Luteina: jakie ma właściwości, dawkowanie, skutki uboczne. Kiedy trzeba brać luteinę?

Luteina: jakie ma właściwości, dawkowanie, skutki uboczne. Kiedy trzeba brać luteinę? - zdjęcie

Luteina nie jedno ma imię… Przede wszystkim spotykana jest jako potoczna nazwa żeńskiego hormonu płciowego pełniącego wiele ważnych funkcji w kobiecym organizmie. Luteina występuje również pod postacią syntetycznych leków oraz suplementów diety, których zastosowanie diametralnie się różni. Podstawowe funkcje oraz występowanie luteiny opisane zostało poniżej.

Czym jest luteina?

Luteina to potoczna nazwa progesteronu, hormonu produkowanego przez ciałko żółte w jajniku oraz przez łożysko. Za produkcję progesteronu odpowiedzialna jest również kora nadnerczy (produkcja hormonu odbywa się w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory) i środkowy układ nerwowy.

Luteina odpowiada za szereg procesów fizjologicznych m.in. za comiesięczne jajeczkowanie oraz przemianę błon śluzowych macicy, dzięki czemu możliwe jest zagnieżdżenie się zygoty. Luteina związana jest również z regulacją temperatury ciała w organizmie. Dlatego mierząc temperaturę codziennie rano, można dowiedzieć się czy owulacja miała już miejsce.

W jaki sposób sprawdzić poziom luteiny w organizmie?

O stężeniu progesteronu w organizmie kobiety decyduje przede wszystkim faza cyklu miesiączkowego. W pierwszej fazie poziom luteiny jest dość niski. Dzieje się tak, ponieważ w początkowym okresie cyku ważniejszy jest estrogen, który odpowiada za owulację.

Poziom luteiny zaczyna wzrastać bezpośrednio przed jajeczkowaniem. Najwyższe stężenie zwykle odnotowuje się pomiędzy 20 a 22 dniem cyklu. Jeżeli w tym czasie doszło do zapłodnienia, organizm będzie kontynuował wytwarzanie progesteronu, ponieważ odgrywa on ważą rolę w okresie ciąży. Jeśli nie doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, poziom hormonu zacznie ponownie spadać i około 27 dnia cyklu pojawia się miesiączka.

W celu ustalenia poziomu progesteronu należy wykonać badania hormonalne. Można to zrobić w laboratorium, pobierając próbkę krwi. Niski poziomu hormonu może być spowodowany zespołem policystycznych jajników, cukrzycą, narażeniem na długotrwały stres lub złą dietą.

Kiedy należy brać luteinę?

Luteinę stosuje się w stanach niedoboru, których objawami są zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak owulacji oraz krwawienia maciczne. Lek występuje w formie tabletek lub globulek dopochwowych. Luteina tabletki, jak i globulki są przepisywane przez lekarza i to on decyduje o jego dawkowaniu.

Zbyt niski poziom progesteronu często powiązany jest ze zbyt wysokim poziomem estrogenów w organizmie. Brak równowagi między tymi dwoma hormonami może prowadzić do wystąpienia dolegliwości charakterystycznych dla okresu przekwitania. Są to przede wszystkim rozdrażnienie, huśtawki nastrojów oraz problemy skórne. Kobiety z niskim progesteronem mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Luteina stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego przy niedoborze hormonu, wahania poziomu insuliny mogą powodować pojawienie się dodatkowych kilogramów.

Luteina stosowana jest również jako naturalny filtr, który chroni oczy przed promieniowaniem UV. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczająco dużo hormonu, może dojść do zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Luteina na oczy stosowana jest profilaktycznie u osób, u których występują tego typu dolegliwości wzrokowe.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia luteiną?

Przeciwwskazaniem do stosowania luteiny jest karmienie piersią, krwawienie maciczne lub jeśli istnieje jakakolwiek nadwrażliwość na substancję czynną bądź pomocniczą. Lekarz nie wypisze również recepty, jeśli występują lub występowały:

 • zakrzepica żylna lub tętnicza,
 • zatorowość płucna,
 • zaburzenia czynności wątroby,
 • żółtaczka cholestatyczna,
 • nowotwór piersi lub narządów rodnych,
 • zespół Rotora i zespół Dubin-Johnsona
 • choroby powodujące zatrzymanie płynów w organizmie takie jak astma, padaczka, migrena, zaburzenia czynności nerek lub serca, cukrzyca lub insulinooporność.

Przeciwskazania do leczenia estrogenem występują także u osób ze zdiagnozowaną depresją palaczy oraz kobiet w wieku powyżej 35 lat.

Jak należy dawkować luteinę?

O dawkowaniu leku zawsze decyduje lekarz prowadzący. W przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny podjęzykowo przez 3-6 kolejnych cyklów w dawce 50 mg 3-4 razy na dobę. Luteina dopochwowa stosowana jest w dawce 25 do 50 mg progesteronu dwa razy na dobę w drugiej fazie cyklu miesiączkowego przez 10-12 dni. W próbie progesteronowej stosowanej najczęściej przy diagnozowaniu wtórnego braku miesiączki progesteron stosuje się dopochwowo w dawce 50 mg dwa razy na dobę przez 5-7 dni. Po kilku dniach przyjmowania progesteronu, odstawia się go i oczekuje krwawienia, które powinno pojawić się w ciągu 3-7 dni.

Przy poronieniach nawykowych i zagrażających oraz w cyklach bezowulacyjnych i indukowanych zalecana dawka luetiny wynosi 100 mg od 3 do 4 razy na dobę.

Luteina cena: koszt leku zależy od rodzaju refundacji określonego przez lekarza na recepcie. Przykładowo 30 tabletek 100 mg w cenie 54 zł (odpłatność 100%), po refundacji może kosztować nawet 6 zł.

Jakie są skutki uboczne związane z leczeniem luteiną?

Luteina, jak każdy lek hormonalny, może wywołać działania niepożądane. W trakcie terapii mogą pojawić się lęki oraz stany depresyjne, dlatego u osób ze zdiagnozowaną depresją, przyjmowanie luteiny może nasilić jej objawy.

Luteina - skutki uboczne:

 • zwiększona senność,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zawroty głowy,
 • zatrzymanie płynów w organizmie.

Czy luteinę należy brać w ciąży?

Luteina w ciąży pełni kilka bardzo ważnych funkcji - przygotowuje błonę śluzowej macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Odpowiada również za utrzymanie ciąży do momentu wytworzenia się łożyska. Hamuje także skurcze macicy, co ma zapobiec poronieniu lun przedwczesnemu porodowi.

Podczas okresu ciąży poziom estrogenu wzrasta prawie stukrotnie. Dopiero przed samym porodem poziom hormonu spada, co jest sygnałem dla organizmu do rozpoczęcia akcji porodowej. Luteina, jako produkt naturalny, wywołuje mniej działań niepożądanych niż produkty syntetyczne. W przypadku niedoboru hormonu w początkowej fazie ciąży, powinno się przyjmować tabletki doustne lub podjęzykowe. Z kolei hormon w wersji dopochwowej zaleca się przyjmować w późniejszych etapach, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Luteina jest zalecana w sytuacjach, gdy u ciężarnej kobiety występują krwawienia, bóle brzucha lub ryzyko poronienia. Jeśli w historii wystąpiło już poronienie lekarz prowadzący może przepisać lek profilaktycznie od około 16. tygodnia ciąży. U kobiet z niewydolnością szyjki macicy luteinę stosuje się od 23. tygodnia ciąży.

Polecane suplementy z luteiną

Luteina bez recepty jest suplementem diety stosowanym w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej oka. Głównym źródłem luteiny są rośliny: szpinak, jarmuż gotowany, natka pietruszki, brukselka, sałata, szczypiorek, kabaczek, awokado, brokuł, marchewka karotka oraz żółtko jaja. Suplementy diety na wzmocnienie wzroku to preparaty zawierające korzystne dla narządu oka substancje. Oprócz luteiny w składzie można znaleźć zeaksantynę, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy (A, C, E i z grupy B) oraz minerały (cynk, mangan, miedź, selen). Naturalne antyoksydanty, które występują w preparatach dostępnych na rynku, zwalczają wolne rodniki, które mają negatywny wpływ na oczy.

Zdrowy tryb życia

Bylica piołun – właściwości zdrowotne, zastosowanie oraz przeciwskazania
Bylica piołun to niepozorne ziele wykazujące liczne właściwości zdrowotne. Piołun jest polecany przede wszystkim przy problemach trawiennych, dolegliwościach kobiecych i w walce z pasożytami, ale istnieją również pewne przeciwwskazania do ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Oczy, wady wzroku

Zaćma: pierwsze objawy, przyczyny, leczenie i rodzaje katarakty
Zaćma to podstępna choroba oczu, która może rozwijać się u osób w różnym wieku. Najczęściej dotyka jednak osoby po 75. roku życia, a także te chorujące na cukrzycę, astmę oskrzelową, jaskrę oraz choroby tarczycy.  &...

Dieta i odchudzanie

Naturalne probiotyki - rodzaje i zastosowanie: 10 Najlepszych produktów probiotycznych dla zdrowych jelit
Naturalne probiotyki są kluczem nie tylko do zdrowych jelit, ale także do wzmocnienia ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej przedstawimy najlepsze produkty spożywcze z probiotykami, które pomogą utrzymać......

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.