą: 

1. Kostniak - tej rodzaj nowotworu dotyka kobiety i mężczyzn, a jego objawem jest odczuwalny silny ból, obrzęk oraz zapalenie stawów. Rokowanie - duża szansa na całkowite wyleczenie.

2. Kostniak kostnawy - dotyczy chorych w przedziale wiekowym od 5. do 40. roku życia. Na ten rodzaj raka częściej zapadają mężczyźni. Do najczęstszych objawów należą bóle rano i w nocy, a także ból po aktywności fizycznej. Rokowania - duża szansa na wyleczenie po operacji.

3. Chrzęstniak- nowotwór, który występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Objawem są bóle, ale mogą również występować złamania kości. Rokowania - dobre. Leczenie polega na stałej obserwacji lekarza lub wykonaniu zabiegu.

4. Guz olbrzymiokomórkowy - ten rodzaj nowotworu może być łagodny, ale również złośliwy. Dotyka osoby w wieku 20-40 lat. Objawami guza są obrzęki i bóle kończyn. Może występować w obrębie kości ogonowej. Do objawów nowotworu kości ogonowej zaliczamy ból oraz trudności w oddawaniu moczu. Rokowania - dobre. 

5. Szkliwiak - nowotwór, który może mieć zarówno przebieg łagodny, jak i złośliwy. Pojawia się u kobiet i mężczyzn. Do objawów należą bóle zębów, zatok lub pojawienie się guza w okolicy twarzy i szyi. Rokowania - dobre.

Nowotwory złośliwe (inaczej zwane mięsakami)

Nowotwory o budowie różnej niż zdrowe tkanki. W przeciwieństwie do zmian łagodnych cechują się szybki wzrostem i w większej ilości przypadków dają przerzuty na inne organy. Mięsaki powstają z tkanek, które budują kość wraz z jej otoczeniem - tkanki kostnej i chrzęstnej.

1. Kostniakomięsak - w większości przypadków dotyka mężczyzn w wieku od 12 do 24 lat. Pojawia się często w stawie kolanowym oraz kości ramiennej. Chory może odczuwać ból kończyny, który nasila się w nocy. Powstaje obrzęk i może dochodzić do jej złamań. Rokowania - często daje przerzuty do płuc, pomimo zastosowanej chemioterapii rokowania są średnie.

2. Mięsak Ewinga - ten rodzaj nowotworu dotyka chłopców do 15. roku życia. Do objawów należą stany zapalne, obrzęki, ból promieniujący do kończyn oraz możliwość złamań. Rokowanie - średnie, a nawet złe jeśli towarzyszą mu przerzuty.

3. Chrzęstniakomięsak (Chondrosarcoma) - objawy mogą być podobne do objawów rwy kulszowej. Pojawiają się dolegliwości układu moczowego, bóle pleców i obrzęki. Rokowania - zależne od stadium raka.

Nowotwór kości – jakie są najczęstsze objawy?

Wyróżniamy szereg objawów, które towarzyszą rakowi kości i zaliczamy do nich głównie - ból kości, który zlokalizowany jest w miejscu powstawania nowotworu. W miarę rozwoju choroby ból się nasila i powoduje coraz większy dyskomfort. U chorych na nowotwór kości objawami mogą być również osłabienie tkanki kostnej, opuchlizna, powstałe zgrubienia i guzki na kościach.

Nietypowe objawy raka kości. Po czym poznać przerzuty do kości?

Zastanawiasz się pewnie, jakie jeszcze są objawy raka kości? Do nietypowych objawów raka kości możemy zaliczyć spadek masy ciała, anemięosłabienie i wysoką gorączkę jak przy przeziębieniu lub infekcji.

Zatem po czym poznać przerzuty do kości? Nie jest to takie proste, ponieważ nie dają one charakterystycznych objawów. Niepokojącym symptomem jest odczuwanie bólu i dyskomfortu w zajętym przez rozwijający się nowotwór miejscu, ucisk na rdzeń kręgowy oraz skłonność do częstych złamań kości. Dodatkowo u chorych zauważono wysoki poziom wapnia we krwi.

Markery nowotworowe i inne badania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?

Najpierw należy zastanowić się, czym są właściwie markery nowotworowe? To białkowe związki chemiczne, które gromadzą się w płynie ustrojowym w wyniku zaatakowania organizmu przez raka. U osoby zdrowej podczas badań nie wykrywa się ich wcale lub tylko śladowe ich ilości. Markery można oznaczyć we krwi, moczu lub pobranych od chorego tkankach. Podczas badania wykrywa się ich obecność, ale także ilość. W przypadku diagnozowania raka kości ważna jest fosfataza alkaliczna - zauważa się jej zwiększony poziom w surowicy krwi.

Kolejną metodą na wykrycie raka jest wykonanie badania RTG zajętego obszaru, w których wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Dzięki badaniu potwierdzane są zmiany nowotworowe oraz planowane jest przez lekarza dalsze leczenie. Co zatem widać na zdjęciu RTG? Dzięki temu, że różne tkanki (miękkie i twarde) w inny sposób pochłaniają promieniowanie możemy w łatwy sposób zobaczyć destrukcję kości, ogniska lityczne kości oraz zniszczenie ich kory. Widać również zmiany w okostnej oraz odczyny okostnej z nawarstwieniami blaszkowatymi.

Kolejnym badaniem jest badanie PET (pozytonowa elektronografia transmisyjna). Pozwala ona na wykrycie zmian w kościach. Wykonuje się również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub scyntygrafię kości. Za pomocą scyntygrafii wykryć można zmiany nowotworowe, gdy 5% - 15% struktury beleczkowej uległo degradacji. 

Nowotwór kości – jak szybko postępuje?

Zastanawiasz się pewnie: rak kości, jak szybko postępuje? Otóż nowotwory pierwotne kości w większości przypadków postępują szybko, ale oczywiście zależy z jakim rodzajem choroby zmaga się chory. Po zauważeniu objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby możliwie szybko wykonać badania i wykryć raka we wczesnym stadium. Jednak w przypadku raka wywołanego przez nowotwór innych organów jest on już w stanie zaawansowanym w momencie wykrycia. W tym wypadku szanse na wyleczenie są mniejsze.

Rak kości - leczenie. Kiedy potrzebna jest chemioterapia?

Głównym zadaniem wszelkich stosowanych metod leczenia jest uśmierzenie silnego bólu oraz walka z rakiem. Wybór metody leczenia zależy od typu raka, stadium zaawansowania i jego agresywności oraz od tego w jakim stopniu rozsiany jest po organizmie. Wyróżniamy kilka metod leczenia: 

1. Operacje chirurgiczne - najczęstsza metoda walki z nowotworem, ponieważ dzięki tej metodzie można usunąć cała zmianę wraz z otaczającymi go tkankami, bez amputacji kończyn.

2. Chemioterapia - sposób leczenia, który polega na niszczeniu tkanek przez dobór chemii. Chemioterapia może być leczeniem wstępnym (przygotowanie pacjenta do operacji wycięcia guza) lub dodatkowo w leczeniu uzupełniającym pacjentów po operacji. W tym przypadku przeprowadza się badania histopatologiczne materiału, który pobrany został podczas operacji. Na ich podstawie lekarz prowadzący ocenia wszystkie czynniki ryzyka oraz typ nowotworu. Metoda ta często wykorzystywana jest podczas leczenia paliatywnego.

3. Radioterapia - polega na działaniu promieniowania rentgenowskiego na komórki nowotworowe, powodując ich obumarcie.

4. Przeszczep komórek macierzystych - przed zastosowaniem chemii pobiera się komórki macierzyste z krwi i po przebytej chemioterapii z powrotem wprowadza się je do organizmu. Po około 4 tygodniach wytwarzają one nowe komórki krwi ze szpiku kostnego.

Rokowania nowotworu kości. Jak długo się żyje z rakiem kości?

Na długość życia po zdiagnozowaniu raka kości ma wpływ wiele czynników i są to m. in. stadium rozwoju raka, poziom jego agresywności i jego rodzaj, a także wiek, płeć i stan zdrowia pacjenta. Pierwotny rak kości ma znacznie lepsze rokowania - u ponad 60 % pacjentów istnieje szansa na przeżycie pięciu lat. W większości przypadków pacjent ma szansę na pełną remisję.  Natomiast w przypadku raka kości, który jest następstwem przerzutów średnia przeżywalność wynosi zaledwie od 7 do 21 miesięcy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.