Kozłek lekarski (waleriana) - ziołowe remedium na uspokojenie. Właściwości, działanie i zastosowanie waleriany

Kozłek lekarski (waleriana) na uspokojenie - zdjęcie

Kozłek lekarski (waleriana) - ziołowe remedium na uspokojenie. Właściwości, działanie i zastosowanie waleriany

Zioła to powszechnie stosowane w lecznictwie rośliny o różnorodnym działaniu. Ogromną popularnością od wielu lat cieszy się kozłek lekarski nazywany zamiennie walerianą. To roślina, która posiada świetne właściwości uspokajające, rozkurczowe i przeciwbólowe, dlatego można ją stosować w sytuacji nadmiernego stresu, lęku, bezsenności, nerwicy i bólu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym dokładnie jest kozłek lekarski (waleriana);
 • jakie właściwości lecznicze posiada kozłek lekarski;
 • kto powinien go stosować;
 • czy to antidotum na lęk, niepokój oraz stany depresyjne;
 • czy działa na niepokój i pobudzenie;
 • czy można go stosować na skurcze i bolesne miesiączki;
 • jak działa na kolki i nerwicę żołądka;
 • jakie są preparaty zawierające wyciąg z kozłka lekarskiego;
 • czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego oraz możliwe skutki uboczne.

Zobacz również: Wyciągi i nalewki ziołowe - jak przygotować zdrowe nalewki domowe. Przepisy na nalewki lecznicze

Kozłek lekarski (waleriana) – tajemnica dobroczynnego korzenia

Kozłek lekarski, nazywany często walerianą, jest ziołem, którego korzeń, czyli podziemna łodyga, są uznawane za surowiec leczniczy. Roślina ta od lat stosowana jest w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Jej popularność, skuteczność działania i mnogość zastosowań sprawia, że na jej bazie przygotowywane są tabletki, krople, zioła do picia i nalewki. To popularne środki, które cieszą się zainteresowaniem wielu osób.

Właściwości lecznicze kozłka lekarskiego – kto powinien go stosować?

Kozłek lekarski posiada szereg cennych właściwości, dzięki którym jest tak chętnie stosowany w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. Kozłek lekarski posiada cenne właściwości rozkurczowe, łagodzące dolegliwości bólowe oraz uspokajające, dzięki czemu przynosi doskonałe efekty stosowania. O jego stosowaniu powinny pomyśleć osoby, które borykają się z:

 • bezsennością i problemami z zasypianiem;
 • nadmiernym stresem, niepokojem i lękiem;
 • PMS i napięciem przedmiesiączkowym;
 • dolegliwościami bólowymi podczas miesiączki;
 • nerwicą żołądka, skurczami żołądka i kolkami.

Kozłek lekarski a choroby układu nerwowego - antidotum na lęk, niepokój oraz stany depresyjne

Kozłek lekarski to doskonały lek na skołatane nerwy. Może być stosowany przez osoby borykające się z bezsennością, stanami lękowymi i depresyjnymi, a także osoby odczuwające niepokój i mające przejściowe problemy z nadmiernym stresem oraz zasypianiem. Doskonale obniża nadmierną aktywność układu nerwowego i wycisza. 

Kozłek lekarski łagodnie uspokaja, ułatwia zasypianie oraz łagodzi wszelkie niepokoje. Wykazuje podobne działanie do leków antydepresyjnych, dlatego o jego stosowaniu powinny pomyśleć osoby z nerwicą lękową czy depresją. Oczywiście należy pamiętać, aby nie mieszać ze sobą leków ziołowych i tych przepisanych od lekarza, tzw. antydepresantów. Warto wiedzieć, że kozłek lekarski może również łagodzić napięciowe bóle głowy.

Wiele mówi się na temat jego zbawiennego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Można zastanawiać się czy waleriana obniża ciśnienie? Otóż tak. Dodatkowo zwiększa przepływ krwi i spowalnia akcję serca, dlatego może być stosowana w leczeniu arytmii.

Kozłek lekarski a bezsenność - lekarstwo na niepokój i pobudzenie

Waleriana na sen działa doskonale. Właściwości korzenia waleriany znane są już od wieków, dlatego już od dawna zioło to jest stosowane na bezsenność oraz w przypadku niepokoju i nadmiernego pobudzenia. Kozłek lekarski pomaga w łagodnych zaburzeniach snu, wspomaga zasypianie, łagodzi koszmary senne oraz sprawia, że sen jest niezwykle regenerujący z mniejszą liczbą pobudek. Jest to zioło, które doskonale oddziałuje na układ nerwowy, stąd jego popularność. Przyda się wszystkim , którzy cierpią na okresowe problemy z zasypianiem, szczególnie te spowodowane nadmiernym niepokojem i lękiem, gdyż kozłek doskonale uspokaja skołatane nerwy.

Kozłek lekarski a ból menstruacyjny - ziołowe remedium na skurcze i bolesne miesiączki

Ze względu na doskonałe działanie kozłka lekarskiego poleca się go w łagodzeniu dolegliwości bólowych podczas miesiączki. Jego działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie doskonale łagodzi ból i skurcze. Dodatkowo świetnie oddziałuje na psychikę, co ma ogromne znaczenie dla osób z PMS. Przyjmując kozłka lekarskiego, można poczuć spokój, zmniejszyć ból i wrócić do normalnego życia, co ma ogromne znaczenie dla osób, które nie są w stanie normalnie funkcjonować podczas okresu i PMS. Warto wiedzieć, że kozłka poleca się także w czasie menopauzy.

Kozłek lekarski a układ pokarmowy - ulga w kolkach i nerwicy żołądka

Na temat działania waleriany dużo mówi się w kontekście łagodzenia nerwicy żołądka i innych dolegliwości bólowych. To pomoc na kolki, skurcze żołądka i problemy trawienne. Dodatkowo, ze względu na gorzki smak można stosować go w problemach z apetytem. Zwiększa wydzielanie śliny i doskonale wspomaga trawienie. Warto wiedzieć, że omawiany kozłek lekarski znajdziemy w tradycyjnych kroplach żołądkowych dostępnych w aptekach bez recepty.

Preparaty zawierające wyciąg z kozłka lekarskiego: krople, kapsułki, tabletki oraz toniki

Ogromna popularność i skuteczność kozłka lekarskiego sprawia, że znajdziemy go w wielu preparatach dostępnych w aptekach - zarówno na żołądek, na uspokojenie, bezsenność czy serce. Są to zioła do przyrządzania naparów, krople, płyny doustne, toniki, tabletki i kapsułki. Warto wiedzieć, że są to zarówno suplementy diety, jak i leki, czyli dokładnie przebadane preparaty pod względem skuteczności działania. Kozłka lekarskiego znajdziemy w wielu lekach uspokajających. Jest chętnie łączony z innymi ziołami, np. melisą, chmielem, lawendą. Na uspokojenie dostaniemy krople walerianowe czy walerianowe tabletki.

Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego i możliwe skutki uboczne

Wiele osób przed zastosowaniem kozłka zastanawia się czy waleriana jest bezpieczna oraz czy waleriana daje jakieś skutki uboczne. Okazuje się, że prawidłowe stosowanie preparatów z kozłkiem jest pozbawione skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż miesiąc. Długotrwałe stosowanie może nieść za sobą problemy żołądkowe, zaburzenia rytmu serca czy ogólną nadpobudliwość. Dodatkowo, mogą wystąpić reakcje alergicznie czy pogorszenie wzroku. Najlepiej zrobić około dwa tygodnie przerwy w stosowaniu i rozpocząć ponowne przyjmowanie, o ile będzie istniała taka potrzeba. 

Przeciwwskazaniem do stosowania waleriany jest przyjmowanie leków uspokajających, przeciwlękowych, antydepresyjnych, zwiotczających mięśnie, nasennych i przeciwpadaczkowych. 

Kozłek lekarski nie powinien być stosowany przez dzieci do 12. roku życia, kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Podczas przyjmowania waleriany nie powinno się spożywać alkoholu.

Ostrożność w jego stosowaniu jest zalecana dla osób starszych, chorych na nowotwory, a także przyjmujących leki na obniżanie cholesterolu oraz wszystkie osoby, które borykają się z zaburzeniami funkcjonowania wątroby i nerek.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.