zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Kubeczek menstruacyjny – czym jest i do czego służy? Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

 Kubeczek menstruacyjny – czym jest i do czego służy? Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny to stosunkowo nowy wynalazek, do którego użycia przekonały się już tysiące kobiet. Choć początkowo budzi on pewnie obawy, bardzo szybko okazują się one jednak niczym nieuzasadnione. Ta nowoczesna alternatywa podpasek jest ekologiczna oraz w 100% bezpieczna dla zdrowia. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest oraz jakie zalety posiadają kubeczki menstruacyjne! Znajdziesz tu również kilka wskazówek dotyczących sposobu ich aplikacji oraz ewentualnych przeciwwskazań.

Jesteś w ciąży? Przeczytaj, jak dbać o siebie w tym okresie w naszym dziale Ciąża i dziecko

Kubeczek menstruacyjny – czym jest?

Menstruacja i jej objawy to niełatwy czas w życiu każdej kobiety. Bóle nawracające każdego miesiąca nie są łatwe, choć czasami może być jeszcze gorzej, gdy miesiączka się nie pojawia. Jak powszechnie wiadomo, brak menstruacji nie zawsze musi być objawem bycia w ciąży, lecz również świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych. Jakkolwiek bolesny okres by nie był – od niedawna na rynku obecne są kubeczki menstruacyjne. Ten innowacyjny produkt, nazywany również miseczką menstruacyjną, może dużo zmienić.

Kubeczki menstruacyjne to środek higieniczny, który przeznaczony jest dla kobiet, które zmagają się z intensywnymi menstruacjami. Mogą go z powodzeniem również używać kobiety, które cierpią na wszystkie objawy tzw. PMS. Produkt ten posiada kształt elastycznego kapturka, który może zostać wykonany z materiałów takich jak: guma, silikon oraz tworzywo termoplastyczne (TPE).

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

W celu aplikacji wsuwa się go do pochwy w taki sposób by, jego otwór był skierowany górą ku szyjce macicy. Dzięki temu we wnętrzu kubeczka gromadzi się wydzielina miesiączkowa. W przeciwieństwie do tamponów, podpasek i innych artykułów higienicznych odróżnia go sposób działania. Kubeczki nie pochłaniają bowiem wydzieliny miesiączkowej – ich zadanie polega na gromadzeniu krwi, która następnie usuwana jest wraz z kubeczkiem. Ponadto jest on również przeznaczony do wielokrotnego użytku. Wielu producentów zapewnia, że produkt ten może być używany nawet przez 6-12 lat – w zależności od materiału, z którego został wykonany.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Produkt ten dostępny jest w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Dobierając go, należy kierować się m.in.: wiekiem, budową ciała, siłą mięśni Kegla, obfitością krwawienia, uprawianą aktywnością fizyczną oraz ewentualną liczbą przebytych porodów. Co to oznacza w praktyce?

Kubeczek menstruacyjny – rozmiar

Rozmiar kubeczka można dobrać poprzez wypełnienie ankiety, dostępnej na stronie większości jego producentów. Wielu z nich oferuje rozmiary od S do XL. Kubeczek menstruacyjny Masmi w rozmiarze S poleca się nieródkom, kobietom o szczupłej budowie i uprawiającym sporty, które mają silne mięśnie dna macicy (np. poprzez uprawianie jogi). Kubeczki menstruacyjne Masmi w rozmiarze M zaleca się natomiast paniom, które mają za sobą odbyte porody, są średniej budowy i nie uprawiają sportów. Zobacz ofertę kubeczków oraz innych artykułów higieny intymnej na wapteka.pl.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Istnieje przekonanie, że kubeczki są trudne w aplikacji. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie jest. Zdaniem wielu ich użytkowniczek, wystarczą bowiem już 2-3 cykle, a ich wkładanie można opanować do perfekcji. Jak tego dokonać?

Przed założeniem, kubeczek należy poddać dezynfekcji. Można to zrobić poprzez umieszczenie kubeczka w gorącej wodzie lub poprzez wypłukanie go w wodzie ze specjalną tabletką, która ulega rozpuszczeniu. Następnie jest on gotowy do aplikacji. Wyróżnia się 3 podstawowe metody zakładania kubeczka menstruacyjnego. Są to:

 • złożenie kubeczka w literkę C – kubeczek złożony "na pół" umieszcza się w pochwie;
 • złożenie kubeczka w literkę S – kubeczek należy ścisnąć w taki sposób, by jego krawędzie złożyły w "S", a następnie umieszcza się go w pochwie;
 • tzw. punchdown – kubeczek wciska się do środka pochwy bez składania.

Należy również pamiętać o tym, że przed włożeniem kubeczka należy zdezynfekować ręce. Wkładając produkt do środka pochwy, umieszcza się go płycej niż tampon. Po włożeniu do środka, kubeczek powinien samoczynnie się rozłożyć, a następnie zassać. Jeśli kubeczek się przesuwa – oznacza to, że został on założony niepoprawnie. W tym przypadku wystarczy go jednak delikatnie przekręcić i poczekać, aż się zassie.

Kubeczek menstruacyjny – opinie

Wiele kobiet boi się używania kubeczków w związku z powszechnie przyjętą opinią, że są one trudne w aplikacji. Jak się jednak okazuje – jest to bardzo mylne. Kubeczki menstruacyjne są łatwe w samodzielnej aplikacji i nie powodują nieprzyjemnego dyskomfortu. Podobnie jak i w przypadku tamponów, nie poleca się ich stosować osobom, którym zależy na zachowaniu błony dziewiczej.

Jak wymienić kubeczek menstruacyjny?

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest równie łatwe, co i jego zakładanie. Wiele kobiet, zwłaszcza podczas pierwszego użytkowania boi się, że zgromadzona w nim krew, może się wylać. Jeżeli jednak wyjmuje się go delikatnie – nie powinno to mieć miejsca. Kubeczek należy wymienić wtedy, gdy czuje się tego potrzebę. Jednak nie powinno się go trzymać w pochwie przez więcej niż 12 godz.

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć?

W celu usunięcia kubeczka z pochwy, należy wsadzić do środka 2 palce, a następnie ścisnąć nimi brzegi kubeczka – tak by się on odessał. Następnie przedmiot można wyjąć – delikatnie i bez szarpnięć. Kubeczek można wyjmować zarówno na stojąco, jak i w pozycji siedzącej, "kucającej" bądź z nogą opartą na podwyższeniu np. krawędzi wanny. 

Zużyty kubeczek menstruacyjny

Zużytego kubeczka nie należy wyrzucać. Wystarczy go bowiem opłukać i zdezynfekować w przegotowanej wodzie (lub za pomocą tabletki), po czym można go ponownie zaaplikować.

Jakie są zalety stosowania kubeczków menstruacyjnych?

Do najważniejszych zalet stosowania kubeczków należą m.in.:

 • Wysoki komfort użytkowania;
 • Wysoka higiena oraz brak nieprzyjemnych zapachów;
 • Niezawodna ochrona – nawet do 12 godzin!;
 • Brak odpadów do utylizacji – kubeczki są w 100% ekologiczne i można ich wielokrotnie używać;
 • Brak podrażnień i reakcji alergicznych;
 • Oszczędność pieniędzy.

Kubeczek menstruacyjny – cena

Kubeczek menstruacyjny kosztuje ok. 40 zł za sztukę. Biorąc jednak pod uwagę długość ich użytkowania (nawet do 12 lat), jest to stosunkowo niedużo.

Jakie są wady stosowania kubeczków menstruacyjnych?

Niestety nie jest to produkt idealny i jak każdy inny, posiada on pewne wady. Najczęściej są to:

 1. Trudności w doborze rozmiaru;
 2. Trudności z aplikacją i wyjmowaniem – wyłącznie u osób początkujących;
 3. Kłopoty z aplikacją, które mogą się pojawić w miejscach publicznych.

Kubeczek menstruacyjny – jakie są przeciwskazania?

Kubeczków menstruacyjnych nie poleca się używać osobom, które:

 • Jeszcze nie współżyły i chcą zachować błonę dziewiczą – niestety coś takiego, jak kubeczek menstruacyjny dla dziewic nie istnieje;
 • Mogą cierpieć na ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego;
 • Otrzymały takie wytyczne od swojego lekarza ginekologa.

W innych przypadkach nie odnotowano żadnych przeciwwskazań.mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Kategorie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.