Kozłek lekarski (waleriana) - ziołowe remedium na uspokojenie. Właściwości, działanie i zastosowanie waleriany

Kozłek lekarski (waleriana) na uspokojenie - zdjęcie

Zioła to powszechnie stosowane w lecznictwie rośliny o różnorodnym działaniu. Ogromną popularnością od wielu lat cieszy się kozłek lekarski nazywany zamiennie walerianą. To roślina, która posiada świetne właściwości uspokajające, rozkurczowe i przeciwbólowe, dlatego można ją stosować w sytuacji nadmiernego stresu, lęku, bezsenności, nerwicy i bólu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym dokładnie jest kozłek lekarski (waleriana);
 • jakie właściwości lecznicze posiada kozłek lekarski;
 • kto powinien go stosować;
 • czy to antidotum na lęk, niepokój oraz stany depresyjne;
 • czy działa na niepokój i pobudzenie;
 • czy można go stosować na skurcze i bolesne miesiączki;
 • jak działa na kolki i nerwicę żołądka;
 • jakie są preparaty zawierające wyciąg z kozłka lekarskiego;
 • czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego oraz możliwe skutki uboczne.

Zobacz również: Wyciągi i nalewki ziołowe - jak przygotować zdrowe nalewki domowe. Przepisy na nalewki lecznicze

Kozłek lekarski (waleriana) – tajemnica dobroczynnego korzenia

Kozłek lekarski, nazywany często walerianą, jest ziołem, którego korzeń, czyli podziemna łodyga, są uznawane za surowiec leczniczy. Roślina ta od lat stosowana jest w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Jej popularność, skuteczność działania i mnogość zastosowań sprawia, że na jej bazie przygotowywane są tabletki, krople, zioła do picia i nalewki. To popularne środki, które cieszą się zainteresowaniem wielu osób.

Właściwości lecznicze kozłka lekarskiego – kto powinien go stosować?

Kozłek lekarski posiada szereg cennych właściwości, dzięki którym jest tak chętnie stosowany w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. Kozłek lekarski posiada cenne właściwości rozkurczowe, łagodzące dolegliwości bólowe oraz uspokajające, dzięki czemu przynosi doskonałe efekty stosowania. O jego stosowaniu powinny pomyśleć osoby, które borykają się z:

 • bezsennością i problemami z zasypianiem;
 • nadmiernym stresem, niepokojem i lękiem;
 • PMS i napięciem przedmiesiączkowym;
 • dolegliwościami bólowymi podczas miesiączki;
 • nerwicą żołądka, skurczami żołądka i kolkami.

Kozłek lekarski a choroby układu nerwowego - antidotum na lęk, niepokój oraz stany depresyjne

Kozłek lekarski to doskonały lek na skołatane nerwy. Może być stosowany przez osoby borykające się z bezsennością, stanami lękowymi i depresyjnymi, a także osoby odczuwające niepokój i mające przejściowe problemy z nadmiernym stresem oraz zasypianiem. Doskonale obniża nadmierną aktywność układu nerwowego i wycisza. 

Kozłek lekarski łagodnie uspokaja, ułatwia zasypianie oraz łagodzi wszelkie niepokoje. Wykazuje podobne działanie do leków antydepresyjnych, dlatego o jego stosowaniu powinny pomyśleć osoby z nerwicą lękową czy depresją. Oczywiście należy pamiętać, aby nie mieszać ze sobą leków ziołowych i tych przepisanych od lekarza, tzw. antydepresantów. Warto wiedzieć, że kozłek lekarski może również łagodzić napięciowe bóle głowy.

Wiele mówi się na temat jego zbawiennego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Można zastanawiać się czy waleriana obniża ciśnienie? Otóż tak. Dodatkowo zwiększa przepływ krwi i spowalnia akcję serca, dlatego może być stosowana w leczeniu arytmii.

Kozłek lekarski a bezsenność - lekarstwo na niepokój i pobudzenie

Waleriana na sen działa doskonale. Właściwości korzenia waleriany znane są już od wieków, dlatego już od dawna zioło to jest stosowane na bezsenność oraz w przypadku niepokoju i nadmiernego pobudzenia. Kozłek lekarski pomaga w łagodnych zaburzeniach snu, wspomaga zasypianie, łagodzi koszmary senne oraz sprawia, że sen jest niezwykle regenerujący z mniejszą liczbą pobudek. Jest to zioło, które doskonale oddziałuje na układ nerwowy, stąd jego popularność. Przyda się wszystkim , którzy cierpią na okresowe problemy z zasypianiem, szczególnie te spowodowane nadmiernym niepokojem i lękiem, gdyż kozłek doskonale uspokaja skołatane nerwy.

Kozłek lekarski a ból menstruacyjny - ziołowe remedium na skurcze i bolesne miesiączki

Ze względu na doskonałe działanie kozłka lekarskiego poleca się go w łagodzeniu dolegliwości bólowych podczas miesiączki. Jego działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie doskonale łagodzi ból i skurcze. Dodatkowo świetnie oddziałuje na psychikę, co ma ogromne znaczenie dla osób z PMS. Przyjmując kozłka lekarskiego, można poczuć spokój, zmniejszyć ból i wrócić do normalnego życia, co ma ogromne znaczenie dla osób, które nie są w stanie normalnie funkcjonować podczas okresu i PMS. Warto wiedzieć, że kozłka poleca się także w czasie menopauzy.

Kozłek lekarski a układ pokarmowy - ulga w kolkach i nerwicy żołądka

Na temat działania waleriany dużo mówi się w kontekście łagodzenia nerwicy żołądka i innych dolegliwości bólowych. To pomoc na kolki, skurcze żołądka i problemy trawienne. Dodatkowo, ze względu na gorzki smak można stosować go w problemach z apetytem. Zwiększa wydzielanie śliny i doskonale wspomaga trawienie. Warto wiedzieć, że omawiany kozłek lekarski znajdziemy w tradycyjnych kroplach żołądkowych dostępnych w aptekach bez recepty.

Preparaty zawierające wyciąg z kozłka lekarskiego: krople, kapsułki, tabletki oraz toniki

Ogromna popularność i skuteczność kozłka lekarskiego sprawia, że znajdziemy go w wielu preparatach dostępnych w aptekach - zarówno na żołądek, na uspokojenie, bezsenność czy serce. Są to zioła do przyrządzania naparów, krople, płyny doustne, toniki, tabletki i kapsułki. Warto wiedzieć, że są to zarówno suplementy diety, jak i leki, czyli dokładnie przebadane preparaty pod względem skuteczności działania. Kozłka lekarskiego znajdziemy w wielu lekach uspokajających. Jest chętnie łączony z innymi ziołami, np. melisą, chmielem, lawendą. Na uspokojenie dostaniemy krople walerianowe czy walerianowe tabletki.

Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego i możliwe skutki uboczne

Wiele osób przed zastosowaniem kozłka zastanawia się czy waleriana jest bezpieczna oraz czy waleriana daje jakieś skutki uboczne. Okazuje się, że prawidłowe stosowanie preparatów z kozłkiem jest pozbawione skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż miesiąc. Długotrwałe stosowanie może nieść za sobą problemy żołądkowe, zaburzenia rytmu serca czy ogólną nadpobudliwość. Dodatkowo, mogą wystąpić reakcje alergicznie czy pogorszenie wzroku. Najlepiej zrobić około dwa tygodnie przerwy w stosowaniu i rozpocząć ponowne przyjmowanie, o ile będzie istniała taka potrzeba. 

Przeciwwskazaniem do stosowania waleriany jest przyjmowanie leków uspokajających, przeciwlękowych, antydepresyjnych, zwiotczających mięśnie, nasennych i przeciwpadaczkowych. 

Kozłek lekarski nie powinien być stosowany przez dzieci do 12. roku życia, kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Podczas przyjmowania waleriany nie powinno się spożywać alkoholu.

Ostrożność w jego stosowaniu jest zalecana dla osób starszych, chorych na nowotwory, a także przyjmujących leki na obniżanie cholesterolu oraz wszystkie osoby, które borykają się z zaburzeniami funkcjonowania wątroby i nerek.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.