Luteina: jakie ma właściwości, dawkowanie, skutki uboczne. Kiedy trzeba brać luteinę?

Luteina: jakie ma właściwości, dawkowanie, skutki uboczne. Kiedy trzeba brać luteinę? - zdjęcie

Luteina nie jedno ma imię… Przede wszystkim spotykana jest jako potoczna nazwa żeńskiego hormonu płciowego pełniącego wiele ważnych funkcji w kobiecym organizmie. Luteina występuje również pod postacią syntetycznych leków oraz suplementów diety, których zastosowanie diametralnie się różni. Podstawowe funkcje oraz występowanie luteiny opisane zostało poniżej.

Czym jest luteina?

Luteina to potoczna nazwa progesteronu, hormonu produkowanego przez ciałko żółte w jajniku oraz przez łożysko. Za produkcję progesteronu odpowiedzialna jest również kora nadnerczy (produkcja hormonu odbywa się w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory) i środkowy układ nerwowy.

Luteina odpowiada za szereg procesów fizjologicznych m.in. za comiesięczne jajeczkowanie oraz przemianę błon śluzowych macicy, dzięki czemu możliwe jest zagnieżdżenie się zygoty. Luteina związana jest również z regulacją temperatury ciała w organizmie. Dlatego mierząc temperaturę codziennie rano, można dowiedzieć się czy owulacja miała już miejsce.

W jaki sposób sprawdzić poziom luteiny w organizmie?

O stężeniu progesteronu w organizmie kobiety decyduje przede wszystkim faza cyklu miesiączkowego. W pierwszej fazie poziom luteiny jest dość niski. Dzieje się tak, ponieważ w początkowym okresie cyku ważniejszy jest estrogen, który odpowiada za owulację.

Poziom luteiny zaczyna wzrastać bezpośrednio przed jajeczkowaniem. Najwyższe stężenie zwykle odnotowuje się pomiędzy 20 a 22 dniem cyklu. Jeżeli w tym czasie doszło do zapłodnienia, organizm będzie kontynuował wytwarzanie progesteronu, ponieważ odgrywa on ważą rolę w okresie ciąży. Jeśli nie doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, poziom hormonu zacznie ponownie spadać i około 27 dnia cyklu pojawia się miesiączka.

W celu ustalenia poziomu progesteronu należy wykonać badania hormonalne. Można to zrobić w laboratorium, pobierając próbkę krwi. Niski poziomu hormonu może być spowodowany zespołem policystycznych jajników, cukrzycą, narażeniem na długotrwały stres lub złą dietą.

Kiedy należy brać luteinę?

Luteinę stosuje się w stanach niedoboru, których objawami są zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak owulacji oraz krwawienia maciczne. Lek występuje w formie tabletek lub globulek dopochwowych. Luteina tabletki, jak i globulki są przepisywane przez lekarza i to on decyduje o jego dawkowaniu.

Zbyt niski poziom progesteronu często powiązany jest ze zbyt wysokim poziomem estrogenów w organizmie. Brak równowagi między tymi dwoma hormonami może prowadzić do wystąpienia dolegliwości charakterystycznych dla okresu przekwitania. Są to przede wszystkim rozdrażnienie, huśtawki nastrojów oraz problemy skórne. Kobiety z niskim progesteronem mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Luteina stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego przy niedoborze hormonu, wahania poziomu insuliny mogą powodować pojawienie się dodatkowych kilogramów.

Luteina stosowana jest również jako naturalny filtr, który chroni oczy przed promieniowaniem UV. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczająco dużo hormonu, może dojść do zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Luteina na oczy stosowana jest profilaktycznie u osób, u których występują tego typu dolegliwości wzrokowe.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia luteiną?

Przeciwwskazaniem do stosowania luteiny jest karmienie piersią, krwawienie maciczne lub jeśli istnieje jakakolwiek nadwrażliwość na substancję czynną bądź pomocniczą. Lekarz nie wypisze również recepty, jeśli występują lub występowały:

  • zakrzepica żylna lub tętnicza,
  • zatorowość płucna,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • żółtaczka cholestatyczna,
  • nowotwór piersi lub narządów rodnych,
  • zespół Rotora i zespół Dubin-Johnsona
  • choroby powodujące zatrzymanie płynów w organizmie takie jak astma, padaczka, migrena, zaburzenia czynności nerek lub serca, cukrzyca lub insulinooporność.

Przeciwskazania do leczenia estrogenem występują także u osób ze zdiagnozowaną depresją palaczy oraz kobiet w wieku powyżej 35 lat.

Jak należy dawkować luteinę?

O dawkowaniu leku zawsze decyduje lekarz prowadzący. W przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny podjęzykowo przez 3-6 kolejnych cyklów w dawce 50 mg 3-4 razy na dobę. Luteina dopochwowa stosowana jest w dawce 25 do 50 mg progesteronu dwa razy na dobę w drugiej fazie cyklu miesiączkowego przez 10-12 dni. W próbie progesteronowej stosowanej najczęściej przy diagnozowaniu wtórnego braku miesiączki progesteron stosuje się dopochwowo w dawce 50 mg dwa razy na dobę przez 5-7 dni. Po kilku dniach przyjmowania progesteronu, odstawia się go i oczekuje krwawienia, które powinno pojawić się w ciągu 3-7 dni.

Przy poronieniach nawykowych i zagrażających oraz w cyklach bezowulacyjnych i indukowanych zalecana dawka luetiny wynosi 100 mg od 3 do 4 razy na dobę.

Luteina cena: koszt leku zależy od rodzaju refundacji określonego przez lekarza na recepcie. Przykładowo 30 tabletek 100 mg w cenie 54 zł (odpłatność 100%), po refundacji może kosztować nawet 6 zł.

Jakie są skutki uboczne związane z leczeniem luteiną?

Luteina, jak każdy lek hormonalny, może wywołać działania niepożądane. W trakcie terapii mogą pojawić się lęki oraz stany depresyjne, dlatego u osób ze zdiagnozowaną depresją, przyjmowanie luteiny może nasilić jej objawy.

Luteina - skutki uboczne:

  • zwiększona senność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zawroty głowy,
  • zatrzymanie płynów w organizmie.

Czy luteinę należy brać w ciąży?

Luteina w ciąży pełni kilka bardzo ważnych funkcji - przygotowuje błonę śluzowej macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Odpowiada również za utrzymanie ciąży do momentu wytworzenia się łożyska. Hamuje także skurcze macicy, co ma zapobiec poronieniu lun przedwczesnemu porodowi.

Podczas okresu ciąży poziom estrogenu wzrasta prawie stukrotnie. Dopiero przed samym porodem poziom hormonu spada, co jest sygnałem dla organizmu do rozpoczęcia akcji porodowej. Luteina, jako produkt naturalny, wywołuje mniej działań niepożądanych niż produkty syntetyczne. W przypadku niedoboru hormonu w początkowej fazie ciąży, powinno się przyjmować tabletki doustne lub podjęzykowe. Z kolei hormon w wersji dopochwowej zaleca się przyjmować w późniejszych etapach, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Luteina jest zalecana w sytuacjach, gdy u ciężarnej kobiety występują krwawienia, bóle brzucha lub ryzyko poronienia. Jeśli w historii wystąpiło już poronienie lekarz prowadzący może przepisać lek profilaktycznie od około 16. tygodnia ciąży. U kobiet z niewydolnością szyjki macicy luteinę stosuje się od 23. tygodnia ciąży.

Polecane suplementy z luteiną

Luteina bez recepty jest suplementem diety stosowanym w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej oka. Głównym źródłem luteiny są rośliny: szpinak, jarmuż gotowany, natka pietruszki, brukselka, sałata, szczypiorek, kabaczek, awokado, brokuł, marchewka karotka oraz żółtko jaja. Suplementy diety na wzmocnienie wzroku to preparaty zawierające korzystne dla narządu oka substancje. Oprócz luteiny w składzie można znaleźć zeaksantynę, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy (A, C, E i z grupy B) oraz minerały (cynk, mangan, miedź, selen). Naturalne antyoksydanty, które występują w preparatach dostępnych na rynku, zwalczają wolne rodniki, które mają negatywny wpływ na oczy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem