Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?

Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa? - zdjęcie

Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób borykających się z cukrzycą, otyłością oraz innymi chorobami. Kwas ALA występuje m.in. w zielonych warzywach i podrobach wołowych, jednak warto go suplementować w syntetycznej postaci.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób działa kwas alfa-liponowy i jakie jest jego zastosowanie;
  • dlaczego kwas ALA stosuje się w leczeniu neuropatii cukrzycowej;
  • jakie jest zalecane dawkowanie kwasu alfa-liponowego;
  • przy jakich chorobach i dolegliwościach warto przyjmować ten suplement;
  • w jakich produktach odnajdziemy kwas ALA;
  • z czym łączyć ten suplement diety.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cukrzycy i suplementach dla diabetyków, zobacz także artykuł: „Dieta cukrzycowa – co powinien jeść cukrzyk? Produkty dozwolone i przeciwwskazane dla chorych na cukrzycę”.

Kwas alfa-liponowy – działanie i szerokie zastosowanie

Kwas alfa-liponowy (ALA) to kwas tłuszczowy działający w organizmie podobnie jak witaminy. Ma on szereg różnorodnych funkcji, między innymi neutralizowanie szkodliwych wolnych rodników, spowalnianie procesu starzenia się tkanek, zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych czy działanie przeciwzapalne. Wśród właściwości kwasu alfa-liponowego można także wymienić niwelowanie odczucia bólu oraz regenerację i udział w procesach przeciwutleniania. Związek ten ma także właściwości immunomodulacyjne oraz hipoglikemizujące, a także pozwala zredukować negatywne skutki chemioterapii.

Kwas ALA okazuje się niezwykle pomocny w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami, m.in. astmą, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, miażdżycą oraz otyłością.

Kwas alfa-liponowy jako środek prewencyjny i leczniczy w neuropatii cukrzycowej

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, ALA doskonale neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu sprawdza się w zapobieganiu oraz leczeniu neuropatii cukrzycowej. Kwas alfa-liponowy poprawia także wrażliwość organizmu na insulinę oraz obniża stężenie glukozy i znacznie przyspiesza metabolizm, co pozwala na skuteczne zapobieganie cukrzycy, a w przypadku osób cierpiących na tę chorobę – redukowanie dolegliwości bólowych oraz leczenie neuropatii cukrzycowej.

Pogromca wolnych rodników, czyli kwas ALA w profilaktyce skutków cukrzycy – dawkowanie

Kwas ALA jest często nazywany „pogromcą wolnych rodników” czy też „królem antyoksydantów”. Jego działanie wykorzystywane jest w profilaktyce skutków cukrzycy, gdyż niwelowanie tzw. stresu oksydacyjnego znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia włókien nerwowych i śródbłonka naczyń krwionośnych, a ponadto redukuje glikację białek i powstawanie stanów zapalnych. Kwas alfa-liponowy znacznie zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę oraz nasila wychwytywanie glukozy z krwi przez mięśnie i wątrobę, co bezpośrednio wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Skutecznie ogranicza więc rozwój neuropatii cukrzycowej i związane z nią dolegliwości bólowe.

Rekomendowane dawkowanie kwasu alfa-liponowego wynosi od 200 do 600 mg na dobę, w postaci tabletek, kapsułek bądź też infuzji żylnych. Preparaty i suplementy przy cukrzycy powinny być stosowane na czczo, czyli co najmniej pół godziny przed posiłkiem lub dwie godziny po jego zakończeniu.  

Oprócz suplementów zawierających kwas alfa-liponowy, przy cukrzycy warto także sięgnąć po witaminy dla diabetyków, których niedobór związany jest ze specyficzną dietą. Jakich witamin brakuje przy cukrzycy? Najczęściej są to witaminy z grupy B, głównie B12, a także witamina C oraz E. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości tych składników w postaci suplementów diety czy innych dostępnych na rynku preparatów.

Właściwości antyoksydacyjne – kwas ALA pomocny w walce z otyłością

Działanie kwasu alfa-liponowego nie ogranicza się jedynie do profilaktyki czy leczenia cukrzycy. Właściwości antyoksydacyjne tego związku skutecznie pomagają w zwalczaniu otyłości, poprawiając metabolizm węglowodanów i tłuszczów oraz ograniczając wytwarzanie w organizmie chemeryny odpowiedzialnej za zwiększenie predyspozycji do otyłości. Kwa ALA redukuje tkankę tłuszczową, a także wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla osób borykających się z nadmiarem masy ciała.  

Szpinak, brokuły, pomidory – gdzie jeszcze szukać kwasu ALA?

Gdzie występuje kwas alfa-liponowy? Związek ten odnajdziemy przede wszystkim w warzywach, takich jak ziemniaki, brokuły, brukselka, zielony groszek szpinak czy pomidory. Kwas ALA obecny jest także w otrębach ryżowych oraz produktach mięsnych – na przykład w sercu, nerkach, śledzionie i móżdżku wołowym.

Niestety kwas alfa-liponowy w naturalnej postaci często jest niewystarczający, aby skutecznie walczyć z cukrzycą, otyłością czy innymi chorobami. W takim przypadku warto sięgnąć po leki i preparaty zawierające ten związek w odpowiedniej ilości. Warto także zwrócić uwagę, że organizm znacznie lepiej przyswaja syntetyczny kwas ALA, niż występujący w warzywach czy podrobach mięsnych.

Kwas alfa-liponowy pomocny nie tylko w cukrzycy – przy jakich schorzeniach warto go przyjmować?

Szerokie działanie kwasu ALA czyni go idealnym suplementem nie tylko w przypadku cukrzycy czy leczenia otyłości, ale także innych chorób i dolegliwości. Związek ten przyspiesza metabolizm oraz spowalnia procesy starzenia się ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Obniża także ciśnienie krwi oraz rozluźnia żyły i tętnice, dzięki czemu jest nieoceniony w leczeniu miażdżycy oraz profilaktyce rozmaitych schorzeń układu krwionośnego.

Z powodzeniem możemy stosować kwas alfa-liponowy na nerki oraz wątrobę, usprawniając pracę tych organów i chroniąc je przed uszkodzeniami. Warto przyjmować ten suplement także w przypadku stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów, a nawet depresji.

Na co zwrócić uwagę, przyjmując kwas alfa-liponowy? Przeciwskazania i konsultacja z lekarzem

Przyjmowanie kwasu alfa-liponowego jest ściśle uzależnione od celu, w jakim dana osoba chce go suplementować. Inaczej będzie wyglądało dawkowanie profilaktyczne, a inaczej leczenie cukrzycy, miażdżycy czy innych chorób. Warto więc pamiętać, aby konsultować suplementację kwasu ALA ze specjalistą.

Z czym łączyć kwas alfa-liponowy? Niewątpliwie korzystną praktyką będzie przyjmowanie tego suplementu wraz z kreatyną, dzięki czemu dodatkowo usprawnimy wchłanianie substancji i usprawnimy procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

Przez rozpoczęciem przyjmowania kwasu ALA należy umówić się na konsultację z lekarzem, gdyż przedawkowanie tego związku może spowodować dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka czy bóle brzucha. Przeciwskazaniem do rozpoczęcia suplementacji jest niedobór witaminy B1, a także spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Kwasu alfa-liponowego nie zaleca się także małym dzieciom oraz kobietom będącym w ciąży lub karmiącym piersią, gdyż nie jest jeszcze znany wpływ tej substancji na ich organizm.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.