Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie

Łokieć tenisisty - zdjęcie

Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie

Łokieć tenisisty, czyli stosunkowo często występująca choroba zawodowa, zaczyna się od powstania przeciążeniowych zmian w okolicy ścięgien mięśni prostowników w nadgarstkach. Nazwa „łokieć tenisisty” jest nieco myląca, ponieważ z tym schorzeniem często zmagają się nie tylko tenisiści, ale również m.in. pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy oraz przedstawiciele innych zawodów. Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

W tym artykule dowiesz się m.in.

  • czym jest łokieć tenisisty,
  • jakie są przyczyny rozwoju choroby łokieć tenisisty,
  • jakie są objawy łokcia tenisisty,
  • kto jest najbardziej narażony na łokieć tenisisty,
  • jak leczyć łokieć tenisisty,
  • jak uniknąć rozwoju choroby przy pracy na komputerze,
  • czy ból łokcia mogą być spowodowane również inną chorobą,
  • jakie ćwiczenia można wykonywać na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to choroba, z którą mogą się spotkać przedstawiciele rożnych zawodów, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Jeśli interesują Cię również inne możliwe przyczyny bólu łokcia, przeczytaj artykuł o innych powszechnych schorzeniach stawów.

Łokieć tenisisty – objawy i przyczyny występowania

Łokieć tenisisty to entezopatia, czyli schorzenie przeciążeniowo–zwyrodnieniowe występowanie w obrębie ścięgien i więzadeł. W przypadku łokcia tenisisty choroba rozwija się w obszarze ścięgien mięśni prostowników nadgarstka, powodując tym samym silny ból w okolicy stawu łokciowego, który może być odczuwalny na powierzchni całego przedramienia. Schorzenie powstaje w wyniku wielokrotnego występowania mikrourazów w okolicy nadgarstka, które prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Mikrourazy w okolicy nadgarstka często powodują chwilowe upośledzenie krążenia, spowalniając tym samym proces regeneracji. Przy dużej częstotliwości powstawania takich urazów (np. ze względu na specyfikę wykonywanej pracy) dochodzi do rozwoju schorzenia, czyli tzw. łokcia tenisisty. Głównym objawem choroby jest ból w obrębie stawu łokciowego, szczególnie przy poruszaniu nadgarstkiem, np. przy podnoszeniu przedmiotów, ból łokcia przy zaciskaniu pięści oraz ból łokcia przy dotyku.

Łokieć tenisisty jako choroba zawodowa

Nazwa choroby jest bardzo myląca, ponieważ tenisiści stanowią tylko małą grupę osób cierpiących na łokieć tenisisty. Co więcej, specyfika ruchów wykonywanych podczas gry w tenisa wcale nie musi powodować rozwoju tego schodzenia. Znacznie bardziej narażeni na łokieć tenisisty są pracownicy w różnych zawodach, dlatego choroba została uznana za chorobę zawodową informatyków i chorobę zawodową pracowników. W grupie ryzyka tego schorzenia są również mechanicy, szwaczki, fryzjerzy, elektrycy, dentyści, stolarze, fizjoterapeuci, ślusarze oraz muzycy. Oddzielną grupę tworzą sportowcy i osoby bardzo aktywne fizyczne, którzy wcale nie muszą mieć nic wspólnego z tenisem, jak np. wioślarze, oszczepnicy i inni lekkoatleci.

Przyczyny zwyrodnienia łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to choroba pojawiająca się wskutek przeciążenia ścięgien oraz powstawania licznych mikrourazów w okolicach przyczepów mięśni. Choroba rozwija się w okresie, kiedy dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy regeneracją i degeneracją tkanek ze względu na częstotliwość wykonywania ruchów, które nadwyrężają tkanki. Do takiej sytuacji wychodzi zazwyczaj ze względu na naprzemienne ruchy prostowania i odwracania nadgarstka. Długotrwałe powtarzanie takich czynności bez odpowiedniego czasu na regenerację tkanek prowadzi do zwyrodnienia, osłabienia i bólu ścięgna. Obciążeniem dla ścięgna może być np. używanie śrubokręta, maszyny do szycia, odbijanie piłki tenisowej z bekhendu lub nawet długotrwałe pisanie na komputerze. Na rozwój choroby narażeni są też pracownicy, którzy w swojej pracy wielokrotnie wykonują dynamiczne ruchy nadgarstkami (np. przy depilacji lub masażach).

Choroba zawodowa łokcia tenisisty - kiedy nam grozi

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna i osłabiona. Nie jest to jednak kontuzja spowodowana jednym, nieudanym ruchem, a choroba zawodowa wywołana wielokrotnością ruchów obciążających ścięgna. Choroba rozwija się pod wpływem zmian degeneracyjnych, które z kolei są wynikiem długotrwałego przeciążania ręki lub ze względu na osłabienie mięśni i ścięgien spowodowane znikomą aktywnością fizyczną. Oznacza to, że na wystąpienie choroby narażone są również osoby, które przez długi czas nie zajmowały się aktywnością fizyczną i przystąpiły do męczących treningów lub pracy wymagającej wykonywania obciążających ruchów. Zazwyczaj jednak łokieć tenisisty grozi osobom, które z dużą częstotliwością powtarzają czynności obciążające nadgarstek jak np. pisanie na komputerze, wkręcanie śrubek i wbijanie gwoździ gra na instrumencie.

Łokieć tenisisty czy inna przyczyna bólu łokcia?

Staw łokciowy jest stawem zawiasowo–obrotowym składającym się z wielu drobnych elementów, które mogą ulec uszkodzeniu i doprowadzić do uczucia bólu. Łokieć tenisisty i schorzenia spowodowane mikrourazami, powstającymi przy monotonnych czynnościach to jedna z najpopularniejszych przyczyn bólu łokcia. Bóle w tej okolicy mogą być jednak spowodowane również zapaleniami i zwyrodnieniami stawów lub tkanek około łokciowych. Czasem ból w okolicy łokcia wynika z nieprawidłową postawą kręgosłupa lub urazów odcinka szyjnego. Inną przyczyną bólu łokcia jest łokieć golfisty. W odróżnieniu od łokcia tenisisty, łokieć golfisty to choroba powodująca ból łokcia przy zginaniu od wewnętrznej strony ręki. Na łokieć golfisty najbardziej narażeni są m.in. kucharze, łucznicy, mechanicy, golfiści i drwale.

Jak zdrowo pracować przy komputerze, aby uniknąć choroby?

Wielogodzinna praca przed komputerem może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, przede wszystkim z kręgosłupem, szyją oraz do łokcia tenisisty. Podstawową wskazówką, która pozwala na uniknięcie łokcia tenisisty, jest układanie przedramion na blacie biurka podczas pracy tak, aby tylko łokcie znajdowały się poza powierzchnią biurka. Ważne jest również jak najmniejsze odchylenie dłoni do góry, ponieważ prowadzi ono do zbędnego napięcia i przeciążenia mięśni. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia łokcia tenisisty, zaleca się regularne powtarzanie prostego ćwiczenia podczas pracy, które polega na energicznym zaciskaniu i otwieraniu dłoni. Pracownicy najbardziej narażeni na rozwój schorzenia powinni również unikać wykonywania dużej ilości skrętowych ruchów dłoni. Dużą rolę w zapobieganiu rozwoju choroby grają okłady z żywokostu, specjalne żele oraz inne preparaty na ścięgna, które można kupić w aptece bez recepty.

Skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty zależy od przyczyny powstania bólu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak samemu leczyć łokieć tenisisty, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza. Podstawą w procesie leczenia schorzenia jest regeneracja uszkodzonej tkanki. Jeśli choroba jest spowodowana pracą zawodową, konieczne jest zwolnienie lekarskie z powodu łokcia tenisisty i przerwa na gojenie się tkanek. W przypadku bardzo uszkodzonych tkanek lekarz ortopeda może wykonać ostrzyknięcie uszkodzonego ścięgna osoczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu (PRP). W walce z chorobą domowymi sposobami można zastosować skuteczne maści na łokieć tenisisty. Bardzo pomocne są też żele przeciwbólowe. Po okresie regeneracyjnym niektórzy lekarze zalecają noszenie ortezy lub opasek elastycznych, które odciążają ścięgna i miejsca przyczepów mięśni. W procesie leczenia wykorzystuje się też taśmy kinezjologiczne i taśmy lecznicze, które również mają odciążające działanie. Zazwyczaj jednak najskuteczniejszym sposobem na powrót do zdrowia są zabiegi fizjoterapeutyczne. Zbiegi na łokieć tenisisty obejmują m.in. laseroterapię, krioterapię, ultradźwięki oraz pole magnetyczne.

Ćwiczenia na łokieć golfisty i łokieć tenisisty

Ćwiczenia na łokieć tenisisty i łokieć golfisty warto najpierw wykonywać z fizjoterapeutą, a dopiero później przejść do samodzielnych zajęć w domu. Głównym celem takich ćwiczeń jest rozciągnięcie mięśni oraz przywrócenie prawidłowych odruchów nerwowych. Spójrzmy zatem na ćwiczenia, które pomagają leczyć łokieć tenisisty. Ćwiczenia powinny obejmować rozciąganie zginaczy nadgarstka i rozciąganie prostowników nadgarstka. W tym celu można wykonać następujące ćwiczenie: w pozycji siedzącej należy unieść rękę do poziomu barku z jednoczesnym doprowadzeniem do rozciągnięcia mięśni prostowników drugą ręką. Inne ćwiczenie, również w pozycji siedzącej, polega na trzymaniu przedmiotu lub innego obciążenia w dłoni i wykonywaniu powolnych ruchów wyprostu nadgarstka.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Kosmetyki i uroda

Wcierki do włosów: stosowanie, działanie i efekty. Ranking najlepszych wcierek na zagęszczenie i porost włosów
Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Jest to produkt do pielęgnacji, który cieszy się wyjątkowo długą tradycją. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają poprawić&...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim?
Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim? Na rynku można znaleźć tak wiele różnych preparatów, ale jakie należy wybrać? Znajdziemy takie na wzmocnienie orga...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+
Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+ Wśród wielu preparatów są też takie o różnym działaniu. Mamy więc tabletki na wzmocnienie organizmu, coś na pamięć i koncentra...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie?
Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie? Przyzwyczailiśmy się do tego, że w świecie suplementów co jakiś czas pojawiają się nowości. Ostatnio sporo mówi się o adaptogenach, ale tak naprawdę nie są one wcale nowym ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.