Nadżerka szyjki macicy – czy jest groźna dla zdrowia? Przyczyny, objawy i leczenie nadżerki

Nadżerka szyjki macicy – czy jest groźna dla zdrowia? Przyczyny, objawy i leczenie nadżerki - zdjęcie

Nadżerka szyjki macicy to dość powszechny problem natury ginekologicznej, który często nie daje przykrych objawów. Nieleczona nadżerka może jednak stać się dużym zagrożeniem dla zdrowia. Jakie są przyczyny oraz objawy nadżerki i jak ją leczyć?

Jeśli interesuje Cię tematyka zdrowia intymnego, przeczytaj również ten artykuł: Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?

Nadżerka szyjki macicy – podstawowe informacje

Nadżerka jest bardzo niepozorna – zwykle przybiera postać małej ranki o nierównej, brodawkowatej powierzchni, która powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy od strony pochwy. Nadżerka występuje dość powszechnie – problem ten dotyka nawet co trzecią lub co czwartą kobietę. Najczęściej pojawia się ona u osób, które:

  • zaniedbują leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu;
  • doznały urazu mechanicznego, np. podczas współżycia;
  • przeszły poronienie;
  • wielokrotnie rodziły;
  • stosują antykoncepcyjną wkładkę domaciczną, która może powodować stany zapalne narządu rodnego;
  • często zmieniają partnerów seksualnych, co sprzyja rozwojowi infekcji.

Jakie są objawy nadżerki szyjki macicy?

Nadżerka szyjki macicy z reguły nie daje specyficznych objawów, które mogą jednoznacznie wskazywać na diagnozę. Powstanie nadżerki można jednak podejrzewać w przypadku:

  • wystąpienia plamienia między miesiączkami lub po stosunku płciowym;
  • pieczenia i swędzenia okolic intymnych;
  • pojawienia się upławów o przykrym zapachu i białym, czasem żółtym lub zielonkawym, zabarwieniu;
  • odczuwania bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej lub w podbrzuszu.

Należy pamiętać, że symptomy te mogą, ale nie muszą wystąpić. Co więcej, ich pojawienie nie zawsze świadczy o nadżerce – mogą być także przejawem innych schorzeń. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania ginekologiczne. Kontroli należy poddawać się najlepiej co pół roku, ale nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Nadżerka – badania i diagnostyka

Zmieniony nabłonek szyjki macicy ginekolog może wykryć podczas rutynowego badania przeprowadzanego przy użyciu wziernika. W przypadku podejrzenia nadżerki, lekarz wykona lub zleci wykonanie cytologii, posiewu lub kolposkopii. Dwa dni przed badaniem nie należy współżyć. Zaleca się też odczekanie 3-4 dni, jeśli kobieta stosowała środki dopochwowe.

Na czym polegają poszczególne badania? Podczas cytologii lekarz pobiera materiał z szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki. Pobrana próbka z komórek błony śluzowej jest przenoszona na odpowiednie szkiełko, a następnie przekazywana do laboratorium. Komórki są obserwowane pod mikroskopem pod kątem ich wielkości, budowy i kształtu. Cytologia umożliwia nie tylko zdiagnozowanie nadżerki, ale również ocenę stanu szyjki macicy i wykrycie innych stanów zapalnych czy nawet raka już we wczesnym stadium rozwoju.

Posiew polega na pobraniu śluzu z szyjki macicy i pochwy za pomocą szpatułki. Posiew pozwala ustalić, jaki rodzaj infekcji – wirusowy, bakteryjny czy grzybiczy – przyczynił się do powstania stanu zapalnego. W trakcie kolposkopii natomiast lekarz wprowadza do pochwy przypominający mikroskop połączony z komputerem. Dzięki temu może dokonać dokładnej analizy zmiany oraz wykonać biopsję podejrzanej tkanki.

Jak leczyć nadżerkę szyjki macicy?

Istnieje kilka metod leczenia nadżerki szyjki macicy. Rodzaj kuracji dobiera się na podstawie diagnozy i wyników przeprowadzanych badań oraz biorąc pod uwagę rozległość zmiany i jej etiopatogenezę, wiek kobiety oraz wywiad położniczy.

Sposób leczenia

Przebieg leczenia

Tabletki lub globulki

Stosuje się je przy niewielkich nadżerkach oraz w przypadku braku stwierdzonych w cytologii niepokojących zmian.

Koagulacja chemiczna

Bezbolesne leczenie, polegające na przykładaniu na nadżerkę specjalnych środków, które niszczą uszkodzony nabłonek, a w jego miejscu pojawia się nowy. Wadą terapii jest często konieczność jej powtarzania i wydłużony czas gojenia.

Elektrokoagulacja

Polega na spaleniu nadżerki za pomocą błyśnięć elektrycznych. Metoda ta pozwala dotrzeć lekarzowi do każdego zmienionego chorobowo obszaru. Czas gojenia wynosi około 3-5 tygodni i mogą mu towarzyszyć upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Zamrażanie

Metoda polega na zamrażaniu tkanek szyjki macicy przy pomocy elektrody. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesny i ma wysoką efektywność. Gojenie trwa około 40 dni, a w jego trakcie mogą pojawić się wodniste upławy.

Fotokoagulacja

Polega na usuwaniu nadżerki przy pomocy końcówki emitującej fale świetlne. Zabieg jest bezbolesny, wysoce skuteczny, nie pozostawia blizn, a gojenie trwa bardzo krótko – około 2 tygodni.

Nadżerka szyjki macicy – profilaktyka

Nadżerce nie zawsze uda się zapobiec, ale można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. W ramach profilaktyki należy przede wszystkim zadbać o właściwe leczenie wszelkich stanów zapalnych. Istotne są także regularne kontrole ginekologiczne, które pozwalają na wykrycie ewentualnych zmian na wczesnym etapie ich rozwoju, nawet gdy nie dają żadnych objawów, oraz wdrożenie niezbędnego leczenia. Nieleczona nadżerka w niektórych przypadkach może przekształcić się w nowotwór szyjki macicy, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Gdzie jeszcze powstają nadżerki?

Nadżerka może powstać nie tylko na szyjce macicy. Formę nadżerki może przybrać też opryszczka wargowa lub afty, które występują w jamie ustnej. Opryszczka często zanika samoistnie, ale by przyspieszyć jej leczenie można sięgnąć po przeznaczone do tego tabletki, maść, krem lub żel. Z kolei w przypadku aft niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja zębów i jamy ustnej, która pozwala zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli jednak afty się pojawią, można sięgnąć po żel stomatologiczny lub preparat na podrażnienia jamy ustnej.

Choć nadżerka szyjki macicy jest dość powszechnym problemem, nie należy go bagatelizować, gdyż może prowadzić do rozwoju zmian zagrażających zdrowiu i życiu. Dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych, dzięki którym możliwe jest szybkie wykrycie zmian i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem