Kwasy kosmetyczne AHA, BHA, PHA i ich zastosowanie w domowej pielęgnacji

Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji - zdjęcie

Stosowanie kwasów kosmetycznych w domowej pielęgnacji jest coraz bardziej popularne. W zależności od rodzaju skóry i indywidualnych potrzeb można dobrać do skóry odpowiedni kwas, który przyniesie najbardziej korzystne efekty. Kwasy na skórę działają przede wszystkim złuszczająco, a ponad to redukują niedoskonałości, zmarszczki, przebarwienia oraz blizny. Odpowiednie korzystanie z tego surowca kosmetycznego może przynieść rewelacyjne rezultaty.

Kwasy kosmetyczne – czym są i jak działają?

Kwasy kosmetyczne to inaczej hydroksykwasy, które należą do grupy substancji złuszczających i znalazły swoje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kwasy mogą występować w różnych formach i być jednym ze składników: serum, kremów, toników, czy peelingów. Obecnie popularność kwasów kosmetycznych jest ogromna i nie jest to już wyłącznie zabieg, który wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale wykonywany jest on również w domowym zaciszu.

W jaki sposób działają kwasy? Ich działanie jest szerokie i zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia. Jedno z głównych właściwości kwasów jest ich działanie złuszczające. Ponad to nawilżają, pomagają w redukcji przebarwień, trądziku, zaskórników, zmarszczek, blizn, a także wykazują właściwości przeciwbakteryjne i dezynfekujące.

Podział kwasów hydroksylowych, czyli jaki kwas wybrać do domowej pielęgnacji?

Przed zastosowaniem kwasu na twarz należy wybrać odpowiedni jego rodzaj tak, aby spełnił on indywidualne oczekiwania. Kwasy kosmetyczne to szeroka grupa surowców i różnią się one między sobą właściwościami, działaniem i odpowiadają na różne potrzeby skóry.

Kwasy hydroksylowe można podzielić na kwasy:

  • AHA (alfahydroksykwasy)
  • BHA (betahydroksykwasy)
  • PHA (polyhydroksykwasy)

Kwasy te różnią się między sobą pod względem budowy chemicznej, a także działaniem i przeznaczeniem dla danego typu cery i jej problemów.

Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA): rewelacyjne działanie wygładzające skórę 

Alfahydroksykwasy (kwasy AHA) to jedne z bardziej popularnych i najczęściej stosowanych kwasów. Kwasy te przede wszystkim złuszczają martwy naskórek, działają rozjaśniająco, wyrównują koloryt cery, oczyszczają pory, a także pomagają w walce z niedoskonałościami.

Kwasy te po nałożeniu na skórę mogą powodować delikatne uczucie szczypania, pieczenia, które po chwili powinno ustąpić.

Rodzaje kwasów AHA:

  • kwas glikolowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas winowy,
  • kwas cytrynowy.

Kwas glikolowy – to substancja, która składa się z niewielkich cząsteczek, które mają możliwość przeniknąć w głębsze warstwy skóry. W zależności od stężenia kwas ten może działać inaczej. Do głównych właściwości kwasu glikolowego należą: złuszczanie, silne nawilżanie, wsparcie regeneracji skóry, rozjaśnienie przebarwień, spłycenie blizn, zmniejszenie zmarszczek, oczyszczenie porów.

Kwas glikolowy najlepiej sprawdzi się w przypadku cery: dojrzałej, suchej, z przebarwieniami posłonecznymi, z bliznami potrądzikowymi, trądzikowej oraz z niedoskonałościami.

Kwas migdałowy – działa antybakteryjnie, rozjaśnia widoczne przebarwienia na twarzy, sprawia, że skóra nabiera blasku, wyrównuje jej koloryt. Dodatkowo zmniejsza ilość wydzielanego sebum oraz redukuje zaskórniki, wspiera procesy regeneracji skóry i zmiękcza ją.

Kwas migdałowy będzie odpowiedni do cery: trądzikowej, naczynkowej, z widocznymi zaskórnikami, z pierwszymi zmarszczkami, a także przebarwieniami.

Kwas mlekowy – złuszcza naskórek, działa nawilżająco, reguluje pH skóry, redukuje zmarszczki, przebarwienia i blizny.

Kwas mlekowy w zależności od jego stężenia sprawdzi się do pielęgnacji skóry: trądzikowej, łojotokowej, z widocznymi zaskórnikami, przebarwieniami, pozbawionej blasku oraz z pierwszymi oznakami starzenia się.

Kwas jabłkowy – w zależności od stężenia działa nawilżająco, rozjaśniająco, złuszczająco, zmiękczająco, a dodatkowo redukuje niewielkie zmarszczki.  

Kwas ten sprawdzi się do pielęgnacji cery trądzikowej, dojrzałej, poszarzałej.

Kwas winowy – posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, złuszcza i wygładza naskórek, a także odmładza cerę. Ponad to działa ściągająco, poprawia poziom nawilżenia skóry, redukuje blizny potrądzikowe.

Kwas winowy sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, z drobnymi przebarwieniami, zmarszczkami, a także bliznami.

Kwas cytrynowy – rozjaśnia przebarwienia oraz dodaje skórze blasku, ponad to reguluje wydzielanie sebum, działa ściągająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Kwas ten sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej.  

Kwasy beta-hydroksylowe (BHA): skuteczna walka z trądzikiem i przebarwieniami

Kwasy BHA, czyli betahydroksykwasy. Obecnie w tej grupie znajduje się tylko jeden kwas i należy do nich kwas salicylowy.

Kwas salicylowy – rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika w głąb skóry. Kwas ten złuszcza martwe komórki naskórka, odblokowuje pory, redukuje zaskórniki. Produkt ponad to działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, walcząc z trądzikiem.

Kwas będzie odpowiadał na potrzeby skóry trądzikowej, przetłuszczającej się, z zaskórnikami i zanieczyszczonej.

Kwasy poly-hydroksylowe (PHA): delikatne, ale skuteczne rozwiązanie dla wrażliwej skóry

Polyhydroksykwasy (kwasy PHA) należą do jednych z łagodniejszych kwasów i świetnie sprawdzą się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej oraz delikatnej.

Do kwasów PHA zaliczamy:

  • kwas laktobionowy
  • glukonolakton

Kwas laktobionowy – działa keratolitycznie (złuszcza martwe komórki naskórka), redukuje niewielkie, powierzchniowe zmarszczki, wygładza i zmiękcza skórę, a także wspiera produkcję kolagenu i elastyny. Kwas ten również pomaga zmniejszyć widoczne naczynka oraz zaczerwienienia skóry, zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników.

Dla kogo będzie odpowiedni kwas laktobionowy? Przede wszystkim dla osób posiadających skórę przesuszoną, wrażliwą, naczynkową, a także trądzikową. Ponad to sprawdzi się świetnie do pielęgnacji twarzy zaczerwienionej, z trądzikiem różowatym.

Glukonolakton – działa zdecydowanie delikatniej niż kwasy z grupy AHA. Glukonolakton wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, ponad to działa nawilżająco. Kwas ten łagodzi zaczerwienienia i spowalnia procesy starzenia się skóry.

Glukonolakton sprawdzi się do pielęgnacji skóry atopowej, alergicznej, wrażliwej, naczynkowej, dojrzałej, trądzikowej, a także w przypadku egzemy, łuszczycy, czy łojotoku.

Jak stosować kwasy na twarz?

Przed zastosowaniem kwasu na twarz samodzielnie w domu należy zapoznać się z informacją dołączoną do produktu lub widoczną na etykiecie opakowania. W celu uniknięcia działań niepożądanych i skutków ubocznych należy przestrzegać zasad producenta.

W jaki sposób stosować kwasy kosmetyczne na twarz? Kwas należy nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy i stosować wieczorem. Niektóre produkty można pozostawić na skórze, a niektóre z nich wymagają zmycia po upływie określonego czasu.

Ogólne zasady stosowania kwasów na twarz:

  1. Stosować na oczyszczoną, osuszoną skórę wieczorem.
  2. W trakcie terapii kwasami należy stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+.
  3. W trakcie stosowania kwasów należy dodatkowo zadbać o pielęgnację cery i o jej nawilżenie.
  4. Nie nakładać zbyt dużej ilości kwasu na skórę.
  5. Nie stosować produktu w okolicy oczu, ust i błon śluzowych.
  6. Nie stosować peelingów mechanicznych ani nie mieszać kwasów ze sobą.
  7. Nie aplikować produktu na uszkodzoną i podrażnioną skórę.
  8. Najbezpieczniej kwasy stosować w okresie jesienno-zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest niewielkie.
  9. Należy zaczynać od najniższego stężenia kwasu.
  10. Nie przedłużać czasu trzymania kwasu na skórze (dotyczy kosmetyków, które należy zmyć ze skóry).
  11. Podczas stosowania kwasów na twarz należy używać delikatnych kosmetyków do oczyszczania skóry, tak aby nie doprowadzić do jej dodatkowego przesuszenia i podrażnienia.

Przeczytaj również: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jesien-i-zima-najlepszy-czas-na-terapie-kwasami 

Kiedy unikać stosowania kwasów kosmetycznych?

Przed użyciem jakichkolwiek kwasów kosmetycznych należy zapoznać się z ogólnymi przeciwskazaniami do ich stosowania.

Kiedy nie stosować kwasów?

  1. W przypadku, gdy skóra jest uszkodzona lub w przypadku ran otwartych.
  2. W przypadku stanów zapalnych.
  3. W czasie ciąży oraz karmienia piersią.
  4. W trakcie leczenia lekami doustnymi zawierającymi retinoidy.
  5. W przypadku aktywnej opryszczki.
  6. W czasie infekcji bakteryjnych, grzybiczych, czy wirusowych.
  7. W przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu.
  8. U osób zmagających się z chorobami skóry, np.: grzybicą, łuszczycą.

Pamiętaj, aby produkty stosować zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu, a w razie konieczności skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem