Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem

baner

Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem

Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe. Badania naukowe potwierdzają, że późne spożywanie posiłków może prowadzić do nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Metabolizm, czyli przemiana

Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe. Badania naukowe potwierdzają, że późne spożywanie posiłków może prowadzić do nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Metabolizm, czyli przemiana materii, zwalnia w godzinach wieczornych, a ciężkostrawne potrawy nie są trawione przez organizm w całości w trakcie snu. W połączeniu z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia, jedzenie przed snem może powodować przyrost wagi ciała i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co mówią badania naukowe o późnym spożywaniu kolacji,
  • jakich produktów nie powinno się jeść przed snem,
  • co łączy mózg i żołądek,
  • czy wieczorne podjadanie może prowadzić do tycia,
  • jakie są negatywne skutki jedzenia kolacji przed snem.

 

Zobacz także: Problemy z trawieniem – jak sobie z nimi poradzić?

Późne kolacje a zdrowie – nowe badania i dowody

Jedzenie późnym wieczorem obfitych kolacji może skutkować pojawieniem się problemów zdrowotnych. Liczne badania wskazują, że spożywanie posiłków przed snem podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Lekarze donoszą, że wieczór i noc to pory dnia, kiedy w organizmie regenerują się wszystkie narządy. Późne jedzenie kolacji sprawia, że organizm musi pracować i trawić, zamiast wypoczywać.

Najnowsze badania wykazują, że spożywanie dużej części dobowego zapotrzebowania energetycznego niedługo przed snem zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia i stanu przedcukrzycowego. Ponadto późne jedzenie posiłków może sprzyjać rozwojowi nadwagi, otyłości i bezsenności oraz wysokiemu poziomowi glukozy we krwi. Jedzenie wieczorem jest też częstą przyczyną refluksów i zgagi

Jedzenie przed snem – co można jeść na noc, a czego lepiej unikać?

Kolacja to ostatni posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, dlatego powinno to być lekkostrawne danie. Nie zaleca się spożywania produktów żywnościowych o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, takich jak: masło, mleko, olej, mięso (zwłaszcza czerwone), śmietana itp. Wykluczyć z diety należy również różnego rodzaju fast foody. Przed snem nie powinno się również jeść cukrów złożonych ze względu na ich wysoką kaloryczność i niską zawartość substancji odżywczych. Można natomiast sięgać po owoce, w których występują naturalne cukry proste. 

Przygotowując kolację, wybierać należy produkty beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrym pomysłem jest jedzenie na kolację różnorodnych warzyw z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ryżu lub chudego nabiału. 

Mózg i żołądek – organy powiązane

Układ pokarmowy człowieka pozostaje w nieustannym kontakcie z mózgiem. Wymiana informacji pomiędzy żołądkiem a mózgiem zachodzi za pośrednictwem nerwu błędnego – najważniejszej trasy nerwowej w ludzkim organizmie. Zrównoważone i zdrowe trawienie pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogólną jakość życia. Dlatego u podłoża przewlekłych chorób układu pokarmowego leżą, oprócz czynników biologicznych, także czynniki psychologiczne i społeczne. Stres może się przyczyniać do zaostrzenia dolegliwości związanych z układem trawiennym. 

Z jedzenia wieczorem lepiej zrezygnować – skutki późnego jedzenia

Metabolizm działa najlepiej w godzinach porannych, a jego tempo zwalnia wraz z upływem czasu i osiąga najniższe wartości późnym wieczorem i nocą. Z tego powodu wysokokaloryczne posiłki jedzone przed snem mogą mieć negatywne dla organizmu skutki, takie jak między innymi zwiększona tkanka tłuszczowa, obniżona jakość snu, bóle żołądka, refluks, zgaga. Dlatego warto zrezygnować z wieczornych obiadów i późnych sytych kolacji.

Jedzenie późnym wieczorem - czy to dobry pomysł?

Troszcząc się o zdrowie organizmu warto zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy i jak dużo, ale też w jakich godzinach jemy. Dlatego dietetycy zalecają, aby kolację zjeść co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, zdecydowanie nie warto spożywać obfitych dań przed zaśnięciem. Wysokokaloryczne kolacje nie są dobrym pomysłem.

Skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach

Jako skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach można wymienić:

  • nadmierny wzrost masy ciała,
  • wysoki poziom glukozy we krwi,
  • problemy ze snem,
  • próchnicę,
  • dolegliwości związane z układem trawiennym.

Wieczorne podjadanie jedną z głównych przyczyn tycia

Spożywanie posiłków o późnych godzinach jest uznawane przez dietetyków za niezdrowy nawyk. Czy jedzenie w nocy tuczy? Niestety tak. Jedzenie na noc nie służy szczupłej sylwetce. Kontrola masy ciała jest trudna w przypadku spożywania posiłków po 22.00. W przypadku większości diet, których celem jest odchudzanie, podstawową zasadą jest niejedzenie po 18.00.

W pełni zdrowe osoby, będące pod opieką lekarza lub dietetyka mogą zdecydować się na zastosowanie krótkiej głodówki w celu redukcji wagi. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie postu i przestrzeganiu wszystkich zasad, by głodówka przebiegła bezpiecznie. 

Nadwaga i zgaga – nocne spowolnienie tempa przemiany materii

Nocne podjadanie, niedostateczna aktywność fizyczna oraz dieta bogata w niezdrowe tłuszcze i cukier to najczęstsze przyczyny spowolnienia tempa przemiany materii. Co się z tym wiąże? Między innymi nadwaga, złe samopoczucie, liczne dolegliwości żołądkowe i zgaga. Dlatego bardzo istotne jest dla zdrowia regularne spożywanie posiłków – najlepiej co 3 godziny – i zrezygnowanie z obfitych kolacji.

Próchnica po nocnym jedzeniu i wzrost bakterii niszczących szkliwo

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że późne jedzenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Powodem tego jest mniejsza produkcja śliny w trakcie snu, przez co rozwijające się w jamie ustnej bakterie mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do rozwoju próchnicy. Problemów związanych z uzębieniem można uniknąć poprzez zjedzenie kolacji co najmniej 3 godziny przed snem.

Problemy ze snem i bezsenność – jakich produktów unikać?

Czy rezygnacja z późnej kolacji może przynieść pozytywne efekty? Tak. Jednym z nich jest poprawa jakości snu. Późne spożywanie posiłków negatywnie wpływa na regenerację organizmu po całym dniu. Wieczorne objadanie się nie sprzyja odpoczynkowi i może być powodem wielu zaburzeń snu – między innymi problemów z zasypianiem i bezsennością. 

Syte kolacje mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu, co w efekcie powoduje przeciążenie i chroniczne zmęczenie. Dlatego przed snem należy unikać wysoko przetworzonych i mocno kalorycznych produktów. 

Napady głodu wieczorami – jak z tym walczyć?

Dużym problemem jest ignorowanie uczucia głodu oraz brak czasu na pełnowartościowe i syte posiłki w ciągu dnia. Powoduje to potrzebę skutecznego zaspokojenia głodu wieczorem, co w ostateczności skutkuje przejadaniem się przed snem. Tego typu napady głodu mogą być przyczyną wielu dolegliwości i bólu brzucha. Jak walczyć z późnym objadaniem się? Przede wszystkim należy planować i przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem. Zjedzenie pożywnego śniadania i pełnowartościowego obiadu zmniejszy potrzebę zaspokajania głodu przed snem. Zadbaj o odpowiednią liczbę kalorii w diecie, pij dużo wody i postaw na zdrowe przekąski między głównymi posiłkami. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw skutecznie pomoże też w walce z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Zjadasz posiłek późnym wieczorem? Tych produktów szczególnie unikaj

Są produkty, których szczególnie powinno się unikać późnym wieczorem. Przede wszystkim należy wystrzegać się dań wysokotłuszczowych i ciężkostrawnych. Wieczór i noc nie są dobrą porą na jedzenie fast foodów, pizzy, chipsów, frytek, smażonego mięsa, słodyczy czy majonezu. 

Kategorie

Zdrowie

autor

Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.