Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?

Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa? - zdjęcie

Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?

Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób borykających się z cukrzycą, otyłością oraz innymi chorobami. Kwas ALA występuje m.in. w zielonych warzywach i podrobach wołowych, jednak warto go suplementować w syntetycznej postaci.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób działa kwas alfa-liponowy i jakie jest jego zastosowanie;
  • dlaczego kwas ALA stosuje się w leczeniu neuropatii cukrzycowej;
  • jakie jest zalecane dawkowanie kwasu alfa-liponowego;
  • przy jakich chorobach i dolegliwościach warto przyjmować ten suplement;
  • w jakich produktach odnajdziemy kwas ALA;
  • z czym łączyć ten suplement diety.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cukrzycy i suplementach dla diabetyków, zobacz także artykuł: „Dieta cukrzycowa – co powinien jeść cukrzyk? Produkty dozwolone i przeciwwskazane dla chorych na cukrzycę”.

Kwas alfa-liponowy – działanie i szerokie zastosowanie

Kwas alfa-liponowy (ALA) to kwas tłuszczowy działający w organizmie podobnie jak witaminy. Ma on szereg różnorodnych funkcji, między innymi neutralizowanie szkodliwych wolnych rodników, spowalnianie procesu starzenia się tkanek, zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych czy działanie przeciwzapalne. Wśród właściwości kwasu alfa-liponowego można także wymienić niwelowanie odczucia bólu oraz regenerację i udział w procesach przeciwutleniania. Związek ten ma także właściwości immunomodulacyjne oraz hipoglikemizujące, a także pozwala zredukować negatywne skutki chemioterapii.

Kwas ALA okazuje się niezwykle pomocny w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami, m.in. astmą, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, miażdżycą oraz otyłością.

Kwas alfa-liponowy jako środek prewencyjny i leczniczy w neuropatii cukrzycowej

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, ALA doskonale neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu sprawdza się w zapobieganiu oraz leczeniu neuropatii cukrzycowej. Kwas alfa-liponowy poprawia także wrażliwość organizmu na insulinę oraz obniża stężenie glukozy i znacznie przyspiesza metabolizm, co pozwala na skuteczne zapobieganie cukrzycy, a w przypadku osób cierpiących na tę chorobę – redukowanie dolegliwości bólowych oraz leczenie neuropatii cukrzycowej.

Pogromca wolnych rodników, czyli kwas ALA w profilaktyce skutków cukrzycy – dawkowanie

Kwas ALA jest często nazywany „pogromcą wolnych rodników” czy też „królem antyoksydantów”. Jego działanie wykorzystywane jest w profilaktyce skutków cukrzycy, gdyż niwelowanie tzw. stresu oksydacyjnego znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia włókien nerwowych i śródbłonka naczyń krwionośnych, a ponadto redukuje glikację białek i powstawanie stanów zapalnych. Kwas alfa-liponowy znacznie zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę oraz nasila wychwytywanie glukozy z krwi przez mięśnie i wątrobę, co bezpośrednio wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Skutecznie ogranicza więc rozwój neuropatii cukrzycowej i związane z nią dolegliwości bólowe.

Rekomendowane dawkowanie kwasu alfa-liponowego wynosi od 200 do 600 mg na dobę, w postaci tabletek, kapsułek bądź też infuzji żylnych. Preparaty i suplementy przy cukrzycy powinny być stosowane na czczo, czyli co najmniej pół godziny przed posiłkiem lub dwie godziny po jego zakończeniu.  

Oprócz suplementów zawierających kwas alfa-liponowy, przy cukrzycy warto także sięgnąć po witaminy dla diabetyków, których niedobór związany jest ze specyficzną dietą. Jakich witamin brakuje przy cukrzycy? Najczęściej są to witaminy z grupy B, głównie B12, a także witamina C oraz E. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości tych składników w postaci suplementów diety czy innych dostępnych na rynku preparatów.

Właściwości antyoksydacyjne – kwas ALA pomocny w walce z otyłością

Działanie kwasu alfa-liponowego nie ogranicza się jedynie do profilaktyki czy leczenia cukrzycy. Właściwości antyoksydacyjne tego związku skutecznie pomagają w zwalczaniu otyłości, poprawiając metabolizm węglowodanów i tłuszczów oraz ograniczając wytwarzanie w organizmie chemeryny odpowiedzialnej za zwiększenie predyspozycji do otyłości. Kwa ALA redukuje tkankę tłuszczową, a także wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla osób borykających się z nadmiarem masy ciała.  

Szpinak, brokuły, pomidory – gdzie jeszcze szukać kwasu ALA?

Gdzie występuje kwas alfa-liponowy? Związek ten odnajdziemy przede wszystkim w warzywach, takich jak ziemniaki, brokuły, brukselka, zielony groszek szpinak czy pomidory. Kwas ALA obecny jest także w otrębach ryżowych oraz produktach mięsnych – na przykład w sercu, nerkach, śledzionie i móżdżku wołowym.

Niestety kwas alfa-liponowy w naturalnej postaci często jest niewystarczający, aby skutecznie walczyć z cukrzycą, otyłością czy innymi chorobami. W takim przypadku warto sięgnąć po leki i preparaty zawierające ten związek w odpowiedniej ilości. Warto także zwrócić uwagę, że organizm znacznie lepiej przyswaja syntetyczny kwas ALA, niż występujący w warzywach czy podrobach mięsnych.

Kwas alfa-liponowy pomocny nie tylko w cukrzycy – przy jakich schorzeniach warto go przyjmować?

Szerokie działanie kwasu ALA czyni go idealnym suplementem nie tylko w przypadku cukrzycy czy leczenia otyłości, ale także innych chorób i dolegliwości. Związek ten przyspiesza metabolizm oraz spowalnia procesy starzenia się ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Obniża także ciśnienie krwi oraz rozluźnia żyły i tętnice, dzięki czemu jest nieoceniony w leczeniu miażdżycy oraz profilaktyce rozmaitych schorzeń układu krwionośnego.

Z powodzeniem możemy stosować kwas alfa-liponowy na nerki oraz wątrobę, usprawniając pracę tych organów i chroniąc je przed uszkodzeniami. Warto przyjmować ten suplement także w przypadku stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów, a nawet depresji.

Na co zwrócić uwagę, przyjmując kwas alfa-liponowy? Przeciwskazania i konsultacja z lekarzem

Przyjmowanie kwasu alfa-liponowego jest ściśle uzależnione od celu, w jakim dana osoba chce go suplementować. Inaczej będzie wyglądało dawkowanie profilaktyczne, a inaczej leczenie cukrzycy, miażdżycy czy innych chorób. Warto więc pamiętać, aby konsultować suplementację kwasu ALA ze specjalistą.

Z czym łączyć kwas alfa-liponowy? Niewątpliwie korzystną praktyką będzie przyjmowanie tego suplementu wraz z kreatyną, dzięki czemu dodatkowo usprawnimy wchłanianie substancji i usprawnimy procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

Przez rozpoczęciem przyjmowania kwasu ALA należy umówić się na konsultację z lekarzem, gdyż przedawkowanie tego związku może spowodować dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka czy bóle brzucha. Przeciwskazaniem do rozpoczęcia suplementacji jest niedobór witaminy B1, a także spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Kwasu alfa-liponowego nie zaleca się także małym dzieciom oraz kobietom będącym w ciąży lub karmiącym piersią, gdyż nie jest jeszcze znany wpływ tej substancji na ich organizm.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.