Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć miażdżyce?

Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć miażdżyce? - zdjęcie

Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć miażdżyce?

Współczesne tempo życia sprawia, że wiele osób sięga po fast foody oraz żywność wysoko przetworzoną, spożywa duże ilości kawy i herbaty, nie wysypia się, nie regeneruje odpowiednio organizmu, ma za mało ruchu, żyje w ciągłym stresie. Jeśli dołożyć do tego stale rosnące zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu i picie alkoholu oraz nadwagę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i inne choroby przewlekłe, otrzymamy idealne warunki do rozwoju miażdżycy. Co to jest miażdżyca i jak się przed nią uchronić?

Czym jest miażdżyca (arterioskleroza)?

Miażdżyca zaliczana jest do chorób przewlekłych, dotyczących całego organizmu. Rozwija się przez lata, systematycznie obniżając sprawność i doprowadzając do chorób niedokrwiennych różnych narządów i układów. Według statystyk jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i skraca życie o ok. 12 lat. Polega na zmniejszaniu elastyczności tętnic i naczyń oraz zwężaniu ich światła przez odkładanie się blaszek miażdżycowych, co utrudnia przepływ krwi i prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych. Proces ten spowodowany jest przewlekłym stanem zapalnym, który obejmuje aortę oraz tętnice wieńcowe, szyjne, biodrowe, nerkowe itd.

Czym spowodowana jest miażdżyca?

Arterioskleroza spowodowana jest odkładaniem się w ścianach naczyń krwionośnych złogów blaszek miażdżycowych. Mechanizm ich powstawania jest prosty – każdy narząd oplata sieć naczyń krwionośnych, przez które docierają do niego składniki odżywcze oraz tlen. Wszystkie naczynia krwionośne zbudowane są podobnie – przypominają elastyczne rurki o gładkich ściankach, które łatwo kurczą się i rozciągają, zapewniając swobodny przepływ krwi.

Waz z wiekiem stopniowo tracą swoją sprężystość, a na ich ściankach od wewnątrz odkładają się cząsteczki tłuszczu, tworząc tzw. pasma tłuszczowe. Z czasem przyłączają się do nich sole wapnia oraz włókniste elementy tkanki łącznej, wywołując stan zapalny. W ten sposób powstają blaszki miażdżycowe, które zwężają światło naczyń.

Dochodzi do ograniczenia przepływu krwi i niedokrwienia tkanek i narządów. Po pewnym czasie naczynia ulegają zwapnieniu i twardnieją. Jeśli dojdzie do całkowitego zamknięcia światła tętnicy, następuje ostre niedokrwienie narządu i martwica.

Miażdżyca – przyczyny

Zmiany miażdżycowe są procesem naturalnym, zachodzącym powoli. Skutki arteriosklerozy najczęściej obserwuje się po 50. roku życia. Mogą nasilać się stopniowo lub wystąpić nagle. Niektóre czynniki wpływają na przyspieszenie procesu i nasilają rozwój choroby. Zalicza się do nich palenie tytoniu, picie alkoholu, nadwagę i otyłość, małą aktywność fizyczną, nieprawidłową dietę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz dyslipidemię (nieprawidłowe stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi). Nasilenie procesu miażdżycowego może również być spowodowane czynnikami genetycznymi. Do nadmiernego odkładania się złogów w naczyniach najbardziej przyczynia się cholesterol. Co prawda jego obecność jest niezbędna do wydzielania hormonów, produkcji i przyswajania witaminy D, trawienia itd., jeśli jednak jego stężenie we krwi jest zbyt wysokie, odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci złogów. Najczęściej ma to miejsce w tętnicach szyjnych i wieńcowych serca, tętnicach doprowadzających krew do nóg (miażdżyca kończyn dolnych) oraz zaopatrujących mózg (miażdżyca mózgu).

Miażdżyca – objawy

Symptomy arteriosklerozy uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji zmian miażdżycowych, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej. Miażdżyca tętnic zwykle zaczyna się niewinnie. Dopiero po pewnym czasie, gdy nastąpi znaczne zwężenie naczyń i tętnic, zaczynamy szybciej odczuwać zmęczenie, pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zawroty głowy, bóle nóg towarzyszące chodzeniu i mijające po odpoczynku oraz bóle i mdlenie rąk. Nieraz na skórze pojawiają się grudki o żółtym zabarwieniu zlokalizowane na powiekach, w zgięciu kolan i pod piersiami (mogą też przybrać postać małych guzków w okolicy nadgarstków i na ścięgnie Achillesa). Jeśli nie rozpoczniemy leczenia, objawy nasilają się. Może dochodzić do przemijających zaburzeń widzenia i mowy, omdleń, nadciśnienia tętniczego, rozwoju choroby wieńcowej, choroby naczyń mózgowych, niewydolności nerek, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, martwicy kończyn dolnych.


Profilaktyka łagodzi objawy, jakie daje miażdżyca. Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Specjaliści zalecają prowadzenie higienicznego trybu życia i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy unikać stresu, przemęczania kończyn (przez długotrwałe chodzenie, czy stanie) oraz noszenia zbyt ciasnego obuwia i odzieży krępującej ruchy. Krążenie można poprawić przez odpowiednią aktywność fizyczną – pływanie, jazdę na rowerze, spacery, umiarkowany jogging. Bardzo pomocna jest również hydroterapia, polegająca na naprzemiennym polewaniu nóg wodą zimną i gorącą. Dzięki temu zabiegowi następuje rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, a krew zaczyna krążyć szybciej.

Jakie są powikłania miażdżycy? – Skutki

Skutki nieleczonej lub źle leczonej miażdżycy są bardzo poważne. Do najgroźniejszych należy udar mózgu, zawał serca oraz zator płucny. Systematyczne zmniejszanie światła naczyń i tętnic nadmiernie obciąża serce, które musi wykonać cięższą pracę, aby odżywić komórki tkanek i narządów. Powoduje to rozrastanie się mięśnia sercowego i wzrost jego zapotrzebowania na tlen. Ten jednak nie może zostać dostarczony w odpowiedniej ilości z powodu miażdżycowego zwężenia tętnic wieńcowych. Wywołuje to chorobę niedokrwienną serca i bóle w klatce piersiowej (dusznica bolesna, dławica piersiowa), szczególnie podczas podejmowania wysiłku.

Miażdżyca aorty może doprowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia wieńcowego. Dochodzi wtedy do martwicy fragmentu mięśnia, czyli zawału serca. W zwężonych ścianach naczyń, zajętych przez blaszki miażdżycowe, panuje wysokie ciśnienie. Pod jego wpływem może dojść do pęknięcia naczynia. Płytki krwi tworzą w takim miejscu skrzep, który po oderwaniu się od ścianki naczynia może spowodować udar (gdy popłynie w kierunku mózgu) lub zator (gdy dostanie się do płuc). Miażdżycowe zwężenie tętnic szyjnych może wywoływać zaburzenia pamięci, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i omdlenia. Utrudniony dopływ krwi do kończyn górnych prowadzi do choroby Takayashu.

Miażdżyca nóg może spowodować martwicę, która w skrajnych przypadkach kończy się amputacją. Miażdżyca tętnic nerkowych może wywołać nadciśnienie tętnicze i niewydolność nerek.

Jakie są rodzaje miażdżyc?

W zależności od lokalizacji wyróżnia się miażdżycę tętnic wieńcowych, mózgu, kończyn górnych i dolnych, tętnic nerkowych, tętnic trzewnych itd. Warto wiedzieć więcej, jak wygląda miażdżyca nóg, ponieważ może ona doprowadzić nawet do amputacji. Gdy choroba zaatakuje naczynia krwionośne kończyn dolnych, pojawiają się charakterystyczne objawy w postaci osłabienia i drętwienia nóg, bólu podczas chodzenia oraz uczucia zimna. Obserwuje się także zmianę barwy na bardziej siną, obrzęki, zaburzenia czucia. W bardzo zaawansowanym stadium ból jest stały, noga staje się sina i zimna. Zaczyna rozwijać się martwica, która stopniowo zajmuje całą stopę i może doprowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego, czyli posocznicy. Wówczas konieczna jest amputacja.

Miażdżyca – odpowiednia dieta

Dieta w miażdżycy powinna zawierać kwasy omega 3 (znajdziemy je w rybach i owocach morza), witaminy (zwłaszcza C), minerały i błonnik. Należy ograniczyć spożycie produktów o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu. W posiłkach trzeba uwzględnić duży udział warzyw (szczególnie pomidorów, szpinaku i czosnku) i owoców (awokado, zielone jabłka). Specjaliści zalecają szczególnie kuchnię śródziemnomorską.

Miażdżyca – jak leczyć?

Obecnie nie ma skutecznych leków na miażdżycę. Można jednak znacznie spowolnić jej rozwój. Przede wszystkim należy zaprzestać palenia tytoniu, stosować odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków rozszerzających światło zwężonych naczyń, usprawnieniu przemiany tłuszczów oraz zapobieganiu powstawania zakrzepów. Do metod chirurgicznych stosowanych w leczeniu miażdżycy należą: by-passy, balonikowanie, plastyka endowaskularna oraz endarterektomia.

Pierwsza z nich polega na ominięciu zwężonego fragmentu naczynia i utworzeniu obejścia, za pomocą pomostu naczyniowego. Balonikowanie pozwala na usuwanie blaszek dzięki specjalnemu balonikowi, który wprowadza się do tętnicy za pomocą cewnika. Plastyka endowaskularna polega na wewnątrznaczyniowym poszerzaniu naczyń i wszczepieniu do nich wewnętrznego rusztowania (tzw. stentu). Najbardziej inwazyjną metodą jest endarterektomia, czyli operacyjne usunięcie blaszki miażdżycowej z wnętrza naczynia. Niektórzy lekarze uważają, że bardzo dobre wyniki daje chelatacja. Polega ona na podaniu za pomocą kroplówki pewnych substancji (EDTA), które silnie wiążą jony wapnia, wchodzące w skład blaszek miażdżycowych. W wyniku zabiegu złogi powinny ulec rozpuszczaniu i wydaleniu z organizmu.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.