Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć - zdjęcie

Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rodzaju i stanu skóry. Dobranie właściwego kwasu wymaga znajomości jego działania oraz potrzeb skóry. Jednym z bardziej popularnych kwasów do stosowania na skórę jest kwas azelainowy. Składnik ten ma szerokie zastosowanie w kosmetologii, a jego działanie wpłynie korzystnie na większość powszechnych problemów związanych z cerą.

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy to nasycony dziewięciowęglowy dikarboksylowy kwas, który naturalnie występuje w ziarnach zbóż. Substancja ta jest szeroko wykorzystywana w kosmetyce i ceniona za swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odbarwiające i keratolityczne (złuszczające). Substancję tę można znaleźć w kosmetykach w formie żelu, czy kremu o różnych stężeniach. Minimalne stężenie kwasu azelainowego występujące w produktach dedykowanych cerze trądzikowej wynosi 1,25%, natomiast najbardziej powszechne i skuteczne stężenie kwasu to 15% w przypadku żelu lub 20% w postaci kremu. W kosmetologii kwas azelainowy może być wykorzystywany również, jako peeling chemiczny, wtedy jego stężenie może sięgać 30% i służyć on do zabiegów o średniej głębokości wykonywanych w gabinecie kosmetologicznym przez wykwalifikowanych pracowników.

Wskazania do stosowania kwasu azelainowego – u kogo sprawdzi się najlepiej?

Kwas azelainowy dzięki swoim właściwościom najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji skóry trądzikowej, w przypadku trądziku różowatego oraz przebarwień (w tym przebarwień pozapalnych). Kwas azelainowy złuszcza martwe komórki naskórka, działa przeciwzaskórnikowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego polecany jest do pielęgnacji skóry objętej trądzikiem zwykłym. Substancja ta pomaga zredukować ilość zaskórników i stanów zapalnych. W przypadku trądziku różowatego kwas ten zmniejsza rumień, krostki i grudki widoczne na skórze. Stosowanie kwasu azelainowego w przypadku przebarwień zmniejsza ich powierzchnię, rozjaśnia je, redukuje oraz przeciwdziała powstawaniu nowych zmian.

Kwas azelainowy – działanie

Działanie kwasu azelainowego jest szeroko wykorzystywane w kosmetologii, jak i dermatologii. Kosmetyki i leki zawierające w swoim składzie ten kwas służą do codziennej pielęgnacji cery z przebarwieniami, trądzikiem, a także w celu uzupełnienia leczenia przeciwtrądzikowego prowadzonego przez lekarza dermatologa.

Kwas azelainowy w leczeniu trądziku i redukcji przebarwień

Kwas AZA polecany jest w kuracji przeciwtrądzikowej i redukującej przebarwienia, ze względu na swoje właściwości. Kwas ten przede wszystkim zmniejsza stany zapalne oraz zaskórniki. Kwas azelainowy może być zalecany w czasie leczenia trądziku w terapii skojarzonej, a kwas może być dodatkiem do leczenia prowadzonego przez lekarza dermatologa. Dodatkowo kwas AZA stosowany na skórę zmniejsza skłonność do powstawania blizn i przebarwień.

Kwas azelainowy jako pomoc w regulacji produkcji sebum

Kwas ten pomaga regulować wydzielanie sebum co przeciwdziała powstawaniu i nawrotom trądziku. Nadmierne wydzielanie sebum przyczynia się do namnażania bakterii, a w konsekwencji sprzyja pojawieniu się zmian na skórze w postaci trądziku.

Kwas azelainowy jako pomoc w walce z zapaleniami i bakteriami

AZA działa przeciwbakteryjne na bakterie Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus Epidermidis, wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego polecany jest do stosowania w przypadku zmian trądzikowych.

Jak stosować kwas azelainowy?

Sposób stosowania kwasu azelainowego może różnić się od rodzaju kosmetyku, jego stężenia oraz osobniczej reakcji skóry. Przede wszystkim najważniejsza jest obserwacja cery i jej odpowiedź na używanie produktu. W przypadku kosmetyku w formie kremu lub żelu kwas azelainowy należy nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy i aplikować na dzień i/lub na noc. Podczas stosowania produktu należy omijać okolice oczu i błon śluzowych. Kosmetyk z kwasem azelainowy można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Jeśli zdecydujesz się na połączenie go z innymi składnikami aktywnymi należy pamiętać o odpowiedniej kolejności stosowania produktów, w tym przypadku kwas azelainowy powinno nakładać się rano, a pozostałe produkty w czasie wieczornej pielęgnacji cery. Podczas kuracji należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Przed zastosowaniem wybranego produktu z kwasem azelainowym należy przeczytać informację na opakowaniu i przestrzegać zaleceń producenta. Należy pamiętać, aby nie stosować kwasu azelainowego na uszkodzoną i podrażnioną skórę. Ponad to w czasie kuracji zaleca się stosowanie delikatnych produktów do demakijażu i oczyszczania twarzy, tak, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Z czym łączyć kwas azelainowy, aby uzyskać najlepszy efekt?

W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów pielęgnacji twarzy, kwas azelainowy można łączyć z innymi składnikami aktywnymi. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego w jednym kroku pielęgnacyjnym, a trzymać się schematu stosowania kwasu azelainowego na dzień, a pozostałych kosmetyków na noc.

Kwas ten można z powodzeniem łączyć z witaminą C, która dzięki swoim właściwościom pomoże w walce z przebarwieniami. Witamina C to antyoksydant, który pomaga redukować zmarszczki i przebarwienia, a dodatkowo rozjaśnia i rozświetla cerę.

Kwas azelainowy można używać wraz z niacynamidem, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, ponad to zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

Podczas kuracji można sięgnąć po kwas hialuronowy, który zapewni skórze nawilżenie i komfort.

Kwas azelainowy można łączyć z innymi składnikami o działaniu łagodzącym i nawilżającym, jak: trehaloza, alantoina, ceramidy.

Kurację kwasem można skojarzyć z lekami przeciwtrądzikowymi pod nadzorem i zaleceniem lekarza dermatologa.

Z czym nie łączyć kwasu azelainowego? Możliwe działania niepożądane

Kwas azelainowy należy do grupy kwasów łagodnie działających na skórę, ale jak każdy składnik aktywny może wywołać niepożądane reakcje na skórze.

Do najczęstszych działań niepożądanych występujących w czasie stosowania kwasu azelainowego należą:

  • zaczerwienienie skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • uczucie pieczenia,
  • łuszczenie się skóry,
  • swędzenie skóry i jej nadmierna suchość.

Uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry na początku kuracji jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych i zazwyczaj ustępuje po kilku dniach stosowania produktu, dlatego warto kontynuować używanie kosmetyku i obserwować dalszą reakcję skóry. Ze względu na keratolityczne właściwości kwasu może dojść do łuszczenia się skóry oraz jej przesuszenia, jest to naturalny proces i powinien on ustąpić przy dalszym stosowaniu produktu.

Kwasu azelainowego nie powinno łączyć się z pochodną witaminy A – retinolem, zarówno stosowanym doustnie, jak i miejscowo.

W  przypadku wystąpienia innych niepokojących reakcji skóry należy zrezygnować ze stosowania kwasu i skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.

Jednym z większych przeciwskazań do stosowania kwasu azelainowego jest ciąża. Mimo, że kwas ten powszechnie uznawany jest za bezpieczny dla kobiet w ciąży, to nie ma jednak badań potwierdzających tę tezę. Dlatego nie zaleca się podejmowania kuracji kwasem w czasie ciąży i karmienia piersią.

Kwas azelainowy a słońce – czy stosowanie go jest bezpieczne w okresie ekspozycji?

Większość kuracji kwasami w kosmetologii rozpoczyna się w sezonie jesiennym i kończy wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych. Istnieją jednak kwasy, które można stosować na skórę przez cały rok, bez względu na pogodę. Należy do nich kwas azelainowy.

Kwas azelainowy może być stosowany również w okresie letnim. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. Podczas kuracji konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB poprzez stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF. Stosowanie protekcji zabezpieczy skórę przed powstawaniem przebarwień posłonecznych oraz utrwalaniem już istniejących przebarwień, a także przed fotostarzeniem się skóry. Ponad to nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce. Oprócz kosmetyków z filtrem zaleca się stosowanie odzieży ochronnej, w tym okularów przeciwsłonecznych, czapek z daszkiem, czy chust. Możliwość stosowania kwasu azelainowego przez cały rok nie powinno stanowić zachęty do nadmiernej ekspozycji na słońce.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem