Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem

Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem - zdjęcie

Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem

Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe. Badania naukowe potwierdzają, że późne spożywanie posiłków może prowadzić do nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Metabolizm, czyli przemiana materii, zwalnia w godzinach wieczornych, a ciężkostrawne potrawy nie są trawione przez organizm w całości w trakcie snu. W połączeniu z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia, jedzenie przed snem może powodować przyrost wagi ciała i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co mówią badania naukowe o późnym spożywaniu kolacji,
  • jakich produktów nie powinno się jeść przed snem,
  • co łączy mózg i żołądek,
  • czy wieczorne podjadanie może prowadzić do tycia,
  • jakie są negatywne skutki jedzenia kolacji przed snem.

 

Zobacz także: Problemy z trawieniem – jak sobie z nimi poradzić?

Późne kolacje a zdrowie – nowe badania i dowody

Jedzenie późnym wieczorem obfitych kolacji może skutkować pojawieniem się problemów zdrowotnych. Liczne badania wskazują, że spożywanie posiłków przed snem podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Lekarze donoszą, że wieczór i noc to pory dnia, kiedy w organizmie regenerują się wszystkie narządy. Późne jedzenie kolacji sprawia, że organizm musi pracować i trawić, zamiast wypoczywać.

Najnowsze badania wykazują, że spożywanie dużej części dobowego zapotrzebowania energetycznego niedługo przed snem zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia i stanu przedcukrzycowego. Ponadto późne jedzenie posiłków może sprzyjać rozwojowi nadwagi, otyłości i bezsenności oraz wysokiemu poziomowi glukozy we krwi. Jedzenie wieczorem jest też częstą przyczyną refluksów i zgagi

Jedzenie przed snem – co można jeść na noc, a czego lepiej unikać?

Kolacja to ostatni posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, dlatego powinno to być lekkostrawne danie. Nie zaleca się spożywania produktów żywnościowych o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, takich jak: masło, mleko, olej, mięso (zwłaszcza czerwone), śmietana itp. Wykluczyć z diety należy również różnego rodzaju fast foody. Przed snem nie powinno się również jeść cukrów złożonych ze względu na ich wysoką kaloryczność i niską zawartość substancji odżywczych. Można natomiast sięgać po owoce, w których występują naturalne cukry proste. 

Przygotowując kolację, wybierać należy produkty beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrym pomysłem jest jedzenie na kolację różnorodnych warzyw z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ryżu lub chudego nabiału. 

Mózg i żołądek – organy powiązane

Układ pokarmowy człowieka pozostaje w nieustannym kontakcie z mózgiem. Wymiana informacji pomiędzy żołądkiem a mózgiem zachodzi za pośrednictwem nerwu błędnego – najważniejszej trasy nerwowej w ludzkim organizmie. Zrównoważone i zdrowe trawienie pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogólną jakość życia. Dlatego u podłoża przewlekłych chorób układu pokarmowego leżą, oprócz czynników biologicznych, także czynniki psychologiczne i społeczne. Stres może się przyczyniać do zaostrzenia dolegliwości związanych z układem trawiennym. 

Z jedzenia wieczorem lepiej zrezygnować – skutki późnego jedzenia

Metabolizm działa najlepiej w godzinach porannych, a jego tempo zwalnia wraz z upływem czasu i osiąga najniższe wartości późnym wieczorem i nocą. Z tego powodu wysokokaloryczne posiłki jedzone przed snem mogą mieć negatywne dla organizmu skutki, takie jak między innymi zwiększona tkanka tłuszczowa, obniżona jakość snu, bóle żołądka, refluks, zgaga. Dlatego warto zrezygnować z wieczornych obiadów i późnych sytych kolacji.

Jedzenie późnym wieczorem - czy to dobry pomysł?

Troszcząc się o zdrowie organizmu warto zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy i jak dużo, ale też w jakich godzinach jemy. Dlatego dietetycy zalecają, aby kolację zjeść co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, zdecydowanie nie warto spożywać obfitych dań przed zaśnięciem. Wysokokaloryczne kolacje nie są dobrym pomysłem.

Skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach

Jako skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach można wymienić:

  • nadmierny wzrost masy ciała,
  • wysoki poziom glukozy we krwi,
  • problemy ze snem,
  • próchnicę,
  • dolegliwości związane z układem trawiennym.

Wieczorne podjadanie jedną z głównych przyczyn tycia

Spożywanie posiłków o późnych godzinach jest uznawane przez dietetyków za niezdrowy nawyk. Czy jedzenie w nocy tuczy? Niestety tak. Jedzenie na noc nie służy szczupłej sylwetce. Kontrola masy ciała jest trudna w przypadku spożywania posiłków po 22.00. W przypadku większości diet, których celem jest odchudzanie, podstawową zasadą jest niejedzenie po 18.00.

W pełni zdrowe osoby, będące pod opieką lekarza lub dietetyka mogą zdecydować się na zastosowanie krótkiej głodówki w celu redukcji wagi. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie postu i przestrzeganiu wszystkich zasad, by głodówka przebiegła bezpiecznie. 

Nadwaga i zgaga – nocne spowolnienie tempa przemiany materii

Nocne podjadanie, niedostateczna aktywność fizyczna oraz dieta bogata w niezdrowe tłuszcze i cukier to najczęstsze przyczyny spowolnienia tempa przemiany materii. Co się z tym wiąże? Między innymi nadwaga, złe samopoczucie, liczne dolegliwości żołądkowe i zgaga. Dlatego bardzo istotne jest dla zdrowia regularne spożywanie posiłków – najlepiej co 3 godziny – i zrezygnowanie z obfitych kolacji.

Próchnica po nocnym jedzeniu i wzrost bakterii niszczących szkliwo

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że późne jedzenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Powodem tego jest mniejsza produkcja śliny w trakcie snu, przez co rozwijające się w jamie ustnej bakterie mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do rozwoju próchnicy. Problemów związanych z uzębieniem można uniknąć poprzez zjedzenie kolacji co najmniej 3 godziny przed snem.

Problemy ze snem i bezsenność – jakich produktów unikać?

Czy rezygnacja z późnej kolacji może przynieść pozytywne efekty? Tak. Jednym z nich jest poprawa jakości snu. Późne spożywanie posiłków negatywnie wpływa na regenerację organizmu po całym dniu. Wieczorne objadanie się nie sprzyja odpoczynkowi i może być powodem wielu zaburzeń snu – między innymi problemów z zasypianiem i bezsennością. 

Syte kolacje mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu, co w efekcie powoduje przeciążenie i chroniczne zmęczenie. Dlatego przed snem należy unikać wysoko przetworzonych i mocno kalorycznych produktów. 

Napady głodu wieczorami – jak z tym walczyć?

Dużym problemem jest ignorowanie uczucia głodu oraz brak czasu na pełnowartościowe i syte posiłki w ciągu dnia. Powoduje to potrzebę skutecznego zaspokojenia głodu wieczorem, co w ostateczności skutkuje przejadaniem się przed snem. Tego typu napady głodu mogą być przyczyną wielu dolegliwości i bólu brzucha. Jak walczyć z późnym objadaniem się? Przede wszystkim należy planować i przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem. Zjedzenie pożywnego śniadania i pełnowartościowego obiadu zmniejszy potrzebę zaspokajania głodu przed snem. Zadbaj o odpowiednią liczbę kalorii w diecie, pij dużo wody i postaw na zdrowe przekąski między głównymi posiłkami. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw skutecznie pomoże też w walce z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Zjadasz posiłek późnym wieczorem? Tych produktów szczególnie unikaj

Są produkty, których szczególnie powinno się unikać późnym wieczorem. Przede wszystkim należy wystrzegać się dań wysokotłuszczowych i ciężkostrawnych. Wieczór i noc nie są dobrą porą na jedzenie fast foodów, pizzy, chipsów, frytek, smażonego mięsa, słodyczy czy majonezu. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.