zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Krokomierz: dlaczego warto kupić i jak wpływa na zdrowie? Jak schudnąć z krokomierzem?

 Krokomierz: dlaczego warto kupić i jak wpływa na zdrowie? Jak schudnąć z krokomierzem?

Krokomierz to proste urządzenie monitorujące codzienną aktywność i motywujące do zmiany nawyków. To dobra propozycja dla osób próbujących schudnąć, rozpoczynających uprawianie sportu lub po prostu dbających o zdrowie.

Czym jest krokomierz?

Krokomierz, nazywany też pedometrem czy licznikiem kroków, to urządzenie pozwalające na mierzenie liczby kroków pokonanej przez noszącą go osobę w określonym czasie. Ten prosty sprzęt może być rozbudowany o wiele innych przydatnych funkcji, pozwalając na monitorowanie m.in. liczby spalanych kalorii, pulsu lub długości i jakości snu.

Dzięki krokomierzowi możliwe jest dokładne sprawdzenie, ile kroków dziennie pokonujemy. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, pozwala na diagnozę własnej kondycji i stałe monitorowanie aktywności fizycznej. Po drugie, dla wielu osób tego rodzaju pomiary stanowią doskonałą motywację do zwiększenia wysiłku, a liczne zalety aktywności fizycznej nie są dla nikogo tajemnicą. Szybki marsz, relaksujący spacer czy modne nordic walking to aktywność sportowa dla każdego – bezpieczna dla dzieci, seniorów bądź osób przewlekle chorych.

Jak działa krokomierz?

W jaki sposób odbywa się mierzenie kroków? Wiele zależy od konkretnego rodzaju krokomierza, jednak zdecydowana większość współczesnych pedometrów to nowoczesny sprzęt elektroniczny.

Klasyczny krokomierz działa dzięki wahadłu znajdującemu się na przewodzącej impulsy elektryczne sprężynie. Sprzęt reaguje na ruchy ciała, jednak trzeba pamiętać, że dane uzyskane w ten sposób nie zawsze są dokładne. W bardziej nowoczesnych krokomierzach na rękę czy aplikacjach na telefon stosuje się akcelerometr i funkcje GPS. Tak pozyskane dane są znacznie bardziej wiarygodne.

Jakie są rodzaje krokomierzy?

Istnieje wiele rodzajów krokomierzy. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od tego, w jakim celu pragniemy używać takiego sprzętu. W poniższej tabeli przedstawiono kilka najpopularniejszych opcji.


Warto pamiętać, że krokomierz dostępny jest także jako jeden z elementów akcesoriów sportowych o bardziej rozbudowanej funkcjonalności. Znajdziemy go m.in.:

  • w aplikacjach służących do monitorowania aktywności fizycznej,
  • w smartbandach, czyli sportowych opaskach monitorujących aktywność.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krokomierz?

Wybierając krokomierz, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest nasz cel. Najprostsza opaska bez zegarka sprawdzi się w przypadku osób pragnących monitorować codzienną aktywność – policzy kroki, przebyty dystans i spalone kalorie. To dobre rozwiązanie dla osób starszych, osób zaczynających przygodę ze sportem lub chcących prowadzić zdrowszy tryb życia.

Bardziej zaawansowane modele pozwalają mierzyć puls, korzystać z timera, a nawet monitorować takie parametry jak ciśnienie atmosferyczne lub wysokość. To opcja dla wymagających lub zaawansowanych sportowców, ale też osób chcących mieć pod kontrolą funkcje organizmu. Przyda się biegaczom (Jak zacząć biegać?), wielbicielom trekkingu i sportów wyczynowych.

Ile kroków wykonywać dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pokonywanie dziennie ok. 10 tysięcy kroków. Niestety, przeciętnie pokonujemy zaledwie ok. 2,5 tysiąca kroków, czyli zdecydowanie za mało. Tymczasem brak aktywności fizycznej przekłada się bezpośrednio na stan naszego zdrowia i sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zaburzeń (ćwiczenia fizyczne wpływają nawet na potencję!). Pamiętajmy też, że uprawianie sportu skutecznie pomaga w walce ze stresem, tym samym redukując wiele dolegliwości (Jak poradzić sobie z nadpotliwością?). Zakup krokomierza może stać się pierwszym krokiem ku zmianie.

Ile kroków to kilometr – jak przeliczyć kroki na kilometry?

Krokomierz policzy za Ciebie liczbę kroków i przebyty dystans. Jeśli jednak chcesz przeliczać kroki samodzielnie, możesz spróbować zmierzyć długość swojego kroku. Przeciętnie krok osoby dorosłej liczy ok. 60-80 cm. Według zaleceń specjalistów powinniśmy zatem przebywać codziennie od 6 do 8 kilometrów. Dla wielu osób taki dystans wydaje się nieosiągalny, jednak regularne monitorowanie aktywności fizycznej z pewnością może przyczynić się do poczynienia postępów w tej dziedzinie.

Krokomierz to proste urządzenie, dzięki któremu możemy monitorować pokonywany codziennie dystans i liczbę kroków. W ten sposób kontrolujemy swój stopień aktywności fizycznej i mobilizujemy się do walki o zdrowszą przyszłość.


 mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.