zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu

 krew w moczu

Krew w moczu to dolegliwość, która pojawić się może zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Warto wskazać, że krwiomocz może wystąpić też u kobiet w ciąży. Niezależnie jednak od tego u kogo się pojawia, wiąże się z niepokojem i obawą u pacjentów. Należy wskazać, że krew w moczu jest zazwyczaj objawem nieprawidłowego funkcjonowania dróg moczowych. Dlatego też wystąpienie krwiomoczu stanowi przesłankę do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, który przeprowadzi konieczną diagnostykę, co pozwala na ustalenie przyczyn i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pojawia się jednak pytanie, jakie są objawy krwiomoczu? O czym świadczy krew w moczu, co to znaczy? Jak leczyć  krwiomocz?

Co oznacza krew w moczu? 

Krew w moczu określana również jako krwiomocz czy hematuria to stwierdzenie w badaniu ogólnym erytrocytów w moczu. Oznacza to, że w moczu występują krwinki czerwone w ilości większej niż 5 w 1 mikrolitrze. Należy wskazać, że wyróżnia się dwa typy krwi w moczu:

- krwiomocz makroskopowy, czyli taki, którego obecność jest łatwa do samodzielnej diagnozy; w takim przypadku mocz ma czerwonobrunatne zabarwienie i jest mętny, niekiedy pojawić się mogą w nim również skrzepy krwi, utrudniające wypróżnianie i powodujące ból przy oddawaniu moczu; przyczyną krwiomoczu w tej sytuacji są zazwyczaj czynniki wynikające z układu moczowego, ale również niektóre leki, m.in. zmniejszające krzepliwość krwi;

- krwiomocz mikroskopowy, czyli krwinkomocz; co ważne ten typ krwi w moczu można zdiagnozować jedynie poprzez poddanie się badaniom moczu pod mikroskopem.

Krew w moczu objawy

Typowym objawem krwiomoczu jest łatwa do zaobserwowania zmiana koloru moczu, w którym obecna jest krew lub śladowe ilości krwi. Niemniej jednak u niektórych pacjentów pojawia się krwinkomocz, którego diagnoza jest możliwa jedynie poprzez badanie pod mikroskopem. Dlatego też w przypadku krwiomoczu niezwykle ważne są objawy towarzyszące, dzięki którym możliwe jest dokładne ustalenie przyczyn schorzenia. W tym znaczeniu należy wskazać, że w sytuacji wystąpienia krwiomoczu często pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Nierzadko występuje również pieczenie i swędzenie. Dodatkowo, przy krwiomoczu mogą pojawić się również inne objawy w postaci gorączki, bólu brzucha i ogólnego złego samopoczucia. Niekiedy mogą pojawić się także problemy z częstomoczem lub trudnościami w oddawaniu moczu, a także parciem na pęcherz. Nie oznacza to jednak, że krwi w moczu muszą towarzyszyć inne objawy, niekiedy bowiem krwiomocz jest bezbolesny. Obecność krwi w moczu może być spowodowana przez wiele chorób, dlatego też wszelkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Jakie są przyczyny krwiomoczu?

Krwiomocz może być związany z wieloma różnymi chorobami. Zazwyczaj jednak krew w moczu związana jest z zapaleniem pęcherza moczowego, które jest chorobą bakteryjną wywołaną najczęściej przez Escherichia coli. W tym przypadku schorzenie częściej dotyczy kobiet, aniżeli mężczyzn. Stosunkowo często do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi również w czasie ciąży. Charakterystycznym objawem zapalenia pęcherza moczowego są symptomy dyzuryczne, czyli bolesne parcie na pęcherz, częstomocz w małych ilościach. Nierzadko pojawia się również pieczenie przy oddawaniu moczu. Inną przyczyną krwi w moczu może być kamica nerkowa, w której przebiegu dochodzi do powstania złogów – kamieni nerkowych. W przebiegu choroby poza krwiomoczem, pojawiają się także objawy dyzuryczne w postaci bólu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa promieniującego nierzadko do pachwiny lub do moszny u mężczyzn, z kolei u kobiet do warg sromowych. Schorzenie to częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.

Krwiomocz może wynikać również z nowotworu nerki. Co ważne, zazwyczaj występuje on u pacjentów po 50. roku życia, częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet. Należy wskazać, że w początkowej fazie rak nerki nie wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów, dlatego też choroba jest trudna do wykrycia, w związku z czym diagnozowana jest zazwyczaj w zaawansowanej fazie. Krwiomocz w tym przypadku świadczy o zaawansowanym procesie nowotworowym. Leczenie w tym przypadku polega na operacyjnym usunięciu guza i wdrożeniu chemioterapii. Ponadto należy wskazać, że krew w moczu może świadczyć o pojawieniu się raka pęcherza moczowego. Rak w tym przypadku zazwyczaj występuje u osób starszych. Charakterystycznym objawem w przebiegu choroby są również skrzepy krwi. Innymi symptomami są częstomocz, ból okolicy lędźwiowej i nadłonowej oraz powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie w tym przypadku polega na chemioterapii, radioterapii, a także na immunoterapii i leczeniu chirurgicznym.

Przyczyną krwiomoczu mogą być również:

- pourazowe uszkodzenie układu moczowego m.in. pęknięcie nerki,

- ostre stany zapalne układu nerwowego,

- gruźlica nerek,

- nadciśnienie złośliwe, 

- choroby gruczołu krokowego (zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia),

- ciało obce w pęcherzu moczowym,

- krwotoczne zapalenie pęcherza,

- ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,

- torbiele na nerkach.

Warto wskazać, że krwiomocz pojawia się również u pacjentów, u których występuje pasożyt w układzie nerwowym, a także z porfirią oraz podczas obecności mioglobiny lub hemoglobiny we krwi. Ślady krwi w moczu niekiedy mogą pojawić się również po stosunku. Czerwony kolor moczu może wynikać również ze spożycia dużej ilości buraków lub soku z czerwonych buraków. Wówczas czerwone lub różowe zabarwienie moczu nie stanowi powodu do niepokoju.

Leczenie krwiomoczu

Leczenie krwiomoczu uzależnione jest od choroby, która go wywołała. Dlatego też, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje problem i postawi jednoznaczne rozpoznanie. Należy wskazać, że diagnostyka w przypadku krwiomoczu możliwa jest poprzez poddanie się badaniom krwi i moczu. 

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Nierzadko podawane są również leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Należy podkreślić, że skutecznym sposobem jest również leczenie domowe, które opiera się na stosowaniu soku z żurawiny bądź wyciągu z żurawiny. Środki te dostępne są w aptekach w postaci tabletek i suplementów diety. Warto wskazać, że żurawina zakwasza mocz, stwarzając tym samym niekorzystne warunki do rozwoju bakterii. W przypadku natomiast krwiomoczu wywołanego przez kamicę nerkową najczęściej stosuje się leczenie objawowe poprzez podanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Warto wdrożyć również leczenie domowe, które opiera się na właściwym nawodnieniu organizmu, dzięki czemu niekiedy możliwe jest wydaleni małych kamieni nerkowych w czasie mikcji. Niemniej jednak niekiedy konieczne jest usuwanie kamieni nerkowych poprzez pozaustrojową litotrypsję (rozbijanie kamieni), rzadziej endoskopowe usunięcie kamieni czy zabieg operacyjny.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.