Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Objawy COVID-19 u dzieci

Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Objawy COVID-19 u dzieci - zdjęcie

Choroba ta, choć z pozoru przypomina zwykłe przeziębienie, może powodować liczne powikłania zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować nawet najdelikatniejszej gorączki, czy kaszlu, a wszystkie, nawet pozornie nietypowe objawy koronawirusa u dzieci powinny być przedstawione lekarzowi.

Objawy koronawirusa u dzieci – czy dzieci są bardziej odporne na zachorowania Covid-19?

COVID-19, to choroba, która już od dłuższego czasu sieje spustoszenie zarówno wśród osób starszych, jak i dzieci. Do głównych objawów koronawirusa u dzieci należy:

  • kaszel,
  • gorączka,
  • katar,
  • ból gardła,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Choć w społeczeństwie znacznie upowszechnił się mit, że dzieci nie chorują na koronawirusa prawdą jest, że najmłodsi również mogą zarazić się wirusem SARS-CoV-2 (istnieją nawet przypadki covid u niemowlaka), lecz przechodzą go zdecydowanie rzadziej i łagodniej niż osoby starsze. Nasuwa się jedynie pytanie: jakie są objawy koronawirusa u najmłodszych?

Najczęstsze objawy covid 19 u dzieci to te pozornie niegroźne, znane z klasycznego przeziębienia czy grypy - kaszel, delikatna gorączka i ogólne osłabienie organizmu. U niewielkiego procenta zarażonych wirusem wykryto również pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, który objawia się wysypką covidową u dzieci czy problemami żołądkowo-jelitowymi. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć nagłego pojawienia się wysypki u dziecka zarażonego covid - choć zespół ten występuje rzadko stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka.

Jak zauważysz u dziecka objawy covid-19 - działaj szybko!

Jednym z największych błędów rodziców z dziećmi, u których wystąpiły objawy koronawirusa, jest całkowite bagatelizowanie ich z nadzieję, że malec przechodzi najzwyklejszą grypę. Nie należy zapominać o fakcie, że koronawirus dzieci  bardzo szybko się rozprzestrzenia - najmłodsi przekazują go sobie w szkole, przedszkolu czy podczas zabaw, co powoduje coraz częstszy covid dzieci. Zatem jeżeli tylko zauważysz pierwsze prawdopodobne objawy koronawirusa u swojego syna lub córki nie bój się odwiedzić lekarza lub wykonać test samemu np. zakupiony w aptece  - właśnie takie zachowania pozwalają na zmniejszenie zachorowalności i rozprzestrzenianie wirusa.

Ile trwa okres wylęgania koronawirusa?

Według badań inkubacja, czyli okres wylęgania się wirusa trwa około 1-14 dni od momentu zakażenia wirusem. Podczas tych 14 dni mogą wystąpić typowe objawy koronawirusa, takie jak kaszel, gorączka, a w niektórych przypadkach covid wysypka, z tym, że wysypka covidowa pojawia się raczej w szczególnych przypadkach. Warto też pamiętać, że objawy covid u dziecka i nie tylko mogą, lecz nie muszą, występować - w takich przypadkach chory może zarażać innych i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Najistotniejsze czynniki ryzyka zakażenia dziecka

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co sprawia, że do zakażenia może dojść zarówno podczas zwykłego spaceru, zabawy, czy zajęć z przedszkolu. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny dziecka oraz ochrona nosa i ust w przestrzeni publicznej. Absolutną podstawą powstrzymywania rozprzestrzeniania się pandemii jest izolacja osób, u których występują wyraźne objawy covid, takie jak intenywne kichanie, gorączka, utrata węchu i smaku czy w niektórych przypadkach koronawirusa wysypka. Ten szczególny czas to wyjątkowo ważny okres, w którym powinniśmy zwracać uwagę na higienę oraz dezynfekcję używanych przez dziecko zabawek. Nie należy również zapominać o regularnym myciu rąk po zabawie z innymi dziećmi np. na placu zabaw - takie zbiorowiska to idealne miejsca na rozprzestrzenianie się wirusa oraz nieświadome zarażanie nim innych.

Koronawirus u dzieci - powikłania

Swoje szczególne niebezpieczeństwo wirus SARS-CoV-2 zawdzięcza groźnym powikłaniom, które mogą pojawiać się po przebytej chorobie. Do najczęstszych powikłań należą:

  • zakrzepy,
  • uszkodzenia nerek,
  • zmiany ciśnienia krwi,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • długotrwałe zmęczenie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • wysypka covidowa u dzieci w przypadku PIMS.

Kiedy biegunka może być objawem?

Choć biegunka nie należy do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem, może ona wystąpić jako jeden z pierwszych objawów tej choroby. Biegunka w zarażeniu covid charakteryzuje się przede wszystkim wodnistą, a czasem nawet krwistą konsystencją oraz znacznym zwiększeniem częstotliwości wypróżnień w ciągu dnia. Na pewno nie należy bagatelizować tego rodzaju problemów pokarmowych, ponieważ najczęściej sygnalizuje właśnie zarażenie koronawirusem. Pomocne w leczeniu biegunki spowodowanej covid może okazać się przyjmowanie probiotyków, a także picie dużej ilości płynów, co pozwoli zapobiec odwodnieniu organizmu. Prawidłowa opieka medyczna, oraz przyjmowanie przypisanych leków zmniejszy intensywność biegunki oraz pozwoli na łagodniejsze przejście choroby.

Co zrobić, jeśli zauważysz objawy sugerujące koronawirusa u dziecka?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem po zauważeniu charakterystycznych objawów koronawirusa u dzieci powinno być wykonanie testu, który z łatwością można kupić stacjonarnie czy przez internet np. w formie testu kasetkowego. Niezwykle niebezpieczną praktyką jest przetrzymywanie zakażonego w domu z nadzieją, że covid sam się wyleczy - należy pamiętać, że każda osoba może przechodzić zarażenie w sposób nieco inny, oraz nie zawsze jest to sposób łagodny. Dodatkowo, choć istnieją badania potwierdzające działanie niektórych substancji na wirusa np. iwermektyny, to jednak jeszcze nie znamy koronawirusa wystarczająco dobrze, aby w każdym przypadku go wyleczyć. Chory powinien strać się unikać innych osób (choć w przypadku dziecka nie zawsze jest to możliwe) oraz pozostać objęty kwarantanną, aż do ustąpienia objawów choroby.

Czym jest PIMS – zespół pocovidowy u dzieci?

Największym czynnikiem wpływającym na niebezpieczeństwo koronawirusa jest fakt, że nawet po zakończeniu choroby mogą pojawić się zagrażające życiu powikłania. Do najgroźniejszych powikłań występujących u dzieci należy PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny pojawiający się po zakażeniu covid. Nawet jeśli po przebytej chorobie objawy koronawirusa całkowicie zniknął, po około 4-6 tygodniach może pojawić się wysypka koronawirusowa, wysoka gorączka czy ból brzucha sygnalizujący PIMS. Jest to niezwykle niebezpieczny stan zapalny, który wymaga opieki szpitalnej oraz leczenia immunosupresyjnego i immunomodulującego. Nawet po przebyciu PIMS chory powinien pozostać pod opieką lekarska przez kolejne 6 tygodni, w celu dokładnej obserwacji stanu zdrowia pacjenta po leczeniu, co sprawia, że samo leczenie zespołu zapalnego jest bardzo długotrwałe i wymagające. Właśnie z powodu możliwości powikłań oraz ciężkich dla chorego objawów choroby, nawet najzwyklejsze objawy nie powinny być bagatelizowane - nawet bezobjawowy covid powoduje szybkie zarażanie innych osób i rozprzestrzenianie się pandemii na całym świecie. Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem, aby uchronić zarówno siebie jak i dziecko przed koronawirusem jest zastosowanie szczepień.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem